Ako prebieha test na tehotenskú cukrovku?

katarinaluk
29. jún 2019

Ahojte🙂 Rada by som sa opýtala tých báb čo absolvovali test tehotenskej cukrovky. Mám vypiť 75g glukózy s vodou ale to je normálny kryštálový cukor alebo ten hroznový? Aké testy vám robili? Že na čo sa mám pripraviť. Ďakujem 🙂

lucy0807
29. jún 2019

@katarinaluk Tu glukózu si kúpiš v lekárni. Je to viac menej bez chuti. Správny test sa robí u diabetológa, prídeš nalačno a zoberú ti krv, potom vypiješ tento skvelý nápoj 😂 a zoberú ti krv ešte dva krát, po hodine a po dvoch hodinách. Môžeš počas toho čakania len vodu piť.

katarinaluk
autor
29. jún 2019

@lucy0807 mne kázal gynekológ vypiť to ráno a prísť za dve hodiny ku nemu🤔😄

lucy0807
29. jún 2019

@katarinaluk No veľa gynekológov to tak robí, ale žena môže mať zlý cukor už nalačno, vtedy sa to nie dobre odhalí. Teraz ti napríklad po dvoch hodinách cukor nedajbože vyskočí a on to povie že máš cukrovku, pritom to nemusí byť pravda pretože si už nalačno mohla mať zvýšený cukor. 🙄 A zbytočné stresy potom len... no uvidíš, hlavne ak by ti to vyšlo zle tak nestresuj. 😉

ruzenka777
30. jún 2019

Ahojte, ja som ho absolvovala 3-krat... Z toho dvakrát som mala tehotensku cukrovku, resp. mám, keďže sme tesne pred porodom momentálne... Aby vám nevyšli skreslené hodnoty, tak by ste nemali pred testom aspoň 8-12 hodín jesť... To mne napr. Nepovedali prvýkrát. Počas testu tie dve hodiny by ste mali sedieť v kľude v čakárni u lekára a čo sa týka vody tak aj tej máte piť len minimum po duskoch, tak 2-3 dcl Max. Za tie dve hodiny... Ak ste prvýkrát tehotná pravdepodobne vám budú robiť zjednodušený test u gyn. Čiže vezmú krv, prípadne moč pred vypitim glukózy, niekde dovolia pol citróna do toho vymzykat... Je to príjemnejšia chuť potom, lebo glukóza chuti dosť umelo... a po dvoch hodinách na konci to isté krv, prípadne aj moč ...U diabetologa sa ten test robí ako bolo spomínané, odber krvi a moč na začiatku, potom o hodinku a po 2 hod. Každá fyzická činnosť aj pitie väčšieho množstva vody vám hladinu cukru zníži, takže skresli výsledok...navyše vám môže prísť zle z takej záťaže, tak aj preto je dobré sedieť u lekara radšej, keď neviete ako budete reagovať... Niektorým maminam vyjde hodnota iba tesne nad normálnom, čo môže byť aj trochu náhoda a súvisieť s chorobou v blízkom čase pred testom... Ale dôležité je, že by sa ten test nemal opakovať príliš často, keďže je to záťaž na organizmus čiže tak 2-krat do roka maximálne... Samozrejme lekárov máte veľa, sú rôzne názory na to...je som si naštudovala už čosi, keďže sa mi zopakovala teraz opäť a navyše som mala podobné hodnoty aj po pôrode, kedy sa to hodnotí iba ako nábeh na cukrovku a nie je to diagnóza, čiže nemáte nárok od poisťovne na tie testovacie papieriky. Kľudne sa pýtajte, čo vás zaujíma bližšie... Nechcem tu písať príliš veľa naraz 🙂 hlavne pred tým testom buďte hladná aspoň 10 hod. Úplne bez jedla a odburajte stres ak sa dá, aj ten zvyšuje cukor 😉 môžte mi napísať aj správu prípadne... Prajem vela zdravíčka bábätku aj vám 😉

katarinaluk
autor
30. jún 2019

A brali vám to z prsta alebo normálne? 🙂

lucy0807
30. jún 2019

@katarinaluk Zo žily, to je vždy presnejšie.

katarinaluk
autor
30. jún 2019

@lucy0807 fuu no mám sa na čo tešiť😟😃

ajsha123
30. jún 2019

Určite si zoberte citrón, alebo doma vyžmýkanú šťavu z citróna. Po vypití čistej sladkej glukózy môže prísť zle, až na zvracanie, ale s citrónom sa to dá, dokonca je to celkom chutné. A potom čakať v čakárni, nejakú knihu na čítanie ☺️

uzanka16
30. jún 2019

@katarinaluk mne na gynde z prsta brali,neznášam z prsta

loginexistuje
30. jún 2019

@katarinaluk z prsta beru krv

elementissa
30. jún 2019

@ruzenka777 a ako sa to rieši, keď z hladu zvraciam? Dosť sa toho testu obávam, lebo ja aj v noci musím jest každé 3 hodiny, ak nie, prezvraciam celú noc a polku dňa (a to som v 23.tt, mám diagnostikovanu hyperemezu) a ráno...fuuu, to ani nehovorím.. To keď vstanem skôr ako o deviatej a nenajem sa normálne, tak doma budem zvracat, v elektricke aspoň 2x a u doktorky tiež.
A pravdepodobne, keď mi tu umelinu aj dá vypiť, tak ju hneď vyvratim. To ma môžu trápiť aj opakovane alebo ako to funguje? Však to tiez musí skreslovat výsledky, keď hneď po vypití to vygrcas. Ako to potom riešia? Opakujú to dovtedy, kým na hlad a zvracanie neumries alebo ako sa to robí?

katarinaluk
autor
30. jún 2019

Takže to tam strávim dlhú dobu :D
A iné vyšetrenia ako ultrazvuk vám vtedy robili či nie?

pehavynostek
30. jún 2019

U nás to robia do čaju... Ráno na lačno, vezmú krv, potom vypiť sladký čaj, podľa možnosti čo najrýchlejšie... Potom berú krv ešte 2x, ako bolo písané vyššie. Počas čakania byť v čakárni a nič nejesť ani nepiť... Ak by prišli nevoľnosti alebo aj zvracanie, treba povedať sestričke, myslím, že v tom prípade sa test opakuje inokedy, ja som zvládla na 1.x, preto si nie som istá...

ajsha123
30. jún 2019

Mne nie. Nikdy. Iné vyšetrenia nie, len ten glukózovy test. Všade ho robia inak, už som si ho zažila všelijako, ale mali by nalačno zobrať krv (zo žily alebo z prsta), potom vypijes glukózu a po 2 hodinách zas odber. Ja som bola extra unavena, cca hodinu som driemala po sediaci. Tym padom mi cukor veľmi neklesol a mám diagnostikovanu tehu cukrovku. Ťažko povedať, či by som mala lepšie hodnoty, keby som večer o 22,00 nezjedla jablko od hladu a tam nedriemala... A ešte na večeru maskrtila karamelový koláč 🙁 Teraz, pri tehu cukrovke som zistila, že na zníženie cukru v krvi veľmi pomáha zelený čaj. A určite dnes večer nejedz nič sladké. Radšej sa zapri a vydrž, ako potom chodiť na kontroly každé 2 tyzdne, brať si doma z prsta krv (na kontroly). Teraz mam hodnoty dobré, aj keď si občas sladké dam.

katarinaluk
autor
30. jún 2019

@ajsha123 ja idem až v utorok takže v pondelok večer už nič nejesť😳

ruzenka777
1. júl 2019

@elementissa no vy mate specificke tazkosti, takze ak vam povedali, ze to napriek tomu musite absolvovat, tak urcite ostante sediet po teste v cakarni, aby vam vedeli pomoct co najrychlejsie a povedzte im vopred, ake mate tazkosti bezne od hladu...ale ta kombinacia s citronom by vam mohla pomoct myslim si 🙂 opakovat ten test dookola nemozu, je to zataz na organizmus matky, aj dietata...niektore maminy sa ho rozhodnu odmietnut, takze aj to je cesta, ak mate z toho stres...existuju aj odbery za ucelom zistenia tzv. dlhodobeho cukru, kde sa to prejavi, ci mate dlhodobo problem so spracovanim cukru alebo nie...cize treba sa pytat a hladat cestu a pytat sa u lekarov, ktore rizika ma zmysel u vas prehodnotit...snad som pomohla aspon trocha 🙂

ruzenka777
1. júl 2019

@katarinaluk jest urcite mozte, vecera do tej 20,00 je uplne v pohode, len si nedajte napr. buchty na pare, ale napr. salat s kuracim masom, alebo rybou, syrom, nech ste syta co najdlhsie...rano si so sebou zbalte ranajky, ked ich budete po dvoch hodinach moct zjest uz pred odchodom domov...hlad a toto teplo nie je idealna kombinacia pre tehulky 🙂

elementissa
1. júl 2019

@ruzenka777 ďakujem veľmi pekne. Teraz 4. 7.idem na poradňu, doktorka vie o mojich zvracacich problémoch - koniec koncov, som kvôli tomu PN od 5.tyzdna tehotenstva, takže už 6.mesiac. Tak snáď sa s ňou nejako dohodnem, lebo vždy aj vie, že keď prichádzam ráno na poradňu tak celá zelená, vždy sa jej sťažujem, že to ešte stále neprešlo. Tak ju skúsim poprosiť o vyšetrenie toho dlhodobého cukru, nevedela som, že je aj taka možnosť. Ďakujem veľmi pekne 😊🙏

katarinaluk
autor
1. júl 2019

@ruzenka777 a piť čistú vodu môžem celý deň aj pred odberom aj po? 😊

ruzenka777
2. júl 2019

@katarinaluk pred odberom urcite kolko potrebujete pite...pocas tych dvoch hodin testovania, po malych mnozstvach castejsie, ale nie liter za hodinu...len kolko musite, lebo riedite krv, cize aj to sukor znizuje 🙂 po teste, odberoch po 2 hod. pite kolko vladzete..ale hlavne zjedzte nieco asi nie sladke, a zaroven syte 🙂 drzim palce, netreba sa stresovat...

ruzenka777
2. júl 2019

@elementissa mne ten dlhodoby cukor kontroluje v urcitych intervaloch diabetolog, ono to je skuska spravnosti prenho tak trocha, ak by som sa tvarila, ze dietujem, tam by mu to ukazalo, ze ci sa snazim alebo ani nie...ten udaj neoklamete proste...mozte inak aj volnopredajny glukomer nejaky jednoduchy lacnejsi kupit v lekarni a papieriky na testovanie a skusat si merat obcas pred jedlom, po jedle...aj keby vam test vysiel v poriadku...ale mali by ste pochybnosti nejake, a podobne...zvyseny cukor byva v TT napr. rano ...to jedlom ani neovplyvnite, preto si traba dat pozor na sladke ranajky, aby ste nezatazili pankras...kedze hormony vystrelia hodnoty vyssie aj bez sladkeho na rano 🙂

yanni
2. júl 2019

@katarinaluk Ked tvoj gyn nevie ako ten test prebieha, tak si ho chod dat urobit radsej na diabetologiu. na SK testuju väcsinou nespravne. nedajboze by si mala thee cukrovku a k tomu vysoke hodnoty a nik by ti to nezistil. Mohol by to mat vlei negativny dopad ako na teba tak aj na dieta.

Spravne je:

Nalacno krv zo zily
Vypit ten roztok (u nas davaju Akku Check, je to ovela chutnejsie)
Po hodine dalsi odber zo zily
Po dvoch hodinach dalsi odber

Medzitym len sediet, neprechadzat sa, nejest, nepit.

ruzenka777
2. júl 2019

@yanni myslim, ze aj odber mocu ma svoj zmysel v tom procese, ale podstatne su odbery krvi pred, po hodine a po dvoch...

yanni
2. júl 2019

@ruzenka777 Neviem ci aj koli tomuto odber mocu robili ale moj gyn kontroloval moc pocas tehotenstva stale, pri kazdej navsteve, takze toto som neriesila, kedze aj pred tymto testom som robila cik.

yanni
2. júl 2019

@katarinaluk Inak, mala som thee cukrovku v toto poslednom tehotenstve. Ja by som si na tvojom mieste dala ten test urobit niekomu inemu, ked tvoj gyn to flaka.

ruzenka777
2. júl 2019

@yanni no nerozumiem uplne problematike ...ale mozno je to take dvojite potvrdenie alebo vyvratenie vysledkov...neskumala som to blizsie...moj dia to tak robi, ze nosim po na zaciatku, po hodine aj dvoch sucasne moc aj odoberaju krv...

elementissa
2. júl 2019

@ruzenka777 a z čoho to vzniká v tehotenstve? Ako môžem vedieť ci mam alebo nemám nábeh na cukrovku? Ma to nejaké prejavy?

ruzenka777
2. júl 2019

@elementissa v tehotenstve je to hlavne hormonmi, ktore to mozu ovplyvnit, vacsine mamiciek to po porode zmizne, resp. maju normalne hodnoty, mne napr. ostali hodnoty toho testu pol roka po porode na rovnakej urovni ako v TT - okolo 9,5 ...akurat, ze to nemozu klasifikovat ako tehotensku cukrovku, ked nie ste TT. je to proste nabeh a dobry dovod na dietu a obcasnu kontrolu, ci sa to nezhorsuje, potom chodievam raz za pol roka na kontroly...v ramci druheho TT s cukrovkou kazdy mesiac...priznakov moze byt viacero...zvyseny smad, caste mocenie, problemy so zrakom...je toho vela...tehotenska je vacsinou prechodna...ale je to zataz na organizmus toto obdobie, takze to moze poukazat na to, ze mate nabeh aj na klasicku cukrovku...niekto ju dostane zo dna na den...pri velkej fyzickej, alebo psychickej zatazi...stresoch a podobne...vela dovodov moze byt, vazne choroby, zapaly, ktore prekonate, dedicnost samozrejme...

elementissa
2. júl 2019

@ruzenka777 aha, chápem. No, našťastie žiadny z tých príznakov nemám, ani v rodine nemame cukrovku, tak snáď to bude OK

katarinaluk
autor
2. júl 2019

Ahojte no tak bola som dnes a zobrali mi z prstu krv a hneď za tým dve ampulky zo žily. S tým, že už som tam prišla s vypitou glukozou s vodou po dvoch hodinách 🤨

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre