Tehotenstvo v 16tich. Ako to povedať rodičom?

sisik
17. mar 2007

Mam 16 rokov a som tehotna. Viem, ze pre mnohych je to mozno nepochopitelne ale ja si to babo chcem nechat. Ked porodim budem ma 17. Aj ked to nebude lahke ale rozhodla som sa takto. Nechcem ist na interupciu ved by som zabil svoje babatko. Mam ale jeden problem, neviem ako to povedat rodicom. Strasne sa bojim ich reakcie a neviem ci pochopia preco som sa takto rozhodla. Viem, ze pre mna to bolo najlepsie rozhodnutie, lebo keby som si to dala zobrat vycitala by som si to do konca zivota. Neviem, ci som na dieta uplne pripravena, ale verim ze rodicia ma pochopia a pomozu. Toto rozhodnutie urcite nikdy neolutujem.

megustas
23. apr 2007

caute neda mi nereagovat, pre upresnenie...s 15-tkami sa osud nehra a vobec s nikym...podla mna by dieta v 15-tich rokoch nemalo sexualne zit je nezrele ako psychicky tak aj fyzicky a pre deti by sme sa mali rozhodovat a ako tak planovat a nie ´´natrafit´´

zuzka_majko
23. apr 2007

megustas vies doba je doba niekedy sa to podari pretoze tu zohrava hlavnu lohu este nieco

anjeliksu
23. apr 2007

podla mojho nazoru, mas pravdu, 15,, to je dost malo, ale ak to tak ma byt, tak...

megustas
23. apr 2007

akoze teraz mi chces povedat ze napriklad moj syn pride o nejaku tu dobu v 10-tich rokoch s frajerkou ktora je tehotna? nechcem sa tu hadat,ale na vsetkom ma podiel vychova,zazemie a to nevravim len tak´´z brucha´´kto trosku vidi do tejto problematiky da mi za pravdu...takze hlavne tebe vela vela sil pretoze si este mladucka a to ze sa stanes matkou z teba dospelejsiu neurobi...a este nieco nemyslim si ze je lepsie priviest dieta do nevhodnych podmienok ako ist napriklad na interupciu...

anjeliksu
23. apr 2007

no ja ma 18 sice iba, ale viem co je to zivot a co to vsetko obnasa.. sice este necakame babatko,a le mam priatela 26 rocneho, ktory vlasni firmu, ale o to mi vobec neide... viem,. co je to zivot a ti poviem, ze som musela predcasne dospiet... ty ma nepoznas, ako mozes povedat, ze to ma dospelou neurobi.. ja uz som dospela az az.. miusim sa starat o nasich, chodit do 3 robot zaroven do skoly a kopu, kopu inych veci.. a viem, ze babatko je tazke mat v dnesnej dobe, ale keby Boh dal, nikdy by som si ho nenechala vziat.. nato uz som velmi vyspelsa, ked som zvladam kopu inych veci, tak si myslim, ze takato nadherna vec by ma nekako uz nepolozila.... naopak..

megustas
23. apr 2007

tak to si zrejme super zena...ja mam dieta domacnost manzela a externe studujem na vyske a nestiham...zrejme som mala mat dieta ovela skor...zrejme by som bola flexibilnejsia 😖

andrea.m
23. apr 2007

meg nerozčuľuj sa škodí to zdraviu a pod pekne domov do košíc 😉

sisik
autor
23. apr 2007

vies megustas ja som tiez tehotna skoro, ale nemyslim si, ze by ma nasi zle vychovali. Prave naopak, vychovali ma tak, ze som sa rozhodla pre zivot a su na mna za to hrdy. Urcite nie su hrdy na to, ze som otehotnela tak skoro, ale vazia si moje rozhodnutie. Viem, ze to bude tazke, ale nejako to zvladneme. Ale v niecom musim s tebou suhlasit. Tiez si myslim, ze dieta by sme nemali priviest do nevhodnych podmienok. Ja interupciu ani neschvalujem ani neodsudzujem. Je to kazdeho vlastne rozhodnutie, ale ja nelutujem, ze som si dietatko nechala a myslim si, ze skoro ziadna mamicka ktora si porodila tiez mlada.

anjeliksu
23. apr 2007

megarus.. nie kazdy si moze dovolit zit pre seba.. niekto musi zit uz od svojich skorych rokov pre rodicov, pre surodencov.. nevravim, ze nie kazdy, ale v mojom pripade jednoducho by som bola rada, keby som mohla pokojne dostudovat a nemusiet mysliet, co si mozem kupit, aby som nejako nenarusila rozpocet a ci vobec si nieco mozem kupit a preto, aby som nezatazovala nasich, tak musim pracovat... a viem, ze to co zarabam nie je vela, ale pre man je to nieco uzasne a viem, ze mozem kupit mamke, hoci nieco maleho ,a le to ma.. a viem, ze sa dokazem postarat sama o seba a o surodencov.. chapes????

nosoroztek
23. apr 2007

ahojte, citit v tejto teme poriadne napatie. 😉 pravdu nema ani jedna z vas, pretoze mate len nazor a to kazda vlastny. v praveku, staroveku alebo stredoveku mali dievcata deti uz ako 14 rocne a nebolo na tom nic zle. to ci je to alebo nie je spravne, je kazdeho osobny pohlad a kazdy ma na to svoj nazor... co nikomu nemozno vziat. hadzat to na zlu vychovu tiez nie je najlepsie, lebo je to individiualne. ak sa dievca citi na to, ze je schopna vychovat dieta a tesi sa z neho, je to obdivuhodne a krasne, pretoze sa rozhodla vzdat svojej slobody a volnosti, a uprednostit zivot niekoho ineho pred tym svojim. preto by mal kazdy sudit svoje rozhodnutia a nie niekoho ineho. tato stranka je predovsetkym o tom, aby si tehotne, cakatelky ci mamicky navzajom psychicky pomahali lebo priviest zdrave dieta do dnesneho sveta je tazke. kazdy ma taky zivot, ako si ho zariadi. preto zahodme bojovu sekeru 😉

andrea.m
23. apr 2007

tak toto je už trošku moc ako sa niekto môže v 15 "cítiť" na to mať dieťa ked je sám dieťaťom.mať dieťa to nie je prechádzať sa v parkus kočíkom zo spiacim bábom to je zodpovednosť,psychická opora.pochopíš ked sama budeš matkou

tinni
23. apr 2007

tak ja tiez suhlasim s meg, podla mna 15-rocne dieta by nemalo mat dieta... no ale ked uz to je tak, aspon vam drzim palce

zuzka_majko
23. apr 2007

ako ste sa pekne "obuli" do 15tok take ste jak moja buduca svokra

tinni
23. apr 2007

zuzka, ja som sa do nikoho neobula, len som vyslovila svoj nazor... ked si spomeniem na svojich 15, tak si vobec neviem predstavit dieta... ale ako som povedala, drzim vam palce a to myslim uprimne!

paska
23. apr 2007

zuzi kolko ludí tolko názorov tak sa na to vykašli teraz sa nepotrebuješ rozrušovať len sa nad tým povznes a ked sa bábo narodí potom všetkým ukáž ako sa mýlili 😉

andrea.m
23. apr 2007

do nikoho som sa neobula kebyže otehotniem v 15 tak samo že by som na potrat nešla,tu ide o to ako sa przentujete.s názormi sisik súhlasim.má 16 stalo sa,prišla po radu,berie to tak ako to je na nič sa nehrá.
bohužiaľ zuzka_majko s tvojími názormi sa nestotožňujem a mám na to právo.a kedže čítam tvoje príspevky aj v iných témach tak sa ani nedivím tvojej svokre.no nodsudzujem ťa.
anjeliksu možno sa fakt musíš v 18 podieľať na financovaní rodiny,ale komplet starostlivosť o rodičov+škola+"3"zamestnania...prepáč ale trošku preháňaš...po takejto prezentácii sa nečuduj že ti holky neveria.obzvlášť tie,ktoré už majú vlastné rodiny

zuzka_majko
23. apr 2007

tini nemyslim akurat teba mam na mysli par inych ludi

paska mam pocit ze sa mylia prave ti ktori si myslia ze sa to neda zvladnut

andrea moja buduca svokra mala vzdy narozy o nicom

megustas
23. apr 2007

andrea.m napisala si to velmi pekne ako keby si mi citala myslienky...ale ja som nebola schopna to napisat v tom´´slusnejsom´´slovniku 😉
kocky a to ze niekto ma iny nazor neznamena ze sa háda 😠

zuzka_majko
23. apr 2007

megustas tu nikto nepisal ze sa hadame

emmaelzer
23. apr 2007

megustas, suhlasim s tebou na 100%...proste dievca do 18 rokov zrele na dieta nie je, a to nie je len moj nazor, alebo niektorych z nas, to je dokazane z psychologickeho hladiska (ked mi neverite, tak si precitajte zopar psychologickych knih na vyvoj osobnosti, ked je 15 zrela na sex, moze citat aj taku literaturu)V tych knihach by ste sa docitali, ze v obdoby puberty a skorej adolescencie pracuje mozog na inej baze ako u dospeleho cloveka v ramci emocionalneho rozvoja a racionalne zmyslanie ustupuje do pozadia. Preto sa poklada puberta a adolescencia za vek rebelcenia a preto si nemyslim, ze je to vhodne obdobie na vychovu dietata.

Napriek tomu, vam vsetkym prajem stastne tehotenstva, a hlavne vam zelam oporu rodicov, pretoze bez nich to bude tazke...
Zvladnut sa da vsetko, ale dieta by nemalo byt otazkov, ved to zvladneme, ale malo by byt tou najstastnejsou udalostou v zivote a hlavne planovanou aby babo dostalo vsetko co sa tyka financenj a emocionalnej stranky...

anjeliksu
24. apr 2007

andrea.m: ako mozes sudit cloveka, ked ho nepoznas?? ano, mam 3 zamestnania.. no povedz mi, ako mozes vediet, ze nemam??? a v com mi neveria?? no vysvetli.. ja som ani slovo nenapisala, ze mi niekto ma verit... len som vyslovila svoj nazor, ze by som chcela mat aj ja babatko. a hoci mam 18 rokov, bola som nutena dospiet skor... toto som napisala, tak neprekrucaj moje slova...hm?

lenka007
24. apr 2007

ahojte všetci ja som bola v podobnej situacii ako ty mala som cez 16 rokov a ostala som tehotna mozno sa vam to bude zdat divne ale mi sme babetko s mojim manzelom chceli mala som 17 preč a narodila sa mi krasna dcerka.a dodnes to nelutujem pojde uz do skoly a je to to najkrajsie co ma v zivote stretlo preto sa riad anjelik svojim vlastnim srdcom.ty vies najlepsie ci si to babeno mozes dovolit v uvodzovkach.teraz mam 24 a mam 3 dcerky chceli sme sice iba dve deti ale sa postastilo a mame 3 tiez by som nesla nikdy na interupciu.ale to je kazdeho vec a ked sa tak niekto rozhodne tak vie preco.a ver te mi ze aj ja som dospela ked sa mi narodilo dieta. to asi kazdy.ale teraz musim ist k najmensej nezbednici idu jej totiz zubky DRZ SA ANJELIK

emmaelzer
24. apr 2007

anjeliksu, jedno neviem pochopit, preco si to babo nespravite? Zalezi to predsa na vas dvoch s partnerom, preco potrebujes niekoho suhlas...ako vidim, obaja ste nezavisli
Len jedine ma napada,podotykam, co je zas moj nazor, ako som tu citala, zivot sa s tebou nemaznal, preco si teda radsej neuzijes toho zivota na chvilu s partnerom, ist trochu po dovolenkach, byt nezavisli uzit si romanticku lasku...Okrem ineho, citi sa aj tvoj partner zrely na dieta (ja som stretla mozjho muza , ked mal 26 a zrely na dieta zacal by az po nasej svadbe okolo 30-ky....)
mozno sa pred tym, ako budes mat babo dokonca mozes pokusit o nejaku karieru, aby si nemusela mat 3 prace...(ako vidim na tvojom obrazku, si dost pekna, preco neskusis modeling)
a este ma aj to zarazilo, tvoj priatel ma nejaku firmu a zaraba dobre, nevadi mu, ze musis mat 3 prace? Teda ked by ste uz chceli mat dieta, ste si uz na tolko hadam blizky, preco ti nepomoze?

lennie7
24. apr 2007

nechapem naco to tu rozoberate kazdy ma na to vlastny nazor a hotovo...som zvedava co by ste robili vy co tu odsudzujete 15tky keby ste sa ocitli v podobnej situacii.Kazdy robi to co uzna za vhodne...Aj ja som v 16stich stala pred rozhodnutim co dalej ci si babo nechat alebo nie ale jednoznacne som si vybrala zivot maleho cloviecika a este nikdy som to neolutovala.Myslim ze som dobra mama a mojej malej nic nechyba.Vsetkym mladym maminam a tehulkam prajem vela stastia v zivote a hlavne zdrave a krasne babenka. 😉

sisik
autor
24. apr 2007

anjeliksu ak sa smiem spytat preco musis zivit celu rodinu??tvoja mamka je chora, ale jej nieco je?? a akych starych mas surodencov??

tinni
24. apr 2007

ja nikoho neodsudzujem, len si myslim, ze 15-rocna dievcina nie je zrela na sexualny zivot... to je vsetko. Aj ja som este celkom mlada na babo-mam 20, ale myslim si, ze 15 a 20 rokov je vtomto smere veeelky rozdiel. A este k tomu mam aj o dost starsieho priatela, ma 32, a to tiez spravi vela...

megie
24. apr 2007

napísala som sem siahodlný článok, no neprešiel mi a od znova sa mi nechce, tak už len jednu vetu:

UPT už nikdy viac. 😔

pipi1211
24. apr 2007

ahoj tinni.... tu to ale vrie...

tinni
24. apr 2007

to ano... ja som to nemyslela tak, ze by mali ist na interupciu, ale tak, ze 15-rocne baby nemaju co sexovat, a teda sa im to nema stat...

pipi1211
24. apr 2007

hm tak to by nemalo byt ale ja radsej pomlcim lebo myslim ze v 15tich som uz nebola... 😅 😅 😅 alebo hej? ja uz ani neviem 😅 😅 inak dnes teda asi pojdem 😀 a kam sa to ma ist? 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre