Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

fajnzienka
15. nov 2017

@martinkamm určite treba porozmýšľať a samu seba utvrdiť v tom, čo je pre vás dôležité a čo by ste robila v prípade, že vaše dieťatko bude mať DS. Vzdali by ste sa ho? Mne vyšli v jednom aj druhom tehotenstve zle výsledky 1. tehu na raštep 1:3 (zdravá dcéra), 2. tehu DS 1:45 (zdravý synček) a až do poslednej chvíle, pôrodu som nevedela, či naozaj bude všetko ok. Nechcem sa chváli, že som sto vydržala, bolo to veľmi ťažké, ale vedela som len jedno, že svoje dieťatko budem milovať, nech sa narodí zdravé, či choré, proste to je moje dieťa a hotovo, budem sa o neho starať s láskou. Amnio aj trisonomi som odmietla, lebo môj názor by to nezmenilo a dieťatko by sme si aj tak nechali. Podstúpili sme len v prvom a druhom prípade morfologický a genetický ultrazvuk, kde pravdepodobnosť na tieto vývojové chyby bola nižšia. Určite mysli pozitívne a naozaj porozmýšľaj aj s manželom, partnerom čo je pre vás rozhodujúce. Riziko 1:260 vôbec nemusí nič znamenať.

martinkamm
15. nov 2017

@fajnzienka dakujem veeelmi pekne, som dnes objednana aj k inemu lekarovi ktory sa na to pozrie, tak som rada, ze budem vediet nazor viacerych, podla uzv je babenko zdrave ale tie testy ma strasia nechapem na co takto stresuju zeny

looola
15. nov 2017

@martinkamm ja som mala riziko na DS 1:70, bez Trizomy testu by som nespala do konca tehotenstva. Jednoznačne si dať spraviť ten test , je to jeden obder krvi zo žily, nehrozí nič dieťatku a výsledok je do týždňa. A ten pocit úľavy ak je všetko Ok je k nezaplateniu. Ka keby som aj požičať mala na to peniaze by som to jednoznačne podstúpila.

martinkamm
15. nov 2017

@looola a chcem sa ta spytat tam vyjde zase nejake cislo pravdepodobnost alebo napisu ze pizitivne negativne lebo si neviem predstavit ze to dam urobit a vyjde zas nejake cislo ze 1:580 a podobne tak som mala pri prvom odbere a teraz 1:260

looola
15. nov 2017

@martinkamm nie, tam Ti napisu počet chromozomov dieťaťa, citze ak je všetko Ok tak 46XX u dievčata a 46XY u chlapca. Deti s Downovym syndrómom, Edwardsovym syndrómom a Patauovym syndrómom majú jeden chromozóm navyše , čiže 47, a to je už patologické.

martinkamm
15. nov 2017

Bola som nezavisle u ineho gynek.a bol prekvapeny co mi to nahovorili ked mam v knizke aj papieroch skrining megativny...ze to genetika odporuca riesenia a nie aby som si ja volila co chcem.ze im ide o biznis

sugar25
17. mar 2018

Ahojte, riesi toto niekto teraz v tomto obdobi? Ja mam podobny problem. Test s vysledkom pozitiv na 1 v 16 vzhladom k veku. Mam 34 rokov. V utorok mam ist na genetiku, ale tiez nechcem podstupit amnio.

looola
17. mar 2018

@sugar25 amniocentézu netreba podstúpiť, je alternatíva Trisomy test zo žilovej krvi, v 2016 stál 350€ a výsledok bol do týždňa. Vyšetruje sa tam trojzónová 13, 18 a 21, a plus pohlavie. Ja som podstúpila , našťastie bol negatívny a padol mi veľký kameň zo srdca. Potom som bola ešte na morfologickom sone a aj ten dopadol ok 🙂

looola
17. mar 2018

@sugar25 a výsledok 1:16 je na čo pozitívny? Na trizomiu niektorého chromozómu alebo na rážštepy, lebo to nie je vôbec jedno.

sugar25
18. mar 2018

@looola pozitív na DS podľa veku pacientky. Na razstep nervovej trubice je to 1 v 7900. Určite skúsim všetky možné spôsoby, aby to nemuselo byt amnio. Trisomy stojí okolo 400€.

sugar25
18. mar 2018

Ty si mala aké výsledky tripple, keď si to musela overovať? Teším sa s tebou, že sa to nepotvrdilo 😘

kaciatkotn
18. mar 2018

Ja som pred rokom a pol stála pred rozhodnutím, či podstúpiť amnio s rizikom 1:8 na downov syndróm!!! Dala som si urobiť len trisomy, ktorý vyšiel negatívne, ani na morfologickom dobe sa DS nepotvrdil. Teraz mám doma zdravého 9mesačného šibala 😍 neviem, na základe čoho bolo to riziko také vysoké. Viem len, že mi to vtedy pokazilo vianočné sviatky a radosť z trhu bruška 😞

sugar25
18. mar 2018

@kaciatkotn Tak to ma teší. Som stastna za teba. Týmto si dala malú nádej aj mne. Koľko si mala rokov v čase, keď ti robili tripple so zlým výsledkom?

sugar25
18. mar 2018

@kaciatkotn Inak presne viem ako myslíš tu pokazenú radosť. Ja som od stredy úplne v šoku, takze o radosti nie je vôbec reč.

looola
18. mar 2018

@sugar25 1:73 na DS som mala

looola
18. mar 2018

@sugar25 vzhľadom na vek 34 rokov nemôžu výsledky byt take zle, mám kolegyňu ktorá bola tehotná v 38 a vyšlo jej vzhľadom na vek 1:280

looola
18. mar 2018

@looola musia byt tam aj hodnoty z krvi mimo normy. Ja som mala vysoké beta HCG a nízky AFP, ich hodnoty boli ako u deti s DS, a našťastie všetko bolo Ok. Každý organizmus je iný, takze aj tie hodnoty nemusia podľa mna zodpovedať tabuľkový hodnotám. Ale veľmi som sa bála, bol to hrozný týždeň keď som čakala na výsledky, radosť z tehotenstva vtedy bola fuč... Našťastie dieťa je zdravé, ale nezabudnem na tie obavy.

kaciatkotn
18. mar 2018

@sugar25 mala som 29. Je to veľký a vo väčšine prípadov zbytočný stres pre tehotné ženy. Prajem ti, aby všetko dopadlo dobre. Do kedy sa mas rozhodnúť , či amnio alebo len trisomy?

sugar25
18. mar 2018

@kaciatkotn Ďakujem ti veľmi pekne. V utorok budem vedieť viac. Idem na genetiku. Ja uz som teraz rozhodnutá že amnio bude až krajne riešenie. Po genetike pôjdem určite do MT k Mudr.Grochalovi, ak tak potom trisomy. Ďakujem.

lela123
4. apr 2018

Ja som mala na downov 1:200.Ale co je horsie edwardsov 1:13.Co je dost nizke,ale isla som iba go Grochalovi na morfo sono.Tieto testy nemaju same o sebe ziadnu vypovednu hodnotu.Ja osobne by som ich zrusila.Ktora zena chce vediet nech ide rovno na imnio alebo ine testy.Nepotvrdilo sa mi.Moj syncek ma sest tyzdnov a nic z toho nema.Normalne babo.U Grochalu som sa skoro rozplakala,ked som videka ze manodmalnu hlavicku nozky,srdiecko.Lebo ja som na potrat nechcela ani ine testy,lebo by to bol pre mna stres,tak mne vtedy padol kamen zo srdca.Drzim palce vsetkym nech je vsetko o.k.

sugar25
4. apr 2018

@lela123 som stastna s tebou, že máš nádherného zdravého synčeka. Nech sa vam darí 😘 Ja som si zaplatila tripple testy, ktoré riziko vyvrátili. Teda bol to dvojtýždňových stres a strach, no vďaka Panu Bohu to zatiaľ vyzerá dobre. Budúci týžden ideme na geneticky uzv, na ktorý sa mi pôjde omnoho ľahšie. Prajem všetkým veľa zdravia.

lela123
4. apr 2018

@sugar25 urcite dobre dopadne drzim palce

to.beruska
4. apr 2018

Urcite odporúčam trizomy test aj ked je drahy. Tiez sme to riešili minuly rok.tiez sa oplati najst dobreho lekara na morfo ultrazvuk my sme tak boli pri malej, 12 tt vylucil downou a este aj pohlavie povedal

jarimka
4. jún 2018

@sugar25 ahoj aj ja to riešim mám 30 a riziko 1:30 tiež nechcem podstúpiť amnio a ty si ako dopadla ?

sugar25
5. jún 2018

@jarimka Ahojcek. Ja som si zaplatila ten trisomy, kde sa riziko vyvrátilo. Potom som bola ešte na genetickom uzv, kde sa nenašli žiadne podozrivé markery. Takze chvalabohu, nič sa nepotvrdilo.🙏
Ty si ideš dať trisomy? Držím palce 🙏

lela123
5. jún 2018

@sugar25 no super vravela som😊

sugar25
5. jún 2018

@lela123 viem, ďakujem za podporu 🌺

lucia123123123
27. jún 2018

Ahojte. Ja mam 38 rokov a prvy test v 12 tt bol nejasny , kedze boli tam zle vstupne udaje (na genetike povedali, ze nie je relevantny), vislo mi riziko 1 v 370, t.j. negativny T21. Medzi tym mi bol uz 2-hy krat robeny odber krvi na TRISOMY test plus, ale ani po druhy krat (v 17tt) ziaden vysledok z toho nebol, (cize mi nakoniec vratili peniaze - 450 eur, vraj som jedna z mála...), v druhom AFP teste v 16tt mi vislo riziko DOWN. syndromu 1 v 4 !!! 😢 Tak som nakoniec zufala isla na AMC (odber plodovej vody). Ziaden Down sa nepotvrdil. Cize nedaj sa len tak znechutit, kedze mne pri skore 1 v 4 sa down nepotvrdil. Drzim palce a prajem ti, aby bábo bolo v poriadku. 🙂

stelak
30. jún 2018

@macik061 ahoj, mala ide na kardio kvoli arsa ako ste dopadli, je vsetko ok?

dolynkag
12. júl 2018

pridávam sa do diskusie, ja som bola u rôznych lekárov, rôzne výsledky, ale oba riziká vysoké...kôli nízkemu Papp a vysokému veku, pondelok idem na trisomy, stres neskutočný, neviem ako vydržím čakať na výsledky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre