Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

zahrah
28. okt 2014

@ajino
To ti povedali ze screening je negativny?
Mam pocit ze riziko 1:250 je praveze hranica. Pod 250 sa to uz povazuje za vysoky risk. Takze asi ten screening negativny nemas, resp. je hranicny medzi normalom a rizikom. Vek tam hra znacnu ulohu a automaticky tie cisla znizuje, pricom dietatko moze byt uplne v poriadku.
Skus si ist dat spravit poriadny ultrazvuk kde popozeraju vsetky tie markery.
Kolko to nanerali NT hodnoty?
Drzim palce a nestresuj sa, mna tiez riadne vystrasili s tym vekom.

ajino
28. okt 2014

@zahrah Ahoj, akurát som dovolala s Dr. na genet. ambulancii a presne mi povedala, čo píšeš, že ako môžem mať skríning negatívny keď sám na hranici DS 1:250, lebo oni berú ešte 300, ale 250 je hranica a je tam risk. Pýtala som sa aj na morfolog.ultrazvuk a povedala, že istejšie je v tomto prípade na odhalenie DS odber, takže tak či tak tam mám ísť na odber, morfolog. ultrazvuk odhalí iné veci, tak v tom mám aspoň jasno. Neviem či myslíš Rizoko NTD-to mám 1 v 10000, inú takú skratku som nenašla v papieroch, a ty si potom bola na odbere? ďakujem za odpoveď,

lenuska1212
28. okt 2014

Ahojte, dnes som bola na genetike v NR, je to zbytočne tam ísť nič viac Vám nepovie okrem toho, že máte podstúpiť odber plodovej vody :( Akého ste vy názoru na odber plodovej vody? Vyšiel mi pozitívny screening, zvýšené riziko Downovho syndrómu 1 v 95 veľmi sa bojím a neviem čo mám robiť :( , 6.11.2014 som objednaná na morfologický ultrazvuk, to bude pre mňa najdlhší týždeň, ale na genetike sa vyjadrila, že na morfo. to nezistí že mám ísť na odber. Už som z toho zmetená poraďte mi prosím. ďakujem.

ajino
28. okt 2014

@lenuska1212 ahoj, ja idem na genetiku o týždeň, ale dnes som volala s tou doktorkou, čo je tam a ja mám riziko 1:250 a povedala, že to je hraničné, takže idem najskôr na genetiku, potom na odber. Povedala, že morfolog.ultrazvuk niečo odhalí, ale nie Dawnow syndróm, takže podľa nej je istejšie ísť na odber plodovej vody čo ma tiež čaká v polovici novembra, ja mám tiež strach z toho ale istota je istota.

lenuska1212
28. okt 2014

@ajino Takže si sa rozhodla ísť na odber aj keď je to rizikové, že môžeš potratiť? Čo som tu písala tak baby písali, že morfo dokáže odhaliť, a ked bolo všetko ok tak potom nešli na odber. A kde ideš do NR?

ajino
28. okt 2014

@lenuska1212 mne dnes povedala Dr. z genetiky z B.Bystrice, že morfo neodhalí všetko a keďže mám 36 rokov, mala by som ísť na odber, bola na odbere moja kamoška 1x pred 7 rokmi a 2 x pred rokom a všetko v poriadku, druhá kamoška bola pred pár mesiacmi a vravela, že sa to dá vydržať, len potom treba mať pár dní kľud a pokoj, je to ťažké rozhodnutie, ale určite sa ešte poradím s manželom, ale asi pôjdem

lenuska1212
28. okt 2014

@ajino ja zajtra idem na opakované krvné testy uvidím aké budú a ako dopadne morfo a podla toho sa rozhodnem. a výsledky MoM si mala aké hodnoty? A do kedy sa dá urobiť odber, do ktorého týždňa jedny rozprávajú do 20 a druhý do 23 týždňa?

miculienka
28. okt 2014

@ajino - ahoj , pri druhom tehu som mala tiez poz. tripple test na dawnov syndróm , veľmi sme sa zľakli , tiež som mala po 35 tak mi na genetike odporucili odber plodovej vody , my sme suhlasili , isla som, s malou dusickou , velmi som sa bala - nie zakroku , ale vysledku , zakrok je troska neprijemny ale trva len nejake 4 minutky , zubar je horsi , len po treba odpocivat , nedvihat , nenamahat sa par dni , moje vysledky boli v poriadku , mam krasneho chlapceka , tak prajem , aby ti vsetko dobre dopadlo

abbey1
28. okt 2014

@ajino Ak máš kvalitne prevedený morfo od odborníka, ten ti najlepšie poradí, či treba amnio. Na genetike ti amnio odporučia automaticky kvôli veku. Ale je to pre nich naozaj rutina, poslať tam každú ženu nad 35. Záleží na vašom rozhodnutí, či by ste v prípade zlého výsledku išli automaticky na interupciu, alebo by ste tak či onak podstúpili kvalitné morfologické vyšetrenie a až na základe konkrétneho nálezu sa rozhodli. Downov syndróm má rôzne formy a stupne.

abbey1
28. okt 2014

@lenuska1212 Odber ti urobia až do 24 týždňa v prípade indikácie. My sme mali triple na Ds hrozné. 2krát sme podstúpili morfo, nové odbery na Triple, ale amnio sme odmietli. Na morfo postihnutia neboli žiadne viditeľné a na potrat by som v tak vysokom týždni už nešla, pokiaľ by dieťatko nemalo ťažké poškodenia, ktoré by však už boli na morfo viditeľné.
Držím päste.

ajino
28. okt 2014

@lenuska1212 mňa moja gynekologička poslala kvôli veku na genetiku do B.Bystrice a povedala, že výsledky sú dobré a keď som sa rozprávala dnes s Dr. na genetike, tak mi povedala, že nemôže byť skríning negatívny-čo mám napísané na papieri, ak mám riziko 1:250, takže moja Dr. mi ani neponúkla opakované testy krvi, výsledky MoM tam mám v troch riadkoch, jedno je 1,33;1,361,65 a ani neviem čo to znamená. neviem dokedy sa dá urobiť presne odber

abbey1
28. okt 2014

@ajino Morfologický vie krásne odhaliť práve DS, teda v drvivej väčšine prípadov. Sú určité špecifické znaky, ktoré sú na morfo viditeľné a typické pre DS. To doktorka povedala trošku nepresne. Sú iné genetické poškodenia, ktoré morfo neodhalí. 😉

abbey1
28. okt 2014

@ajino Tam je problém pravdepodobne len vek, inak by bol skríning negatívny, ako ti povedala tvoja DR. Na genetike naozaj rutinne doporučujú amnio, oni nemajú iné možnosti.

ajino
28. okt 2014

@miculienka ďakujem za povzbudivé slová, poradím sa s manželom, čo povie na odber, ale určite chceme mať istotu, že bude všetko OK, moja kamoška bola na odbere 1x pred 7 rokmi a 2 x pred rokom a všetko v poriadku, druhá kamoška bola pred pár mesiacmi a vravela, že sa to dá vydržať, len treba mať kľud. určite je to ťažké rozhodnutie, dlhé čakanie,

ajino
28. okt 2014

@abbey1 viem iba to, čo mi povedala Dr. na genetike, že niečo morfo odhalí,niečo nie, uvidíme, budem múdrejšia ak budem asi potom všetkom

abbey1
28. okt 2014

@ajino To rozhodnutie je na každom z nás. Len bohužiaľ, často sa mnoho zákrokov robí úplne rurtinne a zbytočne. Držím päste. Ja by som sa v každom prípade rozhodovala až po porade s odborníkom na morfologický ultrazvuk.

ajino
28. okt 2014

@abbey1 ďakujem, uvidíme čo bude

miculienka
28. okt 2014

@ajino - to čakanie je najhoršie veru , týždeň som myslím čakala na tie prvé výsledky , ale dôležité , skoro som omietku škrabala od nervov , ach jaj , všeličo si musíme preskákať , možno aj zbytočné stresy sú to

ajino
28. okt 2014

@miculienka veru, to čakanie, ja som mala ísť na genetiku zajtra, ale Dr. mi volala, že tam nebude gynekológ, aby som prišla 5.11., lebo najskôr idem na genetiku, potom na vyšetrenie ku gynekológovi, potom týždeň čakať aby poisťovňa schválila odber, 12.11 na odber a potom čakať na výsledky, na nervy je to už teraz, ale musíme to všetko vydržať,

tanyja
28. okt 2014

@ajino ja už presne neviem, predsa len absolvovala som to pred 6 rokmi, viem, isto, že naraz mi ti všetko asi nerobili, ako posledná bola amniocentéza , hlavu hore, stačí kvalitné sono a všetko bude hneď jasné 😉

ajino
29. okt 2014

@tanyja ďakujem

zahrah
29. okt 2014

@abbey1
Ultrazvuk praveze vobec nemusi odhalit DS lebo nie vsetky deticky s DS su aj fyzicky postihnute. Ultrazvuk vie odhalit len fyzicke postihnutia a anomalie.

zahrah
29. okt 2014

@ajino

Ja som nebola na odbere, ja som si to vsetko najprv precitala a popozerala a potom som sa rozhodla pre inu formu testov- neinvazivne testovanie DNA z krvi matky, pretoze som predpokladala ze by som sa dostala do podobnej situacie a uprimne povedane nestoji to za to.
Test je spolahlivy takmer ako odber amnio, moze sa robit aj ked mas zle vysledky a obporucia ti odber amnio ale nechces kvoli riziku potratu. Toto je len normalne odobratie krvi matky, bezny odber krvi, babatko sa nema ako narusit. Rozhodne je to velmi dobre, ja to velmi odporucam, ale nie kazdy sa asi na to da.

ynett
29. okt 2014

@ajino ahoj, ultrazvuk nie je 100% percentný. Porátať chromozomy dokáže len odber, t.j. jedina amnio ti dá stopercentnú istotu. Potom sú krvné odbery tak ako píše kočka vyšie, tam sú 99% výsledky. Neviem či aj v tejto téme sa nerozoberalo, že jedna kočka bola na ultrazvuku u dr. Holana a povedal, že je to oka. A je to naozaj odborník. No a babatko sa narodilo DS. Takže nemusí to byť úplne viditeľné. Ja ťa nechcem strašiť samozrejme. Tu ide len o to čo by si urobila ak by ti potvrdili DS. Ak by si si bábatko nechala tak nevidím dôvod na amnio. Ak by ste predsa len zvažovali ukončenie tehu tak je to iné.
Pre povzbudenie mne vyšlo z triple testov riziko DS 1:9 a rázštepy tiež pozitívne len tam si už nepamatam číslo. Ja som na amnio išla, kedže v rodine máme viac postihnutí, išla som aj na ultrazvuk a našťastie všetko bolo oka a doma mi práve spinká zdravý chlapček. 🙂
držím palce aby všetko bolo v poriadku aj u teba🙂

ynett
29. okt 2014

@ajino jáj a ešte som zabudla, neviem či sa to tu už spomínalo, nečítam to všetko, ale výsledky triple testov ti môže ovplyvniť nie len vek, ale aj to či si krvácala v tehu, či si nebola chorá alebo či máš správne vypočítaný týžden. U mna tie zlé výsledky spôsobil vek, krvácanie a zle určený týžden kedže som mala nepravidelný menzes.🙂

lenuska1212
30. okt 2014

A tie krvné testy sa kde robia a koľko stoja? Dlho sa na nich čaká?
@zahrah

ajino
4. nov 2014

@ynett ahoj, ďakujem za odpoveď, určite to je ťažké rozhodnutie, a neviem, čo by som robila, keby mi po amnio potvrdili DS, nechcem na to ani pomyslieť, zajtra idem na genetiku, potom sa uvidí, či treba amnio, alebo nie, ale po telefóne mi Dr. povedala, že áno. Kamoška podstúpila amnio 2x a je to OK, druhá tiež 1x a tiež je to OK, tak uvidímetie testy si mala naozaj strašné čísla, ja mám riziko DS 1:250, veľa žien mi hovorilo, že výsledky testov záleží od veľa vecí, u mňa vek 36, krvácať som nekrvácala v tehu, takže uvidíme, samozrejme sa bojím, ale uvidíme čo bude.

ynett
4. nov 2014

@ajino držím palce aby to všetko dopadlo dobre🙂 amnio sa dá zvládnuť, je to krátky zákrok, akurát potom si treba dávať pozor a byť v kľude🙂

ajino
4. nov 2014

@ynett ďakujem, dúfam, že všetko bude OK, koľko dní potom treba byť v kľude, lebo mne Dr. povedala, že mi to budú robiť 12.101. a v sobotu 15.11. sa máme ísť fotiť s malým k fotografovi a cestovať cca 30 km tam a 30 km naspäť tak neviem, či zrušiť fotenie, alebo v sobotu už budem môcť chodiť.

ynett
4. nov 2014

@ajino myslím že to bude oka. tie dva dni v totálnom kľude by mali stačiť a potom sa ešte šetriť. ak sa nebudeš s malým nejako veľmi naťahovať tak by to mohlo byť oka.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre