Ako ste prežívali škôlku?

ivulik2311
14. júl 2018

Ahojte..moj maly 2 rocny krpec mi ide v septembri do skolky. Ako ste to prezivali vy? Viem ze prve tyzdne to bude len plac plac a plac..pomohlo vasmu drobcovi nieco? Nejaky oblubeny plysak alebo hracka alebo nieco.. a prosim blbe komenty tipu naco tak skoro do skolky a bla bla si radsej nehajte pre seba..chcem sa poradit s mamickami ktore si tym uz presli. Dakujem 😉

benculka
14. júl 2018

@ivulik2311 myslím si že to veľmi záleží od dieťaťa. My sme šli do škôlky síce v troch rokoch, ale mala je na nás dosť naviazaná a nezvládli sme to...vyskušali sme všetko, ale ona nešla pochopiť prečo ju tam dávame😞museli sme so škôlkou skončiť a nastúpila až v 4 rokoch kedy to bolo úplne ok. Nezaplakala ani raz. Budeš vidieť ako to budete zvládať, nedá sa na to pripraviť. Ale viem že kamarátke napríklad pomohla kniha Flandilko v škôlke..ak ti rád počúva rozprávky je to naozaj veľmi pekná kniha...a vraj mladšie detičky to zvládajú lepšie, tak držím palce😉 a možno budeš prekvapená a ani nezaplače😉

ivulik2311
autor
14. júl 2018

@benculka dakujem 😉

dandelion9
14. júl 2018

Ahoj! Áno, náš synček tiež plakal na začiatku. Pani učiteľky mi každé ráno dovolili, aby som vošla aj ja do triedy (tak sme sa už dostali medzi detičky 😉 ), minútu - dve som sa hrala so synom, dala som pusu a šup von. Či plakal, či nie. Musela som. On plakal len dovtedy, kým ma videl. Prajem krásne škôlkarske rôčky! 🍀

terezka1947
15. júl 2018

@ivulik2311 no,vela zalezi od povahy dietats,ci bude az taky plac,ja som napr.prve dva dni plakala viac
Zaklad,podla mna a mojich dvojdetnych skusenosti je slovna predpriprava ako v skokje bude fajn uz odteraz...a podla toho ako bude reagovat,uz sa pripravis aj sama,akym srylim ru škôlku ospevovat budes,resp.ci vôbec budes,ci to neostane len pri obcasnych pripomienkach,nebadanych
No a druha dost podstatná vec je,ako sa nastavis ty...diieta bude pozorovat aj teba,ci a ako budes zvladat toto cele ty....ak pokojne,s usnevom a vysvetlivanim,bude u teba vidiet,ze je to oj...uistis ho,ze sa tam ide len hrat a ty prides
Nakoniec je tu zrelost dietata....toto sa uz speci riesit asi neda,moj isiel ako 2,5r,tesil sa...hoci prve tyzdne si v satni pofnukoval,ale dooooost pomohli ucitelky,oni uz vedia ako na tych spuntikov,pozahovaraju ich,kým rodic rychlo odide
Ale boli deticky,aj podststne staršie,kt.preplakali doslova nie iba prve tyzdne,ale aj prve mesiace,ci pilrok.....a tieto detičky bud si zvykli alebo ich rodicia vzali domov
Kazdy rodic si dieta pozna naj,aj vie aky je ten pripraveny stav....ak je ten pociatocny plac zvladnutelny ucitelkou,dobre je,ak rodic to zvladne tiez,nevzda to....

jantato
15. júl 2018

@ivulik2311 plac nemusi byt, moj starsi nevyronil ani slzu, ten si vytesene hovoril -IDEM DO SKOLKY,IDEM DO SKOLKY ... a v satni ked som ho prezuvala si k tomu este aj tlieskal a okolo deti plakali... tak pri nom sa super islo do skolky. Druhy nastupoval teraz v januari a plakal tri dni a od stvrteho nic, ale kazde rano sa vzdy opytal ci pre neho prideme, tak ja mu uz aj sama od seba hovorim vzdy ze nech sa zahra s detmi,napapa.... a mamina alebo ocino vzdy pre neho prideme, uistujem ho ze VZDY VZDY VZDY sa pre neho vratime, a vidim na nom ze je spokojny...

anemone123
15. júl 2018

@ivulik2311 ahoj, aj nas caka v septembri skolka. Maly bude mat cerstve 3 roky a je tazka povaha, tak som sama zvedava ako to zvladneme. Rozpravame sa o skolke, hovorim mu, ze je tam dobre, ako sa bude cely den hrat s ostatnymi detmi, atd... ked sa ho spytam ci sa tam tesi, tak povie, ze ano. Ked sme boli na zapise, tak automaticky siel za detmi a nechcel odist. Snazim sa ho co najviac brat medzi deti a vidim na nom, ze uz potrebuje kolektiv a rovesnikov. Aj tak mam z toho obavy, maly ma taku diktatorsku povahu, skor sa bojim, aby to s nim ucitelky zvladli a nevratili mi ho ako nezvladnutelne dieta 😊

zuzy20
15. júl 2018

Ja som mu citala knizku Lukas v materskej skole alebo ako si najst kamaratov. Kedze aj my mame lukasa tak som mu vysvetlovala ze aj rozpravkovy lukasko ide do skolky atd. Nastupoval do skolky nemal tirz este ani tri roky. Plakal kazde rano, ale stale ma ucitrlky uistovali ze potom prestal ako som odchadzala. Ale stale mi to trhalo srdce ale prisiel potom jeden den ked sa rano zobudil a sam mi povedal - mamka tesim sa do skolky. 🙂

tecko28
15. júl 2018

@ivulik2311 moj isiel prvykrat tiez ked mal 2 roky, nebola to klasicka skolka, ale rehabilitacny stacionar pre deticky, kazdopadne na pol dna chodil kazdy den. Dolezite je uvedomit si, ze ako sa k tomu postavi matka, tak sa bude spravat dieta. Ak budes v pohode, brat to bez stresu a nervov "co bude", tak aj maly bude v pohode. Moj prve 3 dni trosku plakal a potom utalo. Pytal sa na mna, to je prirodzene, ale uz poznal ten model, ze rano sa ide s detmi pohrat, ja musim odist, lebo maminy tam nie su, ale pridem si pre neho. Hlavne sa netreba srdcevruco lucit. Pekne prezliect , prezut, pusa, ahoj, odovzdat ucitelke a ist. Sama som bola prekvapena ako krasne to zvladol. Teraz ho mam 4 mesiace doma a od septembra nastupuje uz do statnej skolky. Bude to velka zmena-prostredie, nove tety, viac deti, ale tiez mu o tom rozpravam, pripravujem ho, ze uz je velky a bude sa zasa chodit hrat a ja musim do prace, ale vzdy si pre neho pridem. Drzim palce!

ivulik2311
autor
15. júl 2018

@anemone123 no presne sa aj tohoto bojim, ze mi ho vratia naspat kedze on je taky certik 😉

sima188
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
henikav
15. júl 2018

@ivulik2311 neboj, nebude to prve tyzdne plac, mozno prvy den dva. Potom uz len kym odchadzas, dietatko si musi zvyknut na tu chvilku odlucenia a pochopit, ze sa len pohra a ty sa vratis. Rano ho normalne vyloz a ten odchod skrat na minimum, ziadne velke lucenie, ziadne ubezpecovanie a bozkavanie hodinu ze neboj sa maminka sa vrati... Cim dlhsie lucenie, tym horsie a vacsi plac, ak tam dlho zostanes, budu ho musiet z teba nasilu trhat. Najlepsie mu vsetko vysvetlovat predtym aby sa tam tesil, ze sa pojde hrat s detickami, bude tam mat kamaratov a nove hracky, budu sa mu venovat tety a ked sa pohra mamicka pride prenho. Ked pride den D, prist ukazat mu kde je co, tu sa budes hrat, pozri tu su hracky, das mu nieco rozbalit a ked sa bude hrat, tak mu povedz ze za chvilku sa vratis a odid kym je zabraty v hre. Prvy den bude plackat, lebo nevie kedy prides, ci prides, potom sa ukludni pohra a ked prides bude sa tesit. PO 1-2 dnoch pochopi ze ty sa vzdy prenho vratis a bude sa do skolky tesit.

siska53
15. júl 2018

@ivulik2311 kebyze je na mne,moju babulku dam.az v 5,5r. Sla ale uderom.3.roka..:(. Znasala to zle a to o nej som si myslela prave,ze bude to znasat v pohode.. nechcela jest,pit prve mesiace... Potom sa uz ako-tak adaptovala,no do skolky stale.chodila tak,ze mi takmer stale cestou vravela,ze chce byt so mnou..a hlavne v pondelky a utorky aj plackala. V 5,5r.sme.menili skolku.. odzniva to iste ako v 5r.,doteraz chodi tak,ze pol cesty si nieco vymysli,kvoli comu robi "hysak' alebo ako to nazvat,place..nechce sa odtrhnut. Ale potom uz je v pohode. Doma byvala len. Ked bola chora,nemozem si dovolit ju len tak nechat..
Syn siel v4,5r. 3mesiace zlee,potom uz v pohode..

A co mali so sebou? Moju fotku.. ale malej nepoomohlo ani to..

Ako to tvoj maly prijme,zavisi od povahy.. syn je kamaratsky a ukecany,cize ten sa lahsie adaptuje. Dcerka je pone a mame skor utiahnut a zaclenenie do kolektivu je preto dlhsie a problematickejsie..

henikav
15. júl 2018

@siska53 to bude tym ze tvoje deticky uz boli velke, vacsie deti si tazsie zvykaju, samozrejme, kazde dieta je ine, ale co som videla malicke, ani jedno neplakalo tak dlho

evittam
15. júl 2018

@ivulik2311 Normalne žiadny plač ani nič podobné. Obe deti. Btw.tvoje dieta este do skolky nechodi a uz vies,ze to bude len plac,plac,plac.....A nielen tvoje dieta je čertík. Neboj, tie ucitelky su tam od toho aby si s ním poradili. Neviem prečo by ti ho mali vracat. Myslim,ze ty skor prezivas viac tu zmenu dávaj pozor aby si to nepreniesla aj na dieťa.

diablikovci
15. júl 2018

Ako nástup bol super, ešte sa pýtal prečo deti placu veď sa môžme hrať 🙂 a to mal 3 roky a 1 mes. Len čo prislo potom tak to bol zabijak. Predtým 1 list mal v zdravot. karte a potom týždeň škôlka 3 tyz dom a to bolo celých 10 mesiacov. Ako iba samé atb bral už my bolo až do placu. Toho roku v škôlke vydržal dlhšie že 2 tyz škôlka 2 doma. Ako nechápem prečo to tak mal a ešte stále má. Tak dúfam, že toho roku bude lepšie.

petrusa87
15. júl 2018

moja vtedy 3,5 ročná dcéra prvý týždeň v pohode až sme sa čudovali a potom po týždni nastali plače, nejako ju učiteľka ukľudnila a bolo v pohode a zrazu po dvoch mesiacoch veľké truci, že ona do škôlky nejde a normálne som ju nevedela ani obliecť ani nič, buď sa mi nejako ju podarilo oklamať, že tam ideme len pozrieť alebo ostanem tam s ňou a potom už nič nefungovalo a ja som popri ročnej dcérke nedokázala ju na silu ani obliecť a už duplom ju dostať do škôlky,fakt sa silou bránila...keď bol doma muž tak spolu sme ju obliekli a on zaniesol a tak..bála sa tam jedného chlapca, ale učiteľky mi tvrdili že sa tam nič neudialo a to bol utiahnutý chlapec, ktorý sa nechcel s nikým celkovo hrať bolo mi to tiež čudné.... to trvalo hádam aj mesiac a vyše, už som si myslela, že ju ešte teda na rok odhlásim po vianočných prázdninách a potom zrazu som vyskúšala a bolo už všetko OK...proste deti.... skôr sa teraz budem zasa obávať po dlhých prázdninách ako to zasa bude

deti95060810
15. júl 2018

závisí aj od toho, ako dieťa pripravíš ty...my sme dieťaťu rozprávali, ako v Mš sa bude s deťmi hrať, ako budú všetci spoločne papať, učiť sa básničky, tancovať....prvý deň v MŠ: dieťa išlo s úsmevom, veľmi sa tešilo, všetko tam zaujímalo - to bolo ráno. - po obede s plačom, lebo je tam dobre a ešte chce zostať...chodenie do Mš nebol žiaden problém....

siska53
15. júl 2018

@henikav v 3r.nie su velke.. a praveze starso si zvykol lepsie,obligatne tri mesiace a siel neskor...
Ale mala je ina,ta sla ako dost mala, oskavila 3.rok a o dva dni sla do skolky. A nezvykla si doteraz.. a to chodila do kolektivu -plavanie s detmi, cvixenie s detmi,na ihrisku kopec deti..len ona sa s nimi nehrala,takmer nikdy..maly sa vedel hrat od 1,5r.. najskor to boli sice lem nahanacky,ale prosto nie kazde dieta je pre taketo zariadenia stvorene.. mama chodila uz do jasiel a jasle i skola je pre nu nocna mora doteraz. Otec nechodil vobec,az do skoly a on bol spolocensky, nik nezistil,se nechodil do skolky,ani jasiel. Fakt kebyze mozem,ja moku nedam skor ako dovrsi 5rokov,az po 5.r... vzhladom na jej povahu.

henikav
15. júl 2018

@siska53 zle som sa vyjadrila, jasne ze 3 rocne nie su velke, len su uz dost velke na to aby si uvedomovali odlucenie a zas male na to aby chapali ze sa rodicia pre ne vratia. No a samozrejme je kazde dieta ine. Moja je od 5 mesiacov v jasliach a skolke, tu su vsetky deti tak, takze oni su zvyknute a nie je ziaden problem s oducanim, priucanim....

evittam
15. júl 2018

@henikav Vies,ono je skor problem tu u nas s oducanim a priucanim mamiciek.😁😉

benculka
15. júl 2018

@deti95060810 no my sme malu pripravovali a rozprávali ako je tam super....vážne to nepomohlo. Nevedela pochopiť prečo nemôže byť s maminou, so starkou, tatinom...nemyslím si že to funguje u každého dieťaťa. Mojím snom bolo spokojné dieťa ktoré chodí do škôlky vysmiate... Splnilo sa až o rok... Ako keby musela "dospieť" ...

annamari4
15. júl 2018

@ivulik2311 my školičku milujeme ❤️ každé dieťa inak reaguje,nemala ani tri roky keď išla 🤗

dahra
15. júl 2018

@ivulik2311 - môj syn od malička bol ochotný ísť s kýmkoľvek cudzím na ulici. Ten typ, čo nastúpi do čierneho auta .... aj bez cukríkov....Takže neplakal ani 2 ročný v jasličkách, kam som ho raz za čas na nejaké 2-3 hodky šupla, keď som šla k lekárovi. Ani neskôr školke, kam chodil od 3 rokov. Dcéra sa ľudí bála, dali sme ju ako 4 ročnú, bez slz. Nikdy ani jedna. Žiaden prob za celý rok. Mám malú, v novembri bude mať 3, ale nedala som ju ešte. Hoci si myslím, že ona by tiež neplakala. Ale sama poznáš svoje dieťa.

yanni
15. júl 2018

Mooooje nervy.ked uz mamicka panikari par mesiacov doüredu,tak sa ani necudujem, ze deti pol roka vyrevuvaju.

U nas zaine revy. Ani u ejdneho. Najmladsia (este len bude mat tri roky) je dokonca v skole od 15. mesiacov. Nerevala nikdy. Mesiac po druhych narodeninach isla do inej skolky v inej krajine. A zase ani jedna slza. A nijak specialne sme ju nepripravovali Uplna pohoda, povedali sme, ze sa ide pohrat a aj tak bolo. Ziadne tutuli-mutuli.

A este, trojrocne zdrave normalne vyvinute dieta vobec nie je male. Velmi dobre chape, ked sa mu vysvetli, ze preco, zaco, naco a ze mama/otec kazdy den po neho pridu.

Ono je to aj o nastaveni rodicoov. ked, hlavne matky, budu "vyplakavat", to dieta nie je sproste, vidi, pocuje, citi.

ivulik2311
autor
15. júl 2018

@yanni ja nepanikarim, len sa pytam! Ja v plane vyplakuvat nemam..

yanni
15. júl 2018

@ivulik2311 Tak co riesis mesiace dopredu "ze bude plac, plac, plac". Ako si mozes byt 100%tne iste, ze bude revat? MOzno nebude. mozno bude den,dva. Mozno bude pol roka. Ako to vies dopredu? Ano, matka si dieta pozna. Ale dieta v tom momente meze uplne inak reagovat aka ty ocakavat a dopredu predpovedas.

siska53
15. júl 2018

@yanni predstav si,u nas nik nepanikarol,len sme citali knizku Bobrik v skolke,rozpravali sa o tom, ja som bola psychicky s tym vyrovnana,lebo mal 4,5r.-rok predtym ho nevzali do skolky, mala zas sic e len 3,ale tesila som.sa do novej prace a aj trvalq adaptacia. U maleho 3m., Lenze mala no.. doteraz problem.. a ako som.pisala..pre moji mamu,co chodila aj do jasiel, jasle i skolka boli nocnou morou.. nie je to vzdy len o nastaveni rodicov..

yanni
15. júl 2018

@siska53 Cim skor ide dieta do kolektivu (bez rodicov add.), tym skor si zvykne. 3+ rocne dieta, ktore takto este nebolo dennodenne a dlhodobo odlucene od rodicov a zrazu musi, inak to chape/ alebo nechape. Ze preco? Uz to velmi riesi. Ja to vidim na nasej najmladsej. Inak sa sprava a chape a riesi a diskutuje ako takmer trojrocna a inak to bolo pred 1,5-2 rokmi. Tam neriesila nic. jednoducho bolo a basta.
Za Vyse 1,5 roky vystriedala 3 skolky v dvoch diametralne odlisnych krajinach s dvomi jazykmi plus od septembra ide do dalsej skolky a od februara dokonca do skoly a neriesi. Dokonca sa tesi a takmer denne vypytuje, kedy moze ist zase do novej skolky.

To je aj o zvyku. Od malicka bola aj s cudzimi, vecne na cestach po celom svete, a je to aj o vychove.

siska53
15. júl 2018

@yanni ni som toho nazoru..bola som.prec od 7.m a boli s nou moja mama a muz.. katastrofa..ledva tie 4dni prezili..nikdy by som nedala tak male dieta do kolektivu..uz len kvoli chorobnosti..

A uz ako au-pair som sa rozhodla,ze ak to nebude nutne, nedam dieta tak skoro do kolektivun

yanni
15. júl 2018

@siska53 Babka a otec nie je Kolektiv. Su to stale najblizsi. A aka chorobnost? Ani jedno z nasich deti nebolo po nastupe do skolky chore. NIKDY nic "skolkarske" ci neskor "skolacke" nechytili.

7 mesacne som napr. ja nedala nikomu ani len na par hodin. V 7. mesiacoch boli nasi este plne kojeni.

Tu je rec o dvojrocnom dietati. To nie je babätko. Ani kojenec, ani batola. To je dieta, ktore by uz mohlo bez najblizsich vydrzat par hodin.

Ale jasne, na SK je to bezne, ze deti su s matkou doma dobre ze nie do dospelosti. Potom sa cuduju, ze maju problemy sa niekde zaradit, adaptovat, ze su neustale chore.

A ked tu niekto napise, ze da 4 rocne dieta do skolky a je doma na materskej s dalsim, tak ho/ju idu Nadmatky dobre ze nie ukamenovat.