Čo si vziať a ako sa pripraviť na kyretáž?

anniqa
26. jan 2009

ahoj kočky, v stredu idem na kyret. Doktorka my to aja vysvetlila aj všetko, len som bola v takom stave, že som ju aninevnímala, poradte mi, čo si mám vziať so sebou, ako dlho to bude trvať a na čo si mám dať pozor? za všetky odp. dakujem

lucka1987
27. nov 2010

@juliana30 ahoj no neviem po 3 dnoch je ist blbe kedze zena este spini alebo krvaca, teda nie vsetky ale vacsina... mne povedali ze ku lekarovi sa chodi po tom ako dospinim.. max vsak do dvoch tyzdnov.. lebo napr ja som krvacala prve 4 dni takze by mi nemohol zistit ci som cista... v sukromke kde som je vacsina zien co idu na kontrolu az ked im pridu vysledky z hist co je o 3 tyzdne... kazdy lekar robi inak...a aj nemocnica...
vsetky snazilky atehule co su po MA mi vryveli, ze po prvom MA sa pricina nezistuje len sa robi hist... no a mne robili bez toho aby som si pytala . testy na cukrovku, infekcie , toxoplazmozu, zrazanlivost krvy, a podobne.... mozno aj preto ze som brala hormony na otehulkovanie a ze sa nam 1,5 roka nedarilo neviem ... 😕 😕

juliana30
27. nov 2010

@lucka1987,No moj doktor ma vyšetril aj tak,tiež som ešte špinila asi 10 dní,skontroloval,či ma dobre vyčistil,pichol mi tú injekciu a potom som prišla cca.asi o 2 týždne a už sa ma len spýtal,či nemám ťažkosti,horúčky a atď a keďže bolo všetko v poriadku,tak už ma nevyšetril.No každopádne by som mu zavolala a spýtala sa.Za to nič nedá.

petira
27. nov 2010

@juliana30 ďakujem
No ono to funguje asi tak, že koľko doktorov, toľko názorov. Ja som nakoniec volala s doktorom z nemocnice a že kontrola sa nerobí, iba v prípade komplikácií, počkať 3 mesiace a napríklad s tým kúpaním, že to je v pohode (teda doma vo vani, neodporúča sa len na verejných miestach)Zavolám ešte k svojmu a aj tak sa objednám, nech mám istotu, že je všetko ok, nerada by som to zažila znova.
Inak som z toho dosť zmätená, lebo každá baba píše niečo iné. Raz, že stačí čakať mesiac, potom 3, 6 mesiacov a čítala som dokonca aj o roku. Niekde píšu že maternica je do 6 mesiacov po čistení ako „nová“ a tým pádom silnejšia, že najlepšie je otehotnieť dovtedy a niekde píšu, že najskôr až po pol roku. Ach.
A aj ste mali nejaké problémy? mňa občas pichá v podbrušku, ale to som len 3 dni potom. A ešte ma troška napína (v tehotenstve mi zle nebolo), ale to skôr pripisujem tomu všetkému, čo do mňa napichali.. 

lucka1987
27. nov 2010

@petira http://lesk.cas.sk/clanok/90352/po-potrate-neca... precitaj si napr toto....
netreba sa prilis nahlit... no pokial sa citis v pohode a sliznica ti narastla tak nic nebrani tomu sa snazi po prvej mrche.. podla toho ako brebiehalo tehu a kyret a podobne... lezala som na izbe s babou co 4 roky sa snazila potom potratila a otehotnela hned po rvej mrche a v pohode... teraz lezala koli tlaku ci co... a poznam min. 4 zeny na Mk ktore otehotneli do dvoch mes. od kyretu.... hodne zavisi od anamnezy..vraj su zeny po kyrete nachylnejsie otehotniet..... ja sa len bojim ze zas bude cakat tak dlho uz predtym ten rok a pol sa mi zdala sko vecnost

petira
27. nov 2010

@lucka1987
No bojím sa, že to nebude tak skoro v pohode. Ako sa s tým vyrovnávaš? Mne je to tak strašne ľúto a o to viac, že boli dve..:( Inak mám na to dve teórie prečo sa to stalo. Ja som mala taký negatívny postoj k tomu môjmu tehotenstvu, v tom zmysle, že som bola presvedčená, že nie je niečo v poriadku už od začiatku. Čítala som len negatívne články o tom ako to zle dopadlo a podobne. No tá prvá teória je, že malé neboli v poriadku už od začiatku a ja som to v podvedomí cítila a tá druhá je, že som si to sama privolala..:( Psychika je dôležitá..
No nám sa to síce podarilo na prvý krát, ale nikde nie je napísané, že to bude aj druhý krát tak.. Prajem vám, nech to vyjde čím skôr a hlavne nech všetko dopadne dobre..

lucka1987
27. nov 2010

@petira no hej citala som ze boli dve, je mi to luto.. ja som sa s tym vyrovnala vcelku rychlo... ked som kedysi rozmyslala co by som robila keby potratim.. tak som si vravela ze by zo mna ostalo male psycho a asi by som mala depresiu riadnu... ale dakujem mm, ze mi pomohol a hlavne spravnym smerom... aj ma objal aj v telefone plakal, aj ma povzbudil, rozveselil... a teraz uz len pozitivne mysli...a na izbe som lezala s tou co hned otehotnela...pokyrete a straasne ma nabudila pozitivne....
cim skor sa s tym vyrovnam tym skor budem pripravena na dalsie tehu....
inak aj ja som sa citila posledne dva tyzdne tak blbo a chcela som ist k lekarovi aj ked poradnu mi dal az v 12 tt..
proste citila som sa inak a myslela som tiez na potrat ale mne sa o nom aj snovalo asi 3 noci po sebe dva tyzdne pred samotnym potratom... a den pred.. som bola nnormalne nervozna, hlava sa mi tocila a po kazdom som len vrcala a vravela ze neviem co sa so mnou deje...
takze urcite si to mohla citit..... nevies co to bolo presne pricinu? alebo este nemas vysledky?
u mna mal doki podozrenie na anembriomolu, vak bez plodu.. ale druhy povedal ze tak nieco ako plod vidi, len ma ine tvary... takze u mna sa babo vyvyjalo od zaciatku zle...

neboj nemozes za to neprivolala si to... co malo prist prislo.... verim ze ked si nemala prblem rvy krat otehotniet ani teraz to nebude problem 😉

petira
27. nov 2010

@lucka1987
nie, nemám ešte výsledky. Snáď tam nenájdu niečo vážne. No mala som slabú nádchu asi po 3 rokoch približne v čase oplodnenia, možno nejaký vírus a tesne predtým, ako som sa to dozvedela, som letela. Tak možno aj to mohlo mať vplyv.Neviem..
No môj manžel je úžasný, neviem, čo by som robila bez neho..

lucka1987
27. nov 2010

@petira aj ja som bola chora.. a nebola to slaba nadcha.. od zaciatku septembra som mala zvysene teploty ale do prace som chodila. supla paralen a bolo... a vlieklo sa to somnou skoro cele tehu ☹ tiez som aj nad tym rozmyslala...
to je fajn ze ta podporil a podrzal.. ved na to ich ame aby boli pri nas aj ked je najhorsie.. ja budem mat vysledky v pondelok... som ako na trrnoch.. tiez dufam ze nic nenajdu

kajuska09
27. nov 2010

@igiana tak to si naozaj vyborne spravila, ze si to vzala do vlastnych ruk. Drzim palce aby ste boli s babom v poriadku. Ja momentalne cakam na vysledky z genetiky, ktore budu najskor o 2 mesiace a som velmi zvedava ci sa nieco zisti. Asi by som bola rada, keby sa na nieco prislo, lebo neviem si predstavit prist o babo 3.krat ☹ Ako pises s pichanim injekcii, tak to musela riesit aj kamoska, prve tyzdne si pichala do brucha a potom neskor do ruky, chudatko mala ju plnu modrin. Ale dotiahla to az do konca a pred tyzdnom porodila zdrave babo🙂)) verim ze aj ja sa raz toho dozijem 😉 Tiez chcem zmenit gyndosa. Tento moj nic neriesi, nema ani sestru...a nic nestiha.

lucka1987
28. nov 2010

@kajuska09 ty si kolkrat mala ma? 2? ked si si davala na genetiku testy.. to ti lekar uroil alebo si s to vyziadala? takze sa este nesnazite? boze som ta zaliala otazkami 😅

igiana
28. nov 2010

@kajuska09 Vdaka Kajuska. Ja Ti tiez prajem, aby Ti cim skor zistili pricinu. Brala si aj nejake lieky na udrzanie? Alebo si nemala vobec ziadne problemy?

Mne manzel nakazal, ze mam vsetkym babam na nete pisat, nech si spravia hematologicke vysetrenia, lebo je velmi sklamany, ze sa to nerobi automaticky zenam, ktore chcu otehotniet, velmi tazko znasal kazdy potrat. Idu tazke peniaze na kadejake pokusy na embryach, klonovanie a neviem co vsetko, ale zeny nechaju potracat v pohode, kym sa im uraci tie testy robit. Pre nich dieta nie je nic, iba nejaky polotovar.

Ja si zatial picham do brucha, a celkom to zvladam, predtym som si nevedela predstavit pichnut si do svojho vlastneho tela 🙂.

juliana30
28. nov 2010

@petira aj mňa pichalo v bruchu prvý týždeň.Potom to už bolo v pohode.Asi teda fakt závisí tá kontrola od lekára,vidíš,mne lekár dovolil snažiť sa o mimi hneď po prvej menštruácii.Nečakám na nič a napriek tomu,som stále neotehotnela.Tak zase tajne dúfam,že tento mesiac snáď.No mňa na žiadne testy neposlal,tiež to bol moj prvý MA,dúfam,že aj posledný.Len ja som sa tešila asi týždeň z tehotenstva a mamke zistili rakovinu,tak som sa zosypala,tak neviem,či to mám pripisovať tomu,alebo sa to len jednoducho stalo.A o tých snoch...ráno som mala ísť na kontrolu a strhla som sa zo sna,lebo sa mi prisnilo,že som potratila.Ešte som to vravela manželovi,že aký hnusný sen.No a o pár hodín to už bola realita.Ja som sa nejak nestihla ani poriadne vytešiť a poobzerať po vecičkách a tak,lebo s tou mamou som mala starosti,takže ja som okamžite pripravená na ďalšie tehotenstvo.Ale tiež mi je ľúto,keď vidím v reklamách samé bábetká a teraz mi aj kamoška otehotnela...ale prajem jej to.Len mám obavu,že teraz,keď tak veľmi chcem,tak sa nám nebude dariť,lebo mám totálne rozhádzaný cyklus ☹

kajuska09
28. nov 2010

@lucka1987 hehe kludne sa pytaj, ved kto sa nepyta nezisti, no nie? 😀 Ano MA som mala 2 krat. Po prvom potrate lekari absolutne nic nezistuju, lebo vraj 60 percent zien minimalne raz za zivot pride o babo. Maximalne to poslu na histologiu, ale z tej sa podla mna nikdy nic nezisti. A po 2. potrate mi v nemocnici povedali, ze na genetiku sa posiela az po 3.tom, ale ze mne poslu po tomto druhom. Som pozerala na tu doktorku, ci sa jej 2 potraty zda byt malo. Strasneeee nieco, ako to niektori lekari vnimaju, ved vsak ste este mlada, este budete mat deti. Ok, ina situacia by bola, keby som uz nejake dieta mala, ale kedze nemam, je uplne normalne ked sa kvoli tomu trapim. No a s tou genetikou to je tak, ze ked ma 26.8. vycistili, poslali to na cytogenetiku, vysledky boli az o 3 mesiace /nic som sa z nich nedozvedela/ a az potom som mohla ist s manzelom na genetiku, to som len potrebovala od mojho gyndosa papier ze ma tam posiela. Na genetike nam zobrali krv a spisali si nas rodokmen. Vysledky budu najskor o 2 mesiace, takze je to na porazenie. Tolko treba cakat, takze my sa momentalne ani neodvazime pokusat o babo, kedze neviem ako dopadne genetika. Bola by som stastna keby sa nieco zistilo.

lucka1987
28. nov 2010

@kajuska09 fuuuha... no skor aby sa nic nezistilo nie? myslim tak ze budes zdrava a len si patrila do tej statistiky......... no hej cakat je na porazenie.. ja volam od pondelka kezdy den a nakoniec mi povedali ze mam zavolat zajtra .. tak som zvedavaa. a to su len 3 tyzdne prec.. neviem si predstavit 2 mesiace..... mne brali krv na cukrovku, na toxoplazmozu, a akesi infekcie este... a to som sa cudovala ked som sa dozvedela ze po prvom MA na to kaslu... akoby to bolo len tak prist o vytuzene babatko.... 😖

kajuska09
28. nov 2010

@igiana ja som ziadne lieky na udrzanie nebrala, lebo nebol dovod, aj ked si myslim ze ma mal gyndos evidovat ako rizikovu pacientku, kedze som uz jeden potrat predtym mala. Ale on je mam pocit trosku zo starej skoly, vsetko nechava tak, ze ved pockame, ale mozno to cakanie sposobilo ze som o babo prisla. Nechcem ho samozrejme upodozrievat, ale tvrdil mi ze na tom jeho miniaturnom sone vidi ako bije srdiecko/bolo to asi v 9.tom tyzdni/ a ked som k nemu prisla o tyzden na to, ze malinko spinim, povedal ze nebude robit sono, lebo tym by sposobil este horsie, ale ze mam cakat a ked budem krvacat mam ist na pohotovost. Nechcel mi dat Duphaston /vraj ho neuznava/, ja som samozrejme o 2 dni na to isla na pohotovost, aj ked som spinila stale len malinko, a uz to bolo zle☹(( Takze fakt neviem co si tom mojom gyndosovi mam mysliet. Ale urcite od neho odidem...
Ty si teraz na rizikovom, alebo normalne pracujes?

kajuska09
28. nov 2010

@lucka1987 jasne, aby sa nic nezistilo, ale tak to myslim, ze ked sa na nic nepride, budem trpnut ze sa mi zas stane po 3.krat to iste. Ale keby to nebolo nic vazne, a dalo by sa to liecit, bola by som spokojnejsia. Vies ako to myslim? 🙂

lucka1987
28. nov 2010

@kajuska09 jasnee tiez cakam na vysledky.. najradsej by som bola keby mi povedia ze je vsetko ok... lebo som mala "len" jeden MA no aj tak sa budem bat.... ale tiez keby mi povedia : mate v sebe nieco co zapricinilo abort... dame vam lieky do tyzdna to bude ok..... toto su odpovede ktore by sme chceli pocut.... preco sa to stalo , ako sa to stalo, a ze uz sa to nestane....

kajuska09
28. nov 2010

@lucka1987 ale poviem Ti ze ked sa budes velmi sustredit na to, ze chces rychlo rychlo znovu otehotniet, bude Vam to dlho trvat. Lebo ja som mala prvy MA v maji 2009 a otehotnela som az tento rok v juli, uz som bola z toho zufala, ze preco sa nam nedari. Ale mne doktor po 1. kazal cakat pol roka, aj tak som mala tie mykozy a kvasinky, takze ma preliecoval antibiotikamy no a ked uz povedal ze som ok a mozeme ist na to, tak sa nedarilo asi 9 mesiacov a pritom som pocula, ze ked je telo vycistene po kyrete, ide to lahko...Treba tomu nechat asi volny priebeh a snazit sa na to tolko nemysliet, aj ked je to velmi tazke.
Vcera som jednemu kamaratovi rozpravala ze som uz mala 2 krat MA /pretoze vzdy ked sa stretneme sa ma pyta, kedy budeme mat babo/ a on na to, ze nic si z toho nerob. Sa mu to vravi, myslim ze to co preziva zena ktora potrati vie pochopit len ta, ktora tym presla.

kajuska09
28. nov 2010

@lucka1987 a vy ste sa ako dlho snazili o babo? a kolko mas rokov ak to nie je tajne? 🙂

lucka1987
28. nov 2010

@kajuska09 hej aj mna hnevaju tie reci ze nic si z toho nerob.. alebo ze sak si mlada,.. alebo: este budes mat 10 deti neboj.. jejedno kolko deti mas, alebo ste len budes mat.. aj keby mam 30 deti a potratim 31 aj tak svojim sposobom budem smutna...
a neboj nesutredujem sa na to... nam sa po roku a pol podarilo otehotniet ked som na to kaslala.. planovali sme dovcu v tatrach a tak podobne.. teraz som na tom rovnako... planujeme ist na leto pripadne septembre, na riadnu dovolenku.. nieco pozanvacie..... ked nam do toho vojde tehu tak samozrejem nepojdeme (preto nejdem zajednavat first minute) a ked nebudem tehulka do leta tak sa ide a aj na to sa tesim 😀 😀

micicka
28. nov 2010

ahoj kočky. ja som po druhom kyrete ☹ robili ma v utorok, chcem sa spýtať, či ste mali aj bolesti. lebo ja po prvom nič a teraz už id včera, sem tam pobolievanie a pichanie ako keby som prechladla. neviete poradiť?

lucka1987
28. nov 2010

@kajuska09 nie je to tajne 😀 😀 ked das kurzor mysky na moju foto tak je to tam uverejnene aj profil mam spistupneny.. teraz v decembry budem mat 23 a o babo sme sa snazili od maja 2009 cize rok a pol presne sme sa snazili... no a par mesiacov este predtym ale to len tak nie moc aktivne.. ako kedy prislo 😀

kajuska09
28. nov 2010

@micicka to mi je luto, viem ako sa citis. Mne bolo po obidvoch kyretoch zle ako na menstruaciu, ale kludne si mohla aj prechladnut, daj si ibalgin 400, mne vzdy zabera a poriadne si oddychni, to by tiez mohlo pomoct. A v akom tyzdni si bola? ☹

lucka1987
28. nov 2010

@micicka ahoj druhy krat?? ☹ ☹ to ma mrzi... tak to mas este cerstvucke...chce to len cas.... hej mna bolelo brusko ako pri kramoch.. vraj sa maternica musi stiahnut.... aj ma pichalo ako ked mi vajecniky nachladnu.. dokonca aj vcera ma tam bolelo.. ale teplo sa obliekam tak neviem.. 😕 v ktorom tt si mla MA? ak sa mozem opytat.....

kajuska09
28. nov 2010

@lucka1987 prepac, uz som si to vsimla 🙂)) hehe

micicka
28. nov 2010

@kajuska09 teraz som bola na začiatku 11tt, prvý raz to bol koniec 6tt.

tie bolesti nie sú veľmi silné, len sa bojím, aby ma poriadne vyčistili, aby tam niečo nenechali, prípadne či to nemôže byť nejaká infekcia, trošku sa bojím takýchto komplikácii. prvý raz mi veru tuším nič nebolo, preto sa pýtam ako sa cítite vy - teda fyzicky. psychicky sme na tom asi všetky rovnako

lucka1987
28. nov 2010

@micicka ja som mala tiez niekedy az take silne zabolenie.... kedy mas ist na kontrolu? ja som sla hned o 10 dni

micicka
28. nov 2010

tak či tak idem v utorok k dokimu na kontrolu, tak snáď sa to dovtedy nezhorší, keby len predsa, behnem už zajtra. aj sa chystáte na nejaké vyšetrenia? mne povedal doki, že ma poposiela.

kajuska09
28. nov 2010

@micicka nechcem strasit, ale ak budes mat silne bolesti a krvacanie dlhsie, chod na pohotovost, kamaratke sa stalo, ze ju zle vycistili a musela ist znovu na kyret ☹ velmi drzim palce, aby si to tak nemala. ja momentalne cakam na vysledky z genetiky, budu najskor o 2 mesiace ☹ a kyret som mala na konci augusta...

kajuska09
28. nov 2010

som rada, ze sa tu celkom rozbehla debata, musime sa navzajom podporovat, lebo kto nas lepsie pochopi ako my medzi sebou, no nie? 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre