"Reklamácia" 3D ultrazvuku. Čo robiť?

alionuska
1. apr 2008

Mile mamicky aj namamicky!
Ani neviem ako nazvat tuto temu.Velmi ma boli srdiecko a chcela by som iba vediet vase nazory na tuto vec,ktora sa mi stala.Co by ste v mojom pripade robili vy...Minuly rok som po porode prisla o dcerku.Strata dietatka bola pre mna velmi bolestiva a stale to boli.Ale teraz som sa dozvedela nove skutocnosti ohladom tohoto "nevydareneho"tehotenstva.Bola som najstastnejsia zena na svete,lebo sme cakali druhe dietatko,ktore sme velmi chceli.V 20 tt som bola na 3D ultrazvuku a doktor mi tvrdil,ze dieta je zdrave,ze sa vyvija dobre a bude to asi dievcatko.Tak som sa tesila a o styri tyzdne neskor mi robil UZV moj gynekolog,jktoremu sa tiez vsetko zdalo v poriadku.Az o osem tyzdnov neskor,v 32tt mi povedal,ze nase dievcatko ma vrodenu vadu-hydrocefalus a lekari v Trnave a v Bratislave mi tento fakt potvrdili.Neda sa ani opisat,co som vtedy prezivala a nechapala som,preco si doktor,ktory mi robil ten 3D UZV nevsimol,ze sa nieco s mojim dietatkom deje.A moj gynekolog mi tvrdil,ze sa to malinkej stalo niekedy pred tym 32 tt.Dietatko som si donosila a porodila.Mala Dianka zomrela.Pretoze jej stav nebol zlucitelny zo zivotom.Chcem vam iba napisat,ze som velmi sklamana.Pretoze som DVD s nahravkou 3D dala posudit dvom nezavislim lekarom a ti mi potvrdili,ze na tom Ultrazvuku bolo uz v tom 20 tyzdni vidiet,ze dietatko ma v hlave vodu a ze ide o hydrocefalus.Bolo mi povedane,aby som isla za tym lekarom,ktory mi to 3D robil a pytala si od neho financnu nahradu a reklamovala to 3D.Mne nejde o tie peniaze.Ja som v zivote prisla o viac,ako nejakych tisic korun,ktore by mi vratil,za to ze sa "pomylil",alebo ze si to nevsimol...Ide mi o to,aby sa take nieco nestalo uz nijakej mamicke,lebo je to to najhorsie,co si dokazete predstavit.Strasne by som si zelala,aby lekarom islo o viac,ako rychlo zarobit.Aby si take veci ako je zdravotny stav dietata vsimli vcas.Neviem,ci mam za tym lekarom ist a povedat mu,ze preco si to nevsimol,alebo co?!Poradte mi a napiste mi,co by ste robili vy.Dakujem.

jastericka
1. apr 2008

aj ja som bola inak na 3D v Hlohovci, najmä kvôli zlým genetickým testom, mala som zvýšené AFP v sére, podozrenie na rázštepy. Doktor, mladší sa na tieto rázštepy zameral, tiež nám všetko poukazoval, nič závažného tam nevidel.
Aj 2D ultrazvuky nepotvrdili vývinovú vadu, tak teraz mi zostáva len sa modliť, aby všetci lekári, čo to pozerali mali pravdu a maličká sa narodí zdravá.

julova
1. apr 2008

ali ☹ ☹ ...tak teraz mi to pride, ze sme mali skutocne stastie, ze nasa mala bola ozaj zdravucka 😔 ...tak Ti prajem, aby ste coskoro boli opat v ocakavani a aby bolo vsetko v najlepsom poriadku 😔

dukie
1. apr 2008

Alionuska: Moc, moc mě mrzí, co se Ti přihodilo. ☹ A asi těžko můžu pochopit, jaké to pro Tebe je. Lékaři jsou všelijací, ale stejně bych se nejdříve ptala sama sebe, jestli si toho všimnout "musel", tj. bylo to tak zřetelné, že ho to mělo hned ťuknout... Možná bych zkusila dát tu nahrávku ještě nějakému lékaři, krom těch, kterým jsi ji dala, ale neřekla bych mu proč. Jen ať si ji prohlédne. A teprve pak bych se ho zeptala, jestli je miminko v pořádku. To si myslím, že by mohlo být objektivní.

Osobně bych asi nechtěla "neprávem" ukřivdit tomu lékaři. Protože jednou věcí je, že to může být lempl, který svou práci nedělá dobře, ale také to může být báječný lékař, kterému to prostě jednou uniklo. Nikdo není dokonalý a ani lékaři ne.

No a pokud bych měla i u toho "nezávislého" lékaře, který dopředu neví, proč mu tu nahrávku dávám, potvrzeno, že to bylo zcela jasné a lékař to "nemohl" přehlédnout - bylo to tedy naprosté a jednoznačné lajdáctví, pak bych se asi obrátila na svoji zdravotní pojišťovnu, aby mi poradili, jakou formou se dá podat "stížnost" na lékařské komoře a co tam všechno uvést... své podání bych v kopii poslala i tomu lékaři.

Lepší řešení mě nenapadá. 😒

bihan
1. apr 2008

Baby, nezvyličujete už trošku? Alionuska, fakt mi je to ľúto, ale keby sa stalo, že by som sa dozvedela, že môjmu lekár u jednej pacientky urobil chybu, neznamená to, že budem spochybňovať celú jeho prácu. Je vôbec možné dnes prehliadnúť nejaké veľké poškodenie?

Toto stojí za prečítanie http://www.evalabusova.cz/preklady/prenatalni_d...

alionuska
autor
1. apr 2008

Jastericka.Strasne vam zelam,aby sa vam babatko narodilo zdrave.Je to to najkrajsie co ti zivot moze dat!

Julova,my uz sme v ocakavani boli asi pred dvoma mesiacmi som cakala nase tertie babatko.Bohuzial moje tehotenstvo mi vydrzalo iba asi 4 tyzdne.Zacala som krvacat a potratila som.Teraz mi pre zmenu nasiel moj novy lekar cystu na vajecniku-dermoidnu-vraj vrodenu.Tak ja uz sa nicomu necudujem,ked je vrodena a mam ju tam uz 33 rokov a nikto si to doteraz nevsimol,tak na tom 3D si to tiez nemusel vsimnut... ☹

Dukie,tu nahravku pozeral aj lekar,ktory nevedel dopredu,ze malicka mi zomrela na hydrocefalus...

alionuska
autor
1. apr 2008

Bihan,ja jeho pracu nechcem spochybnovat.Tak isto sa moze pomylit akykolvek iny lekar.Mozno by si mala k tomu iny postoj,keby sa to tykalo priamo teba.Vidis sama,ze je mozne prehliadnut aj take velke poskodenie.Moja malinka mala v hlavicke tolko vody,ze mala stlaceny mozok na 6 mm.Tak kto by si uz toto nemal vsimnut ak nie lekar? 😠 A nech mi nikto netvrdi,ze sa jej to stalo za posledny tyzden,predtym ako to videl moj gynekolog na obrazovke...

alionuska
autor
1. apr 2008

mozog..

bihan
1. apr 2008

Alionuska, môj brat zomrel vinou zanedbanej zdravotnej starostlivosti, tak mi ver, že rozhodne nechcem nikoho ochraňovať, len si myslím, že to stojí za prešetrenie (preto by som sa obrátila na právnika a podala žalobu). Nikto z nás nemá dostatočné informácie na to, aby dokázal posúdiť, čo sa stalo...
Len hovorím, že sa mi zdá prehnané okamžite odsúdiť lekára s dlhoročnou praxou na základe niečoho, čo nie je potvrdené ako nevedomé poškodenie alebo zanedbanie starostlivosti.

jastericka
1. apr 2008

ďakujem alionuska 🙂

minitrouble
1. apr 2008

ahojte, alionuska je mi luto co sa stalo tvojej malinkej, je to hrozne
no na druhej strane ja musim pochvalit pana doktora z hlohovca - my sme mali podozrenie na downa a lekar sa na to zameral poziadali sme ho nech ju detailne pozrie a naozaj bol ochotny a detailne vsetko prezrel - neslo len o komerciu - odpovedal nam na vsetko na co sme sa pytali a vsetko nam poukazoval - to len ze aby zase na toho lekara nebolo len zle svetlo
aj tak si myslim ze by si za nim mala zajst - ja som bola u mnozstva lekarov a tento z hlohovca mi prisiel ako jeden z najmilsich a najochotnejsich a dokonca mi ho odporucil moj gynekolog ako odbornika
mozno naozaj nebolo vsetko az tak dobre vidno a mozno ho treba upozornit aby bol pozornejsi do buducna - tazko sudit nie som lekarka a viem ze to mas tazke - tak drzim palce 🙂

jastericka
1. apr 2008

minitrouble: a bola si aj na amnio?

horallka
1. apr 2008

Pre uci: ja som bola na 3D v Dolnom Kubíne a bola som veľmi spokojná s prístupom toho doktora. Venoval sa nám hodinu a trištvrte a všetko nám poukazoval aj porozprával, čo sme sa pýtali, tak dúfam, že bude všetko v poriadku.
E

minitrouble
1. apr 2008

jastericka - nie nebola - prave ja som amnio odmietla a dala som sa cestou ultrazvukov a verila ze bude vsetko ok - a bolo na stastie 🙂 😵

uci
2. apr 2008

horallka: dik, tak som sa uz predsa len objednala do HC ale dali mi aj tak termin az asi o mesiac, takze uz o nic nepojde, len o pekne obrazky - teda dufam, ze budu pekne 😉

niky20
26. mar 2012

Ahoj mamičky ... chcela by som sa opýtať či je možné aby sa 3D ultrazvuk mýlil ... som v 22 týždni tehotenstva a 3D mi ukázal že maličký má rázštep pery aj podnebia ... bola som tam 2x za sebou v jeden deň mi povedala že je to iba na ľavej strane na puse a na druhý deň mi najprv povedala že je to kompletné a o 15 minút na to že to vyzerá iba na pravej strane ... asi sa sama nevie rozhodnúť ... úplne ma dorazila keď mi povedala nech idem na amniocentézu že teraz už je to aj tak jedno či o neho prídem alebo nie kedže je tam nejaké to riziko potratu 😠 ... rozhodla som sa že tam nepôjdem ... bola som aj u svojho gynekológa a ten na ultrazvuku nevidel žiadnu vrodenú chybu... fotku som ukázala ešte jednému známemu lekárovi a tiež tam nič nevidel ... neviem čomu mám veriť ...mne je to už aj tak jedno ... zmierila som sa s tým že maličký rázštep má a aj tak by som ho nedala za nič na svete 🙂

bambi2
26. mar 2012

@niky20 a co tak zajst este k nejakemu inemu dr. na 3D ultrazvuk?? ja by som este asi ku dvom behla, nech to stoji co to stoji. ale aspon by si vedela co a ako... drzim palce nech sa dr. a aj sono myli a dieta bola zdrave ako buk!!!!

anjelicek26
26. mar 2012

@niky20 - neboj razstep uz dnes vedia krasne opravit a ak to vedia dopredu, tak sa vedia po porode hned zariadit, pripravia sa na plastiku, aj budu mat nahradne podnebie, aby mohlo babatko sat z flase....

Mozno to nie je poriadne vidno, ved razstep je vo vnutri - len cast vidno zvonku, podla mna je normalne, ze sa lekar nechce jednoznacne vyjadrit, pokial to nevidi. A amnioceteza nic v tomto pripade nevyriesi Urcite to skonzultuj - ultrazvuk -este s inym lekarom. Ale hlavu hore fakt to nie je nic, co by sa nedalo dat do poriadku, co som videla fotky pred a po sa to da tak krasne spravit, ze nic nevidno.

martuska75
26. mar 2012

@niky20 určite by som behla ešte neikde inde presne ako ti píše
@bambi2

evaviki
26. mar 2012

@niky20 baby maju pravdu, este by som skusila ist na nejaky iny utz, resp. skusila najst nejakeho dr., ktory sa na to trebars specializuje.. (pripadne na ine vady).. Ale ako pise anjelicek, dnes to uz (nastastie) dokazu krasne operovat, ostava na puse iba tenka ciarka a nie je to ani poriadne vidno.. takze hlavu hore s drzim palecky, uvidis, ze to zvladnete a vsetko dobre dopadne..

sisaha
26. mar 2012

@niky20 neviem odkial si, ale nech ti tvoja obv.doktorka napise odporucaci listok na vysetrenie a objednaj sa k Dr. Holáňovi do Medifery. Zaplatis iba 10 eur, ked mas vymenny listok a budes mat istotu. Je odborníkom na taketo vysetrenia. 😉

medakote
27. mar 2012

@niky20 Já mám takový pocit, že na normálním ultrazvuku rozštěpové vady vidět nejsou, že se právě odhalí až na 3D, to mi aspoň řekl můj gynekolog. Co se týká amniocentézy, tak samotná rozštepová vada se tam taky ukázat nemusí, ale zas to odhalí, jestli to není součást větší vady (Downův syndrom apod.). Pokud by Tvé miminko mělo "jen" rozštěp, tak se to dnes dá opravdu "opravit" docela dobře, mám známého který jako dítě vrozený rozštěp měl a vůbec jsem to na něm nepoznala.
Doufám, že to dopadne co nejlépe a držím Ti palce.

natali2103
30. aug 2012

Ahoj.Citala som teraz tvoj prispevok.Tiež som prežila to iste. V 22.tt ma poslala moja gynekologička na 3D sono.Tam bolo všetko v poriadku!Zaplatila som 40 eur.Bola som štastná,že malý je v poriadku.Neskor v 31 tt na poslednej poradni sa nezdalo mojej gynekologičke hmotnosť babätka.Mal len okolo 900g,Hned ma poslala do nemocnice.Tam mi museli rychlo urobiť cisarský rez,lebo babätko sa už nemalo v brušku dobre.Potom,čo som sa po narkoze zobudila bol ako zly sen.Lekarka z novorodeneckeho mi oznamila,že moj chlapček sa narodil s vrodenou chybou.-hernia a museli ho previesť do Martina.Tam som sa dozvedela,že mal,aj nevyvinute plucka.Jedna strana sa nevyvinula vobec a druha len trochu.Po mesiaci ho operovali.Za 5 dni mi zavolali,že mo synček zomrel.Zlyhalo mu srdiečko.To,čo som preživala neprajem nikomu.Som nahnevaná na všetkych doktorov a hlavne ten čo mi robil sono a tvrdil,že je všetko v poriadku.Tiež to dam reklamovať.Neni možne,aby nevidel taku važnu vrodenu chybu!Nejde mi o tie peniaze,ale o spravodlivosť!Ja teraz musim trpieť do konca života!

lulu_lu
13. sep 2013

ahojky, to mi je luto, dufam ze uz sa mas dobre . Prosim ta a to kde ti robili ultr?? Ja som bol tiez na 3D

rusanu
16. sep 2013

Dievčence, ani neviem vyjadriť slovami spoluúčasť,lebo ten,kto niečo podobné neprežil, zrejme sa nedokáže do toho vcítiť. Čo by som spravila ja ? Hm, "reklamácia" , neviem, asi nie, na to by som zrejme nemala síl, ale keďže chceš, aby sa to už nezopakovalo, ja by som to medializovala s tým, že by som tiež prizvala odborníkov,ktorí tú vadu už na Tvojom 3D videli. No a s tým súvisí, samozrejme, antireklama dotyčného pána, ktorý si nezaslúži titul lekár. Asi takéto niečo by som spravila s tým, že by dostal priestor sa vyjadriť. Sama som zvedavá, či by takúto možnosť využil. Držím palce, nech pri ďalšom bábätku skončíš v rukách skutočného odborníka. Mimochodom, u nás, v Martine, máme jedného vynikajúceho . Dr. Grochal - vrelo doporučujem. Skvelý, ľudský .... Myslím,že aj stránku má, Femicare..... 🙂

rusanu
16. sep 2013

@niky20 : skús v Martine, dr. Grochal.......... držím palce ...............

lucyliena
22. sep 2013

Táto situácia nie je na "reklamáciu" u lekára, toto je na prešetrenie na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nakoľko v 20 tt sa dalo zo zdravotných dôvodov ešte prerušiť tehotenstvo...podľa mňa sa jedná o zrejmé zjavné pochybenie lekára, nakoľko hydrocephallus sa predsa zisťuje a je viditeľný pri každom jednom sonografickom vyšetrení bez ohľadu na 2D či 3D.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre