Rozpad operačnej rany po sekcii. Čo mám robiť?

sisinka5
6. okt 2008

Dna 28.8.2007 sa mi narodil moj nadherny syncek.Porod bol v spinalke takze mojho drobceka som po narodeni hned videla.Porod bol super malicky zdravy a krasny a myslela som si ze uz si len pockame tyzden a pojdeme domov.To som este netusila ze si tam polezim o necely mesiac navyse.Na treti den po sekcii sa mi operacna rana zacala otvarat a rozpadat.Na reze sa mi urobil vacok naplneny hnisavou tekutinou ked som to ukazala hned rano na vizite jedinemu sluzbukonajucemu lekárovi-v ten den bol sviatok,ten len mavol rukov a povedal to nic to sa hoji.Kedze som zdravotnicka vedela som ze to nedopadne dobre. Kedze sa pan doktor zacal tvarit ze vlastne tam on ani nie je- keby bol hned nieco urobil nemuselo to dopadnut tak,ako to dopadlo.
Skratka rana sa mi pomaly rozpadala zacala hnisat a to az tak velmi,ze mi presakoval hnis a sekret cez nohavicky aj nocnu koselu.Nestihala som sa prezliekat a sestricky prevezovat ranu.

Nasadili mi antibiotika a dalej sa nic nedialo.Bola som na roomingu s malym a mojim rozpadnutym bruchom v rane mi kultivaciou vysiel doslova bordel-stafylokoky,streptokoky neskor pneumokok.

Moj psychicky stav bol na bode mrazu myslela som si ze budem jedna z tych ktore sa po porode uz nevratili domou davala som si stale otazku preco sa to muselo stat prave mne.Mala som vytuzeneho synceka po 11.r.a moj malicky ostane bez maminky.Dali ma na samostatnu izbu aj s malym aby som neohrozovala infekciou ostatne maminky a deticky,ale mojho syna mi nechali na izbe bola som stastna bol pri mne,ale keby dostal nejaku infekciu z mojho rozpadnuteho brucha to nikoho nezaujimalo.Presiel tyzden a stale nic ked som sa pytala na vizite co bude dalej-nevedeli...

Rana bola zo dna na den horsia hnis mi niekedy ked som vstala tiekol az po nohach sestricky s vyrazom tvare-uplne zhnusené mi chodili prevezovat ranu na izbu.Na to vsetko mi zacalo odumierat tkanivo v okoli rezu-nekroza.Pomyslela som si to je moj koniec hnijem zaziva este otrava krvi a je po mne.
Po 3.tyzdnoch som vzala celu vec do vlastnych ruk uz som sa nemohla trpnut dalej ci nenakazim tazkou infekciou aj maleho a tie poznamky sestriciek preboha toto som v zivote nevidela taka hnusna rana a atd..
Tak som sa vytratila na odd.kde som pred materskou pracovala nasa pani Dr.mi pozrela brucho a ostala v nemom uzase rana otvorena po celej dlzke a dovnutra skoro 5.cm a ktomu este aj odumierajuce tkanivo.Ihned volala chirurgov prisiel byvaly primar-chirurg ked to videl len zdvihol obocie a pytal sa ma ze preco to nechali zajst az tak daleko a preco s tym nic neurobili.Chcel ma operovat v ten den,ale kedze som bola akurat po obede odlozil to na druhy den.
Kym som sa vratila na porodnicu uz ma tam cakal nahnevany personal.Kym som vysla na odd.Chirurg sa zrejme spojil s primarom.a dokonca mi prisla cistit zaludok aj vrchna sestra ako som si dovolila ist za chirurgom a vobec ze som urazila gynekologov-/tych co na mna kaslali a obchadzali ma ako keby som mala mor.Dokonca mi v ten den vysadili antibiotika asi za trest to uz bolo na mna toho vela.Teda vymenili injekcne atb.za tabletkove asi aby na mna uz vela neminali...
Na druhy den po asi urgentnej operacii ma chirurg prepustil domou na prevezi som chodila este 5.mesiacov a bola aj druha operacia kde mi ranu zasili a stehy som mala este 3.tyzdne moje trapenie sa skoncilo niekedy koncom januara.
Vsetko dopadlo dobre vdaka Dr.Jezikovi ktory mi kazdy den prevezoval cele tie mesiace ranu a urcite mi zachranil zivot.
A teraz??
Som v 6.tyzdni tehot.a neviem co mam robit rastie vo mne babetko a ja pomyslam nad interupciou urcite ma vela z vas odsudzuje ale bojim sa co bude dalej ci to znovu nedopadne tak isto kedze som to konzultovala aj s chirurgom aj gynekologom.Je tam velke riziko otvorenia rany kedze je len rok od porodu a zas by som rodila cisarskym,ale moj drobcek ktory nic o zivote este nevie za to nemoze.Mam na to 2.dni aby som sa rozhodla...

Je to najtazsie rozhodnutie mojho zivota......

juzinka
6. okt 2008

sisinka je to veľmi ťažké rozhodnutie, musíš si sama zvážiť riziká, ktoré po prečítaní tvojho príspevku sú aj podla mňa dosť veľké. Prajem veľa síl k správnemu rozhodnutiu. Držím palčeky.

sisinka5
autor
6. okt 2008

Dakujem, dam vediet co bude dalej...

skalnicka
6. okt 2008

Boze dobry, to sa este aj zle cita! a v ktorej nemocnici s tebou urobili takuto vec? inak -tiez drzim palec, ja rozumiem, ze je to tazke..ale co na to chirurg?neda sa tomu predist aby sa to opakovalo?vies, ja mam pocit, ze aj ked uz sa telo zahojilo, stale ta boli dusa a preto mas strach a uvazujes nad interrup.ale nebr to tak, ze ta odsudzujem! to nie, zazila si si peklo!aj ked na druhej strane babo za to nemoze...ax jaj, je to tazke... ☹

sisinka5
autor
6. okt 2008

Ahoj skalnicka.Rodila som vo Zvolene chirurg mi neodporuca mat babo teraz,mam pockat este rok verim mu,pretoze sa za tie mesiace natrapil so mnou az az a on asi najlepsie pozna moj zdr.stav.

Aj ked gynekologovia-je mi tazke im uz verit mi povedali ze kludne mozem rodit s 50% rizikom takze fakt neviem co robit...Uz to nemusi skoncit happyendom a doma mam rocneho drobca...

shela
6. okt 2008

sisinka...moja svagrinka mala tiez problemy s ranou ale´urcite nie az take ako ty...jej zle zosili tu ranu a mala problemy s chrbticou a tak..takze ju opat otvarali a opat sili...po roku a pol opat otehotnela a ma dalsieho krastneho synceka...a preco by si mala rodit opat cisarskym rezom??

clea333
6. okt 2008

Ahoj Sisinka, po precitani tvojho prispevku mi chodi az mraz po chrbte..ja som sa uz velakrat presvedcila, ze co si clovek nevybavi sam, tak dopadne zle...je to strasne ako to mohli nechat zajst tak daleko, ved si sa mala cele tie dni radovat zo synceka a oni ti to takto zneprijemnili..uplne ta chapem, ze rozmyslas, ci pokracovat v tehotenstve po takomto zazitku a zvlast, ked ti to neodporuca lekar, ktory ta z toho dostal..nechcem ti davat rady,musis sa rozhodnut sama, zvaz vsetky pre a proti, no v kazdom pripade ti velmi drzim palce!

sisinka5
autor
6. okt 2008

Ahoj shela to som bola aj ja prekvapena ked som sa pytala gynekologicky ci by bol mozny porod bez cisarskeho tak mi odpovedala ze asi nie pretoze to,preco sa rozhodli pre sekciu boli male panvove rozmery a hrozila preeklampsia.

sisinka5
autor
6. okt 2008

Ahoj clea333 pisem si na papier vsetky pre a proti tych proti je asi 11 dovodou a na druhej strane pre-je jeden jediny zivot dietata a tieto dva slova prevalcovali vsetky dovody na opacnej strane.

Je to hrozne tazke ...

katy2
6. okt 2008

sisinka, zelam ti vela svetla do tejto tazkej situacie.... aby si nikdy nelutovala svoje rozhodnutie, nech sa rozhodnes akokolvek.....

shela
6. okt 2008

sisinka...aha tak potom nic nenarobis...len je zvlastne ze mam kamosky ktore maju 40kil aj s topankami a rodili normalne...ja som nechapala ako mohli porodit normalne a predsa.. uzucke su v panve... ja len drzim palceky aby si sa spravne rozhodla...viem si predstavit ake to musi byt tazke...ja som lezala v nemocnici ked mala mala 6mesiacov...drzali ma len na morfiach kvoli vnutornemu krvacaniu criev...a neskutocne som sa bala co ak sa nieco stane a mala pride o mamicku... teraz musis mysliet na svojho Martinka...poradim ti skus sa opytat viacerych gynekologov aky budu mat nazor.. nespoliehaj sa len na tych co ti to vraveli...az ked budes mat viac nazorov na vec potom sa rozhodni...vies aby si si nieco neskor nevycitala

sisinka5
autor
6. okt 2008

shela-ved prave bojim sa vycitiek citala som o pointerupcnom syndrome no ja mam pocit ze ho mam uz teraz...

Ty si si toho tiez uzila asi dost v nemocnici a malicka doma,vtedy chce clovek prezit len koli dietatu a tie myslienkove pochody teda aspon u mna -malicky bez maminky-proste hrozne predstavy...

sirinka
6. okt 2008

sisinka5 to je katastrofa, taka porodnica a ti lekari by si zasluzili odobrat licencie... 😒
k tvojmu dietatku... 😢 ako zdravotnicka si urcite uvedomujes vsetky rizika a ako matka zase citis tuzbu dat dietatku sancu. ja by som sa velmi podrobne porozpravala s chirurgom a porodnikom, ale z inej nemocnice ako si bola a zvazila pripadne komplikacie....inac ako cisarskym to zrejme nepojde, kedze tvoja maternica je zrejme dost oslabena, ale to by nevadilo, kamoska ma tri deti v rozpati troch rokov a vsetky cisarskym, len ide o to, ci maternica vydrzi tehotnost. straaaasne ti drzim palce.... 😵

sisinka5
autor
6. okt 2008

ahoj sirinka mas pravdu este ani poriadne neviem ci by to moja maternica nehovoriac o jazve na bruchu ci by to ostalo pokope.Gratulujem ku krasnej dcerke a drzim palce tebe aj druhemu babetku zelam vela vela zdravicka.

Podla priebeznych vypoctov moje babo by sa malo tiez narodit 28.5.2009 ak...

sisa.b
6. okt 2008

ahoj sisinka, tiez som zhrozena, ked to citam. a tym viac, ze ma pravdepodobne caka cisarsky kvoli pohole KP ☹ doteraz som sa bala, ale ked citam, co porobili s tebou, tak mi je este tazsie.
drzim moc palceky, aby si sa spravne rozhodla. ja som bola v situacii, ked som strasne moc nechcela druhe dieta a skusala som vsetky mozne babske recepty. dnes si neviem svoj zivot bez toho uzasneho cloviecika predstavit a som velmi stastna, ze sa nedal odohnat 😵 😵 😵 na svoje tretie sa velmi tesim a verim, ze to vsetko dobre dopadne. akurat musim poznamenat, ze ja som nemala ziadne zdravotne problemy na rozdiel od teba...

shela
6. okt 2008

sisinka...mas pravdu velmi som sa bala...ani nie tak kvoli sebe ci rodine...jediny kto mi vrtal myslou bola moja malinka... ta pri mne bola cele dni aj s manzelom iba na noc chodili domov...a ked odisli tak som spustila taky plac ze len sestricky ma po nociach ukludnovali...vies poviem ti tak..keby som bola v tvojej kozi asi (som proti potratom) by som si to vzala...vies teraz si protirecim ale ked pomyslim na malinku tak si poviem ze by som do toho sla a zasa ked myslim na to nenarodne tak naopak...vies teraz som v 17tt a mam hrozny strach ci budem vediet podelit lasku medzi 2 deticky , kedze moju Nathalie lubim nadovsetko ...ja si to neviem predstavit ze budem lubit niekoho tak ako ju...

jahodka11
6. okt 2008

sisinka, drzim palce, nech sa rozhodnes akokolvek....ja by som si babo asi nechala, ale kedze nie som v tvojej tazkej situacii, tak mozem len napisat moj nazor, ktory ale vobec nie je objektivny, kedze ziadne problemy nemam ani som nemala....je to velmi tazke, verim ti....je mi luto babatka, ale..... ☹

sirinka
6. okt 2008

sisinka dakujem... ja si nedokazem predstavit, ze by som musela ist na prerusenie tehu, moje tehu su rizikove, aj teraz som krvacala a vo stvrtok na sone uvidime, co a ako... ale su situacie, ked sa tomu neda vyhnut, vtedy potrebujes mat hlavne silnu oporu, take nieco zena-matka tazko zvladne sama. na tvojom mieste by som asi dala na radu lekara, ale na druhej strane sa hovori, ze rodicovsky instinkt a zvlast ten matkin je velmi silny, tak skus popocuvat iba svoje srdce a co na to hovori ocko tvojho drobca... priroda je velmi silna a ked ti dala moznost byt znovu tehu, snad ti da aj silu vybojovat to...

tana100
6. okt 2008

v tomto ti poradiť nemožno,je to len na tebe,ale držím palce aby si sa správne rozhodla ☹ ,a ak sa rozhodneš akokoľvek,nikto ťa nebude odsudzovať,ešte raz,veľa,veľa šťastia,ale aj zdravého rozumu..

annag
6. okt 2008

sisinka, ešte máš čas, ako hovoria dievčatá, skonzultuj to aj s inými lekármi, ja by som povedala aj s nejakým kožným odborníkom, špičkové kožné je v Ružomberku, alebo v zariadeniach, kde sa venujú aj popáleninám a transplantáciám kože, myslím, že by bolo vlastne treba posúdiť, v akom stave je tá jazva, či hrozí alebo nehrozí jej narušenie, a myslím, že je dôležité zohľadniť, či bola v zlom stave aj jazva na maternici - tá je tam asi rozhodujúca , ale máš v rukách ľudský osud a možno to nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá, rok je na regeneráciu dosť dlhá doba, jasné, že to nie je ideálne, ale možno nie nereálne v zdraví bábo donosiť. Každopádne, držím palce

norik1
7. okt 2008

Ješkove oči Sisinka, tak toto je teda rozhodnutie...v kazdom pripade sa budes trapit, nech sa rozhodnes akokolvek...hroooozne ti drzim palce, nech sa rozhodnes tak ci onak, chapala by som aj to, aj to...ja som tiez po sekcii, ale nastastie bez komplikacii a aj bez tych to nebolo med lizat...co na to tvoj partner? straaaasne vam drzim palce.... 🤐

cathushka
8. okt 2008

sisinka aj ja mam synceka Martina. tiez sa narodil sekciou,ale len pred 4-mi tyzdnami. Rana sa mi hoji dobre.
Chcem len povedat, ze nech sa rozhodnes pre akekolvek rozhodnutie, nikdy ho nelutuj. Nezamotavaj sa v tom, pretoze sa zblaznis.
Nie som zastanca interupcii ale moj nazor je, ze tentokrat Ano. Si sice po cisari rok a mesiac, ale brucho si mala operovane predpokladam viac krat a taktiez sa rana otvarala a zahojila sa po piatich mesiacoch. Pochopila som to spravne?
Neodsudzujte ma kocky, naozaj nie som za interupcie, kazda mama je podla mna proti nim. Ale moze sa stat ze to co teraz odmietnes sa stane o par mesiacov, ked uz zas bude laska k drobcekovi v brusku ovela vacsia. Pretoze priroda tak rozhodne. Tiez je mozne ze to maternica nezvladne a uz nebudes moct mat deti. I ked o tomto si istotne diskutovala s inymi lekarmi. A tiez tu musis byt ako mamicka pre Martinka.
Ak teraz zatratis jeden ludsky zivot, das vacsiu sancu sebe, svojej rodine a pripadnym buducim detom.
Tolko moj nazor. Som mozno jedina, ktora to takto napisala.
Nehnevajte sa na mna za moj nazor.
Priznam sa tiez ze u mna by sla vsetka racionalita bokom, zatala by som sa a podstupila vsetky rizika. Takze neviem jednat tak ako je spravne vzdy. I ked, co je vlastne spravne?

norik1
8. okt 2008

Nie je to nefer, ze mamky musia robit aj taketo rozhodnutia?

Sisinka, ak sa rozhodnes si babetko nechat, zalozime temu Sissinka a tam ta budeme podporovat a prezivat s tebou vsetky strachy a ty nas budes informovat ako sa mas a podobne... ak sa rozhodnes opacne, mozme urobit presne to iste 🙂 A tak v tom aspon nebudes sama... Co ty na to? 😵

michalag
8. okt 2008

mozem sa ta spytat ktory lekar ti to mavol rukou? Ak chces kludne mi napis do IP (internej posty)
Je to strasne a velmi zle sa to cita, lekar by ti mal pomoct a nie "ignorovat mavnutim rukou 😠 "
Ja som tam tiez rodila, ale bola som velmi spokojna s personalom. Ale ja sa ti ani necudujem 🙄
Urcite napis ako si sa rozhodla

suzanne
8. okt 2008

ahoj sisinka,
je mi luto co sa stalo, rozhodovanie ti vobec nezavidim, ja sama by som si asi dietatko nedokazala nechat vziat...viem je to strasne tazke rozhodovanie, myslim na teba aby ste to zvladli!

a este ti chcem napisat ze aj my mame doma martinka a narodil sa presne v ten isty den ako ten vas 😵

erikasadek
8. okt 2008

strasne to len citat, nemozes napadnut nemocnicu, zavolaj do neakej televizie nech ludia vedia hlavne ostatne mamicky co sa deje v tejto nemocnici, normalne by si mal mat odskodne..
inak mas rok po cisarskom v pohode uz mozes byt tehotna, hovorim ti to , pretoze som po dvoch a tu mozes po prvom v klude uz o rok mat deti, po druhom aj po 6 mesiacoch

najlepsie bude ak sa porozpravas , s dobrym odbornikom a vyhni sa nadaleko tejto nemocnici....

halina_sirgelova
10. okt 2008

sisinka-je mi ta strasne luto,ze si postavena pred taketo neprijemne a velmi zlozite rozhodovanie. Je hrozne ako sa k tebe zachovali..
na druhej strane vsak cely cas ako to citam rozmyslam,preco si nebrala ziadnu antikoncepciu...vsak sa mozu brat aj pri kojeni, to uz vsak teraz nie je podstatne.
Drzim ti palce,aby si sa rozhodla spravne (tazko radit,co je v tvojom pripade spravne) a aby si svoje rozhodnutie nelutovala. Taktiez by som sa poradila s viacerymi Dr. Drzim ti palce.
Sirinka-zachytila som,ze cakas babo cca 28.5. ... mne sa tento rok narodila Dominika presne v tomto termine a je to neskutocne dobrucke usmievave a spokojne dietatko. Drzim ti palce,aby si mala podobne 🙂

sisinka5
autor
10. okt 2008

halina sirgelova-ahoj antikoncepciu som brala yasminele,ale sme odisli na dovolenku a tabletky ostali doma a to som si myslela asi sa nemoze nic stat a stalo sa...chceli sme babo ale apon este rok pockat ale asi to malo tak byt ja uz neviem..mas zlatucke deticky

sirinka
10. okt 2008

halina akurat vcera sme boli na prvom sono a velkost babatka je ok, srdiecko tiez, takze dr. termin potvrdil....tak som zvedava 🙂

halina_sirgelova
11. okt 2008

sisinka-daj nam potom vediet ako si sa rozhodla.... drzime palce 😔
sirinka-budem na teba mysliet,ked budeme sfukovat sviecku..a co sa tyka pohlavia,my sme vediet chceli ,ale princezna bola stale nespravne otocena a nevideli sme nic..tak ku ko koncu sme uz tiez nechceli,ze sa radsej prekvapime...je to sranda,vytlacit zo seba dietatko a vyzvedat,ze co to je 😉

lante
11. okt 2008

Sisi, mne doki po sekcii povedal, že by som nemala rodiť skôr ako po 18-tich mesiacoch, čo ty podľa mňa dodržíš. Otázne je ako je natom rana. Ja osobne som po sekcii a inak by som ani rodiť už nechcela ( a asi ani nebudem ) ale to záleží od skúseností s tou prvou. Mne po sekcií zaviedli dva redeny (iné baby nemali po SC ani jeden a ja hneď dva), a ich vyťahovanie bolo viac než nepríjemné, ale inú zlú skúsenosť som nemala. Najlepšie boli šitie, lebo to v podstate ani nešili ale spájali akoby "spinkami". Ja som musela na SC, kvôli predchádzajúcej myomektomii (či ako sa to správne píše), lebo doki povedal, že pri kontrakciách by sa mohlo stať, že maternica v bode kde bola šitá pukne a to je potom náhla brušná príhoda + je tam ešte bábo. Takže myslím, že mi ani iný pôrod neostáva. Dokiho som sa pýtala koľko detičiek môžem mať a povedal, že už dávno neplatí, že ak žena musí rodiť SC tak iba dve. By sme chceli tri 😀

Je na tebe ako sa rozhodneš, nemám rada, keď ide baba na interupciu no v troch prípadoch som za ak by bábo malo byť postihnuté, bol ohrozený život a zdravie matky alebo dieťatko vzniko zo znásilnenia.

Neviem čo by som robila ja, ak by som mala za sebou to čo sa prihodilo tebe. Držím palce a ozvi sa ako si sa rozhodla. A hlavne si svoje rozhodnutie nevyčítaj 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre