Rozpad operačnej rany po sekcii. Čo mám robiť?

sisinka5
6. okt 2008

Dna 28.8.2007 sa mi narodil moj nadherny syncek.Porod bol v spinalke takze mojho drobceka som po narodeni hned videla.Porod bol super malicky zdravy a krasny a myslela som si ze uz si len pockame tyzden a pojdeme domov.To som este netusila ze si tam polezim o necely mesiac navyse.Na treti den po sekcii sa mi operacna rana zacala otvarat a rozpadat.Na reze sa mi urobil vacok naplneny hnisavou tekutinou ked som to ukazala hned rano na vizite jedinemu sluzbukonajucemu lekárovi-v ten den bol sviatok,ten len mavol rukov a povedal to nic to sa hoji.Kedze som zdravotnicka vedela som ze to nedopadne dobre. Kedze sa pan doktor zacal tvarit ze vlastne tam on ani nie je- keby bol hned nieco urobil nemuselo to dopadnut tak,ako to dopadlo.
Skratka rana sa mi pomaly rozpadala zacala hnisat a to az tak velmi,ze mi presakoval hnis a sekret cez nohavicky aj nocnu koselu.Nestihala som sa prezliekat a sestricky prevezovat ranu.

Nasadili mi antibiotika a dalej sa nic nedialo.Bola som na roomingu s malym a mojim rozpadnutym bruchom v rane mi kultivaciou vysiel doslova bordel-stafylokoky,streptokoky neskor pneumokok.

Moj psychicky stav bol na bode mrazu myslela som si ze budem jedna z tych ktore sa po porode uz nevratili domou davala som si stale otazku preco sa to muselo stat prave mne.Mala som vytuzeneho synceka po 11.r.a moj malicky ostane bez maminky.Dali ma na samostatnu izbu aj s malym aby som neohrozovala infekciou ostatne maminky a deticky,ale mojho syna mi nechali na izbe bola som stastna bol pri mne,ale keby dostal nejaku infekciu z mojho rozpadnuteho brucha to nikoho nezaujimalo.Presiel tyzden a stale nic ked som sa pytala na vizite co bude dalej-nevedeli...

Rana bola zo dna na den horsia hnis mi niekedy ked som vstala tiekol az po nohach sestricky s vyrazom tvare-uplne zhnusené mi chodili prevezovat ranu na izbu.Na to vsetko mi zacalo odumierat tkanivo v okoli rezu-nekroza.Pomyslela som si to je moj koniec hnijem zaziva este otrava krvi a je po mne.
Po 3.tyzdnoch som vzala celu vec do vlastnych ruk uz som sa nemohla trpnut dalej ci nenakazim tazkou infekciou aj maleho a tie poznamky sestriciek preboha toto som v zivote nevidela taka hnusna rana a atd..
Tak som sa vytratila na odd.kde som pred materskou pracovala nasa pani Dr.mi pozrela brucho a ostala v nemom uzase rana otvorena po celej dlzke a dovnutra skoro 5.cm a ktomu este aj odumierajuce tkanivo.Ihned volala chirurgov prisiel byvaly primar-chirurg ked to videl len zdvihol obocie a pytal sa ma ze preco to nechali zajst az tak daleko a preco s tym nic neurobili.Chcel ma operovat v ten den,ale kedze som bola akurat po obede odlozil to na druhy den.
Kym som sa vratila na porodnicu uz ma tam cakal nahnevany personal.Kym som vysla na odd.Chirurg sa zrejme spojil s primarom.a dokonca mi prisla cistit zaludok aj vrchna sestra ako som si dovolila ist za chirurgom a vobec ze som urazila gynekologov-/tych co na mna kaslali a obchadzali ma ako keby som mala mor.Dokonca mi v ten den vysadili antibiotika asi za trest to uz bolo na mna toho vela.Teda vymenili injekcne atb.za tabletkove asi aby na mna uz vela neminali...
Na druhy den po asi urgentnej operacii ma chirurg prepustil domou na prevezi som chodila este 5.mesiacov a bola aj druha operacia kde mi ranu zasili a stehy som mala este 3.tyzdne moje trapenie sa skoncilo niekedy koncom januara.
Vsetko dopadlo dobre vdaka Dr.Jezikovi ktory mi kazdy den prevezoval cele tie mesiace ranu a urcite mi zachranil zivot.
A teraz??
Som v 6.tyzdni tehot.a neviem co mam robit rastie vo mne babetko a ja pomyslam nad interupciou urcite ma vela z vas odsudzuje ale bojim sa co bude dalej ci to znovu nedopadne tak isto kedze som to konzultovala aj s chirurgom aj gynekologom.Je tam velke riziko otvorenia rany kedze je len rok od porodu a zas by som rodila cisarskym,ale moj drobcek ktory nic o zivote este nevie za to nemoze.Mam na to 2.dni aby som sa rozhodla...

Je to najtazsie rozhodnutie mojho zivota......

sisinka5
autor
26. jan 2009

akejka-tak aj ty si si presla tym ak to mozem nazvat peklom...Mna operovali preto,lebo mi odumieralo tkanivo-uplne čierne mapy okolo rany a hrozne to smrdelo vlastne hnijuce tkanivo tak preto som musela na sál vdaka tomu ze mi tyzden nerobili s tym nic...len ako som pisala ATB+prevezy len tak bez dezinf.az neskor Betadine...

Ja som mala tiez takeho anjela strazneho ako ty myslim Dr.ktoreho som na zaciatku spominala.Moj manzel nebol nadseny tymto tehotenstvom ako mi povedal ze mal smrtelny strach o mna ale teraz je to ok.tesi sa spolu somnou len vidim na nom ze ma obavy ale verim tomu ze to dobre dopadne 🙂

akejka
27. jan 2009

sisinka5:
teba zanedbali lekári, nechali do zájsť do takej situácie, až si mohla zomrieť na otravu krvi. Našťastie to ale dobre dopadlo. Máš pravdu, ja som to nemala až také hrozné, úúúf (u teba nekróza...) a stalo sa mi to až po prepustení z pôrodnice, kde bola rana celých 5 dní O.K.
Tiež som si povedala, že keby sa mi to stalo pri prvom SC, už by som nemala deti. Ale už ma to prešlo, aj napriek tomu by som možno ešte chcela.
Nemusí sa ti to stať znova pri druhom SC. Tak ako sa to mne nestalo pri tom prvom...Spôsobil mi tie problémy spomínaný zlatý stafylokok, ktorý môžeš chytiť ( a väčšinou ho aj chytia pri operácii krčných, alebo kolena a pod.). Zlatého stafylokoka dostaneš z nie úplne dezinfikovanej a sterilnej operačnej sály. Mne robily akútny SC, predo mnou v tej sále tiež robili SC a keďže mne rupla maternica po predošlom SC, nemali čas na dôkladnú dezinfekciu sály, aby sme s bábätkom nezomreli...
Inak pravdepodobnosť, že dostaneš pri SC toho stafylokoka je maličká, možno 1:100 (mali sme obe smolu...)

Ja by som sa tiež na tvojom mieste rozhodla si druhé bábo nechať, ako ty...(neviem, ako by na to reagoval manžel, ale ja už jedného anjelíčka hore mám - pred 4 rokmi som potratila v 8TT...takže interupciu by som psychicky nezvládla). Držím ti palce, nech všetko dobre dopadne, nech máš bezproblémový pôrod aj šestonedelie a nech ste zdravučkí.

misutovo
28. jan 2009

Ahojte

no teda tak dobre horory ste to v tej teme porozpisovali. Ja som to nastastie nemala az take hrozne, nehnisalo mi to, len mi rana asi po tyzdni praskla a vytekala mi odtial taka tmava krv skoro ako smola. Teraz to uz mam nastastie zacelene (som mesiac po sekcii) ale je to este take napuchnute proste ako ked ma niekto faldy tuku na bruchu tak ja to mam tak pozdlz jazvy.

Tak som sa chcela spytat ci to mal niekto take podobne a ci sa to vstrebe alebo mi tam zostane taka vyvysenina.

Dakujem.

sirinka
28. jan 2009

sisinka no u nas chcem prekvapko hlavne ja, manzel by rad vedel, ale ze keby vedel, tak sa predo mnou preriekne... 😀 u nas v 22tt dr. videl pohlavie, ale bol ako partizan...

sisinka5
autor
2. feb 2009

misutovo-mne to tak ako to opisujes ty ostalo aj po 17.mes.ale vzhladom na 2.operacie po sekcii si myslim ze mne to tak asi ostat uz ma navzdy.Mne moja gynek.poradila ze po tejto sekcii co ma caka budem k nej chodit na laser aby ostala rana pekna...skus sa informovat u tvojho lekara na laser vraj to pomaha...

sisinka5
autor
2. feb 2009

fíííííha klobuk dole pred tebou sirinka skladam ze chces prekvapko ja sa uz neviem dockat 30-teho tyz.ked pojdem na sono...som sa dobre zasmiala 😀 ze partizan.

valentovasasa
23. feb 2009

AHOJ holky, tak pročítám vaše příspěvky a zjištuji některé souvislosti...

V roce 2007 jsem porodila syna SC. Po převozu na pokoj tam už byla druhá slečna s miminkem, ta byla týden po SC. A u nás v porodnici jsou pokoje po dvou a ty co jsou po SC tak mají koupelnu jen sami dvě pro sebe. Ostatní po "normálních" porodech mají společnou...
a jak tu jedna z vás popisovala jak jí začali problémy - začla jí bolet jizva, červená atd... Tak ta má spolubydlící měla něco podobnýho, jen nad tím nikdo nemávl rukou. Ale na septický sál, na vyčištění, jí poslali až druhý den, tam dostala vynadáno že tam měla být včera a vymačkali jí z toho litr hnisu. Tak tam chodila na převazy každý den, dali jí tam dren na odvod hnisu ven /ten původní už měla vyndaný/, jenže se jí v noci ulomil ten kousek co koukal ven, tak jí ho další den vyndali. A den na to se jí ta jizva rozpadla celá - a ještě že tak, protože zjistili, že měla ještě kousek toho drenu v břiše ulomenej. A postupně jí to několikrát denně čistili a chodila na převazy, kde jí prý "vystřihávali" ty mrtvé tkáně... A já měla děs, že dopadnu stejně - v krvi se mi zvedla zánětlivost, jizva zčervenala a půlka byla tvrdá... Ale řekli mi, že se to stává, že se namůže břicho. Musím zatukat (tuk tuk, klep klep) A opravdu to odeznělo samo. Pak se zjisitlo, že zánět mám v děloze, což přeléčili ATB a bylo to OK.
Jenže doktoři k mému stavu nebyli zdílní, tak jsem se bála co se děje. Naštěstí to bylo OK. Ale dlouho mi přišlo divný, proč nejdřív nikdo nechtěl předpovídat kdy půjdu domů a pak z ničeho nic - "jdete domů". Ale až při téhle diskuzi jsem pochopila. Ona se ta holka nechala přeložit do jiné nemocnice a mě den na to pustili domů - teď mě napadá, že jí v tom břichu taky mohli najít nějaké bakterie, nebo viry nebo co to tam nacházej /nejsem doktor/ a měli strach že to chytnu taky (přeci jen byli jsme ve stejné místnosti i koupelně) a tak mě radši pustili domů, když to můj stav dovoloval. Ale je fakt, že v porodnici jsem si připadala jak blbec, ale dneska si říkám zaplat pán bůh za to, že jsem přímo histericky pokaždé, když jsem šla na záchod a do koupelny vše stříkala dezinfekcí. Možná to byl důvod proč jsem se od ní nenakazila. Já nebyla schopná se dotknout sprchy dokud tam nebylo milion dezinfekce. A dnes si říkám ještě že tak,....

babara
24. feb 2009

Tak saso jeste ze ti to dopadlo dobre.

sisinka, petrahy, akejka, jste holky statecne

sisinka, budu na tebe myslet asi az do porodu, aby to dobre dopadlo!

akejka, tobe praskla deloha a oni ti ji spravili, ze jeste muzes mit deti?

Jinak me taky zacala rana zlobit, v den propusteni mi to nedovolili, odsali hnis, vydesinfikovali, antibiotika, denne prevazovali, protekalo to, ale spis uz pak jen ta krev, no oproti vam asi vpohode, po par dnech me pustili.

misutovo, ja mela v jedne casti tu jizvu taky takovou ztvrdlou, kopeckovatou, ale casem se to celkem zarovnalo a je to uz celkem pekne ac ne uplne dokonale 🙂
No akorat ted me v tech mistech zacalo bolet, myslela jsem ze je to z poskrabani, nebot mamo obcas v tech mistech ekzem, ale nahmatala jsem uvnitr takovou kulicku ci valecek, tak nevim, nemuzou to byt srusty? Chtela jsem jit k doktorce, ale uz to trochu preslo.

sisinka5
autor
24. feb 2009

sasa-tiez som rada ze ti to dopadlo dobre a luto mi je tej co lezala s tebou na izbe lebo horsie nez hnisajuca rana je psychika ktorá sa ruti ako lavina...

sisinka5
autor
24. feb 2009

babara dakujem ti ze mi budes drzat palce 🙂 uz pomaly sa blizi moj cas aj ked este 3.mes.musim pockat ale uz na mna dolieha strach 😢

akejka
26. feb 2009

babara: aj ja som sa čudovala, že mi ešte núkali možnosť 3.mimi. Že mi skôr nepovedali, že doporučujú podviazanie vaječníkov. Veď keď mi to prasknuté miesto zašili, asi nie je problém 😉 Aj tak sa pri sekcii robí rez v tom istom mieste na koži, aj na maternici...(?)
a k tvojmu problému: nebolo to v čase menštruácie, ked ťa to bolelo a nahmatala si si tam guličku ? Ak tam už nič nemáš, asi netreba ísť na gynekológiu, stačí pri ročnej prehliadke, keď ti to pozrú. Zrasty som nemala (klop, klop), tak neviem, či sú nejako cítiť, alebo o nich nevieš, že ich máš.

sisinka5: nebojkaj, ešte som nevidela mamičku, ktorá by mala 2 sekcie také nepodarené. Neverím, že by si mala až takú smolu. Každá tu písala, že z 2-3 sekcií, len pri jednej sa rana zle hojila,...
vidíš, aj ja som mala tú prvú bez problémov. Väčšinou sú bezproblémové tie 2. sekcie

😉

sisinka5
autor
26. feb 2009

akejka-dufam ze to tak bude...a eate ako naschval ci pozeram serial ci dokument vzdy natrafim na nepodarene sekcie aj v casopise tak ja neviem ci predzvest ci co ☹

akejka
27. feb 2009

sisinka5: nie to nebude predzvesť, len si v minulosti také veci nečítala, nezaujímala si sa o ne, preto teraz na ne natrafíš. 😉 Ani ja som nikdy predtým nepočula, ani nečítala také prípady, že sa ti rana rozpadne, hnisá,...pri 1. sekcii som o tom nemala ani šajnu...že sa vôbec niečo také môže stať...
Je možné, že sa teraz robí viac sekcií ako pred pár rokmi, tým pádom sa zvyšuje úmerne aj počet zle hojacich rán...

babara
28. feb 2009

sisinka, to je asi normalni, ze ti to tak prijde, ja bych snad mela nocni mury do konce zivota.. Drzim palce na posledni trimestr tehotenstvi!

akejka diky za odpoved, menstruaci to nebude, tu jeste porad nemam, ale uz to preslo, zeptm se doktorky, az tam pujdu v dubnu.

noricka
7. mar 2009

Ahojte,chcem sa tiez podelit o skusenost s cisarskym rezom.Ja som rodila 26.2.2009,Krasneho synceka Adamka. 2 dni pred porodom som dostala chripku,ale porod neodlozili,aj ked som ich informovala,ze mam teplotu 38 a to aj vecer pred sekciou,Rano o 6tej som sice mala uz len 37,1,no po zakroku mi vyskocila na 39,ktoru mi dlho nemohli znizit.Nakoniec musel ist manzel za primarom a az ten sa ma ujal a nasadil antibiotika.Po nich som sa citila omnoho lepsie,no zle est len prislo a to v podobe kasla a kychania.Kolko som sa ja nazula zuvaciek a tuhych cukrikov,aby som ako tak tlmila ten kasel.Tu bolest uz veru nechcem zazit a obavu ze sa dotrham.No uz je to tyzden od porodu a mne uz je lepsie,ale jazva ma stale boli a je opuchnuta.A to mi vkamaratky vraveli,ze sekcia je super porod,no ja som to mala ztazene tou chripkou.

katka1981
7. mar 2009

sisinka5, drzim palce, aby si mala v pohode porod a aby sa ti rana krasne zahojila!!!

babara
9. mar 2009

noricka, to je mi lito, to verim, ze je neprijemny. A proc jsi mela cisare?

noricka
10. mar 2009

Babara,prvé dieta som rodila normalne a bolo to super, no nosim okuliare a dost sa mi zhorsili dioptrie,teraz mam az -8,tak preto druhe dieta muselo ist cisarskym.

sisinka5
autor
27. mar 2009

Ahojte mam za sebou druhe sono a moje male este stale otocene zadockom fnuuuk ja chcem vediet co to bude 2.4.idem na dalssie sono no som zvedava...a dalsia sprava zhorsene prietoky ma porazi uz asi zacinaju komplikacie mna asi porazi...

sirinka
27. mar 2009

sisinka aj to moje bolo este vcera otocene zadockom dole...ale doki vravel, ze na to je este dost casu...
tak ti drzim palce 😉

sisinka5
autor
27. mar 2009

jeeej ahoj sirinka dakujem za palce 🙂

homomedicus
5. apr 2009

Sisinka ozvi sa na uvedenú adresu, potrebuje Ťa veľa ľudí, ktorí tiež majú podobné skúsenosti a chcú zmeniť tento neutešiteľný stav. Vďaka, pozdrav, Homomedicus
homomedicus@azet.sk

sisinka5
autor
5. apr 2009

homomedicus-ok slubujem zajtra si najdem cas

sisinka5
autor
6. apr 2009

homomedicus-pisala som ti na azet RP aj mail

sisinka5
autor
16. apr 2009

Babi cakame dievcatko-huraaaa bude parik..../dufam ze sa Dr.nepomylila/nakupujeme ruzove vecicky idem sa vyblaznit na fodrickach a satickach.Ale ak sa Dr.sekla tak chalan v ruzovom to bude pruser 😀

certica
16. apr 2009

sisinka, drzim prsty, uz to mas za par 🙂 . a gratulujem k dievcatku

norik1
17. apr 2009

sisinka drzim palce 😉 tesim sa s tebou, aj ja este potrebujem do parika dievcatko 😉

sirinka
17. apr 2009

ahoj sisinka, gratulujem k dievcatku...
my sme este stale otoceny zadockom dole, takze sa zacinam pripravovat na porod KP 😕

sisinka5
autor
18. apr 2009

Dakujem dievcata taaak sa tesim na malu.
norik1-prajem ti veeelmi babu
sirinka mozno sa este otoci za 5-tyz.sa este povykruca 🙂
certica -dakujeeeeeeeeeeeeeeem

sirinka
18. apr 2009

sisinka no kiez by si mala pravdu, akurat, ze casu uz nie je az tolko, krcok uz mam pootvoreny a male brusko, takze nema moc miesta...takze uvidime...ale dohovaram mu...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre