Ako prežiť na materskej?

tinacho
23. jan 2015

Ahojte dievčatá, mám totálnu depku. Nie je to tak dávno, čo som zistila že som tehu a ostala som na rizikovom. Potom sa narodila malá. Má 4 mesiačiky a je to to najkrajšie čo mi život dal do cesty. Som doma už vyše roka a začínam byť strašne depresívna. Chýbajú mi ľudia, život, s niekym sa porozprávať a celkovo ...nebyť MK a netu tak naozaj zabudnem ako sa volám. Nemá mi kto pomôcť a tak som na malú stále sama, manžel príde neskoro z práce a vidí ju max. 1hod. a malá ide spinkať. Nedokáže pochopiť prečo som nervná, prečo sa sťažujem aby nás cez víkend niekam zobral......on je unavený a tým to pre neho haslo. Ja to chápem doteraz som stále pracovala a bola som unavená a mali sme víkendy, že sme ani nohy z domu nevitiahli, ale teraz je tu malá a aj ja sa musím vo všetkom prekonávať tak nepochopím prečo aj on nie.....ach jo chlapi. Dajte liek na depku na materskej, lebo neviem ako prežijem 3roky....... 😢 😢 😢

veronikam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dellfi
24. jan 2015

@mima4 ved to sa aj snazim, ale mne fakt vadi ako so mnou vyprasili koberec. Musim si nieco podobne najst... a prave koli tej Blave veri, ze sa mi to podari a aj rozne alternativy opatrovania su tu. Nie len skolka. Mozno budem opat stastnejsia.

dellfi
24. jan 2015

@veronikam presne takto to chcem aj ja poriesit! Na tuto rodicvsku dovcu som hold nie som dost silna.

simculllka
24. jan 2015

@tinacho ahoj, uplne idealne by bolo, ak by si mala minimalne jednu kamosku, s ktorou by si mohla vybehnut vonku a to nemusi mat ani male babatko..napriklad, ja mam dost kamosiek a prakticky, cely den niekde beham..aj moja mala poplace v kociku, ale tak ju nejako uhojdam a ideme dalej..navyse, mam kamosky s roznovekovymi detmi..od malinkych babatiek az po 14-rocnych..pisala si, ze si dost odrezana od sveta..skus sa co najviac prechadzat, ak mate nejake ihrisko, tak tam ist, mozno tam spoznas nejaku maminu alebo na nete dat vyzvu, ci niekto nie je z blizkeho okolia, kto by s tebou vybehol vonku..drzim ti silno palce, aby si sa necitila sama, viem si predstavit, ako to ide na mozog, ja neznasam samotu..ono uz nie sme same nikdy, ked mame deticky, ale 4-mesacna ti este neporadi 🙂

velkacica
24. jan 2015

nástup do práce a stratí sa problém, "ako prežiť tri roky"...

mima4
24. jan 2015

@dellfi neboj, urcite si najdes... v BA je to aspon o trochu lepsie...
Ta prepustili ked si teraz na materskej?

tinacho
autor
24. jan 2015

@simculllka jej ďakujem, si zlatá. Ono najlepšie pochopí ten kto zažil. Ja pevne verím, že sa to bude už len zlepšovať ako malá porastia a pokecáme, teraz tej jej hatlanine nie je moc rozumieť, ale už aj ta veľmi poteší.....xixi 😀

tinacho
autor
24. jan 2015

@velkacica keby sa to dalo a tu prácu by som mala bolo by to fajn, ja vlastne od 18rokov robím stále ešte som doma nebola, ale teraz je to komplikované...popri malej mám ešte vážne chorú maminu o ktorú sa mi treba starať / onkologický pacient/ takže tak nič jednoduché a potom mi už z toho šuští 😢

dellfi
24. jan 2015

@mima4 presne nepredlzili mi ju lebo som chcela a babom aspon rok doma ostat. Ja som robila konktetne pre mesto Vieden, cize vlastne ani nie v Blave. No a dali mi podmienku, ze bid mastupim po osmich tyzdnou po porode alebo vas nepotrebujeme. A tym mi aj znemoznili poberat od nich materske davky lebo na to potrebujem trvaly pracovny pomer. A som smutna, ze po troch rokoch prace tam u nich so mnou totalne vypiekli!!!

olivia6
29. jan 2015

Chýbajú mi ľudia, život, s niekym sa porozprávať a celkovo . - nechapem. Kamosky, stretka, labzovanie s kocikom po meste, obedy v restikach, kavicky...to vsetko som si uzivala predovsetkym pocas RD. Jasne boli aj tazke prve mesiace s kolikami, nevyspata, chuda, nenajedena - ale denne vonku a stretka s mamickami, to bolo moje heslo. Nepochopim, tolko moznosti a kopa casu, ked clovek nechodi do prace a ty sedis na nete na konovi!

olivia6
29. jan 2015

inak toto posielanie do prace tu na konovi mi je zvlastne. Ty sa sa mozno uz narobila a aj sa narobis este dost. Ale mozno mas jedinu sancu venovat sa naplno svojmu dietatu a ten cas vam dvom uz nikto nevrati.
Nemas ist do prace, ty sa mas naucit vychutnavat si matersku a to, ze sa postastilo byt mamou 🙂
Clovek nevie, ci to este vyjde.
ja som vdacna za kazdy jeden den co mozem byt so svojim synom, ukazovat mu svet, objavovat, chodit s nim na kruzky, do herni, na navstevy ku kamoskam a tiez vitat kamosky u nas. je to krasny a vzacny cas pre mna.
Doma som uz 4 roky a vobec mi to nevadi, pretoze my ani velmi doma nie sme :D

dada1252
29. jan 2015

@tinacho ja chodím dosť často von,, tam stretám ostatné maminky čo sú na materskej a pokecáme,, aspoň som neni stále doma, a keď fakt potrebujem vypadnúť,, zoberiem malého a idem na kávu kamoške

tinkalm
29. jan 2015

@olivia6 neskutočne pekne a výstižne si to napísala...treba si tento čas užiť a byť zaň vďačná...ale zároveň byť na tej materskej šťastná

nikuska744
29. jan 2015

A mne je na materskej super, až sa bojim navratu do práce. Som doma rok a pol a pravdupovediac ma chytá depka z toho ako to rýchlo letí a ja budem musieť ísť do práce. Užívam si svoje dieťa plnými dúškami. Hráme sa, chodime do materského centra, zoberiem malého, ideme ku kamoške, idem k mame, k svokre. Vrátila som sa do detských čias. Pozeráme rozprávky a blbneme spolu. A je to najkrajšie, čo ma v živote stretlo. Odporučam ti navštevovať materske centrum. Spoznáš tam nových ľudí.

tish1986
29. jan 2015

@tinacho a co s tym ma spolocne kojenie? Ved to je prave vyhoda, nemusis riesit, ci je hladna, smadna, jednoducho ju uspokojis kedykolvek a kdekolvek, takze vylety ci hranie v mat.centre to este vyrazne ulahci ;) Mrkni tu: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/zivot..., su tam kvalitne rady, odskusane. Plus odo mna: raz som citala komentar jednej mamky, ze "Treba skusat, ako robit veci s babatkom, a nie bez neho, tam cesta nevedie". Mala pravdu, ja si raz za cas vyjdem von s kamoskami aj sama, ale velmi ma to nenaplna, chyba mi syncek a strasne sa tesim, ked sa vratim a mozem ho vybozkavat. Radsej mam, ked ideme niekam spolu ci von alebo na navstevu, ale ma iba 11m a nevie este chodit, mozno sa to zmeni, ked bude mat 2-3 roky, nebudem sa onho mozno tak bat, ked ho niekto z rodiny bude strazit ;). A plavanie je super napad - aj spoznas novych ludi, aj si zarelaxujes, aj pre babatko to je neskutocny zazitok, plus je to zdrave a bude dobre spinkat ;) Drzim palce

tish1986
29. jan 2015

@olivia6 mas pravdu, ale do velkej miery aj zalezi od toho, aku povahu-temperament clovek ma. Ja nie som napr. velmi spolocensky tip a vobec ma nebavi zoznamovat sa s novymi a novymi mamickami a rozpravat sa iba o detoch a lenivych manzeloch (co vacsina robi, cest vynimkam). A tie 3-4 naozajstne kamosky, ktore mam este spred materstva, chodia do prace, cize vedu iny zivot, koncia v praci neskoro popoludni, a teda cez den nie je mozne sa s nimi stretnut. Deti nemaju, takze cez vikendy uz vacsinou maju ine plany, jednoducho je to tazsie sklbit, kym aj oni nebudu mat vlastne, aby pochopili aj iny zivotny styl. Ale suhlasim s tym, ze netreba sediet na nete, ale ist von, spontanne alebo na konkretnu akciu. PS: mna moja praca velmi bavi a tesim sa uz naspat, aj ked zase nenahlim to, kym syncek nebude pripraveny na jasle, mozno tak od 2 rokov... zavazi aj financny rozpocet rodiny samozrejme, ked som doma na 200 eur rod. prispevku, aj tie aktivity su obmedzene, tym padom aj moznosti planovania vikendov :( Jednoducho nam tie peniazky z mojho platu chybaju 😒

atomica87
29. jan 2015

@tinacho najdi si kamosky....materske centra, rozne masaze, cvicenia plávanie...to su miesta kde ich najdes najrychlesie kym je dieta malé. Ked bude vacsia tak uz aj na ihrisku sa da s kde kym do reci. Ja som si nasla kamosky, dennodenne sme chodili kocikovat, neskor dva krat s detmi von po ihriskach, aj sa navstevujeme navzajom ked je horsie pocasie...deti sa vyhraju my pokecame.

olivia6
30. jan 2015

@tish1986 ano, jasne ze zalezi od cloveka. Ja som pisala svoju skusenost. Mam rada aj svoj klud ked treba, ale rada sa zoznamim a velmi lahko, dokonca sa mi ludia sami prihovaraju na zastavkach 🙂
V dospelosti clovek tazko najde "pravu a vernu " kamosku na zivot a na smrt (aj ked mne sa podarilo aj v dospelom veku spoznat par jedinecnych kamosiek, ktore su uzasne hodnotnymi ludmi).
Nie som ani za povrchne tliachave "priatelstva", ale na MD staci aj taky zlaty stred - nemusi to byt clovek naveky, ale myslim ze prijemne mamicky sa daju najst vsade.
Nuz a od nasich vlastnych konickov a vyberu ludi zavisi, ci to bude len o manzeloch a plienkach, alebo aj o precitanych knihach, filozofii, vyysich sferach.... 😉

andula77
23. feb 2015

@tish1986 uplne suhlasim...niektore maminy radia ist an kavicku, na obed do restiky a do OC - osobne OC priam neznasam a aj moje deti tam boli vzdy divoke a nervozne a ja s nimi ;) to radsej do parki ci na ihrisko, ale po 6rokoch na materskej ma uz "nebavi" pocuvat kolko ma, co papa, ci dobre kaka a pod reci. A podist k niekomu a zacat sa bavit napr o nejakej filozofickej teme sa tiez len tak lahko neda..dokonca si myslim, ze cim som starsia tym je to este horsie, mam pocit, ze "vsetky" maminy naokolu su mladsie a preto ich bavi ist na tu kavicku a do OC, ale su vsetky mamincky uz "zadane" a maju svoju kamosku, dalsiu nehladaju...a tiez zalezi od dietata, moj prvy syn neznasal chodit do MC, doslova som ho tam "tahala" a to nebolo vzdy dobre riesenie lebo niekedy sa aj chytil a nakoniec sa zabavil ale inokedy sme skor isli domov lebo to nemalo vyznam, pripadne som si ani na WC nemohla odskocit...potom prisiel druhy syn, prv isiel do skolky, teraz mam dcerku a do skolkyy chodia obaja tak ani nie je cas sa nudit, ale kamoska stale chyba a to byvam v relative velkom meste.. ☹

andula77
23. feb 2015

ja som chodila s malym plavat, chodila som na zumbu a kamosku som si tam nenasla. Asi nie kazdy ma dar lahko sa zoznamovat 😢

siska53
23. feb 2015

@andula77 ja som sice skor uzavrety typ, trva mi nez sa "otvorim",ale tie priatelstva prisli tak nejak automaticky..najskor zopar slov,ak sme sa stretli este raz tak uz sme casto aj viac pokecali a tak sa to nabalovalo. Do OC idem maximalne na nakup a na kavu jedine tak,ze cela rodina alebo sama s kamoskou. Nie nadvazovat vztahy.
Na pilatese som ani ja nenadviazala vztahy,asi preto,ze tie panie,co cvicia,su zvacsa dochodkyne alebo tesne pred nim a zopar mladsich tam pride tak raz,dvakrat a ponahlaju sa prec. A to sa aj ja ponahlam.
Do MC chodime zvacsa len na cvicenie, mimo toho sme tam zavitalu asi 3x,lebo som skor za cerstvt vzduch. A maju tam sice dvor a preliezky a kadeco,ale blizsie mame tri ine ihriska,tak sa mi tam nechce taku dialku chodit.
Uprimne? Dlhsie mi trvalo nadviazat priatelske vztahy v praci a na oddeleni,kde som stravila posledne necele 3roky som si nenasla kamosku. Skor to bolo o dobrych kolegialnych vztahoch,pokecalo sa,ale ze by som to nazyvala kamaratstvom,to nie. Mimo prace sme sa stretavali maximalne na teambuildingu.

tish1986
23. feb 2015

Je to pravda, ked je clovek single ci bez deti, a hlavne ked este chodi do skoly, priatelov nie je problem najst (ci uz je clovek uzavretejsi a staci mu zopar priatelstiev, alebo je clovek spolocenskejsi a rad ma okolo seba furu ludi). Akonahle clovek zmeni zivotny styl a pridu zavazky, praca, varenie, nakupy a pod., je tazke az priam nepravdepodobne, aby si clovek nasiel nove priatelstva, ktore by za nieco stali. Ale nadej zomiera posledna, mne sa to za 2 roky po prestahovani do KE zatial nepodarilo, ale mozno sa veci zmenia, ked syncek zacne chodit a budeme podnikat aj ine veci, nez chodenie po sidlisku v nosici/kociari, alebo ked nastupim naspat do prace, mozno tam sa udeje zazrak 🙂

andula77
23. feb 2015

@tish1986 no, ved ani ja som to este nevzdala a snad sa to aj mne udeje 😀 priatelku asi tak lahko nenajdem, take naozajstne mam 3-4 a tie su vyse 100km odo mna, ale chyba mi taka obycajna kamoska na 'bezny" den, ktorej mozem zavolat ci nejde von s detmi alebo ci nejdeme spolu napr. do divadla ci zabehat si, taka ktorej sa mozem postazovat aj pochvalit, pred ktorou sa nemusim na nic hrat...taka mi chyba. Ja som sa do tohoto mesta pistahovala tak aj to prispieva k tomu, ze tu nikoho nepoznam..manzel ma napr. par velmi dobrych kamosov, ALE jedny sa odstahovali do zahranicia, dalsi je slobodny a bez deti a tebn treti je dost pracovne vytazeni a nie sme uplne na tej istej "vlnovej" dlzke ci co takze sa stetavame len zriedkakedy...no, somsa trosku postazovala 😉

andula77
23. feb 2015

@siska53 no, vsak este stale mam nadej si nejaku najst...malicka ma len cosi cez 3 mesiace a mozno s dcerkou si skor najdem nejaku kamosku...pri chalanoch som musela skor riesit ci im niekto vzal na piesku lopatku, ci akurat niekoho neudrei ci neposypali pieskom 😀 😀

siska53
23. feb 2015

@andula77 to budes casom aj pri dcerke riesit 🙂).
A zaujimave je,ze hoci je mala od babatka medzi detmi - zvedava, musela byt v nosici,aby videla,inak rev, tak doteraz nejak deti nemusi. Nechce sa s nimi hrat (este tak s bratom,aj to sa hadaju o sposob hry a hracky), skor vyhladava este mensie deti -vyslovene babatka tak do 18m.maximalne.
Pritom sme chodili aj na babyplavanie,teraz aj cvicit...ak je tam privela deti,je nesvoja. Este 2-3pohoda. 🙂
Bohvie,ako by reagovala na skolku. A ta ju teda caka... Mozno az o polroka,no mozno aj skor.

andula77
24. feb 2015

@siska53 tak taketo deticky mam uz 2 a som zvedava ake bude tretie..hod, asi to maju po mne, tieznemusim velke splocenske akcie a miest kde je vela ludi ☹

siska53
24. feb 2015

@andula77 ani ja (my - aj muz tak podobne🙂) ).

andula77
24. feb 2015

@siska53 tak to si mozeme "podat ruky" lebo aj my s muzom sme v podstate rovnaki 🙂 a nieste nahodou zo Ziliny ? 😀 😀
moji synovia sa dokonca v poslednej dobe spravaju tak, ze su z nich 2 spojenci (co je super), ale ked prideme kdesi medzi ludi tak maju take hlasky voci inim detom, ze a "ty nie si nas kamos a my sa s tebou nebudeme hrat" a pod..vystacia si sami a je mi to aj niekedy luto. Mladsi sa javi spolocenskejsi, ale ked su spolu so starsim tak bvsetko opakuje po nom tak niekedy hoci som aj medzi ludmi, citim sa tam casto izolovana ☹ ale trosku dufam, ze dcerka bude spolocenskejsia a aj ja sa pokusim pri nej byt viac medzi ludmi a "nebat" sa nadvazobvat kontakty a najma nevzdavat to ihned po prvych neuspechoch 😉

siska53
24. feb 2015

@andula77 nie sme 🙂 tak nie kazdy je stavany na to byt velmi spolocensky.. Moja segra je,no ja so rozne akcie brala ako nutne zlo. Ze teda idem co uz. Ja ani svadby nemam rada.

andula77
24. feb 2015

@siska53 ani nevrav, ved ja soms a hrozila svojej vlastnej, ze ved ked nemma rada take akcie ako sa mam premoct ked to mam byt taky super den pre zenu...no, nakoniec sme sa ku tomu odhodlali len nedavno, v juni 2014 uz s dcerkou v brusku 😀
aj taku ludia musia byt ako sme my, ale je pravda, ze aspon obcas mam chut niekde ist a bverim, ze keby ma clovek pri sebe kamosku, ktora je podobna tak to aj v tej splocnosti v pohode prezijeme 🙂 mala som aj take kamosky co sa im usta nezastavili, ale tie ma doslova utlacali, necitila som sa pri nich dobre...mozno som dost narocna na ludi, neviem, ale neviem len tak tlachat do vetra, musim byt s niekym asi dost podobna, aby sme si rozumeli 😉 ok, idem cosi robit lebo uz som tu dnes stravila more casu...potom si to niekedy vycitam 😠