Ako trestáte deti, keď neposlúchnu?

niki285
19. aug 2011

Potrebovala by som poradiť! Snáď sa tu najde mamina ktorá prežíva (prípadne prežila) podobnú situáciu. Moja dcéra je živšia. Jej živosť hraničí už s diagnozou hyperaktivita. S mužom sme sa dohodli že fyzické tresty do výchovy nezaradíme ale ak ju potrestáme len tým že jej zakážeme nejakú činnosť, prípadne sa jej vyhrážame spôsobom:" keď neupraceš hračky dáme ich deťom ktoré si ich vážiť budú", efekt to u nej ma menej ako nulový. Niekedy je až agresívna voči mne.Naozaj ju nechcem biť ale už mi ruka vystrelila. Aké formy trestov fungujú u vás? Môžem jej niečo aj 20 krát povedať, zakázať ale neposlúchne ma. Neviem si s nou rady. Niekedy sa správa spôsobom ktorý ma zraňuje. Chcem byť dobrou mamou ale niekedy už začínam o sebe vážne pochybovať či ňou som ,resp. som schopná stať sa ňou. Ak by mi dal niekto tip ako zvládnuť dieťa ktoré neuposlúchne ani na 20 krát tak budem veľmi vdačná. Len mi prosím neradte byť trpezlivá. Aj to som skúšala. Prešli sme aj obdobím keď som si ju akože nevšimala ale to sa nedá nevšímať si ju, hlavne keď by mohla ublížiť sebe alebo niekomu v okolí.Nechcem to zanedbať, pretože viem že keď to zanedbám teraz neskôr sa mi to 100 násobne vráti.Ďakujem každému za radu!

somavi
19. sep 2016

Nečítala som žiaden príspevok , aby som zas nemala veľkú hlavu z toho , ci je moja výchova správna alebo nie . Pokial ide o mna , naučila som sa , ze aj ja som iba človek . Človek , ktorý sa velmi snaží a velmi chce , ale ktorému tiez občas rupnu nervy , ktorý sa niekedy zle vyspí , ktorého sem tam nieco trápi , boli ... Nuž človek 😊 Nie som supermana a vždy som si myslela, ze budem 😊 Ze nikdy nezdvihnem hlas, prst a ruku v žiadnom prípade . Je to však tak , ze kričím často ( bože ako to chcem zmeniť a veeeelmi sa snažím ) , prst dvíham často a po zadku som uz dala tiez . Aj ked som zástanca výchovy bez dávania po riti a v podstate aj bez kriku . Priznávam , praskli mi nervy . Ale robím co mozem , fakt. Snažím sa byt dobrou mamou . Mam dve deti , staršia ma 5. Po zadku do piatich rokov nedostala. Posledný týžden 3 krát . Hanbím sa a snáď mi uz ruka nevyleti , ale v tej chvíli som zrazu nevedela inak ( áno viem, toto nie je riešenie ) . Bola strašne drzá, neposluchala, strašne ma vytocila . Ma teraz obdobie , ze stále mrnci , reve , papuluje a vytáča ma pomerne často , načo reagujem často krikom ( uz pritom kriku si vravím , ze booze nekrič na ňu ! ) . Alě vačšinou rátam do troch a potom nastupuje trest . Toto často zaberá . A ked nie , nechcem vediet ani aky mam v tej chvíli tlak 😄 Teoreticky vyzbrojená som , čítala som aj knihy o výchove , hlavne tie od j. Prekopovej a všetko to je krásne ( hlavne to pevne objatie ked je dieťa bez seba- potom je bez seba este viac 😄), aj sa snažím na to myslieť , ale fakt to vždy nejde . Každý ma inú povahu. Nie je mi to jedno, snažím sa byt dobrou mamou , pracujem na sebe a vychovávam ako viem . 😊

iva989
25. apr 2017

@albireo ahoj zaujal ma tvoj prispevok.coby si robila,keby ju posles,zavries v izbe a ona ti zacne trieskat dverami,kricat atd.mam 4r.syna a ked chcem pouzit tuto variantu bojim sa aby si v tej izbe neublizil.zakazem mu hracky,tablet,tak uz rozmysla co by vyviedol.a je strasne drzy a protivny na svoju 7r.sestru.ona bola jemnejsie vychovavana.muz si presadzuje ze nebude z neho baba