Aký máte názor na prespávanie dieťata u starých rodičov a svokrovcov?

evadek
11. aug 2014

Zatiaľ nemáme dieťa...Ale máme veľa zdravot. problemov :( Mám momentálne 31 rokov a túžbu po dieťatku asi od 25...No to nie je dôležité...Dôležite je to, že sa nezhodujeme v jednej pre mna dôležitej veci zo svokrovcami.
Majú už jedno dieta od druhého syna ....Malá chodí k svokrovcom od 1 roku a 3 mesiacov prespávať na dve, tri noci k svokrovcom. Im sa vidí , že malú nevidia často, ale raz do týždna su určite s nou a plus tieto stráženia.
Ja som sa vyjadrila pri jednej spoločnej diskusii, že mne sa vidí také dieťatko malé,aby išlo na tak dlho od rodičov na noc, ale, že je to každého vec.
A teraz oni spanikárili, že im dieťa ( ak raz budeme mať) nebudem dávať na takéto prázdniny.Ja s tým problém nemám, ale dietatko musí byť staršie možno dva až tri roky...
Neviem, čo raz bude, ale pre mna to bude vytúžený poklad .... a ja to tak cítim....Čo si o tom myslíte, lebo teraz som zlá ( a to majú strach dopredu)

mima283
14. aug 2016

Ja osobne by som urcite nedala tak male dieta prec. A uz vobec nie preto, aby som si mohla vylozit nohy, vyspat sa a podobne... Ked bude starsie samozrejme ze ano, ale nie nasilu. Bude tam spat az ked bude na to sam pripraveny a nie ked na to budem pripravena ja, lebo sa chcem vyspat a oddychnut si....ked bude starsi a bude tam skutocne chciet byt, nech je tam kludne aj tyzden, ale takeho maleho by som ho urcite nikam nedala ani na jeden den. Moze mat kludne rad aj jednych aj druhych starych rodicov, ale po case tomu dietatku matka zacne chybat a to najma vecer, ked ide spinkat a nema ju pri sebe. Ked sa to takto spravi viac krat a dieta sa vyslovene ureve k spanku z toho, ze mu chyba matka, to pre mna nie je absolutne ziadne riesenie

katkakovac
14. aug 2016

Syn bol na cely den u nasich ked mal 10 mesiacov, prvy krat prespal u nich ked mal asi 1,5 roka. Vedia sa postarat, maly ich zboznuje, tak neni o com. Vzdy tak 1x do mesiaca ale maximalne jednu noc. Priviezli sme rano a vyzdvihli dalsi den poobede. Aj my si potrebujeme oddychnut, povybavovat. A navyse je dobre, ak si buduje dieta vztah so starymi rodicmi. Svokor chodi zo synom kazdy den von a svokra, kebyze je ina, tak by tam riez kludne mohol chodit. Nebran sa tomu, este ti to dobre padne. Ja uz sa tesim, ako budeme raz do mesiaca posielat deti starym rodicom na cely vikend😉

daniela242
14. aug 2016

Riešiš to veľmi skoro, ono tie názory že nedám dieťa vlastnej babke mi pripadajú trochu choré, aj my raz budeme babičky a úprimne bola by som veľmi sklamaná keby mi moje deti nedali tú možnosť byť s vnúčatami a robím všetko preto aby som v nich nevybudovala názor že babka je niekto, s kým môžu byť len v mojej prítomnosti.
A po druhé, najprv sa maminy dušujú že dieťa babke nedajú, ale keď nastúpia do práce a dieťa ochorie tak vtedy je už aj dlho odmietaná babka/ svokra dobrá na stráženie... 😝

mawka
14. aug 2016

@katkakovac strasne halo sa z toho robi. moje deti tam spavali velmi skoro, bola som vdacna, ze mi ich ma vobec kto postrazit, ked som s nimi ostala sama a musela som napr. sluzobne odist na dva dni niekam alebo som bola natotalku vycerpana.. a sme tu, na detoch to nezanechalo ziadnu traumu. ja uz mam pocit, ze sa to tu sialene prehana. ako keby tie matky chceli byt na detoch pricucnute nonstop do ich dospelosti.

jlp
14. aug 2016

Starsi bol sam u mojich rodicov na noc ked mal 11,5 mesiaca a presli sme na UM. To uz som bola v 3 mesiaci s mladsim a dostala som kludovy rezim kvoli vode v kolene. Od 1,5r tam chodi na tyzden tak raz za 5-6 tyzdnov. Mladsi zacal takto dlhsie u nich pobudnut od roka. Nasi od nas byvaju 300km a deti ich miluju. Skor je problem ich potom dostat domov. Svokrovci byvaju vo vedlajsom meste, tak s nimi sme castejsie ba vikendy.

mawka
14. aug 2016

@daniela242 ved toto. boja sa zverit dieta do ruk tym, ktori ich vychovali. mne to pride dost chore. iste, su rodiny, kde sa rodicia zrovna nechovali ako rodicia, ale tam, kde bolo vsetko ok nie je dovod nedoverovat a stresovat. omg, moji rodicia su prave ti, ktorym v tychto veciach doverujem najviac.

katkakovac
14. aug 2016

@mawka presne tak. Pokial je matka s tym stotoznena, tak nie je problem. Ja si deti vychovavan tak, aby boli samostatne a nezavisle. Zacala som tym, ze sme isli nasim a cely den sa o neho starali, vratane ukladania na obedny spanok. Kee tam mal prespat, nebol absolutne ziaden problem. Ked som bola tehotna a mala som zdravotne problemy, staralinsa este viac. Nijako mu to neublizilo. Kasne ze obcas si spomenie, ze mama, ale vie, ze sa vratim. Vzdy mu vysvetlim kam idem a on to chape a akceptuje. Je.dostatocne samostatny, vie sa prehrat par minut sam, vie ze stary rodicia sa postaraju. Az moc dobre na moj vkus...😀 Netreba to s tou starostlivostou prehanat. Potom vyrastaju z deti taky tutmaci, co v 18 rokoch po maturite musia ist z maminkou na urad prace. Trt barani, hnala by som ho metlou😀

mawka
14. aug 2016

@katkakovac vnimam to rovnako 😀

katarinka289
14. aug 2016

U nas bezna vec.U babky aj u krstnej spala uz X krat

lubkavargova1
14. aug 2016

Moja zlata...najprv sa vydaj a potom ich nazyvaj svokrovci a dovoluj si nieco kritizovat...

Na ruky nie...prespat nie...pomahat nie...niekedy mam pocit, ze ked sa vydame a vytvorime rodinu tak: a svokrovci povinne umriet

charlie1980
14. aug 2016

Moj vseobecny nazor je taky, ze si od pociatku nastavena tak, ze Svokra je asi nutne zlo a prespavat tam nebude.
Moj individualny nazor je taky, ze deti maju chodit k starym rodicom, ak su tito stari rodicia schopni o dieta postarat sa. Napr. ja by som mojmu otcovi dieta nikdy nezverila, ani 3 rocne, kdezto svokre ano. Aj na cely den. Nezverila by som babatko do 1r, kedy sa mozno Este drhne prikrmami, ma pevny rezim a spanok, pokial by som videla, ze doma to funguje najlepsie. Od cca 1r nevidim problem, ak dieta nie je bez mamy placlive. Dalej....ked bude mat tvoje dieta cca 2r a pride napr.obdobie vzdoru, je ho plny MK, budes rada, ked si ho niekto zoberie aj na pol dna a ty si budes vediet v klude upratat, navarit, vyzehlit. Ale mozno tvoje dieta prejde tymto obdobim nebadane (vacsina vsak nie).
Myslim, ze je uplne irelevantne o tom diskutovat teraz, pretoze nevies Co a ako bude. Relevantne je len to, ze vo vseobecnosti by deti mali chodit k starym rodicom.

haidi
14. aug 2016

K svojim rodicom dcerku davam ked potrebujem cosi zariadit ,vybavit...ku svokrovcom nie....kedze svokra je taka aka je nemusi ma a neakceptuje vzdy ked pred nou dcerke poviem nie tak ona hned ano to mozes....proste ma nerespektuje ako matku tak tam dcerku nedam a uz sme jej povedali nejeden krat aby to nerobila ked jej daco zakazeme a ona este aj pred dcerkou povie opak ...takze ked to pochopi a bude ma respektovat a dcerka bude sama chciet tam byt tak preco nie ...

katrin21
14. aug 2016

ano, detickam by sa malo umoznit mat vztah so starymi rodicmi, pokial su mobilní, zdraví, vedia sa postarat , nevidim problem. Pre dieta je takyto vztah velmi obohacujuci a nicim nenahraditelny, raz som citala taky clanok... a je to pravda... mne velmi chybalo, ze som nemala starych rodicov, nikdy som nechodila na prazdniny, jediny raz som bola ako predskolacka a pamatam si to doteraz, bolo to super.
Je mi luto, ze mam druhe dieta takto neskoro a moji rodicia su uz po 70tke, mozno druha dcera si ich neuzije tolko, co moja prva. maju krasny vztah a lubia sa. Je to uzasne. Nebrante starym rodicom a detom v kontakte a kludne aj prespani .... dietatu tiez prospeje zmena, rodicia pookreju, prinos pre obe strany...

a co sa tyka veku - to je na kazdom , ako to citi a ako to zvlada dieta.. ak maju intenzivny vztah, dieta s tym nema problem.. ak vlazny a vidia sa malo, ani samo dieta tam nebude chciet spat.

syslica
14. aug 2016

Mne sa veľmi páčilo, čo napísala Zita na prvej strane diskusie z pohľadu babky. Veľa záleží na ochote rodičov, schopnosti starých rodičov postarať sa o dieťa a samozrejme od dieťaťa samotného. Napíšem Ti, ako to prebiehalo u nás: najstarší prespal u svokrovcov ako 19 mesačný pár dní, lebo som bola v nemocnici na OP a chcela som ho takto aj odučiť od prsníka, čo sa našťastie podarilo, lebo jeho "vyžadovanie" už bolo neúnosné. Odvtedy bežne prespával párkrát do roka. Mladší brat podobne asi v dvoch rokoch ale bez nutnej príčiny, len tak sa veci vyvinuli. No a najmladší syslík, ten musel nútene zostať celú noc s mojou mamou ako 11 dňový novorodenec, lebo som začala masívne krvácať a uháňali sme na pohotovosť. Bol to pre ňu taký stresujúci zážitok, bála sa že zomrú obaja, že to jednoducho nezvládne ... že odvtedy sa dlho bála dokonca zostať s ním sama bezomňa. Počas mojej následnej hospitalizácie sa oňho starala svokra, ktorá nemala žiadne problémy. Ale prespal u nich prvýkrát až ako trojročný teraz aj s bratmi pár dní cez prázdniny. Bez problémov, ani "mliečinko", ktoré si odo mňa dáva ešte na noc mu nechýbalo.
Takže, ako vidíš, je to vysoko individuálne a aj vaša situácia sa napokon nejako "vyvŕbi". Myslím si, že by bolo voči starým rodičom kruté nedať im vnuka/vnučku a pre deti tak od 3+ je to už "dobrodružstvo", prespať niekde inde a nie doma. Tak navrhujem v budúcnosti pouvažovať nad nejakým kompromisom.

angua27
23. sep 2016

Nečítala som komplet celú diskusiu, dopredu preto prepáčte, ak sa budem opakovať. 🙂 Môj syn prespáva u svokrovcov cca. od 13 mesiacov, ako som prestala kojiť. V tom čase sme bývali s mojimi rodičmi a občas uspávali babka s dedkom (moji rodičia). Teraz má deväť rokov a k obidvom starým rodičom chodí rád. Častokrát sa dohodne s jedným, alebo druhým dedom, že tam ide na víkend, alebo cez prázdniny na pár dní a už mi to len oznámia. 😀 Som rada, že má so všetkými starými rodičmi výborné vzťahy a je s nimi rád. 1 až 2x týždenne spí mimo domu - 1x vždy u tatina a 2x u niektorých starkých. Všade má vytvorené výborné zázemie, učí sa interakcii aj s inými ľuďmi ako s rodičmi a má kopec nových zážitkov. A v neposlednej rade jeho prítomnosť drží pri energii všetkých štyroch starých rodičov. 🙂 Ja by som prespávanie u starých rodičov nezavrhovala ani v úplne útlom veku.
Sama si uvedomujem, že náš spoločný čas so synom, aj keď je ho menej, je potom aktívnejší a viac si užívame spoločnú blízkosť, ako keby sme boli spolu celých 7 dní v týždni.