Bojím sa mať druhé dieťa

28. júl 2022

Bojím sa mať druhé dieťa, a prechádzať si tým zase od začiatku. Samozrejme ze je to nádherná etapa ale pre mňa aj brutálne náročná. Zároveň ale chcem svojmu synovi dopriať súrodenca. Mám obrovskú dilemu. Dieťa je pre mňa láska najväčšia na svete. Rozhodli ste sa niektorá mať len jedno? Bojím sa, že to raz budem ľutovať. Keď budeme starí a osamelí. A keď sa raz podlejeme, syn ostane sam na svete

beata110
28. júl 2022

Ahoj ja som na tom tak isto. Ak chces napis spravu

miankass
28. júl 2022

Coho konkretne sa obavas?

bajka16
28. júl 2022

Ja som bola na na rovnakých pochybách. A dnes už druhe dieťa mam a nič od znova neprežívam, lebo všetko je od úplného začiatku úplne iné. Pravý opak. 😀 Neľutujem. Majú jeden druhého, vyrastajú spolu ľúbia sa. Ešte len to druhé dieťa je úplne iná nová etapa. Aj ty budeš iná. ❤️

dzulli1980
28. júl 2022

To, že nemá dieťa súrodencov neznamená, že ostane na svete samo ... my sme traja súrodenci a aj tak každý sám ... mnohí majú x súrodencov, na aj tak sa po smrti rodičov vedia znenávidieť kvôli majetkom na veky vekov ... tiež mám len jedno dieťa, ale toto ma teda netrápi vôbec ... samo určite neostane.

petamich
28. júl 2022

pre mna surodenec nie je zaruka toho, ze niekto nezostane sam na svete, rozhodli sme sa mat jedno dieta a tak sme spokojni - mala som narocne tehotenstvo, este horsie zotavovanie sa po porode, maly ma rok a staci mi a kedze som rodila ako 35-rocna, druhe nechcem hned a v 40 tiez nie, tak aj to je jeden z dovodov, kazdopadne uz pred tym nez sme mali prve sme sa s manzelom dohodli, ze bude iba jedno a teraz samozrejme ma kazdy presviedca, ze to len teraz tak hovorime a o rok bude vsetko inak - tak nad tym sa len pousmejem, lebo ved oni vedia lepsie 😀

jasminka22
28. júl 2022

Nam sa nedarilo prve, som stastna ze mam dieta. Mozno keby si take nieco zazila, citila by si to inak. Kazdopadne dieta je dar, aj jedno. Zariad sa tak, aby si ty bola stastna a pamataj, nie vsetko si v zivote vieme naplanovat.

inana11
28. júl 2022

Prikláňam sa k názoru @bajka16 😃je to úplne iné s druhym dietatom😃a ja som na tom tak,že ak by toto bolo moje prvé dieta,tak druhe by som ani nechcela asi😃samozrejme už nadnesene ale teda mam dvoch chalanov a sú total rozdielni,ešte aj vyzorovo,akoby bratia ani neboli a mam ich s tým istým muzom😃povaha tiež protiklady ,citlivosť na vzruchy sto a jedno, ešte aj to hranie sa je úplne iné🤷‍♀️😃mladší má teraz 14 mesiacov a starší vyše 4 a pól roka a to je doslova oheň a voda,den a noc a akékoľvek protiklady tá napadnú😃

bajka16
28. júl 2022

@inana11 úplne presne si to opísala 🤣 náš prvý syn je celý otec a ten druhý celý ja, takže každý máme to svoje "malé ja" a to je ešte len sranda 🤣

joesvk
28. júl 2022

Bude to iné. Oveľa lepšie. Už veľa vecí budeš vedieť a nebudeš riešiť.
A pre vaše prvé dieťa to bude to najlepšie, čo mu môžete dať.

barien
28. júl 2022

Ahojte áno aj ja som na Tom bola presne takto že som bola sebecka lebo sa mi nechcelo prežívať zas dokola všetko odznova ... A teraz ? Ten pocit keď sú dve to je neopísateľné ...keď staršiu dcéru tá mladšia obijme a vidím tú lásku medzi nimi .... NELUTUJEM ...jasneee sú aj ťažšie chvíle mám toho akurát tak dosť niekedy ....ale to patrí k tomu ... Ako sa povie môžem v pokoji aj umrieť lebo viem že majú jedna druhú ☺️❤️

ankare
28. júl 2022

Ja som čakala až 4 roky, kým som sa odhodlala na druhé, lebo prvý syn bol veeeelmi náročný. Aj pôrod, aj 600nedelie, dojcenie, kolíky, nespavost,... No hrozné.
Druhý pôrod bol oveľa lepší, aj celkovo je druhý syn menej náročný, teda ani na chvíľu som to neoľutovala. Synovia sa veľmi ľúbia a sú to partaci. Staršiemu to veľmi pomohlo aj čo sa socializacie týka. Vedia sa aj pobiť a dakedy som z nich na prášky, ale veľmi sa z nich teším.
Smelo do toho! Držím palce!

inana11
28. júl 2022

@bajka16 no to sa máš keď jedno je “tvoje”. Nás prvorodený je tiež cely otec a druhorodený nieze ja,ale moj brat🤷‍♀️😃a pri prvom som nikdy fakt nikdy nezažila že niečo nedovolím a plac a hádzanie o zem… druhý odkedy vie chodit sa hádže o zem😃podľa mna sa to naučil tak rychlo len preto aby sa mohol hadzat😃starší odmalička rozumny,kapanek pokazený zo skolky teraz a aj žiarlivosťou momentálne ale mladší chuda bezhlavo všetko,absolútne žiadne zábrany a preratavanie v hlave,len vreskot a piskot keď “nevyda”

euka210
28. júl 2022

Rodinna znama mala uz ku 40r prve dieta, narocne tehu s velkymi problemami s oblickou kvoli tlaku babatka niekolko mesiacov. Pre mna bolo udivujuce, ze napriek takym problemom sla este do dalsieho tehu...tam uz tie problemy nastadtie nemala.

bajka16
28. júl 2022

@inana11 počúvaj, nemáš náhodou moje deti doma? 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤣

denden77
28. júl 2022

ja mam jedno.. vzdy som chcela mat 0-1.. sama som jedinacik 🤷‍♀️😊
nebojim sa, ze budem stara a osamela.. bojim sa, ci sa dozijeme dcerinej samostatnosti 😁😁
nikde sa nepise, ze keby som mala deti viac, na starobu by sa o mna starali 🤷‍♀️😊

vetthy
28. júl 2022

50+, dve dospele dcery, jedna za druhu by zivot polozila...dve deti -dvojnasobne stastie...podla mna aj dieta sa lepsie socializuje, ak ma surodencov.starsi sa uci starat sa, chranit, mladsi respektovat, prisposobit sa, od skolskeho veku uz budu partaci.
Ale povodne som chcela pisat O dvoch zenach: byvalej susede (od mojho suseda rozviedla davnejsie)jediny syn sa utopil aki dvadsatrocny.nema pre koho zit, je z nej psychicka troska, zacala aj pit.byvalej spoluziacke syn sa obesil za volajaku banalitu ako 17rocny. Ako 43rocna porodila dalsie dieta, lebo bez toho by nedala.nechcem byt morbidna, ale nikdy nezabudnite mysliet na to, ze to jednojedine mozete barkedy stratit, clovek je krehky tvor, choroba, nehoda, barco.ze Co by bolo potom.

mimi3008
29. júl 2022

Ja mam deticky dve, mozno este o par rockov by mohlo byt 3., ale neviem...skor chcem povedat to, ze co pise @vetthy, je pravda, ja som mala 1 sestru, bola o 11 rokov mladsia odo mna, zomrela ako 15rocna a veru, ze od jej smrti mi neraz napadlo, ze aka skoda, ze nasi nemali 3 deti, ze by som mala surodenca. Ostala som sama (po surodeneckej stranke), chyba mi to, ked vidim ostatne kamosky, ako sa ich deti hraju so svojou tetou, ako sa navstevuju so sestrami, ako vybehnu niekde na kavu spolu a pod....takze ja som ostala ako jedinacik a nepaci sa mi to

mon29
29. júl 2022

@vetthy aj dve deti mozu zomriet, dokonca naraz... mame v okoli dve rodiny, co takto stratili deti.. takze to,ze mas viac ako jedno, nezaruci ti nic..

d_anica
29. júl 2022

Máme syna jedináčika, má už 10 rokov a druhé už zrejme nebude. Neplánovali sme s mužom že chceme len jedno dieťa, naopak, vždy som si myslela, že budeme mať viac detí, ale takto to proste vyšlo 🤷 som s tým už zmierená a pravdu povediac sa na ďalšie dieťa už ani necítim. Nechcelo by sa mi znovu absolvovať všetky detské peripetie od prebdených nocí, zubov, plienok, atď. Za rok dva budeme riešiť synovu pubertu, nepotrebujem k tomu ešte aj batoľa 🤣

drahomirrra
30. júl 2022

Autorka, uplne ti rozumiem, mam podobny problem. Maly ma 2 a pol a ja mam pocit, ze konecne az teraz som sa dala dokopy po tehotenstve po psychickej aj fyzickej stranke. A neviem, co dalej. Muz velmi chce druhe.

autor
1. aug 2022

@drahomirrra u nás chcem viac ja, ako muž. Ale posledne dni dospievame asi k názoru, že do druhého ešte pôjdeme. Ja si myslím, že by som ľutovala neskôr, že sme to neurobili. A ten najnáročnejší čas ujde ako voda, deti rýchlo rastú.

julka828
1. aug 2022

No zeby to uslo ako voda po druhom porode som dostala tazke depresie. Skoro som to nezvladla uz su tomu dva roky a stale to nie je dobre.

svetlonos
2. aug 2022

Ahoj
1. Deti by sa nemali rodit na to aby rodicia v starobe neboli osameli ! Ved to dieta bude mat svoj zivot a mozno zit niekde v zahranici, ci ho nepustis aby si nebola osamela s muzom ?
2. Mat surodenca je fajn ale zase je ten dovod taky, no Nemusia si rozumiet a aj kd si budu rozumiet, nie vzdy si mozno ako dospely budu vediet pomoct aj keby chceli.
3. Ja ti rozumiem, aj verim ze svoje dieta velmi lubis.
Druhe by si mala mat z vlastneho presvedcenia, nie ako obetu aby to prve malo surodenca. Rozhodni sa ako to citis 🙂 Si mladsia alebo ta uz cas tlaci?
Prajem ti aby si da dobre dozhodla pre vas 🙂

wiwi28
2. aug 2022

Ja som na tom tak isto ako ty. Mám jedného syna, rodila som ako 32 ročná a ďakujem zatiaľ si to druhý krát neprosím. Prvý rok bol najťažší v mojom život, rozbehla sa mi depresia + kríza v manželstve. Teraz sme už ako-tak stabilný ale toto obdobie mi zanechalo takú traumu, že už len pomyslenie na druhé dieťa vyvoláva záchvat paniky u mna. A never tomu, že zostane v živote sám- môj synovec má 14 rokov, je jedináčik a je to jeden úžasný, uvedomelí chalan, ktorý vôbec netrpí, že je sám. Má "rodinu" kamarátov, ktorých si sám vybral.
Na druhej strane medzi mužom a švagrinou je 18 mesiacov a úplne ideálny vzťah nemajú od detstva.
Podľa mňa je podstatné ako sa cítiš na výchovu detí. Lebo časom rastie a jeho potreby a výchovné metódy sa radikálne menia. Ja si radšej "vypilem" toho nášho partáka 3 ročného a budeme super 3 členná rodinka.

niki264
20. aug 2023

Taká blbá otázka ako ste sq rozhodli? Riešim podobnú dilemu