Chýba mi moja práca, aj keď milujem svoje dieťa

zakiela
10. jan 2017

Ahojte, mozno mate niektora velmi podobne pocity. Milujem svoju pracu a veci som dokoncovala este tyzden pred porodom. Je to moj zivotny styl, napln, sucast toho kym som a aka som. Narodenie dietata bola jedna z najkrajsich veci co ma stretla, bez nej by som uz nechcela byt. Do troch mesiacov som stihla odovzdat jednu vec, aj ked sa mi vobec nechcelo. Do polroka som pracovala na druhom projekte, ktory sa teraz realizuje. Robila som najviac po nociach. Pomoci s aupair mam velmi malo a partner je tak casovo zaneprazdneny, ze sa obcas citim ako slobodna matka. Teraz sa realizuje moj posledny projekt, ale nie som pri tom a velmi mi to chyba. Mam pocit, ze som mimo hru, ze prichadzam o cast seba, ze mi nestaci len starat sa o malu a chcela by som sa dve tri hodiny denne venovat praci a sebe. Ked navstivim kolegov vacsinou to ma opacny efekt,lebo mi povedia co som urobila zle a citim sa nemozne. Ako niekto kto uz na to nema. Dostavam malo pozitivnej odozvy. Najma cas na to nemam.
Nechcem sa lutovat, viem ze to rychlo zbehne, nechcem malu obrat o cas so mnou. Robim veci na svoj ukor. Rada sa o nu staram.
Mate niekto podobne problemy a pocity, ze sa vo vas bije tuzba po predoslom uspechu, ze ste frustrovane z toho ako teraz neviete robit vsetko naplno?

guinevre
10. jan 2017

@zakiela Ja ta chapem. Nemozes sa dohodnut s firmou aby si robila aspon na ciastocny uvazok?

zakiela
autor
10. jan 2017

@guinevre ja robim z domu. Len to nie je dokonale moje vystupy a citim sa v tom sama.

mima4
10. jan 2017

@zakiela
ja osobne robim tiez pracu, ktora ma bavi a v buducnosti nerada by som doma kysla niekolko rokov, ale chcem ti povedat, ze to kym si, nie je o praci, ktoru vykonavas. Z toho co pises, vnimam, ze si si z prace spravila modlu, ktora ked nie je, je ti "ludsky" zle... Tiez vnimam, ze citis tlaky a zaroven negativne odozvy a podla mna je tazke zvladat aj malinke babatko aj byt tip top v praci, v pracovnych úlohách...Niekde to musi skripat.

Je pochopitelne, ze aktivna zena ako si ty, nebude chciet tri roky cumiet doma, a je to OK, ale tvoj uspech nie je iba praca, je to podstatne viac, si to ty, je to tvoj pristup k dietatku, manzelovi, k ludom, su to kazdodenne malickosti, ktore zazivas... Uspech sa nemeria super kariérou ci peniazmi... A hlavne, ked si clovek uvedomi, ze dnes tu je a zajtra tu nemusi byt... ze zivot sa moze drasticky zvrtnut a zrazu nebudes moct pracovat plnohodnotne nie par mesiacov, ale mozno na cely zivot... a tebe sa zosype zivot ako domcek z karat...

v zivote su etapy, kedy je fajn to predchadzajuce obmedzit, dat nabok... a ty si teraz mamicka a tvoje dietatko velmi ta potrebuje, a potrebuje aby si ty bola spokojna, citila sa fajn...

uzi si par mesiacov bez prace, vycisti si hlavu, venuj sa hram s dcérkou, peceniu...po vecerou si kludne citaj "narocnu" literaturu a studuj jazyky... nestresuj sa, nic nezmeskas 🙂
ak si dobra, mas kvality, tak aj ked sa vratis po 1,5 roku materskej do prace, budu to ocenovat... a urcite sa uplatnis.

majusqa77
10. jan 2017

@zakiela pozri sa. ja som nasla zlatu maminu, ktora sa nam stara o malu. ja chodim do roboty, mala je u nej a vsetok svoj volny cas venujeme detom. spokojne su aj deti, aj my rodicia...

zakiela
autor
10. jan 2017

@mima4 suhlasim s tebou. Len momentalne som v nejakom stadiu ani ryba ani rak. Rozbehnute veci som nechcela -nemohla stopnut a musim ich popri babatku dokoncovat. Casto sa v praci na malu vyhovaram, lebo je to realne tak, ze sa jej venujem cely den az do noci. Viem, ze mi nic neutecie, len horsie znasam kritiku mojej prace pri tych kazdodennych vykonoch a viem co ma stoji nieco navyse urobit. Mas pravdu po nociach citam a citim sa ako clovek. Vychova ma neskutocne naplna, len su to pre mna niekedy ostre kontrasty menit optiku z cukrovej vaty do reality. Len sa niekedy citim ako masina, co musi vsetko zvladat a chcela by som mat chvilu pre seba. Muza som musela naucit, ze ked som v sprche,nech za mnou s malou nechodi. Vtedy sa citim ako patnast minut v kupeloch.

mima4
10. jan 2017

@zakiela
chapem ta, ale na druhej strane chapem aj tvojich kolegov, ze potrebuju mat 100 % spolupracu a vykon a proste to sa neda podavat, ked mas na starosti malinke babatko, treba ho kojit, treba sa mu venovat... plus domacnost..no je to o hubu, minimalne pre mna by bolo.
Ja by som ti odporucila vypnut co sa tyka prace, aj na rok... a naozaj, nic ti neutecie a to neznamena, ze mas teraz strikovat a piect buchty, v pohode studuj popritom, vzdelavaj sa...ale aj najdi si cas ist inak zrelaxovat, zacvicit si, zabehat, do sauny s kamoskami... Ja sa uz na toto obdobie velmi tesim 🙂

zakiela
autor
10. jan 2017

@majusqa77 este dojcim, ale ked uz bude mala samostatnejsia, urcite nieco podobne budem riesit.

maminuska
10. jan 2017

@zakiela pozri ja som na tom ako ty, pracujem už popri treťom dieťati . Ja svoje deti milujem , prácu mám rada ... ale narodením detí do jedného roka som ju utlmila asi na polovičku . Ten prvý rok je nesmierne dôležitý aby si s ním bola čo najviac. Potom môžeš pouvažovať o nejakom dobrom súkromnom zariadení .

@mima4 má svätu pravdu a ja mám zas skúsenosti a potvrdzujem že je to presne tak ako píše.
Po tom to dôležitom období sa zas rozbehneš. Je to len dočasné

maminuska
10. jan 2017

@mima4 Ja sa uz na toto obdobie velmi tesim 🙂

čakáš babenko 🙂 ?

mima4
10. jan 2017

@maminuska zatial nie, ale planujem 🙂 a pokial nám nebude hrozit hladomor a odpojenie od elektriny/plynu, tak urcite by som chcela byt doma minimalne 1,5 roka 🙂

zakiela
autor
10. jan 2017

@maminuska no ja som utlmila veci rovnako, robim mozno tak tretinu toho co predtym, to som si zas povedala, ze nebudem pracovat na ukor malej a ani nepracujem. robim, ked vladzem a chce sa mi vtedy ked zaspi.

sory, ze sa tak stazujem. smutno mi je. ta nedokonolost mojej prace momentalne spociva aj v tom, ze som uzavreta a nemam taky feedback ako by som potrebovala v momente, ked na niecom pracujem. nie som v takom kontakte s realitou. citim sa v tom sama a neviem to vysvetlit. moja sefka ma dve deti, sme priatelky, ale ona ide do roboty, aj ked jej dcera ma horucku, lebo musi. viem, ze jej pripada neprofesionalne brat deti do prace, tak ich idem obcas pozriet co sa deje s malou, ale hned sa dekujem... ale niekedy mam pocit, ze to priatelstvo je take nijake, ze ma len ukoluje a vynechava z vela veci a ze sa uz normalne nestretneme ako kamosky.

zakiela
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima4
10. jan 2017

@zakiela tak co sa tyka financii, ja som toho nazoru, ze peniaze v manzelstve su spolocne a ked sa zena stara o SPOLOCNE MALINKE BABATKO, ktore ju potrebuje, muz je POVINNY sa financne postarat o rodinu a teda o manzelku a babatko, pripadne dalsie deti. Proste je to JEHO ZODPOVEDNOST, JEHO ROLA, kym rola manzelky a matky je maximalne sa venovat a starat sa o babatko. A pokial manzel zaraba slusne, tak to capucinko a peknu volovinku pre dietatko kupim z rodicaku.
A hlavne, tento stav minimalne u teba nebude trvat 10 rokov...

maminuska
10. jan 2017

@zakiela pozri každý má priority niekde inde. Pre niekoho je to práca a pre niekoho sú to deti , vo vyhrotenej situácii ako je akútna choroba detí človek zvažuje čo je pre neho prioritou . To sú životné situácie .
Pre mňa bolo prioritou byť doma s dieťaťom minimálne rok . Jednoducho cez to čiara neviedla. Ja sa ale nikomu nezodpovedám , len štátu a klientom .
Prvý rok je nesmierne dôležitý aj aby sa vybudovala určitá vzťahová väzba ..a čo horšie toto obdobie nikdy nevrátiš, NIKDY ale práca je a bude , zas bude nový projekt , nová zákazka.

maminuska
10. jan 2017

@zakiela si vydatá ? Ak ano , tak peniaze sú spoločné . Ak nie tak buď opatrná aj pri stavbe toho domu .

maminuska
10. jan 2017

@zakiela máte zvláštnu dohodu , ja by som na takú nepristúpila ..ja som robila pretože som chcela a nie preto že som musela ...a to je značný rozdiel .

andisko
10. jan 2017

@zakiela ja som taka ista. pri jednom dietati sa to este dalo. pri druhom uz je to na maslu. ja mam dve nespave deti, starsi chodi do skolky prvy rok, takze je vacsinu casu doma chory. a teda o priestore na pracu mozem len snivat. kym je dieta male a vela spi, da sa to. ale ked je deti viac a/alebo nespia (starsi nespi poobede od 2 rokov, mladsia ma rok a spava 2x40minut za cely den), vzdy je praca na ukor niecoho. da sa to, ale musis obetovat nieco, co sa tyka tvojej rodiny. a ja teda som dost workoholik alebo ako to nazvat (pri kocikovani namiesto hudby pocuvam online kurzy na Coursere). ale nic ine mi neostalo, len sa zmierit s tym, ze kym nebudu mat moje deti aspon 5 rokov, som najma mama.

zakiela
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miuska99
10. jan 2017

@zakiela ak nie ste manželia, nemáš nárok na dom čo tvoj priateľ stavia. A prepáč, ale to máte ako rozdelené, ty platíš spoločnú domácnosť a živíš aj jeho dieťa ? A načo ti je taký chlap, keď musíš ešte aj pri takom malom dieťati robiť??? Aj ja som samostatná, mám vlastný dom, auto, ale starám sa o naše spoločné dieťa, som s ním doma, lebo ma potrebuje- práca počká. My sme manželia a určite by som netolerovala, že môj muž alebo v tvojom prípade priateľ sa priživuje... Mal by prispievať na domácnosť+ jeho dieťa

mirunkad
10. jan 2017

@zakiela ahoj mam podobne pocity,velmi mi chyba praca a sebarealizacia v nej. Mam dcerku,5 mesacnu,a som rada,ked popri nej udrzim cistu domacnost a vyspim sa par hodin vkuse.kojim,takze ma stale potrebuje na 100%.tiez som musela muza naucit,ze v sprche chcem byt aspon 10min sama.toto pozna mnoho maminiek.pred tehotenstvom som zacala rozbiehat podnikanie o ktorom som roky snivala a vela pren urobila,prisla dcerka a vsetko sa zrazu stoplo,a v najcitlivejsej rozbiehacej faze.neostava mi nic ine,len proste ten rok pockat a vydrzat. Potom uz sa budeme s muzom v praci striedat.tieZ mi je to luto,mrle ma zeru ako by som chcela robit a nachvilu zamestnat mozog niecin inym ale vidim ako ma moje babo teraz velmi potrebuje a jednoducho musim but s nim.

zakiela
autor
10. jan 2017

@miuska99 to je o uhle pohladu. dom sa da napisat napolovicu aj ked nie ste manzelia.
ja mu nedavam peniaze na auto, ktore on financuje napriklad. tiez nemusim platit robotnikov za pracu, ktoru urobi on. mame vztah v ktorom sme rovnocenni partneri. aj on predtym nakupoval, je to otazka par mesiacov, ale teraz je vela casu mimo domu, a pripada mi, ze je to najmenej co mozem spravit, ze nakupim a uvarim mu teplu veceru a verim ze sa to otoci. neviem, asi o tom je partnerstvo, ze to vzajomne vykryvame, ci? ze ked zarobim nieco, ze to mozem tiez vrazit do stavby. nesla som do vztahu s chlapom od ktoreho som chcela, aby chodil do roboty a zivil ma. isla som do vztahu s niekym s kym mame rovnake nazory, IQ, EQ a s kym chcem pracu, zivot, vsetko zdielat... ale tak to nie je povodnou temou tohto fora. a nie som ten typ, co si vie predstavit, ze dostane vypocitane peniaze na mesiac a za toto nakupuj a var, alebo zeby potom ma muz sledoval cez gps, kde chodim autom a v ktorej kaviarni sedim s kamaratkou, kym sa deti hraju v detskom kutiku.
"Ked chce zena pisat, musi mat vlastnu izbu a vlastne peniaze." Povedala Virginia Woolfova, a tak to je, nemusi zena pisat. Jednoducho chcem vlastne peniaze a on tiez chce vlastne peniaze po svojich zivotnych skusenostiach.

zakiela
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
xeniii
10. jan 2017

Kamoška tiež takto nevedela odísť z práce, bola tehu a bolo jej ľúto že má odísť, malá mala asi 5 mesiacov keď sa rozhodla, že sa vráti. Dala sa do toho kolobehu bežného na tri mesiace a povedala si nakoniec že nie - že sem tam popri niečo pomôcť firme dobre ale že riešiť zásadné veci vo frme nie - veľmi to vplývalo na jej psychiku a začalo ju to len vyčerpávať. Tak nakoniec to nechala tak a venuje sa dcérke

miuska99
10. jan 2017

@zakiela je to vaša vec, ako to máte zadelené vo vzťahu, ja som ti len chcela otvoriť trochu oči ak by náhodou v budúcnosti sa niečo zomlelo, aby si aj ty niečo mala... Čo sa týka práce, aj ja som bola workoholik, myslela som, že firma bezo mňa nebude existovať a práca bola pre mňa skoro všetkým. No ako som otehotnela, chcela som sa venovať dcérke, firma funguje aj bezo mňa, dieťa bezo mňa nebude fungovať...Držím palce, nech sa ti dobre darí...

elizita
10. jan 2017

A nerozmyslala si o nejakej vypomoci k malej tak,ze pride domov a bude s nou nablizku, ci uz vonku alebo v nejakej inej izbe? Vies, kvoli kojeniu. Kolko ma mala mesiacov? Ja som sla robit kvoli kojeniu az ked mala rok, lebo to bola moja meta,ze chcem rok kojit, po 2 mesiacoch sa potom sama odstavila.

monika_mt
6. apr 2019

@mima4 Krásny príspevok 👍

seva22
11. mar 2021

@zakiela tiez sa mi zda zvláštne ze ty financujes domácnosť...a on 🏡...hmmm zaujimalo by ma, na koho je ten dom písaný...lebo ak sa za rok rozidete (co vám samozrejme neželám),tak tvojmu chlapovi ostane dom, ktorý si pekne postavil,zatial co ty si ho "vydrziavala"...prepac za výraz...prides mi ako schopna, inteligentná žena...ale na taketo nieco by som ja nikdy nepristúpila...moj muž financuje celú domácnost a kúpi navyše vsetko, čo poviem ze ja alebo dcérka potrebujeme...samozrejme to nezneuzivam, ide o bezne veci...mozno obcas nejaká sprostosť...a keby mi povedal,ze chce dom s tým,ze ho bude financovať on a ja mám ťahať domácnosť,rovno mu poviem,ze je to zly nápad...ale my sme manzelia,to je ina situácia... kebyže niesme manzelia,rovno mu poviem,ze sa zrazil s koňom... neviem, poznam pary, ktorým spolužitie bez papiera vydrzalo,aj take ktorym nie...rovnako aj manzelstva sa rozpadaju, to je jasné...ale.s papierom by si mala.po rozchode narok na polovicu domu...takto nebudeš mat narok na nič...teda ak to nemáte nejako papierovo vysporiadané uz teraz...