Do akého veku je povinná autosedačka?

miriamka24
23. aug 2017

Ako je to s povinnosťou mat autosedacku. Ake mate skusenosti, do kedy, do akeho veku ju pouzivat, od kedy staci mat podsedak?

yennn
23. aug 2017

Myslim ze je to o vyske a vahe, nie veku. Autosedacka ma vahove obmedzenie (kazda inak, moja tusim do 36kg), a potom podsedak do vysky...hm tusim 150cm? Aby neskrtil pas

dai
23. aug 2017

@miriamka24 to mas jasne stanovene vo vyhlaske... bez moze byt dieta nad 150cm , podsedak mozes pre dieta od 15 prip. 22 kg - to je cca. 3-4roky... ja mam 10 a 6rocbe deti a stale maju velke sedacky na dlhsie cesty, na kratsie ma podsedak...

adriana1980
23. aug 2017

V rámci obce, keď auto nie je vybavené autosedačkou, tak dieťa nad 3 roky, nemusí mať sedačku. Ale iba v rámci obce. Pokiaľ vzadu sedia 3 deti a do stredu sa nevmestí autosedačka, tak dieťa v strede ju nemusí mať. Toto platí aj mimo obce. V oboch prípadoch však musí byť dieťa pripútané 3bodovým bezpečnostným pásom

neznamaznama
23. aug 2017

viem, že na to si sa nepýtala, ale nedá mi to. Len podsedák by som už nikdy nedala. Prvý syn tak chodil a potom som videla, čo sa deje s dieťaťom, ak je len na podsedáku a dôjde k nehode. Odvtedy sme s mužom povedali, to teda nie. A je mi jedno, čo hovorí vyhláška, autosedačka by mala byť povinná všade.

hettinka
23. aug 2017

@miriamka24 autosedačka má byť do 12 rokov, 36 kíl, alebo 150cm ... podľa toho, ktoré kritérium sa dociahne ako prvé.
Moj 10-ročný syn už dávno sedačku nepoužíva, mal asi po 2. triedu ZŠ, je vysoký a má už skoro 50kg, takže by sa do nej aj tak nezmestil

A tiež súhlas s @neznamaznama , podsedák "nestačí" nikdy, pozri si crash-testy, čo sa deje s dieťaťom, ak je len na podsedáku.

@dai, to máš relatívne, autonehoda sa môže práve stať pri "krátkej ceste", my sme najvážnejšiu mali kúsok od domu, našťastie, dcéra mala aj na krátku cestu riadnu sedačku, syn bol ešte vo vajíčku a obom sa vôbec nič nestalo. Pritom sme každý rok chodili kade-tade po výletoch, prejazdili pol Európy a vybúrali sme sa pri návrate z návštevy, nedeľa popoludní, krásne slnečné počasie a jedno auto oproti... aký význam ma striedať sedačku za sedák, ked máš aj riadnu.

miriamka24
autor
23. aug 2017

Všetkym dakujem za info

sissy27
23. aug 2017

@miriamka24 nič v zlom, ale kam sa všetky ponáhľate s tými podsedákmi? ☹ pre koho je to pohodlné, praktické a bezpečné? pre vás, rodičov, že nemusíte dieťa usádzať a zapínať? lebo dieťa je určite pohodlnejšie v pevnej sedačke ako na nestabilnom podsedáku a hlavne je podstatne viac chránené...

miriamka24
autor
23. aug 2017

@sissy27 neponahlam,mam 8 rocnu dcerku v suvislosti s nou som sa pytala, mladsia 5,5 rocna je v autosedacke

zafir01
23. aug 2017

@miriamka24 nas ma 6 rokov 120 cm a 21 kg, a ma autosedacku ... podsedak neuznavam . ale mam ho doma, v pripade " nudze " . pocitam, ze v sedacke este dva roky bude urcite .

mirabelalka
23. aug 2017

@hettinka vieš mi prosím poradiť? Syn má 11rokov, 38kg a 137cm. Do autosedačky je už ťažký a podsedak sa mi nezdá dosť bezpečný. No ináč to asi nevyriešim. A keďže má 4ročného súrodenca a čochvíľa bude ďalší, ináč to už určite nepôjde.

hettinka
23. aug 2017

@mirabelalka podla toho, že váži už 38kg, by sedačku aj nemusel mať. Kym sa narodí mladší súrodenec, nechala by som ho v sedačke a potom už aj bez. Či ešte ho škrtí pás?
zákon hovorí toto: Vo vozidlách, v ktorých sú umiestnené dve detské autosedačky na zadných sedadlách a v ktorých nedostatok priestoru bráni umiestneniu tretej autosedačky, možno dieťa vo veku tri a viac rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom. Za týchto podmienok je zakázaná preprava dieťaťa na predných sedadlách.

Z toho vyplýva, že aj závisí od typu auta, ak máte auto s 3 plnohodnotnými sedadlami vzadu, malo by každé dieťa do 150cm mať sedačku, Ak máte bežné auto, kde je vzadu "lavica" a 3 sedačky tam nedáš (aj ISOFIX je na 2 sedačky), tak to tretie dieťa (najstaršie), nemusí mať sedačku, ani sedák.

Legislatíva je jedna vec, druhá je bezpečnosť. Podsedák nechráni dieťa pri náraze zboku, ak však nie je iná možnosť, je to také "splnenie predpisov", no s vedomím, že dieťa plne neochráni.
My sme sedák používali len v aute starých rodičov, ak občas viezli naše deti.

yanni
23. aug 2017

@mirabelalka to uz pri tom velkom nevyriesis. My mame tiez 11 a 9 rocneho a ti su od minuleho roka uz len na podsedkoch, kedze uz su obaja velmi vysoki a tazki a este k tomu siroki v pleciach, cize uz sa do sedaciek nezmestia.
Maly ma 7,5 roka, 128 cm, 30 kg a este je v sedacke, ktora je do 36 kg.
Mala ma 2 roky a mesiac, 90 cm, 11,5 kg a je v reboarderi do 18 kg. Bude v protismere jazdy sediet dovtedy, pokym nebude protestovat. Ziatial v pohode, kedze to inak ani nepozna.
@miriamka24

hettinka
23. aug 2017

@yanni 11-ročný je ešte v sedačke? Koľko meria a váži?
naš ma 10,5 roka, má skoro 160cm a necelých 50 kíl
inak, ked mal tak 148 cm, chcel sa merať skoro každý deň, či ešte tu sedačku potrebuje ... asi mu už bola nepohodlná. No mali sme jednu z najväčších, aká sa dala vtedy zohnať, zväčšovala sa do výšky, aj do šírky (v pleciach) - značka CONCORD
Výhodou bolo, že sme ju kupovali s dcérou a ona mala vtedy okolo 150cm, takže sadala a skúšala, do ktorej ešte vojde. CONCORD bola jediná, ktorá takéto veľké dieťa neobmedzuje, hoci je už "na doraz".
To tiež nechápem, ako to robia - podla zákona (a nielen na SK) má dieťa sedieť v sedačke do 150cm, ale potom ho tam nezmestíš. A ešte, ktoré 150cm vysoké dieťa má do 36kg? Ved to by muselo byť dosť štíhle dieťa. Ani jedno z mojich detí takto nevážilo v pomere k výške, a nemám nejaké tučné deti.

manika77
23. aug 2017

Moj syn bude mat 9 rokov 140 cm a 28kil a stale ma sedacku

montinka
23. aug 2017

Moj syn ma 7 rokov,vysku asi 135cm a vahu cez 25 kg a uz ma podsedak.😉

dai
23. aug 2017

@hettinka nic nestriedam - v mojom aute mam autosedacku pre syna a podsedak pre dceru, v muzovom mame 2 velke sedacky... na velke cesty chodime s muzovym autom kedze ma nizsiu spotrebu, na kratsie striedame kto prave ide - sedacky ale nemenim z auta do auta

dai
23. aug 2017

Dcera ma inak uz skoro 150cm a najradsej by uz v predu bez nicoho sedela...

dai
23. aug 2017

@zafir01 my sme povodne podsedak presne kvoli tomu pripadu nudze pre dceru kupovali - na rozne oslavy, niekedy kruzky ci prespania u kamosiek ju beru zo skoly cudzi rodicia - to jej aspon ten podsedak v skole necham nech ma aspon nieco ...

mirabelalka
23. aug 2017

@hettinka ďakujem pekne

zafir01
23. aug 2017

@dai nas sme dali svokrovcom , ked ho obcas svokor necakane vezme zo skolky, ( mame to ani nie 10 km ) .. ale inak vzdy ked sa da prekladame z muzovho auta do mojho a naopak normalnu autosedacku

dai
23. aug 2017

@zafir01 tak u nas casto jeden deti zavaza a druhy vyzdvihuje takze to prekladanie by nefungovalo

yanni
23. aug 2017

@hettinka nie teraz. 11 mal teraz v juni. Vlani presli dvaja starsi na podsedaky lebo do tych do 36 kg sa uz nezmestili. Boli im obom uzke v pleciach. Maju obaja vyse 150 cm. Cize teoreticky by uz mohli byt aj bez podsedakov. Ale este pouzivame.
Concord ma krpcek. To je jedina sedacka, ktora ma da dobre nastavit aj do sirky. Uvidime ako on porastie. Ma teraz 7,5.

dai
23. aug 2017

@yanni my mame cybex a dcera je v nej stale v pohode ...

candii
23. aug 2017

@neznamaznama uplne s tebou suhlasim..

yanni
23. aug 2017

@dai to ti verim. Ale je urcite (aspon v pleciach a hrudniku) utlejsia. Dvaja najstarsi su si ako vajce vajcu. A obaja na muzovu rodinu. Siroke plecia a chrbat. Krpcek je utlejsi. Copana typicke dievcatko, sice dlhana ale utla od narodenia. Vyskou vzdy nad priemer, vahou podpriemer. Aka matka, taka Katka😂

hettinka
24. aug 2017

@dai aha, chápem 😉

dibarbora
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
24. aug 2017

@adriana1980 a toto máš odkiaľ prosím ťa, tieto informácie?

dibarbora
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
montinka
24. aug 2017

@dibarbora do tej sa uz nezmesti,tak ma podsedak.