Koľko času máte pri malom dieťati?

bolarazjedna
19. nov 2022

Ahojte žienky, koľko času máte pri malom dieťati? Ja mam 4mesacneho drobca, a občas rozmýšľam, či fakt ja som nemožná, zle zadelim čas, robím všetko neefektívne.... Ale ja čas na nič nemám...
Drobec keď je hore, väčšinou vyžaduje moju pozornosť, teraz mu idú zúbky, takže o to viac. Niekedy mi pripadá, že už teraz má separačnú úzkosť. Po novom spinká iba v kočíku, aj v tom iba ak sa hýbe.
Nosič so srdca neznáša. Našťastie v noci spinká, no večer po uložení v priebehu prvých 2 hodín ho musím uspať aspoň 2-5x, takže tiež robím prácu iba prerušovane ..
Teraz tu mam rodičov, tak ho kocikujú, aj tak nestíham navariť, upratať, oprať, ozehlit - zehlim iba malého veci). Dostať sa do sprchy umyť si vlasy, vyfenovat, resp oholiť si nohy ani neviem kedy budem...
Tak ja neviem co robím zle, ked iné zeny majú dvojičky, či viac detí, resp pracujú pri takých malych deťoch, alebo nejedna robí vysokú školu popri materskej/rodičovskej dovolenke.

thereisabear
19. nov 2022

Podľa mňa je obrovský rozdiel, či dieťa spí alebo nespí cez deň v postieľke (alebo v zaparkovanom kočíku) a či večer zaspí rýchlo alebo ho treba dve hodiny uspávať.
Zažila som si obe možnosti, pri jednom som stihla takmer všetko a pri druhom skoro nič.

zuzanka.zuzu
19. nov 2022

pol roka mi trvalo než som opäť prišla na to ako sa volám 😀 a to som prosím pekne 2 týždne po pôrode už makala! teraz si ale iní pamätajú len to aká som šikovná a 2 týždne po pôrode som robila - lebo teraz je to "in", nemáš právo byť unavená... a to, že som pol roka bola ako mátoha nikomu nepripomínam 😉 vydrž!

bolarazjedna
autor
19. nov 2022

To som zabudla pridať, že keď bol menší a spinkal mi doma, aj tak som mala pocit ze nič nestíham.... Tak asi bude problém vo mne... Neviem... Máme 90m2, ale tak veľa žien zvládne upratať aj 2 poschodia...

sima1415
19. nov 2022

Môj má 14 mesiacov a stále neviem kde je sever a čo sa deje okolo mňa ... Je šialené naviazaný na mňa ani na wc nemôžem ísť , cez deň spí iba na gauči čiže stále očkom na neho pozerať, v noci spí iba pri mne a teraz má obdobie že do tretej rána som pri ňom a o šiestej vstáva staršia... Občas sa sám zahrá ale nie je to žiadna výhra a pokiaľ ma vidí môžem niečo urobiť ale oddýchnuť sa od neho nedá :/. Pri staršej som nastúpilado práce keď mala 13 mesiacov a všetko sa dalo úplne v pohode stíhať lenže ona bola omnoho samostatnejšia a spávala celú noc od jej pol roka. Čiže nenusis sa stresovať nič zlé nerobíš ;) a kopec báb ti bude hovorit ako všetko s prehľadom stíhajú a sú dokonale a úžasné a bla bla bla ..nevšímaj si ich verím že keby prídeš na namatkovu návštevu uvidíš tam taký istý bordel ako má väčšina z nás čo máme malé deti ;)

mikadooo
19. nov 2022

@bolarazjedna vôbec sa netráp a určite sa s nikým neporovnávaj. U mňa platilo: hlavne že je najedené a obriadené, všetko ostatné nie je dôležité. Keď budem na dôchodku, môžem upratovať, čistiť a pucovať do nemlátom každý deň.

drzaopica
19. nov 2022

@bolarazjedna neporovnavaj sa s inymi🙂su zeny, ktore studuju, pecu, varia a stihaju vsetko aj 2, 3 deti.Mas este male dieta, ktore Ta vyzaduje ja som zehlila iba prvy mesiac, dva...priorita bolo dieta a nech mam pre seba navarene.Vlasy a nejake lakovanie nechtov ci lezanie vo vani som si uzila v nedelu doobeda, ked bol muz s malou.Taky je zivot s detmi my mame uz pubertacku a nemam pocit, ze sa nudime stale je co robit a stale mam pocit, se nestihame a potrebovali by sme dlhsi den.
Napriklad moja kamaratka vstavala rano o hodinu skor ako deti, aby si v klude porobila, navarila najdes aj ty svoj rezim.Dalsia uspala a vecer patril jej film, nechty...ja som vacsinou rovno zaspavala s dcerou
Upratovanie tiez netreba prehanat hlavne nech mas energiu ja som si vzdy vybrala radsej ist von ako doma drhnut

drzaopica
19. nov 2022

A, ked sme mali deti 2 tak to bol total chaos

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bolarazjedna
autor
19. nov 2022

@elizabet173 budí sa o 7mej cca. Ja vtedy vstanem s nim. Je to dobrý nápad vstať skôr, aj keď ja som vždy ráno rada spala dlho. Ráno aj on vydrží sám dlhšie, no to mi stačí na to, že sa umyjem, oblečiem sa, naranajkujem sa, urobím poriadok v spálni. Malého ešte kojím, už sme začali s prikrmami na obed a večer. Naučiť sa zaspať dnu - donedávna spinkal doma cez deň,, bez problémov, neviem co sa stalo, že nezaspí, aj keď je unavený. Tak rada beriem nápady, ako ho to naučiť zas.
Manžela mám, ten večer trocha zoberie malého na starosti, aj umyje riady, kým ja uspavam, cez víkend ho zoberie s kočíkom von, no ten čas nestačí skoro na nič 🙉
Je pravda, že väčšinu víkendov nie sme doma... A tam je pes zakopaný.... Ze v piatok už len balím veci, ideme k svokrovcov, prídeme až v pondelok ráno, a pondelok zas prejde s tým, že balím veci von, periem, atď. Takže ten víkend si kvázi oddýchnem, mam na starosti iba syna, ale domáce práce stoja...

nevenka
19. nov 2022

@thereisabear presne toto, kazde je ine. Sesternica stihala pri prvom aj vysivat po veceroch, dobre jej spal v noci, cez den, brusko nebolelo. A pri dcere nic. Ja podobne. A pri tretom tak priemerne.

andrejka1974
19. nov 2022

@bolarazjedna tie ktoré to zvládajú si to len myslia u mňa všetko fungovalo v ťažkom režime muž bol v práci od 6.00 do 18.30 ja doma s deťmi čo nesprávali buď v noci alebo cez deň upratané nebolo aj pár dní proste to nešlo navarené asi každý tretí deň aj to v rýchlosti časom to prešlo a začalo to byť lepšie ,mama si určite skvelá základ je že bábätko je spokojné a to druhé pocka

siska53
19. nov 2022

@bolarazjedna pri takom malom som teda vela casu nemala. Lebo stale okolo babatka, plus domace prace. Az neskor som si uz vedela viac casu ukradnut aj pre seba. Lenze ja som mala.prve dieta dost nespave. A ked uz boli dve, tak to este menej, lebo mam len dvojrocny rozdiel.

zuzinka888
19. nov 2022

Kazdy utorok a stvrtok mam 4-5 hodin uplne volno. V utorky chodi kocikovat svokra- naobeduje sa doma, nabalim maly olovrant a flasku mlieka a mam klud. Vo stvrtok to iste ale mama. Obom rovnym dielom. Ja zatial pospim, upracem operiem oholim si nohy (aj vsetko ostatne). Umyjem a ozehlim vlasy... Syn ma 9m a ostatne deti su skoro samostatne- tie iba " krmim a napajam"🤣🤣

biankaaaa
19. nov 2022

Mám 10 mesačného a som na tom úplne rovnako. Muž 12tky v robote, nočné, cez voľno dokončuje dom. Mám pocit, že nestíham nič a domácnosť mi padá na hlavu. Už začal chodiť popri nábytku,takže ak je hore, musím na neho nonstop dávať pozor, sám neostane ani na chvíľu, musí byť vždy pri mne. Takže keď nespí, nespravím nič. Spánky ma 2 po jednej hodine, to sa akurát ja najem, umyjem riady, popracem hračky a je hore...večer ho uspavam hodinu, hodinu a pol, idem sa osprchovať, navečeriať a rovno si ľahnem spať, lebo ma čaká zasa nočná šichta. 🤦🏻‍♀️ Takže určite nie si sama, necíť sa zle. Hlavne sa neporovnávaj s inými maminami, ja mám tiež kamošku, ktorá má o mesiac mladšie bábo a začala piecť torty. Vo veľkom, fakt nonstop má zákazky a ja som sa cítila total neschopne. Nakoniec vyšlo najavo, že jej malý nieže nechodí popri nábytku, nestavia sa o stolíky, ale ani len neštvornožkuje ešte, ledva sa plazí, cez obed jej pospí 3hod a odkedy mu začala na noc dávať radšej UM namiesto kojenia, tak spí až do rána bez zobudenia. Pri takom režime by som veru aj ja rada piekla ☺️ netráp sa, zlepší sa to

som_realistka
19. nov 2022

@bolarazjedna ahoj, pri prvej dcére som mohla riadiť zemeguľu, bola ukážkové dieťa. Pri druhej sa prvé štyri mesiace moja zemeguľa zmenšila na sedačku kde som kojila, a prísaham, že keď nemala prso v ústach tak jacala nenormálne, kúpeľňu a kuchyňu. Všetko prešlo 😀

ayanamirei
19. nov 2022

Mam dve male deti (10m a 23m) a skolaka. Stiham omnoho viac ako pri tom prvom 😂
-XL pracka, susicka, mycka, robo mop s vysavacom su nevyhnutna vybava
- nezehlim,lebo netreba, pekne poskladam alebo zavesim zo susicky
- ked upratujem zapajam deti - dostanu vlhke vreckovky a "upratuju" so mnou (ale okrem toho upratujem nonstop cez den ,nedovolim aby mi bordel prerastol cez hlavu takze tych 5minut detom nechybam).- vysavam aj 2-3x denne, deti vysavac nahanaju, kopa srandy😁ked varim tak maju misky a "varia" tj robia nenormalny hluk, ale mne to nevadi. Ak nevladzem/nestiham/den blbec etc...tak jedlo objednam.
A to este chodim s detmi po najstarsieho do skoly a nasledne sa vecsinou 2-3h ucim s najstarsim, mensi sa hraju pri mne alebo behaju na dohlad 😁😉
Ale uprimne vek okolo4m bol vzdy kriticky,lebo vsetky deti boli nespokojne,ze sa nevedia pohnut z miesta, ked sa konecne po par tyzdnoch pohli,vsetko sa zlepsilo. Ale ty mas vyhodu,ze mas len jedno, takze sup na hraciu deku a deku spokojne so sebou vsade po byte a porobis si.

marianarem
19. nov 2022

@bolarazjedna Ja som tiez ten typ, co.pri babatku nic nestihal. Neverila by som, ale ja som naozaj bola jedna z tych legendarnych mamiciek, co su do poobedia v pyzame. Teraz uz ani velmi nechapem preco. Pripisujem to tomu, ze som proste bola v soku z tioho, co vsetko obnasa mat dieta. Nielen fyzicky, ale aj emocne. Mala som ho proste plnu hlavu, bola som ako v inom svete, mala som pocit, ze mi to zabera vsetok cas, ale realne mal 4-5 spankov denne, nikam este neutekal, na nic nebezpecne nemal dosah, bol tam, kde som ho nechala, uplakany nebol. No je to taka zahada 🙂

nwnw
20. nov 2022

@bolarazjedna zapojit viac muza. Vecerme kupanie a hranie je u nas tatova domena. No a je to iba obdobie, ked bude pohyblivejsi, tak sa viac zabavi a unavi. A kazdy vikend ked ides k svokre, tak potom jasne ze nestihas velke prace. Ja pri detoch nap neviem umyvat kupelky a okna.. tva to dlho a mam paniku z toho,ze mi strcia ruky do Domestosu.

erinka90
20. nov 2022

@bolarazjedna ja som zehlila iba 3 mesiace, a obe deti bez problemov. My sme mali postielku aj v obyvacke,a tam sa prehrali dost dlho. Teraz ma syn 9m. a postielku sme vymenili za sietovanu ohradku. Mame otvoreny priestor, tak na mna vidi a je spokojny. Ked mam pracu v inych castiach domu na dlhsie, tak ho beriem so sebou a davam do sedacky. Nehovorim, ze luxujem 3x denne cely dom, ale najnutnejsiu udrzbu zvladnem tymto sposobom. A cez den spi vonku v kociku. Na prechadzke zaspi, a potom hned domov odparkovat kocik. Lebo ked dlhsie spi "za jazdy" a az neskor zastaneme, zvykne sa zobudit.

marzuz89
20. nov 2022

@andrejka1974 tie, ktore to zvladaju, si to len myslia? Prosim ta, preco je tu na MK taky problem akceptovat, ze su aj zeny, ktore si veci nastavuju tak, ze zvladaju deti, seba aj domacnost?

@bolarazjedna zacnem tym, co ma zaujalo najviac - ze cez vikend manzel vezme maleho kocikovat a ty aj tak nic nestihnes. Co rusi tvoju pozornost? Nie si casto na mobile, telke? Nie je mozne, aby si za 2hodiny nestihla upratat cely byt. Ked manzel vezme deti cez vikend na 1,5h ci 2 von, upracem vsetko - uvarim si kavu, pustim podcast, povysavam, umyjem podlahy (35min), umyjem wc (15min) a kupelnu (30min). Nalozim vylozim susicku, pracku (to je par minut jeden ukon) a niekedy mi vyjde aj 15min na gauc plus socialne siete. Kuchynu som si nastavila tak, ze upratujem kazdy vecer do cista, niekedy sa mi nechce, ked necham neporiadok, berie mi to rano cas. A uplne zbytocne, lebo 15minut vecer, ked deti spia, je 45minut rano, ked subdeti hore 🙂
Chodite kazdy vikend k svokre. To na co? Ved jeden, max 2 vikendy musia stacit, prvoradi ste vy ako rodina. Potrebujete cas spolu, nie kazdu volnu minutu byt s rodicmi, jednymi, ci druhymi.

Porozmyslaj, akym sposobom upratujes, ci nahodou nie narazovo, odkladas vsetko po pouziti tam, kam patri? Ja som napriklad nikdy nepochopila, ako mozu byt prebalovacie potreby rozvlecene po celom byte. Alebo oblecenie, tam teplaky, tam ponozky. Ved to je nonsenz. Alebo pohariky, hrnceky, kde kade. K tomu vediem aj starsieho (ma 3,5r, vsetko vracia na svoje miesto, nepovaluje sa kusok jeho oblecenia, jedava iba vyhradne za kuchynskym stolom a podobne)

Bude to iba o systeme, mas tam teraz rodicov, to su 2 ludia nonstop na babatko, je vikend, takzr aj manzel doma. 3ja ludia, jedno babatko, a ty ako 4ty clovek nestihas ani tak. Skus sa zamysliet, kde je problem, a ten odstranit. Ved nakrm babatko, napusti vanu, daj si hodinku - oholis sa, oepilujes, stihnes telovy peeling, telove mlieko a aj vlasy umyjes. Na babatku budu 3 dospeli ludia, snad tych 60minut zvladnu 🤔

Obe deti mi spia v postielkach od babatiek, vedome som ich ukladala iba tam. Jasne, ked sme boli na prechadzke, ci autom, spali podla potreby tam, no doma iba vyhradne v postielke. Robila som to s cielom do buducna, aby postielku poznali ako bezpecne miestecko, nepoznaju fitloptu a ani natriasanie na rukach. Moju naruc poznaju, objimam ich, nosim, stiskam.. Ale zaspinkavaju po pusinke, peknych slovach - ulozenim do postielky, postele. Nastuduj si, ako funguje detsky spanok, velmi to to pomoze. To, ze sa zmenil spanok, je prirodzena regresia, ktora prichadza okolo 4m. Deti menia soankove potreby, co fungovalo, nefunguje. Je to narocne obdobie ktore prejdes tak, ze nic menit nebudes. Ak spinka dieta v postielke a ty to chces zachovat, zachovaj. Utis na rukach, nech je babatko spokojne, prebalene, nakrmene.. A do postielky. Pohladkaj, daj dudlik ak pouzivate.. Ale zmeny typu kocikovat doma, uspavat na fitlopte.. To domazu velmi pokazit. Teda ak ti zalezi na postielke. Mne zalezalo na spokojnych detoch v postielke, co tym detom neukazes, nepoznaju.

Mne velmi pomahal dosledny vecerny rezim. U nas nie je ziadne ponocovanie, nikdy som nenechala deti hore. Teraz do 20 spia obaja, mladsi aj starsi. Starsi niekedy zaspava dlhsie, tak aj o 20:30, no po 18 sa u nas zacinaju vecerne rutiny. Dennodenne. Ten cas, ktory mas potom na manzela, seba, svoje zaluby a aj na domacnost.

Nikdy som nemala kresielka, ohradky, zabrany aby deti nechodili po byte, ziadne zabrany na zasuvkach, skrinkach, zabranu ku stromceku Vianocnemu.. Varim, upratujem, deti nam nikto nechodi strazit.

Velmi odporucam nerobit veci impulzivne ale zastavit sa, premysliet si. Nastavit si system. Ziadni zruti casu - ak chcem upratovat, nepozeram do mobilu. Este mi velmi pomohlo naucit hrat deti same. Mladsi ma este len 10m, ale u starsieho to pomohlo a velmi. A neucit deti na mobily, tablety, obrazovky, vobec to nepotrebuju.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marzuz89
20. nov 2022

@elizabet173 dakujem, ano, to je pravda, nie si doma, nerozhadzes 😅 ani v kuchyni 🤭 zase my ale velmu lubime cas doma - knizky, spolocenske hry, a top je pomoc v domacnosti prave. Starsi vari a pecie odkedy "sa narodil" ❤️

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejka1974
20. nov 2022

@marzuz89 ty máš len jedno a už nestíhaš ,keď je deti viac už sa stíha menej a aby som mala upratané na úkor deti to určite nie a zasa byť vyštavená z práce a nemať čas na seba tiež nie je ok a však počas víkendov choďte s mužom spolu na prechádzku a keď malý zaspinka niečo upraces a keď si unavená tak odychuj

marzuz89
20. nov 2022

@andrejka1974 asi si chcela oznacit ale autorku 🙂

lenka2232
20. nov 2022

Asi to velmi s tou domacnostou prezivas,ci? Tiez som bola taka,nervacila som,ze je doma bordel a potom som bola unavena ako pes..teraz to uz neriesim..jeden den periem,druhy den utriem prach,vysavam a ked maly spi,umyjem podlahy..je pravda,ze maly mi “pomaha”,akoze utiera prach atd.aspon ho zabavim a ja si robim svoje😀 proste,rozdelim si veci,co chcem porobit na viac dni a niekedy ked sa mi nechce,tak to ani nespravim..uz to tak neprezivam lebo pri malych detoch je ten poriadok neudrzatelny…a som aj kludnejsia..a zasadne nezehlim,neznasam to..ked chodime vonku,pustam na vysavanie robota a 2x do tyzdna povysavam s velkym vysavacom..jednoducho,snazim si co najviac ulahcit robotu😀

bolarazjedna
autor
20. nov 2022

@erinka90 "Na prechadzke zaspi, a potom hned domov odparkovat kocik. Lebo ked dlhsie spi "za jazdy" a az neskor zastaneme, zvykne sa zobudit.".... No to idem vyskúšať! ☺️

Ja sa snažím tiež ho brať všade so sebou na hracej deke, ale po istom čase vyžaduje, aby bol na rukách. Aj na tej hracej deke, včera som prerušila umývanie riadu asi 5x, lebo stále mu vypadla hračka z ruky za hlavu a začal mrnčať.

marzuz89
20. nov 2022

@bolarazjedna hmmm, a prosim ta preco mu podavas hracku, ktora mu vypadne z ruky? Ved ako sa bude rozvijat? On sa ma za tou hrackou nacahovat, natahovat svaly, ako pride na to, ze jeho telo sa vie aj otocit, pivotovat na rukach? Ked len lezi bez pohybu a maminka skace a dava hracky spat do ruk? Samozrejme, ze mrnka, lebo babatka su uzasne sikovne a vie, ze ked zamrnka, hracka sa vrati do ruk. Ak sa snazi dlhsie, a nejde, preziva frustraciu, ale ta frustracia ho taha dopredu. Pomoz mu ak sa snazi dlhsie a nejde to, tak, ze das hracku blizsie, alebo z opacnej strany, ale nevkladaj mu ju do ruk prosim ta a neprerusuj umyvanie riadu 5x. Potom jasne, ze neurobis nic, ked nenechas dietatko aby sa same rozvijalo, skusalo, co vsetko dokaze. Toto sa ti velmi vypomsti ked bude starsi. Nebude sa vediet zahrat ani na sekundu sam s takymto pristupom teba ako mamy. Lebo ak podavas hracku 5x za par minut do ruky, budes pokracovat takto dalej so vsetkym ❤️

bolarazjedna
autor
20. nov 2022

@marzuz89 oh no ja viem, že sa ma hrať sam a rozvíjať sa ☺️ ale jemu stále padla hračka za hlavu, no tak to nevidel, a 4mesacne bábo ešte si myslí, že keď tu hračku nevidí, tak ani neexistuje. Keby mu to vypadne z ruky na bok, že ho otočením zbadá, tak mu tú hračku nepodám.. ☺️ Keď je na brušku, pekne sa už otočí za hračkami, len tesne po jedle ho nemôžem dať na bruško...

A máte pravdu, že chodíme veľa k svokrovcov, resp k našim rodičom, no sú ďaleko, tak nedá sa stretnúť cez týždeň. A zas není to úplne každý víkend, ale väčšina. Keď sme doma, tak manžel chce ísť tam a tam, na výlet, aby sme nesedeli doma. U svokrovcov tiež nesedíme celý deň s nimi, ale stretneme sa aj s ďalšou rodinou ( krstný rodičia syna) alebo s kamarátmi, ideme na prechádzku atď. Ale na druhej strane aspoň cez víkend nemusím variť a svokra vždy nabalí jedlo na pondelok, niekedy aj na utorok.

Žehlenie - ja zehlim iba veci pre malého, viem, že už by nebolo treba, ale mne prídu tie male vecičky pokrčené bez žehlenia a nemám z toho dobrý pocit.

Upratovanie - U mňa 1hodinu trvá vysávanie, umývanie dlazky asi pol hodinu, ale to musím na etapy, aby v prípade potreby som mohla ísť do detskej, do kupelky, ak by bolo treba prebaliť malého. Prach utieram asi 15-20minut. No ale bude upratané za 2 hodiny, ale ja som si zas neoddychla.

Nie, nesedavam pred telkou. Klasickú telku ani nemáme, iba Netflix, a zapiname telku ani nie každý deň, aj to iba večer, aj to veľakrát zehlim pri tom. Na mobile som asi často, áno, ten čas by som mohla redukovať, lebo minúty utekajú rýchlo pri tom. Ale napr. aj s kamoškami sa rozprávam cez hlasové hovory, vždy to nahrám alebo pustím ich nahrávku počas prechádzky, alebo žehlenia, umývania riadu, čistenia zeleniny, čiže snažím sa robiť 2 veci naraz.

Mám pocit, že vo "voľnom čase" stihnem tak akurát umyť si vlasy a oholiť si nohy, no ja to za oddych nepovažujem. U mňa sprcha s umývaním vlasov a holením trvá 40minut, potom ešte vyčistiť nechty, obrúšiť päty... A česanie, fenovanie ďalších 30minut. Bez toho by boli moje vlasy nepoužiteľné. Robím to cca á 4 dní, takže áno, zoberie to veľa času.

Možno by som mala manžela viac zapojiť. No v tom sa naše názory veľmi nestretli. Keď som sa s ním chcela o tom rozprávať, tak on ma predbehol s tým, že od narodenia dieťaťa je vraj stále s nami a nestíha druhú prácu (živnostník), plus venovať sa hudbe (to je jeho koníček ale aj z toho máme peniaze). Vraj robím domáce práce neefektívne, keď to nestíham. Nepíšem to, aby ste útočili na neho, prosím nerobte to. Zase sú ženy, ktorých manžel je celý týždeň preč, a starajú sa o deti samé, a stíhajú to.

Vidím to tak, že budem musieť nastaviť ráno budík a stanoviť manželovi fixný čas aj cez týždeň, keď zoberie malého na starosti. A aspoň 1 víkend v mesiaci byť doma a nerobiť žiadny program.