Kupujú svokrovci vášmu bábätku darčeky?

knihomolka2
16. okt 2013

Som si vedoma, ze nadpis tejto temy znie hrozne zistne, ale aj tak sa spytam.
Kupuju vasi svokrovci vasmu babatku nejake darceky alebo hocico ine? Moji svokrovci, s ktorymi si inak v podstate dobre vychadzam, nam zatial dali peniaze na postielku, vankusik a perinku do postielky (to bolo niekolko mesiacov pred narodenim mojej dcerky, stalo to tusim 180 eur) a odvtedy som pre nu okrem jednych teplackov nedostala nic (ziadne hracky, kozmetika, plienky). Teraz ma 4,5 mesiaca, minuly tyzden sme mali krst, ani vtedy ziadna pozornost. Pre svokrovcov je to zatial jedina vnucka. Na slovenske pomery nezarabaju zle (nie su to bohaci, ale urcite zarabaju viac ako je slovensky priemer). Niezeby som bola na ich darceky odkazana, len mi to pride zvlastne, v mojej rodine si totiz davame darceky casto.
Ako je to u vas v tomto ohlade?
Ak si myslite, ze som materialistka, pokojne mi to napiste, mozno je naozaj problem skor vo mne a v mojich prehnanych ocakavaniach a nie vo svokrovcoch
PS: s nikym som tuto vec neriesila, uz vobec nie s manzelom (mrzelo by ho, keby nieco take vytiahnem), preto som sa rozhodla takto anonymne vo fore...
Dakujem za kazdy prispevok 🙂

adkoalauri
16. okt 2013

@knihomolka2 U nás dostáva syn na narodeniny, meniny, Ježiška peniaze - ja mu potom kúpim nejaký darček, na Veľkú noc čokolády a keď príde svokra na návštevu, vždy donesie malinovku alebo cukrík, jogurt. Moja mama mu stále kupuje aj oblečenie, hračky atď. ale ja to neriešim. Hlavné je, nech sa o neho zaujímajú, zahrajú sa atď. Ja vždy hovorím, že nič si so sebou nezoberieme na druhý svet 😀

zuzanaf
16. okt 2013

@knihomolka2 Nerieš to, nie v každej rodine sa zvyknú dávať dary, hlavne nech ju majú radi 🙂

marylis
16. okt 2013

@knihomolka2 No mne sa to zda normalne, ze ti pride cudne, ze ziadne darceky ste pre malu nedostali. Clovek by cakal, ze ked to je ich prva vnucka, tak budu prispievat. Nam svokrovci davaju 100€ mesacne na plienky, potom, ked hocico potrebujeme, kupia. Autosedacku, oblecenie,... A nasi detto. Tiez je to prvy vnuk, tak kazdy mu chce vzdy nieco kupit. Dokonca aj moja babka malemu vkuse daco nosi a aj moja teta. Co navsteva, to kopec darcekov. 🙂 A tak by to malo byt. Ak maju na to peniaze, tak sa mi zda divne, ze nic... 😠

eeffka
16. okt 2013

@knihomolka2 samozrejme, davaju a kazdej vnucke ( su 4), teraz ideme na oslavu babkinych menin a aj tam nieco dostanu ( sice sa mi to nepaci ale co uz)
ale take ze ku krstu je samozrejmost a nemusia to byt zlate retaze aj ked u nas boli, ale plienky, cajik, flaska.... to su veci co si "mozu dovolit" aj autobusar a predavacka, ako niektora babenka pisala.
nehovoriac o tom ze ked idu ku nam na "kavu" tak donesu ovocie, sladkosti, dievcatam oblecko ( teraz naposledy napr pyzamka), zasa na tu kavu nechodia kazdy den ale tak raz za 1-1,5mesiaca

janka2115
16. okt 2013

No ja som ešte ani neporodila a svokra už nakúpila bodynká...nie žeby mi to vadilo, ale odovzdala mi to so slovami že jej zato umyjem okná alebo aspoň poutieram prach. Bola by som ale radšej, keby sa trocha stránila, veď ešte sa mi ani bábo nenarodilo a už vraví ako ho mám vychovávať...A bola by som radšej keby nekúpila nič, aj ja som nakúpila len taký základ do pôrodnice, u nás je veľa detí a väčšina potrebných vecí sa posúva, nikto nebude nič skladovať..

nenullienka
16. okt 2013

Nikdy mu nič nekúpili. Svokra mu dáva hračky čo má odložené po mojom manželovi a aj to tak jedno, dve autíčka. Dáva mu sladkosti len to čo dostal svokor v košoch na 60-tku. A to pracuje v Rakúsku, a veľa krát som ju prosila či by mu tam nepozrela topánky, vetrovku. Vždy mi povie, že nevedela veľkosť, jej sa to videlo drahé. Na prvé narodeniny mi dala 50 € nech mu niečo kúpime na oblečenia a na druhé narodeniny mi dala 35 €. Raz za rok na Mikuláša mu dá banány a mandarínky. Ja to už neriešim ja čo potrebuje to mu kúpim alebo moji rodičia. A to ma najviac hnevá lebo moja mama tá by ho komplet obliekla, ale mne je to strašne blbé. Ja mam pocit ako keby som ju využívala. Tá ma vždy zahriakne, že je to jej prvé vnúča a ona mu kúpi čo ona chce. Niekedy to už fakt preháňa. Nepoviem keby mu kúpi čiapku, pančušky. Teraz pozerala komplet na zimu tak som jej to zakázala, že je to veľa peňazí. Tak mi povedala, že mu to dá ako darček pod stromček v predstihu. Tak niekedy je aj lepšie keď nekupujú. A hlavne hračky potom čaká stále, že niečo dostane 😝 😅

adrioska
16. okt 2013

@knihomolka2 a nemozu mat financne problemy, o ktorych neviete, nechcu zatazovat, tak trochu pribrzdili a setria?

katie555
16. okt 2013

stari rodicia - 'svokrovci' byvaju od nas tak 300km, chodia sem tak raz za 6-8 tyzdnov a vzdy jej minalne nejaku drobnost donesu..Pri vianociach, a narodeninach vzdy sa spytaju ci chceme nieco konkretne, ked nie tak kupia par rozumnych hraciek a poslu peniaze na ucet, tak potom ked ja nieco potrebujem malej vyuzijem.. Nam to tak vyhovuje (hlavne to ze sa spytaju a nekupuju bezhlavo) a im asi tiez .Po ozname ze budu stari rodicia tak hned povedali ze postielku kupia oni, aby sme nekupovali, ta dosla par tyzdnov pred narodenim.
Moji rodicia vidia malu tak 2 x do roka a pytaju sa co kupit a donesu vtedy darceky

knihomolka2
autor
16. okt 2013

@janka2115 🙂 to zas ja mam asi to stastie, ze hoci malej svokra nic nekupuje, aspon sa nestara do mna ani do vychovy. O malu zaujem ma - hrat sa i kocikovat, ale svoje nazory mi nevnucuje. To si myslim, ze je dost vyhra 🙂)

knihomolka2
autor
16. okt 2013

@adrioska myslim, ze nemaju financne problemy. V podstate toto je asi celkovo ich zivotny styl - oni ani sebe velmi darceky nedavaju, manzel bol vychovavany skromne (na Vianoce dostaval ako dieta darcek - dva). Asi to proste musim respektovat

knihomolka2
autor
16. okt 2013

@eeffka no ved hej, moja mama ku krstu tiez nekupovala zlate retiazky, ale doniesla malej darcek v podobe overalu z Lidlu a svetrik. A potesilo ma to🙂

lenka1989
16. okt 2013

bud rada , ze kupuju moji svokrovci davaju stare 20 rocne veci z pojdu z domu to hned koncia aj v kosi

haslerka27
16. okt 2013

podla prilezitosti..kedze byvame daleko tak v ramci moznosti svokrovci malej obcas daju peniazky,alebo nejaku malickost..moji rodicia takisto...nejak to neriesim ale rozhodne nas ani jedna strana nezahrna pozornostami,ani na to odkazana nie som.

zuzik307
17. okt 2013

@knihomolka2 vyzera to tak, ze asi ani /nastastie/ nebudu 😉 na krstiny dostala od svokrovcov zlaty privesok a dvojdielne pyzamko velkostne asi na dvojrocne dieta 😵 teraz mala dcerka rok, tak ledva zavolali /aj to dva dni po/...za ten rok absolutne nic...byvaju 300 km od nas, vidime sa tak 2-3x do roka...moja svokra sa celkovo s darcekmi "nepara"- muz dostal na Vianoce darcek, ktory den predtym dostal niekto iny...ja som dostala strasny hryzuci sveter asi pre 70-nicku, a jedno z vnucat dostalo knizku, ktora len zobrala z domacej kniznice a zabalila 😅 financne problemy nemaju...

ustrachana
17. okt 2013

Moj syncek bude mat teraz 2 rocky a od svojej "super babky" nevidel ani lizatko 🙂))) vlastne ani ju 😀 hlavne je, ze druhe vnucata su obdarovane, moj syn dostal akurat titul skaredeho s vypulenymi ocami 🙂 titul na nu je bohuzial na tejto stranke nezverejnitelny🙂

matozazzo
17. okt 2013

@knihomolka2 Mozes byt stastna, nam svokrovci nedali ziadne financie - ved naco, zarabame, a dcerkam kupia darceky len na sviatky a Vianoce, obcas, tak raz do roka mozno nej. puncosky v akcii... Okrem krstin, tam dostali obe zlatu retiazku s priveskom a svetrik s ciapockou do krstu. Beriem to tak, ze je to ich syn a ja som nevesta, ich dcera - to je o inom... Vsetko, aj celu vybavu sme si kupovali sami.

knihomolka2
autor
17. okt 2013

@ustrachana to je zvlastne, ze druhym vnucatam kupi darcek a tvojmu syncekovi nie...Preco? Nemusis pisat, ale zaujimalo by ma to 🙂

ustrachana
17. okt 2013

@knihomolka2 vies ze aj mna by to zaujimalo🙂)) ale je to v pohode, moje dieta nie je o nic oskodovane a pohrdat nim a urazat ho nenecham 🙂 ked sa jej nato spyta moj muz tak vzdy povie ako ma odlozene ( akoze peniaze) uz sa na tom doma bavime 🙂))))

tiumen
17. okt 2013

@knihomolka2 aj keď ja mám termín až v decembri tak sa tá stará bosorka (svokra) nezaujíma o malého vôbec.. Včera mala napr dôchodok a odložila z tých peňazí pre svoje 2vnúčence, a nám nikdy nedala nič že nech kúpime malému niečo, radšej to prechlastá.. Ale za to, moja mama to je iný prípad 😀 tá mu už toľko vecí pokúpila že koniec 🙂 a je mi to aj jedno či mu stará niečo kúpi alebo nie, od nej mať radšej svätý pokoj, lebo by mi to ešte niekedy v budúcnosti vykričala..

mimikas
17. okt 2013

@knihomolka2 moji svokrovci si ani riedne nepamataju datum narodenia naseho syna, darceky od nich?? Netusime co to je. Na vianoce drobec dostane 30 eur a koniec, tym sa to pre nich konci, koniec koncov, je to nase dieta, preco by mali prispievat na vybavicku?

mirka414
17. okt 2013

@knihomolka2 moj svokor dal dcerke na konto postupne okolo 12.000 e a moja mamina spravila dcerke vkladnú knizku a ma tam 100e velky rozdiel,že ?ale vobec to neriešim a ani neporovnávam kto kolko a čo dal.Všetko čo potrebuje máme a aj keby jej svokor dal len 10e bola by som mu za to rovnako vdačna a vobec by som nad takymito vecami neuvažovala.

tati27
17. okt 2013

Moja svokra našej malej za skoro dva roky dala jednu bábiku a sadu plastových riadov z číňaku. Malá to zobrala raz do ruky, rozpadlo sa to a hneď to skončilo v koši. Ale o darčeky v podstate nejde, tak malé deti toho ani veľa nepotrebujú. Čo ma ale viac štve je, že má jediné vnúča a ani raz s ňou nebola na prechádzke, nikdy ju nekočíkovala a dôvodom je to, že ju každý deň nepozvem. Keby som neposlala muža aj s malou k nej asi by sa nevideli celý rok a to bývame asi 100 metrov od seba.

danulicek
17. okt 2013

Moja svokra nosí stále Tomáškovi oblečenie. Veľakrát som jej hovorila, že nepotrebuje, nech si radšej peniaze odložia, ale napriek tomu mu vždy niečo donesie - či nové, či zo sekáča (jej záľuba, nakupovať v sekáči). Hračky a ani peniaze Tomáško nedostáva - myslím, že na to, aký je malý (má 5 a pol mesiaca), má hračiek od nás, rodičov, dosť a čo sa týka peňazí - my si peniaze medzi sebou ako dary (s výnimkou svadby, výročí atď.) nedávame. Radšej sme spolu a dáme si nejaké dary "ušité" na mieru a myslím, že pri Tomáškovi to bude to isté.

Naopak, s mojimi rodičmi fungujeme už dlhodobo tak, že sa kupuje len na Vianoce a narodeniny/meniny niečo, čo sa vopred dohodneme, že potrebujeme. A tak to zrejme bude aj pri Tomáškovi, neočakávam, že by dostával darčeky pomimo a úprimne - bola by som v šoku, keby to tak bolo. Ale zase, mamina mi podarovala výbavu po nej, po mne a po bratovi, že škoda kupovať nové veci 😀 Takže čo sa týka darčekov, pohľad na to je na jednej aj druhej strane iný. No toto s manželom vôbec neriešime, pretože Tomáška ľúbia obe strany a to je dôležitejšie. Zatiaľ je jediný vnúčik na oboch stranách, takže uvidíme, ako to bude, keď bude mať dieťa môj brat alebo moja švagriná.

livia19
26. okt 2013

Svokrovci nám zaplatili postavenie domu 🙂 Platili Táničke každý mesiac škôlku, Samkovi taktiež 🙂 Tánička je teraz prváčka 🙂 Školské pomôcky jej nakúpili 🙂 tašku, peračník, papuče atď., takže sa nestaráme o tieto veci 🙂
Svokrovci nekupujú hračky, abo také veci 🙂 Radšej zaplatia 🙂)

domcha24
29. okt 2013

no ja som mala presne taky isty problem,svokor mi nezije ale svokra kupila malej len pri narodeni taku supravicku,ktoru mala nasebe len raz aj to ked sme sli z porodnici,lebo to bolo male.odvtedy nic,na krst dala tortu.no moji rodicia kupuju ci uz oblecenie alebo par hraciek,a tak.tiez ma to stvalo ze ju nenapadne jej kupit vobec nic,minule som jej naznacila ze mama jej kupila taky pekny kabatik teply,tak ona sa minule ponukla ze ona jej kupi zimny overal,ma to aj potesilo,povedala som ze nech jej kupi velkost na 1rok aby jej bol radsej vecsi,moja mala ma 5 mesiacov.a ona jej kupila overal na 2az 4mesiace,takze mi je uplne nanic...som ani nevedela ako mam nato reagovat ked som zbadala ten mini overal.

metisa
5. jan 2014

Podla mna niesi materialisticka.
Moji svokrovci nam dali aj na krstiny, aj na prvy rok aj na prve Vianky peniaze aj darcek.
Moja mamka ale kupuje mojmu malemu furt nieco / male drobnosti, ako hrkalky, auticko, vyzivku a tak. Svokrovci zas niesu asi na take drobnosti, dali nam akoby "naraz".

karamelkax
24. jan 2014

No ja mám opačný "problém" 🙂 Mne svokra pre malého kupuje stále niečo, ešte pred pôrodom som dostala plno vecí, všetko podľa jej vkusu a väčšina vecí bola prekvapenie 🙂, pri večeri som raz spomenula že chcem isť malému kúpiť krátke bodičko do tesca a na druhý deň už ráno cestou do práce to ona kúpila (ale nespýtala sa aký typ a farbu) nemala som ani možnosť sa sama potešiť a niečo konečne kúpiť a mať z toho radosť lebo ona ma vždy predbehne. Rozmýšľam či nieje trochu posadnutá nakupovaním 🙂 Inak dobrá žena vážim si ju len toto ma rozčuluje, len sa desím už vždy na vianoce a sviatky keď vidím plné igelitky "strašne potrebných vecí" a doma to už nemám kde pchať...a malému kupuje darčeky veľmi v predstihu - hračky s ktorými sa bude môcť hrať o 2 roky, 300 plienok ktoré jej poradila nejaká známa a keď sme ich malému dali zistili sme že mu nesadnú a stále ich precikáva a prekakáva. Nechcem vyzerať nevďačne, ale dary podľa mňa treba dávať keď je príležitosť a v primeranom množstve nie kvantá nevyužiteľných vecí...

mizu89
13. mar 2015

Ahojte mamicky ja mam zatial ten isty problem ako vy.pri narodeni maly dostal 100€ zo svokrovych ruk svokra by podla mna nedala svojmu muzovi peniaze a on ich dal nam.to je blbost asi.takze od svokri pri narodeni nic 0€.potom raz kupila dupacky ciapocku a rukavicky. Na vianoce sme dostali misku poharik na pitie lyzicku a vidlicku +50€.to iste aj svagrina co ona bola este len tehotna a uz dostala daco a ked som bola ja tak som nedostala nic ☹ berem to normalne lebo boli vianoce.od vtedy maly nedostal nic ani na krstiny.akurat som mu ja a svokrina kamaratka kupili nejake oblecenie.potom ked veci uvidela svokra tak sa spytala ci nieco maly nepotrebuje ja na to hrubo NIE NIC!nechcem aby sa mu stale nieco kupovalo ale viac veci mu kupuju moji rodicia aj ked v sekaci alebo vo vypredajoch po cca 1€ ako svokra.pritom povedala ze bude kupovat ked bude vecsi no pochybujem.a to si ona furt nejaku hovadinu kupi ktoru ani pomali nevyuziva.som zvedava ci bude kupovat druhemu vnucatu.ak ano tak to ma urazi aby druhe vnuxa dostalo a moje nie...a to este som zabudla robi v den braven zaraba viac ako moja mama postarka a moj oco podnikatel co teraz ludia kupuju malo materialu.AKO STARKA PRE MOJE DIETA MA SKLAMALA ☹

maslenka47
13. mar 2015

@mizu89 chudinka, ked od svokry NIC NECHCES, tak preco tu palces, ze nic nedostanes. A ano, pisem TY nic nechces a TY nic nedostanes, pretoze 4mesacnemu to je naozaj uplne ukradnute.

Je uplne jedno, co kupi alebo nekupi druhemu vnucatu, lebo ty si urazena uz teraz, ze nekupuje TEBE (ty tomu hovoris pre tvoje dieta, ale sorry, mam dojem, ze ti ide hlavne o seba).

Ako starka mozno nakoniec bude lepsia, ako tvoja mamka, pretoze vztah nezavisi od toho, kolko krat sa zastavis v obchode kupit rodicovi dietata nejaku somarinu. Lenze to jej musis dat prilezitost a nie ju poslat do prdele s otazkou, ci maly nieco nepotrebuje. Ja by som sa na mieste svorky takej namyslenej urazavej soplani tiez nasilu nepchala do zadku. Ked sa mienis urazat este aj za taku otazku, tak v podstate mas, co si chcela. A ak niekto pokazi decku vztah so starym rodicom, tak to budes hlavne ty.

natalka13
13. mar 2015

Tak ja uplne zasnem, co vsetko ocakavate. ved ste dospely, pracujuci,preco by vasi rodicia mali nieco neustale kupovat, dotovat skolky,kruzky........Narodeniny, meniny Vianoce OK, patri sa ich pozvat na oslavu a od nich sa patri doniest nejaky darcek.
Ak vladzu a chcu vnuca podporit v sporte,nieco kupit OK, ale potom sa z toho stane zvyk, deti sa naucia,ze neustale dostanu hracku, sladkost......toto prave nieje 2x vychovne.