Mám obavu z druhého dieťaťa, zmení sa to?

anonymka11
17. okt 2019

Dobrý večer dievčatá viem, že toto bude ťažšia otázka pretože chápem ze každá to vidíme asi ináč a každá to aj ináč berieme. Ale predsa len potrebujem radu ide o to ze mam 4 ročnú dcérku veľmi asi rok už túžim po druhom dieťatku teda tak Vám poviem, že rok dozadu som túžila veľmi brala by som ho hneď a čím je to dlhšie začínam mať pocit, že to slábne. Nie nepokusame sa s manželom ešte o bábätko chceme až teraz na vianoce chcela som aj niečo odrobit a ze by sme sa pokusu až teraz. Ale tu je práve to ze tým ze dcérka má už 4 je pomaly sebestacna veľa vecí už zvláda úplne sama dá sa s ňou porozprávať proste všetko a bojím sa znovu všetkého odznovu nočné vstavanie, plakanie, davanie stále pozor ved viete aké to je mať malé dieťa. Je táto obava normálna alebo mam radšej počkať s druhým dieťaťom alebo zmení sa to? Za každú radu budem šťastná ďakujem

marca12
17. okt 2019

@anonymka11 jasne,ze normalna,ale cas tak rychlo leti,ze sa ani nenazdas a bude aj druhe samostatne 😀 kazde dieta by malo mat surodenca,bude to super,neuvazuj nadtym tolko

sapetka
17. okt 2019

@anonymka11 nechaj tak neries. Bude ako ma byt. Ja si zas nemyslim ze kazde dieta by malo mat surodenca, nie je zle ked su dvaja ale ani katastrofa ked je len nedinacik. Myslim ze sa nemusis nicoho bat. Raz dva sa do toho dostanes. Mala ti bude pomahat bude to take este krajsie obdobie mozno. 😁hlavne si to musis s manzelom ujasnit.

anonymka11
autor
17. okt 2019

@sapetka
@marca12 ďakujem tak vám poviem ze manžel aj ja v tom mame jasno teda obaja by sme chceli dieťatko ale menzel je práve ten ktorý rozmýšľa aj dopredu a tým pádom tam vidím aj tie negatíva nie len pozitíva 😁 a tým ze nato myslím tak stále si hovorim joj že ako dobre ze mala už je samostatná veľa vecí už není také ako keď bola malá ale zase tiež to bolo krásne obdobie a práveže malej by som chcela dopriať súrodenca aby nebola sama

janinah
17. okt 2019

@anonymka11 Aké negatíva máš na mysli?zmena postavy?že sa nevyspíš? dieťa niečo stojí a to nemyslím teraz peniaze,už si tým prešla,vieš ako to je.....ale treba si uvedomiť čo je tvoja,vaša priorita,či deti,rodina,či práca,či pohodlný život....nič lepšie dieťaťu nemôžeš dať ako súrodenca...prepáč,mne to príde smiešna,aby sa jedna zdravá žena pýtala,či ísť do druhého dieťaťa,keby piate,šieste,tak chápem...moja babka vychovala 12 detí ,a to bola vojna,hlad,všetko sú "poriadni ľudia" ,ja si so svojimi troma pripadám ako jej slabý odvar,čo niekedy ženy dokázali je obdivuhodné,my dnes máme všetko,vybavené domácnosti,peniaze a rozmýšľame,či vôbec dáke dieťa...to je väčšinou len pohodlnosť,egoizmus,zlé nastavené hodnoty života ....

sapetka
17. okt 2019

@anonymka11 ja ta chapem😁moj ma 2r ale zatial si neviem oredstavit mat druhe. Tak je to zatial fajn. Mozno sa to o 2-3roky zmeni a mozno nie😁

dskjhfdlkdjhl
17. okt 2019

@anonymka11 vidis, ja som prave v takom case, ked mala starsia 4-5 rokov, zacala uvazovat o druhom dietati, lebo som videla, ze starsia je uz pomerne samostatna a zdalo sa mi to ovela lepsie, ako keby som mala dve velmi male deti. Sice chvilu trvalo, kym to vyslo (mame 7-rocny rozdiel), ale som rada, ze sme to nevzdali. jasne, znovu boli nevyspate noci, ale ... sme obaja radi, ze ju mame. Na prebdene noci sme uz davno zabudli.

rainbow82
17. okt 2019

Neviem aký máš vek..ale čím skôr tým lepšie.Ja som mala 35 druhé a povedať pravdu je to ťažké.To plakanie atď...už na to nervy nemám.Prva je samostatná už má 11.

lucka2101
17. okt 2019

My mame teraz druhe po 6 rokoch velmi som tuzila mat babatko manzel nechcel presne preto ze sme si zvykli syn samostatny a opat zas zacinat ale dali sme sa na to nelutujem a bola to najlepsia vec aku sme mohli urobit hoci obcas sa nam nechce nemame naladu ale za ten usmev od deti to stoji a poviem ti ze mala ma teraz pol roka a ja tuzim uz opat aby sme este tak o tri rocky mali este aspon jedno hoci u muza to uz neprejde to by musela by velka nahoda aby sa pritrafilo. Vahali sme aj my ale je viac pozitiv ako negativ.ak nechcete nesur to pride cas kedy budete pripraveny u nas prisiel az o sest rokov a som spokojna s takym rozdielom. Syn je prvak ja som doma spolu sa ucime a ked je v skole venujem sa malej a poobede synovi

siska53
17. okt 2019

@anonymka11 ja som radsej chcela hned, co najskôr.. takze mam 2r.rozdiel.. ale..chcela.som.aj tretie.. lenze.. mozno keby som bola.mladsia, tak asi napriek vsetkemu rypem.do muza, aj ked uz ti nasi su uz vacsi.. mne sa to babatkovanie páči totiz.. ale vek plus dalsie okolnosti ma od toho uplne odradili..

Ak chces ale.naozaj druhe dieta, tak sa nad tym nebudes zamyslat.. prosto chces(chcete), tak idete na to.

janinah
17. okt 2019

@siska53 ja som tretie rodila v 42.r. nič lepšie sa nám nemohlo stať ako toto neskoré dieťa...

deti95060810
17. okt 2019

dcéra keď mala 4 roky a dva týždne tak už mala ďalšie dve mladšie sestry doma....tie mladšie dve neboli dvojičky...

pre mňa je a bolo asi to najhoršie nočné vstávanie....ja keď sa nenaspím tak je to ako koniec sveta...😉

montemotherone
17. okt 2019

@anonymka11 počúvaj svoj inštinkt a túžbu a nie rozum. Zvládla si to s prvou, dáš to aj s druhým. Ja som bojovala, potrácala, s bábätkom sa mi aj snívalo, kamošky v mojom veku s odrastenými deťmi vraveli načo, dcérku už máš, je veľká, sebestačná, už si len užívaj. Ale ja som strašne chcela a nechcela som aby ostala sama. Podarilo sa to až keď mala 12 rokov a ja 38. Tehotenstvo som si užívala napriek rizikám, vstávala, dojčila... ďakujem Bohu za svoje deti 😊❤️

vea28
17. okt 2019

Je to veru ťažká dilema, my máme rozdiel medzi deťmi 8 rokov a nebolo to vôbec ľahké a stále nie je, obaja majú svoje potreby a aj závisť je. Prvá je dcéra a druhý syn, je to divoch a veru máme čo robiť ho zvládnuť, vždy si ale poviem, aké máme šťastie, že sú zdraví. Sú dvaja a aj keď si nevybudujú vzťah teraz, možno v dospelosti sa to zmení. Teraz rozumiem tomu,že dobré je mať deti za sebou, takto sú ako dvaja jedináčikovia.

modrykoniicek
17. okt 2019

Všetko v pohode... ale nič lepšie dieťaťu dať nemôžeš ako súrodenca? No keď si spomeniem aké to bolo na začiatku a 7 ročný rozdiel tak si fakt nemyslím, že súrodenec bolo to najlepšie čo ma kedy stretlo.Mne osobne to bolo jedno a som rada, že časy plakanie, kričanie atď sú už dávno preč.
To je môj pohľad.Mám 2 súrodencov.7 a 15 ročný rozdiel.So sestrou sme si ešte cudzie a brata beriem ako moje dieťa.Výsledok? Ešte také 3 roky mať vlastné nechcem.Nech aspoň pár rokov si užijem ten kľud.Stačilo mi xy rokov byť v prostredí kde sú deti.Mám rada deti ale fakt mám dosť toho kolotoča, plač, kakanie, cikanie, stráženie....Je to len môj pohľad na vec tak si to prosím neberte osobne.🙂

modrykoniicek
17. okt 2019

Ak chcete vy ako rodičia ďalšie dieťa tak ho majte ale nie ako darček pre vaše prvorodené.To čo už sú za nezmysli... Ktoré dieťa túži behať okolo mladšieho súrodenca jak opatrovateľka.U mňa ako u dieťaťa by tento argument neprešiel.

madeleine
17. okt 2019

@anonymka11 Nezmeni sa to a bude to presne tak. Uprimne, medzi mojimi detmi je vekovy rozdiel 2,5 roka a az doteraz to bolo fakt narocne. Uz sa pomaly zacinaju znasat a spolu hrat. Syn 5r mal co robit aby zvladol dcerku 2,5 ked sa narodila a vzala mu mamu a teraz mu berie v podstate vsetko od hraciek, jedlo az po kamosov :D Faktom je, ze ak vsetko dobre pojde, jedneho dna budu mat to najcennejsie co mozu, surodenca, ktory s nimi ostane, ked sa kamosi odstahuju a rodicia pominu... lenze ani toto nie je pravidlo a zivot Vas moze skaredo sklamat.

Ja som velmi vdacna za kazdeho z mojich 4 surodencov, lebo mame dnes super vztahy a sme si k dispozicii, lenze v puberte sme sa so sestrami tak marovali, ze mama sedela v kuchyni a modlila sa, aby sme to prezili bez ujmy a chvalabohu plesiny vytrhanych vlasov nie je vidno :D Ja som dostala taketo babiky dve, ked som mala 8 a 11 a bolo to do istej miery fajn, ale na druhej strany prislo s nimi kopec povinnosti, ktore by som si ako dieta bola rada odpustila.

Vacsi vekovy rozdiel je fajn, ak bude dcerka pripravena sa starat o zivu babiku, nepocitajte vsak s tym, ze surodenci sa budu spolu hrat peknych par rokov, pretoze ak bude mat dcerka 6 a vy novorodenca, dlho potrva, kym si k sebe tak naozaj najdu cestu (nemyslim teraz ze by sa ignorovali, ale na spolocnu hru deti potrebuju aspo ako taky podobny vek).

Vysledok? Robte ako chcete, ako citite, ako sa Vam podari. Pretoze ani tuzba po detoch Vam dnes nic nezaruci. A ako uz bolo spomenute, na darcek pre starsiu sestricku zabudnite, pre nu to bude len narocne. 🙂 Drzim palce.

katka2505
17. okt 2019

My mame rozdiel medzi dievcatami 9 rokov.Prva dcera sa nam zadarila skoro,mala som 19.Externe som si spravila vysoku skolu,nasla velmi dobre zamestnanie a do druheho materstva sa mi tiez vobec nechcelo.Brala som to ako ty,ze starsia bola uz odrastena,samostatna,mala som konecne trochu casu pre seba.Manzel ma dlho prehovaral a teraz mame uz 15 mesacne druhe dievcatko.Cas bezi rychlo a ani sa nenazdam a opat sa do roboty vratim.

lula313
18. okt 2019

Je take klišé, že jedine hodnotne, čo mozes dietatu dat, je súrodenec, ale nie vzdy a všade je to pravda. Môj otec sa s bratom už dlhé roky nebavi(ich vzťah stroskotal na tom, že brat chcel ich mamu strcit do starobinca, lebo si ju už nechcel striedať, oklamal otca, že stara mama nemala pri sebe žiadne peniaze, keď umrela, aj keď jej môj otec tyzden predtým dal 700eur a to bol bývalý policajt s 2000eurovym vysluhovym dôchodkom, ktorý bol zamestnaný, čiže nebol dôvod triast sa a oklamať brata za take “drobne”) a samozrejme, že sa tam toho nakopilo viac, čiže môj otec v jeho očiach žiadneho brata nemá. Ja mám tiež zvláštnu sestru. ja s mužom sme altruisti(pomahali sme roky v utulku na vlastne náklady, čo by sa dalo počítať v tisícoch EUR, docaskovali sme, dovolili bezdomovcovi prespávať u nás na dome, muž opatroval 7 rokov svoju babku v bdelej kóme a moja sestra je čistý strýko. Pre nikoho nespraví nič nezištne, vzdy hľadá niekoho, na koho by sa len nacicla a saje ako pijavica, aj keď teraz mame lepší vzťah, ja neviem, keby sa mi niečo stalo, tak radšej o pomoc poprosim cudzieho človeka na ulici ako žiadať ju, takze do budúcnosti rátam s pomocou manzela alebo deti, od sestry určite nie.. čiže keď je toto jediný dôvod, prečo mat druhé dieťa, tak je to uplna lotéria a vôbec si nemusia byt blízki a čím bude medzi nimi vacsi vekový rozdiel, tým bude medzi nimi vacsia priepasť..

miadi
18. okt 2019

@lula313 vies co ? Ta babička mohla aj tych 700e niekde stratit. Preco hnet tvoj otec usudil ze jeho brat ktory zaraba 2000e si tie $ nechal? A koli tomu nema brata? Len koli $ ? Tak asi nebude taky altruista tvoj tatko. Mojej svokre zacina starecka demencia stratila kabelku, Cely cas som verila ze ju mà doma a veru našla ju ked ju vobec nehladala v šatniku niekde v taške a este obvinuje svokra že to tam dal on. Trvalo to 2tyzdne kym ju nahodou našla.. svokor mà 9 surodencov s jednym bratom sa tiez nebavi koli $ ze mà pocit ze ho nejak niekolko x oklamal. Jasne ze surodenecke vztahy byvaju vselijake. Ale koli tym zlym prikladom nemat viac deti? A co pripady ked surodenci daruju tomu druhemu choremu obličku aj take sa stava. Mat surodenca nie je ziadne trapenie aj ked my sme sa s bratom vela bili a hadali. Je to škola života, Nebavime sa skoro rok lebo kazdy žijeme na inom kontinente ale ked sme raz za rok spolu tak sa aj pohadame aj pomerime a vzdy budeme rodina a som rada že ho mam nech sme aky sme rozdielni,
@modrykoniicek lenze u vas bol velky vekovy rozdiel ty si Mozno bola viac opatrovatelka než sestra, tebe sa vobec nečudujem že chces mat pokoj od deti. Ale to si ty. Potom su take baby co zazili presne to čo ty velky vekovy rozdiel no vnimali to cele inak mali viac materinskeho pudu a mlade sa vydali aby mali svoje vlastne deti čo najskor. Proste kazdy sme ina nàtura. A pri tych svojich surodencoch sa nacvičili a vlastne materstvo zvladli bez obav. Niekoho to proste viac bavi starat sa o menšich a niekoho nie. Oboje je ok.

miadi
18. okt 2019

@anonymka11 neviem ake negativa vidi tvoj muž v dalšom dietati asi kazdy chlap rozmysla nad tym že su to extra vydavky. Ale zas na Sk by nemal byt problem uživit 2deti da sa to Nie je to luxus ani nadštandard a vysoke školy su zadarmo. (U nas niekolko tisicok za semester) chlapi si nejake dovody lahko najdu. Moja bude mat 4.5r ked sa maly narodi. Snazit o druhe sme sa zacali ked mala 2.5 skor som nechcela bola aj je z tych narocnejšich deti dlhodobo kojena a celu noc prespala bez budenia az v 3.5r Po 8m snaženia sa podarilo no v polke 18tt som rodila uz nebilo srdiecko. Na bračeka sa velmi teši. Mà rada deti ludi spolocnost. Uz si nacvičuje rolu velkej sestry ked vidi niekde babatka. V parku hojda cudzie okolo 1r berie za ruky a jemne ich hladkà. Robi si plany do buducnosti a zahrna do nich aj svojho bračeka. Kazdy den mi bozkava brusko. Vravi ze ked bude Jesse velky bude ju lubit. Jej prva reakcia ked sme zistili pohlavie nebola nadsena😂chcela velmi sestricku. Hnevala sa že to nie je fer. No vysvetlila som jej ze my si nevyberame ale oni si vyberaju nas. Ze Jesse chcel nas za rodicov a ju za sestru. Tak ako si ona vybrala ze bude naše dievcatko, chvilku mi planovala tretie dieta nech je to baba 😆ale som jej vysvetlila ze zas to moze byt chlapec a ze mam pre kazdeho jednu izbu ze nam stačia 2deti. Jasne ze sa pri druhom zas nejaky ten rok nevyspiš ale to tak rychlo ubehne, Ale ten vekovy rozdiel mà svoje vyhody. Mala bude v skolke spokojna s kamoškami a ja sa budem v klude venovat ten čas iba malemu, A delit sa ked bude mala doma.To druhe dieta je zas nove dobrodružstvo. Novy clen domu ina povaha dalši človiečik pre naplnenie srdca novou laskou hoci sa zda ze je plne prvorodeneho dietata miesto sa vzdy najde. Nie je len naj dar dat dietatu surodenca ale aj sebe dat dar dalsieho dietata. Znovu zažit ten pocit ked Ta v brušku kope😍strasne som zvedava aky bude. Povaha vyzor .. a co si počnem s pipikom? Nejak si zvyknem že ma moze aj ocikat.Velmi sa nanho tešim. Rozmyslaj za seba co chces ty aby si raz nelutovala ze si do toho nešla.tie 4 roky ubehnu velmi rychlo a to druhe dieta bude tiez rychlo sebestacne a rozumne .. babatkovske obdobie mà svoje čaro mozno si uz zabudla.

acrobaleno
18. okt 2019

Ja som jedinacik a surodenec mi veru nechyba a ani nikdy nechybal. A nevidim na tom nic zle nemat druhe dieta ked sa necitis. To, ze ste zabezpeceni este neznamena, ze musite mat druhe dieta. Nikde to nie je prikazane.

lula313
18. okt 2019

@miadi stara mama mala 92, bola na tom tak, že nikam sama nechodila(fyzicky nebola schopná sama ist), čiže ich nemala kde stratit, v den smrti volal otcovi, že mama zomrela a nech uteka do banky vyberie všetky jej peniaze z úctu, že nebudu cakat na dedicske, lebo tatino mal naň dispozične právo, deň po smrti pisal, že už všetky veci odniesol na charitu a nahádzal do kontajnerov(zlato a iné šperky nikdy nespomenul a to ich nám stara mama nukala, že sme vnučky, nech si ich nechame po jej smrti), strýko, že ako starší brat ide vybaviť pohreb, predložil otcovi 5 eurový blocik, nech mu preplatí polovicu obedu, lebo by inak asi v ten deň neobedoval, keby nešiel vybavovat pohreb a to nebudem hovorit ako sa k starej mame správala jeho milenka, ktorá ho odlakala od ženy a dvoch deti.. mohla by som hovorit o dalších cnostiach strýka, ale nemá to zmysel, necudujem sa, že otec takého človeka škrtol zo svojho života..
myslim, že je každého rozhodnutie, či mat druhé dieta, ale v dnešnej dobe, keď ti je častokrát kamarat bližší ako súrodenec, je blbe opierať sa o argument, že po smrti rodicov dietatu aspoň niekto zostane

miadi
18. okt 2019

@lula313 ved nikto nikoho nenuti mat dalsie dieta 😁Keby si bola autorka ista ze ho nechce tak sem nic nenapiše. Pre mna je brat bližši v urcitom zmysle ako kamošky hoci snim tolko nepokecam je to chlap.. vzdy bude doležity. Uz len spolužitim v rodine som sa vdaka nemu naucila vela o opačnom pohlavy. Moja mama mà tiez naprd brata ale koli tomu by som nezatracovala surodenecke vztahy.

0silvia0
18. okt 2019

@anonymka11 neviem, prečo si všetky mamy myslia, že keď dieťa už vie rozprávať, je ako-tak samostatné, tak sú ako rodina strašne "za vodou" a už budú samé úžasné ružové bezproblémové obdobia. Vždy bude čo riešiť, len problémy a starosti menia svoju formu. Tak ako nevyspatá matka kojenca by si rada pospala a jej nevyspatosť je jej najväčší problém, tak matka pubertiaka si pomyslí, aké super to bolo, keď bol jej pubertiačik kojenec a kam ho položila tam ho našla a nemusela bdieť do polnoci, či sa jej pubertiak vráti domov tak, ako sľúbil. Toto je všetko uhol pohľadu. Každé obdobie má svoje špecifiká a svoje čaro a jedna jediná vec tu je: žiadne obdobie sa viac nevráti. Takže netreba netrpezlivo čakať, kým dané obdobie prejde, treba si ho vychutnávať také aké je, pretože nikde nie je záruka, že bude už len lepšie. Škôlkárske, školácke, pubertálne starosti človeka tak vtiahnu do diania, že sa ani nenazdáme, ako to všetko prešlo.
Takže ak chcete druhé dieťa, tak ho majte, ak nechcete, tak ho nemajte. Toto je vec vás dvoch... a aj to malé urevané, pokakané bábo vám rýchlo vyrastie, to sa akože bojíte toho obdobia jedného roka? Čo je to proti ďalším rokov do dospelosti? Nič...

lula313
18. okt 2019

@miadi no vidis, nakoniec je strašne malo pripadov z môjho/tvojho života, kde by si súrodenci boli až tak blízki/dobre si vychádzali, že by si každý deň volali, pomahali si.. dokonca keď si v mysli prechádzam nejakých 60 ročných surodencov(či z mojej, či muzovej rodiny, či strýkovia kamarátok, nikto z nich sa nerozprava😀) a to vyvracia ten argument v tejto diskusii casto omieľaný, že po smrti rodiča ti zostane blízky človek, o koho sa budeš môcť oprieť.. proste potreba dalsieho dietata by malo vychádzať z niečoho iného ako z nejakeho klišé..😊

petranelkova
18. okt 2019

@anonymka11 tak mat dve, tri alebo viac deti nie je povinnost, je to na tom ako kto chce a myslim, ze nie je ani nasa povinnost dat prvemu dietatku surodenca, bud chceme alebo nie 🙂

modrykoniicek
18. okt 2019

@miadi Ano tak ako píšeš.No ja som rada teraz hlavne zato, že som už zaučená do budúcna.Bude lepšie so súrodencami keď budú dospelí.K bratovy mám silnejší vzťah kedže som už bola staršia... ale pomaly som už nebola doma takže to je také no.A sestra... to bolo strašne protivné dieťa, zákerné... kopala ma, bila a potom sa rozplakala bola dosť uprednostnovaná a rozmaznaná...Proste ja som už dávno vynášala smetie, chodila do obchodu... ona nemusela nič... lebo je maličká.A toto ma vytáčalo maximálne.Upratala som byt a ona urobila všade bordel.A nikto jej na to nič nepovedal.Tak ona je maličká a ja v jej veku som bola už dospelá alebo čo... a ešte ja som dostala.Ale teraz sa jej to všetko vracia.:D

kvetinka75
18. okt 2019

@lula313 presne tak, poznám aj ja veľa súrodencov, ktorí vôbec spolu nekomunikujú. vidím to aj u nás v rodine. Z jednej aj z druhej strany. Takých súrodencov je málo čo sú často spolu. Aspoň v mojom okolí. Aj tak to väčšinou držia pokope rodičia. Niektorí sa po smrti rodičov už ani nestretávajú. Samozrejme, že je človeku niekedy ľahšie, aj v detstve, keď má súrodenca ale mať druhé dieťa len preto, aby dieťa nezostalo samé v dospelosti je kravina. Mali by ho ľudia mať preto, lebo ho chcú a nie kvôli prvorodenému. Doma je veselšie, keď je viac detí ale v dospelosti to môže byť úplne inak.

janinah
18. okt 2019

@acrobaleno bez urážky,ale ty to nevieš porovnať aké to je súrodenca mať...nemáš,nič s tým nenarobíš,tak nechýba..

siska53
18. okt 2019

@janinah len vies, ja som po 2sekciach a muz ma urcite problemy, kvoli ktorym uz nechcem.