Manžel mi vyčíta ako sa starám o deti

2. jan 2022

Ahojte napisem tak ako vsetko je. Manzel je naozaj skvely stara o deti spi s mladsim aby som sa ja vyspala. Spim so starsim cize celu noc. Liecim sa na depresiu ktora vypukla po druhom porode beriem rozne lieky z ktorych som velmi unavena. Chodim spat skoro okolo pol 9 spim do 5 rana bez prerusenia no aj tak sa zobudim a potrebujem este spat. Manzel sa nahneval rano lebo som zaspala na gauci a starsi si otvoril zamknute dvere do spalne a zobudil ich. Vycital mi ze len spim. Teraz mi vycital ze sa s nimi nehram ze na nich malo hovorim ze sa im nevenujem ze to su deti a treba chodit vonku atd. Viem ze vo vsetkom ma pravdu viem ze som zla matka. No neviem co s tym. Vsimla som si ze cez vikend alebo ako teraz sviatky som strasne vystresovana ze je doma a ze zas ma bude buzerovat ako robim vsetko zle. Ze zaconsa zase nahneva ze robim zle. Ked je v robote som kludnejsia lebo nad sebou nemam nikoho kto sleduje co robim alebo nerobim. Teraz vlastne k mojej otazke ako sa preboha zmenit a byt lepsou mamkou ? Deti maju 3.5 a 1.5 starsi chodi do skolky ma miernu formu autizmu ale je velmi sikovny no je plienkovany lebo ani to nedokazem odplienkovat ho :(

ivik4
2. jan 2022

Nebolo by lepsie tie lieky vysadit? Citis vobec ze Ti pomahaju ked uz si z nich furt ospala a ozaj potom mozno moc aktivna niesi? Chapem Ta no chapem aj tvojho muza. Jednak chodis mozno ako matoha a nevnimas vsetko co treba a dalsia vec ze ked chodis tak skoro spat tak aby Vam aj manzelstvo nestroskotalo ked sa nevenujete jeden druhemu

bajka16
2. jan 2022

Vysadiť lieky jednoznačne a liečiť depresiu účinne toto ti ju iba zhorší. Začni aktívnejšie žiť venuj sa deťom a choďte veľa veľa von. Cez víkendy a keď bude mať muž voľno snažte sa byť niekde na výletoch. Kašli na lieky tie nikomu po psychickej stránke ešte nepomohli. Nepokaz si život. Musíš nájsť v sebe silu kvôli deťom. Tak sa posnaz

lenkasarka
2. jan 2022

@bajka16 psychiatrický pacient nemôže vysadiť lieky len tak zo dňa na deň.

janetinka27
2. jan 2022

preberto so svojou doktorkou.potrebujes fungovat. mas dostatok vitaminu c, d? muz je mozno tiez uz vycerpany,ak je to takto u vas dlhodobo, mozno to uz horsie aj on znasa a je na to uz citlivy. si dobra matka,len okolnosti nie su vzdy idealne a vsetci mame svoje limity. povedz doktorke,ze si velmi ospala a mozno ti prestavi liecbu. ty tiez potrebujes sa trosku premoct,aj ked je to tazke. oddene spanie tiez nie je idealne.starsi moze spat sam a ty pri manzelovi s mladsim. drzim ti palce

tramtada31
2. jan 2022

A keby si vymenila lieky(samozrejme po dohovore so psychiatrom)?
A ako byt lepsou mamou? Máš malicke deti, je to narocne. Skus si najst režim. O tyzden začne škôlka, čiže s detmi peso do skolky a s mladsim zostan ešte potom hodinku vonku(už budete oblečení, nie je tak narocne sa prekonať, keďže už budete vonku), potom doma mu daj jest a hneď potom pozrite nejakú knizku a daj mu vyberat nejaké gulicky, či triediť predmety kvôli motorike. Potom das obed, spat, olovrant a ist pre staršie dieťa a zase hodinku s nimi pobudnúť, keď už budete vonku. Možno by nebolo zle najst si nejaký koníček.

lenkasarka
2. jan 2022

Depresia je duševná porucha. Chapem,že jej chcete pomôcť,ale aj dobre mienená rada niekdy dokáže viac ublížiť. Na to,aby vysadila lieky sa musí poradiť s lekárkou,lekárom. Ak ich vysadí svojvoľne môže nastať zhoršenie stavu.

lindous
2. jan 2022

Ako dlho berieš tieto konkrétne lieky ? Je celkom bežné, že prvé nasadené nesadnú ... samozrejme chvíľu trvá, kým začne byť liečba účinná a to obdobie medzi tým môže byť ešte horšie, ale nie je pravda, že lieky po psychickej stránke ešte nikomu nepomohli ... depresia je choroba ako každá iná a treba ju liečiť ... skús so svojim psychiatrom konzultovať prípadnú zmenu liekov ... chodíš aj na terapie ?

luccija
2. jan 2022

A má pravdu?Spavas aj cez den?alebo máš pocit, že sa im malo venuješ?
Veď, ak si vstávala o 05 máš právo byť unavená...možno máš depresie a cítiš tlak z muža:(
Aké berieš lieky?antidepresíva povzbudzujú berieš aj ukludnovaky či niečo iné a to Ta uspava?
Ťažko povedať čo je bežná únava pri 2 malých deťoch..ako sa Ti prejavila depresia po pôrode?lieky sa určite nevysadzuju v zime...a ja by som ich nevysadila vôbec je zima menej aktivít, možno len tvoj muz má nejakú ideu ako by si sa mala správať a čo robiť s deťmi...je zle, keď nemôžeš byť sama sebou a ešte v tebe živí pocit, že nie si dobrá mama
Sama sebakriticky zhodnot či sa deťom venuješ, chodíte von, varíš?

cyberk
2. jan 2022

Musis sa hecnut preboha, podla toho, co pises si zatial len na pritaz.. takze sup sa dat dokopy a byt mama ako sa patri. Vysad lieky, zacni aktivne zit. Zvladlo to xx matiek aj s viac detmi, musis aj ty.
FYI: Depresiu, podla mna, nikdy nevyliecis, musis sa naucit s nou zit. Ta nikdy neodide uplne, vzdy tam bude ten pocit... a upinat sa na lieky, ktore ako vidis ta davaju do stavu spanku a neschopnosti normalne fungovat, nie je najlepsia volba.... business je business.

ivangeline
2. jan 2022

Su deti v pohode? Nevrieskaju..nevystrajaju..ako tak pocuvaju? Smeju sa a hraju? Ak ano,nic nemusis menit. Ja sa pozeram na deti prv a az potom,co hovori manzel. ;) Ja som zas iny extrem. Som unavena ale vytrepem sa s 3 detmi von na 3h. :D :D A potom meliem z posledneho a uz len vrrrcim... Takze ja ta obdivujem,ze vies oddychnut a myslis aj na seba. 🙂

lenka188
2. jan 2022

@bajka16 ako mozes niekomu kto ma nastavenu liecbu povedat aby jednoznacne vysadil lieky? Poznas jej presnu diagnozu, ake lieky berie, ako dlho, poznas ako reaguje na lieky? Psychiatricke lieky nie su lentilky, ze si ich nedas a nic sa nestane. Sa to moze tomu cloveku velmi skaredo vypomstit, ked zo dna na den prestane brat lieky. A ak uz ma vysadit lieky, tak po dohovore so psychiatrom a hlavne postupne.

sissy27
2. jan 2022

Určite s psychiatrom prekonzultovať liečbu a prípadnú zmenu liekov. Manžela poprosiť o ohľad na tvoj zdravotný stav, pripomenúť mu, že sa snažíš ako najlepšie vieš ale žiaľ choroba má občas navrch. Ani preňho to nie je jednoduché stále dookola ustupovať tvojej diagnóze.
A skús sa s deťmi vykopať aspoň na tie dve hodiny denne von. Takisto posunúť spánok - na čo si hore od 5? Choď spať o 22:00 nech aj muž z teba niečo má a potiahni do 7:00. Každý deň o 15min posúvať.
Deti naučiť spávať samé v detskej, už sú dosť veľké a ty líhaj s manželom v spálni. Veď si zničíte vzťah keď budete stále oddelení, cez deň aj v noci.

mondolina
2. jan 2022

mala by si konzultovať zmenu liekov.

luccija
2. jan 2022

@cyberk si na príťaž?teda ty si ten najväčší odpad aký som tu čítala...toto napísať niekomu kto sa lieči na depresiu.

luccija
2. jan 2022

@sissy27 podľa mňa sa ten starší tak skoro budi a ona neskôr pri ňom zadriemala v obyvacke

lujza123
2. jan 2022

Ženy preboha ako jej môžete len tak radiť aby vysadila lieky?
Depresia je seriózna choroba, je to hormonálna nerovnováha v mozgu, to nieje žiadny splin ci smútok zo života ktorý niekto vylieči tak ze si pôjde každý deň zabehať.
Áno tu ľahšiu formu môže zvládať nejakou terapiou ale tie ťažšie formy musí liečiť.

Ved vy vôbec neviete ako vážne je chorá, v akom je stave. Vysadi lieky lebo jej to napísalo 20 žien na koňovi a dostane sa do nejakej psychozy a ublíži sebe alebo nevedomky aj svojim detom.

heidy222
2. jan 2022

@bajka16
@ivik4
Mate atestaciu z Psychiatrie, poznate presnu diagnozu, anamnezu, konkretne lieky ktore berie? Nie? Tak potom sa hanbite za taketo amaterske rady! Ked skoci o Par tyzdnov z mosta, lebo vysadila lieky tak co potom? Toto neni otazka, ze akou farbou Si mam nalakovat nechty. Poradite aj niekomu so zapalom pluc vysadit Antibiotika?

Autorka: pri akokolvek psychatrickom ochoreni je dolezity presny rezim dna. Treba Si spisat harmonogram na Papier: kedy sa vstava, kedy sa je, kedy sa chodi von. Ked napisem o 10 sa ide von, tak prsi- neprsi treba ist von. Toto je vec ktora naozaj,vedecky overene pomaha. Take, ze ,,treba sa hecnut" to je blbost od cloveka, co nevie, co je depresia, lebo presne o Tom to je, ze depresia nie je lenivost, clovek sa nevie ,,hecnut".
Druha Rada je behavorialna Psychotherapia, kde terapeut pacienta ,,nauci" fungovat v normalnom zivote, pacient Si vytvori vlastne mechanizmy, triky Ako sa k veciam ,,hecnut"

heidy222
2. jan 2022

@lujza123 presne tak

lenka188
2. jan 2022

@cyberk toto su rady nad zlato 🤦‍♀️ niekomu s depresiou napisat, ze musis sa hecnut. Ona nie je leniva, ona je chora. To akoby si niekomu kto ma zlomenu nohu napisala, ze boha, hecni sa a zabehni ten maraton. Ved tolko ludi to dalo... a ano s depresiou clovek musi zit a s dobre nastavenou liecbou spolu s terapiami a pomocou rodiny (bez "empatickych" poznamok typu hecni sa) sa da zit velmi pekny a kvalitny zivot.

ivik4
2. jan 2022

@heidy222 prosim Ta ty sa upokoj, ja som napisala ci by to nebolo lepsie. Ked raz ustavicne spim z liekov a nemozem fungovat ked musim lebo je rodina odo mna zavisla, tak navstivim lekarku, porozpravam sa s nou a ked tak skusim nasadit inu liecbu, alebo vysadit ! Ja nikde nepisem aby teraz sama vysadila lieky. Viesco nasad si ich radsej ty lebo bud nevies citat alebo mas nervy v prdeli. Cau !

marianarem
2. jan 2022

To, ze si zla mama, to z teba moze hovorit ta depresia, v ramci nej vidis vsetko cierne. Liecba asi nezabera idealne, tiez by som povedala, ze skusit poziadat lekara o zmenu liekov.
A ako sa k tebe spraval manzel pred tym, ako vypukla depresia? Nebol uz aj predtym kriticky? Ak nie, tak moze takto reagovat z frustracie, ze nevie pomoct, nieco urobit. Ak bol kriticky aj predtym, tak to moze byt jedna z pricin depresie.

emalka
2. jan 2022

Ak ti lieky takto negativne zasahuju do zivota, tak je o dovod ich zmenit. Chod za doktorkou a porozpravaj sa s nou, na 100% existuje alternativa ktora ti sadne lepsie. Presne ako pisu baby, niekedy treba vyskusat viac liekov aby si prisla na to ktore su pre teba tie najlepsie.
Na svoj "prinos do domacnosti" sa teraz pozeras cez velmi negativnu optiku. Tou sa vobec neriad, nieje objektivna. Tvoj muz by si zasluzil zaucho za hentake reci. Verim ze aj mne neho je to tazke, mozno je vycerpany aj on a na empatiu mu nezostava vela sil. Ale ste jeden tim, tahate za jeden povraz tak by ste mali byt k sebe zhovievavi. Si najlepsou mamou akou teraz dokazes byt a to je najdolezitejsie.
Uplne suhlasim s radou drzat sa harmonogramu. Aj pri nom uvidis kolko realne s detmi robis a ze to vobec nieje take zle ako si myslis. No a ak nahodou prides na to ze sa da robit aj viac tak je to predsa super! Vies kolko rodicov sa nad takymito vecami vobec nezamysla? Ty uz teraz mas navrch, kedze chces na sebe pracovat 🙂

nevenka
2. jan 2022

@bajka16 toto je presne ten stereotyp, ktory robi veeela skody a ludom s depresiou viac ublizuje ako pomaha. Ty jej vlastne vravis, ano, si neschopna matka a robis veci zle, vzchop sa! Lenze toto nemozes len tak povedat cloveku s depresiou a v ziadnom pripade nesmie sam zo dna na den vysadit lieky!
@autorka chod za doktorom, povedz mu, ako Ti je. Mam znamu, berie antidepresiva a funguje normalne. Vie sa tesit, zvlada domacnost, pracu. Ma uz sice dospele deti, ale to nic na veci nemeni. Nemas dobru liecbu. Co beries? Dufam, ze nie hypnotika na spanie, ukludnovaky, ale normalne antidepresiva. Nemusia Ti ale sediet. Ak nebude tvoj doktor reagovat, treba ho zmenit, hoci psychiater sa tazko zhana, hlavne dobry psychiater.
Na liecbe by si mala relativne ok fungovat. Drzim Ti palce, zvladnes to a bude lepsie, len to treba riesit.

bmuller
2. jan 2022

@lenkasarka vysadit po porade s lekarom, samozrejme

bajka16
2. jan 2022

@lenkasarka to ti povie psychiater. No výsledok je jedine taký že pacient sa nevylieči psychické problémy iba prespí. Ale to je na každom ako si zariadi tak má.

bajka16
2. jan 2022

@lenka188 Radim pretože tiež som tým prešla. A prebiehalo to asi tak že psychiater mi dal lieku hneď po prvom sedení. Nič so mnou nereisil iba mi dal lieky a dovidenia vybavené. Takto sa to dnes ale nerieši a psychické problémy môžu ustúpiť aj ináč ako potlačením liekmi ✌️

zuzitko74
2. jan 2022

Urob si ,,rozvrh hodín" a dodržiavaj ho, aj keď sa ti nechce. Pomôže ti to posúvať sa od cieľa k cieľu. Pravidelnosť a režim dňa sú dobré pre malé deti aj pre dospelých.

lenka188
2. jan 2022

@bajka16 toto nie je pravda. Ak je spravne nasadena liecba, tak clovek funguje normalne. Mozno pri velmi tazkych stavoch, na zaciatku ma clovek velmi silne lieky. Ale ak je na normalnej udrziavacej liecbe, tak funguje uplne normalne. Tie lieky urobia pre psychiku akoby stit, nie vsetko je uz pre cloveka cierne, dokaze fungovat. Ale potrebuje kvalitneho psychiatra, vsetci vieme, ze nie je lekar ako lekar

bajka16
2. jan 2022

@heidy222 presne súhlasím s
@ivik4 keď mám detí ktoré má potrebujú tak to asi takto ďalej nepôjde. Je fajn že sa lieči ale prespať celé dni a byť mimo z liekov??? Chudatka deti takto mať matku nebudú. A toto nie je liečba že dáme jej lieky a prespí svoje psychické problémy a hotovo. Veď už nebuďte také obmedzené ženy. Toto je ešte horšie akoby nemala lieky žiadne.

bajka16
2. jan 2022

@lenka188 neviem brala si niekedy lieky od psychiatra?? Bola si aspoň raz nakuknúť na psychiatrii?? Ty nevieš o čom tocis. Dnes ti psychiater nepomôže to je smutná realita! Ja keby sa liečim ďalej ako som sa "liečila" s psychiatrom tak tu už dnes niesom a nemám dve úžasné deti. Toľko k tomu.