Najskôr rodina, potom kariéra

2. jún 2021

Sú tu aj ženy, ktoré to v dnešnej dobe majú naopak - najprv rodina, a potom kariéra? Cítim sa občas ako divná. Počas vysokej školy som mala 2 brigády v odbore, potom počas štátnic som otehotnela a tehotná po škole som sa už nezamestnala. Porodila som 1. dieťa, po 2,5 roku druhé dieťa a až teraz na prahu mojich 30. narodenín sa chystám prvýkrát normálne pracovať (t.j. nie na brigádu). 99% mojich známych to má naopak - najskôr práca, a potom deti alebo väčšina mojich rovesniciek (z VŠ) deti ešte ani nemá a venujú sa len postupu v kariére. Ja som so svojím životom aj s rozhodnutiami v ňom zatiaľ spokojná, nemám pocit, že som niečo zameskala. Veď niekto pokročil v budovaní kariéry a niekto iný (ja) zas pokročil v budovaní rodiny. Ale občas mám pocit, že sa na mňa ľudia (len ženy, muži toto neriešia) pozerajú cez prsty, že som si toľko rokov dovolila byť na rodičovskej dovolenke, bez práce. Som divná v tomto svete?

rain294
5. jún 2021

tym sa absolutne netrap, ani nezamyslaj. ano, vela ludi pozera krivo, to citim aj ja. a vlastne, par ludi ma aj podporilo, ze sme urobili dobre a v tichosti zavidia, pretoze oni si to kvoli fin.alebo inemu hladisku nemozu dovolit a keby mohli, urobili by to. stretla som sa aj s takym vysmevnym podtonom, z ktoreho som citila polutovanie, aka som mlada a uz dve deti na krku, ani nic nezarobene, ani byvanie vlastne.. urobila som a urcite aj ty to, co sme povazovali za najlepsie a sme to my, kto bude znasat vsetky ci uz pozitivne alebo negativne dosledky 🙂

autor
5. jún 2021

@elementissa všetko je možné a neviem kde všetky tieto mamičky (ne)robia (len o 3 viem, že nerobia nikde a ani už neplánujú pracovať). Ale zato viem, že žijeme v malom meste na juhu a tu žiadne veľké korporaty s možnosťou HO nenájdeš. Jedine basa, psychiatria a o kúsok ďalej fabriky 😃 Viem o jednej, čo máva HO, robí pre malú firmu 30 km odtiaľto. Má 2 škôlkarov a byť s nimi doma na HO počas korony bolo pre ňu na zabitie. Takže ja verím skôr tomu, čo píše @matkahelka

@rain294 ano, s pozitívnymi ohlasmi som sa samozrejme stretla tiež ako aj ty, to vždy zahreje na duši. My bývame vo vlastnom, poctivo platíme hypo, rodičia nám nijak financne pomáhať nemuseli, počas tohto obdobia rodičovskej sme si kúpili aj čisto nove auto... proste naše rozhodnutie mať dve deti hneď po mojej škole nikoho finančne nezasiahlo,.a predsa sa nájdu ľudia, ktorí to človeku dajú pocítiť, že prišiel z inej planéty, keď sa rýchlo nenahli do práce. Alebo ako tuto v diskusii - človek sa zmieni, že pracu našiel a ešte aj to je problém, že neexistuje, že k nej prišiel čestne. Už sa teším zas na tie reči v tomto našom malom meste... Ako som to mala vybavené 😃

elementissa
6. jún 2021

@matkahelka ja minimalne o jednej viem, kde sa da zacat uz o siestej (lebo do nej od jula nastupujem). A dalsia vec, to kto si ako zorganizuje HO je na nom. Ja poznam z mojho okruhu znamych zopar zien, ktore to robia ako som popisala. Ale koniec koncov, nebola tema diskusie, kto ma ako zorganizovany denny rezim a kedy pracuje. Len mi prislo dost nefer od autorky, vyhlasit, ze ostatne zeny nerobia, lebo ona nerobi. U nikoho doma nebyva a nevie, ako to maju zariadene. Ano, na juhu je menej prace, uznavam. Ale ak tie zeny vyslovene osobne nepozna, nemoze prehlasit, ze nepracuju, lebo nevie. Mozu byt zivnostnicky alebo cokolvek

loginexistuje
6. jún 2021

robit HO z eomu a mat doma dieta resp deti najma take do 5-6 rokov je proste nerealne bez toho aby mala zena este aj opatrovatelku
co akoze povie sefovi ze prerusujem meeting lebo malemu idem utriet ritku alebo dat jest ? aj kolegovia co maju male deti a nemali uzamykatelnu pracovnu doma tak prosili aby mohli robit z kancelarie
proste sa to neda najma ak sa pracuje v time a musis kooperovat ako jasne casto sa da flexibilne prisposobit ze co to urobis v noci ale je cas medzi 9 tou a 14 kde proste k dispo musis byt a to pri malych detoch sa neda dlhodobo
v

sickynickyobsadene
6. jún 2021

Tento MK a cely svet je plný 🐮 čo závidia.Fakt žeby človek žil sam pod kopulov😕

autor
6. jún 2021

@elementissa dotklo sa ťa to, či čo, keď ti prišlo nefér, čo som napísala? Veď som napísala, že ASI nepracujú a nie že nerobia, lebo ja nerobím 🤷 ale vlastne áno, niektoré nerobia pre ten istý dôvod, pre ktorý ani ja nerobím - dieťa do 3 rokov

matkahelka
6. jún 2021

@elementissa nejdem ta chytat za slovicka, ale zaujimalo by ma, ako si zena dokaze zmanazovat cas pri skolkarovi, ked musi byt 8,5 hod.online. nech je to akekolvek dobre a bezproblemove dieta, ako sa da full time pracovat pri nesamostatnom dietati? ved skolkar si nedokaze sam vziat jedlo, ani si naliat vodu, ani si utriet zadok. a co ten skolkar robi sam 8,5 hod.kym matka pracuje? cumakuje do TV? ci prevracia detsku izbu hore nohami, aby sa nenudil? ja pracujem v korporate, kde si nemozes urobit 25 prestavok po 10 minut pocas dna, aby si robila dietatu servis a vymyslala aktivity. na moju akciu sa viazu dalsie reakcie, vsetko musi byt okamzite. svagor pracuje pre nemecky gigant, dalsia svagrina pre americanov, deti su skolkari a ked boli teraz skolky off skrz covid, isli sa doma zblaznit. ako pisem, si v praci, nemozes si odbehovat dietatu robit jedlo, ci stale ho kontrolovat, ci vobec este zije. fungovali tak asi 2 dni, potom uz chodili babky, dedkovia a starsie susedy k nim domov dohliadat na deti. mozno su firmy, kde sa da pripojit rano, kym dieta este spi a potom neskoro vecer, ked uz spi, ale vela ich nebude a ja trebars o ziadnej takej neviem. vzdy v case 9-14 musis byt online a nikoho nezaujima, ci je tvoje dieta doma hladne, smadne, pokakane. si v praci.