Nespavosť na materskej

ema0408
3. jún 2017

ahojte.v poslednom obdobi ma velmi trapi nespavost☹ mam 10 mesacne dietatko, ktore sa v pdstate uz iba raz budi a kojenie, cize je uplne zlatucky a ja pozeram do stropu. Za posledne 3 noci som naspala dokopy asi 5 hodin. liekov na spanie sa bojim, kedze su navykove, chcem to zvladnut bez nich. poradte mi, čo mam robit. kolko taky organizmus vydrzi bez spanku?som zufala...

emi16
3. jún 2017

@ema0408
Ja som poriadne nespala uz 5 rokov
A za posledne dva mavam vezne 3 aj menej hodin spanku,
Ale mne krpane bedaju spavat.
Organizmus vydrzi.

emi16
3. jún 2017

Riesite niaco dolezite?
Aj to sa odzrkadluje ako nespavost, ako aj jedenie popripade nejedenie pred spanim.

ewisam
3. jún 2017

@ema0408 fyzicka namaha 🙂 ak ti babo dovoli, sportuj, cvic neviem co ta bavi a lahnes do postele polomrtva a spis az do rana.

zdena12345
3. jún 2017

je to bezne. ja ma som rada ked spim za noc 5 hodin, vacsinou 3...
pozri si melatonin, mal by byt neskodny
pivo
upokojujuce caje a caje na spanok
ak mate nejake rodinne problemy, moze sa to odzrkadlit na spanku

k prispevku vyssie , fyzicky som uplne znicena a aj tak nespim

ewisam
3. jún 2017

@zdena12345 bežné to nie je,ak máte takýto problém treba ho riešiť ale nie naliať sa pivom 😉 poznám aj také maminy čo spia s detuchmi 2,5 h poobede a potom jajkaju ako v noci nespia. Nevravím ale že toto je tento prípad. A neverím že stav nastal pôrodom

deti95060810
3. jún 2017

depresie - treba to riešiť s lekárom

zbruna
3. jún 2017

Zrejme mas naruseny spankovy cyklus...ja som pri prvej dcere bola tak unavena po niekolkych takmer prebdenych nociach, ze som od unavy ani zaspat nedokazala (ani pocas dna ani v noci). Nasledne prisla choroba, slabost a 40-tky horucky. Bola som v stave, kedy som uz musela uzit lieky na spanie, aj ked som dojcila (asi 2. tyzden od porodu). Pri dalsich 2 krpcoch to bolo lepsie, ale stale sa vyskytli taketo problemy so zaspavanim. Na lahsie stavy, ked neviem zaspat, mi zabera Melatonin 5mg, dam si ho aj pocas noci. Takto fungujem uz 4 roky...

ema0408
autor
3. jún 2017

dakujem za prispevky. spanok som nikdy nemala tuhy, ale v podstate som sa vzdy vedela vyspat. maly mal 3,5 mesiaca obdobie, kedy sa budil velmi casto, niekedy aj kazdu polhodinu. uz pomaly tyzden som si davala Persen, ale velmi teda nezabeal. Melatonin som si dala vcera 1x aj ked pisu ze pri kojeni nie je vhodny, skusim aj dnes, vsak snad sa az take zle krpcovi nestane, ked ho uz kojim tak 2x.snad bude dobra noc.

zbruna
3. jún 2017

@ema0408 Melatonin mozes, neboj nic, je to vlastne prirodzeny spankovy hormon. Horsie su potom tie lieky na spanie, ale co uz, ked sa v niektorych kritickych situaciach inak neda ... ked som ich 1 - 2x uzila po sebe, je pravda, ze malicka bola pocas dna spava a otapena 🙄 Ale co sa tyka Melatoninu, neviem o studii, preco by sa nemohol. Ja som na nom ficala cele 3 tehotenstva aj dojcenia, a takisto aj teraz ho mam v zalohe. Drz sa 😉

candii
3. jún 2017

Cajik z medovky lekarskej skus si spravit s medom pred spanim

ema0408
autor
4. jún 2017

@zbruna bola som dnes na pohotovosti, lebo som nespala opat, dali mi Stilnox, tak skusim dnes. trosku sa bojim či sa potom z toho vymotam a budem vediet saj bez toho, ale uz nevladzem. vedela si potom spat aj bez liekov? da sa to?a hlavne obdivujem, že si sa dala aj na dalsie deťi, ja urcite nechcem jedinacika, ale dufam ze sa potom odhodlam.

ladydia
4. jún 2017

@ema0408 melatonin uzivam aj ja...mavala som obdobia nespavosti, dokonca som jeden cas brala aj AD...ptichadza to v takych nepravidelnych intervaloch a po fyzickej a psychyckej vycerpanosti, ale po urcitom case je lepsie, melatonin uzivam 3mg vecer pred spanim a v noci aj kojim...drzim palce😉

natalienka12
4. jún 2017

@ema0408 stilnox je zolpidem nedávaj si celú tabletku len polku hlavne ak máš menej ako 60 kg tak polka ti bohaté postačí. Neboj sa, otapena nebudeš ani návyk ti nevznikne ale neber každý deň len keď naozaj nebudeš môcť zaspať.

juliet86
4. jún 2017

@ema0408 stilnox je fajn. Mozno ti bude stacit aj polka.... tiez fajn di pozri bez predpisu guajacuran. Tiez meditacie pomahaju. Daj do googlu animated mouse about mindfullnes. Na youtube najdes riadene relaxacie nahravky a pod. Slus si vecer spisat za co si vdacna. A v noci pri zaspavani si prehrat den a spominat si zaco si vdacna ten den. Skus odstavit nocne kojenie. Slus byt vikend bez dietatka. Skus stuple do usi ci krytku na oci ci aj aj. Skus caj na nervy z lekarne ci medovku. Bud trpezliva. Skus vyhladat psychologicku pomoc ked treba. Spanok sa vrati. Neboj. Drzim pal e

juriva
4. jún 2017

Aj ja nespim...7 mes len 3.5 hodky...proste neviem spat.
Nemam depresie a ani nic ine ...nepotrebujem dr pomoc lebo to viem posudit ak by som...
Len nespim.
Je to hormonalna zalezitost...to pokym sa vsetko stabilizuje.
Poznam pacienta, vysokoskolak...nespaval vobec.proste nik mu neveril...
Skoncilo to vycerpanim a hospitalizaciou.
Problemom bola jeho rodina ak by nahodou dostal zo skusky ine ako A...

ema0408
autor
4. jún 2017

dakujem za podporu. skusim teda tu polku, mam len okolo 40 kg. dufam, že to bude len hormonami. maleho tym padom dnes musim odstavit, ak si dam tie prasky. dzfam, že to fakt zaberie a budem dnes spat.

zbruna
4. jún 2017

@ema0408 Lieky som si dala naozaj len par-krat, ked som uz mala take divne stavy od unavy, uz som nebola schopna triezvo mysliet, tlaky v hlave, bola som uz akoby "v tranze" a nie a nie zaspat. Stacili 2 - 3 noci po sebe, aby som spala vdaka liekom a potom som uz dokazala prespat aspon 3 - 5 hodin/noc. Samozrejme, mala sa budila tak kazde 2 hod. Ked bolo najhorsie, spal pri malej manzel a vzdy mi ju priniesol na dojcenie, pripadne dal jej 1x odsate mlieko z flase, aby som mohla aspon co-to do polnoci pospat. Ked som pri malej spala, mna stresovalo uz len to, ze sa mrvila, robila rozne zvuky (a to som mala stople v usiach) 😨 Tie lieky naozaj ber len vynimocne, lebo su navykove. Melatonin navykovy nie je a pomoze pri lahsich stavoch nespavosti - daj si ten 5 mg. A este som si vecer zvykla urobit riadne silny caj roibos, asi tak 3-4 vrecka na 1 salku - ukludni, vyrovna tlak (mne to zaberalo lepsie ako medovka). Bolo to extremne tazke obdobie, bez pomoci rodiny a manzela by som to asi nedala ... mozno skus poprosit partnera o pomoc v noci, aby si sa dala trochu dokopy. Drz sa 🙂

zdena12345
5. jún 2017

@ewisam stav nastal pri prvom otehotneni. Nepohoda pri spanku, stres, hormony... a prichodom maleho vreskluna.... potom aj manzelske problemy... je toho vela co mi tomu dopomohlo. Urcite vela mamivciek tieto situacie zazije a odzrkadli sa to na spanku. Co pocuvam po okoli, vela zien toho moc nenaspi.
Nehovorim ze naliat sa pivom. ja som si dala napr tak deci 2-3 x tyzdenne a zaroven to bolo dobre na mlieko...
Urcite opit sa do nemoty nie je riesenie, to nehovorim😉

natalienka12
5. jún 2017

@ema0408 Keď si veľmi chuducka určite len polku ale opýtaj sa radšej lekára možno ešte menej ako polku by ti stačilo.

ema0408
autor
6. jún 2017

@zdena12345 od materskej ani necakam vela spanku. pokial sa to tyka alebo tyklo maleho, že sa budil som to vobec neriesila, len ut sa ro tyka mna, lebo on spi a ja nie.

ema0408
autor
6. jún 2017

@zbruna
@ema0408 uz som dve noci zobrala prasok, zaspat som zaspala len malinky sa okolo druhej vzdy zobudil a dve hodky som s nim musela pochodovat po byte, kedze kojit kvoli liekom ho nemozem. cize velmi vyspato sa necitim a vzdy cim napatie, este dnes si chcem zobrat lieky a zajtra skusitcspat bez, len celkom sa toho obavam, či budem vediet, asi aj z toho prameni terajsia moja nervozita...ach jaj, asi sa trosku zamotavam sama do seba, snad sa odmotam...

tslobik
6. jún 2017

@ema0408 To som mala aj ja, malý sa v noci najedol, zaspal a ja som bola hore pokým sa znovu nezobudil na jedenie. Cez deň tiež spával aj 2 hod. vkuse, ale ja nie a nie zaspať ani na 10 min. a to mi ho varovali. Už som mala depresie z toho a pomohli až lieky na ukľudnenie od MUDr.

sirema
6. jún 2017

Ahoj, ja som mala tiez taketo obdobie bez spanku, a je to fakt hrozne, nedivim sa, ze si z toho zufala, u mna bol zisteny tetanicky syndrom - ja som to vyriesila az antidepresivami - nemusi to byt tvoj pripad samozrejme.

zbruna
6. jún 2017

@ema0408 Musi Ti pomoct niekto druhy, lebo toto nebude dobre ... urcite nemozes v takomto stave (s liekmi na spanie) 2 hodiny pochodovat s malym po byte. To, ze mu nechces dat kojit, chapem ... ale ked uz uzijes tie lieky na spanie, mala by si spat a nie byt s malym. Popros partnera, nech to za Teba 1 - 2 noci zatiahne, kym sa ako-tak dostanes do "normalu". Mne toto pomohlo - ked som vedela, ze o malu je pocas noci "postarane" a nemusim k nej vstavat. Iba tak budes vediet mentalne vypnut a ukludnit sa. Zavri sa na noc do izby, pripadne daj stople do usi a neries, co bude v noci. Inak tie lieky boli potom zbytocne a nemozes ich uzivat dlhodobo...

ema0408
autor
6. jún 2017

@zbruna aj maminu tu mam pri malom, len on cgce len mna a place, vsetko pocut do druhej izby...rozmyslam, že dnes pojdem niekam do hotela sa vyspat

zbruna
6. jún 2017

@ema0408 Ja som odstavila od nocneho kojenia decka, ked mali prave 10 mesiacov. Pocas dna som stale kojila az do 2 rokov. My sme na to nocne odstavovanie isli "zostra", proste vecer nakojit a dat az rano. Prve dve noci robilo dieta cirkus, jasne, ze sa domahalo, ale prisiel len ocko s vodickou 😉 Skusalo 2 noci a zistilo, ze mlieko nebude a potom bol uz klud. Ked mas taketo problemy zo spankom (ako aj ja), pristupila by som k takemuto rieseniu. Zvaz, ci na tie 2 noci odist uplne mimo (mozno lepsia moznost), alebo das nejake stople do usi, aby si mala uplne ticho a maleho neriesila ... proste potrebujes 2 noci spat a musi Ti v tom rodina pomoct. Daj potom vediet, drzim palce...

misipka
6. jún 2017

Takto som sa citila tiez, ani lieky na spanie mi nepomohli, vecer som isla spat nervozna, myslela som na to, ze za chvilku budem zase vstavat k malej a to stale dokola. Vydrzala som to pol roka a potom som sa zosypala, moja mama uz sa nemohla na mna divat tak som k nej isla na vikend spat a s dcerkou bol manzel a svokra. Vdaka tomu som sa z toho dostala, ak mas moznost, urcite to skus. Musela som sa opat "naucit" spat 🙂

ema0408
autor
6. jún 2017

@misipka no ja to mam v podsrate to iste...vzdy som nevedela zaspat, ak som sa zobudila, do jeho nocneho kojenia...potom sa mi casto uz podarilo zaspat...a ako si sa naucila spat? a zvyknu sa ti taketo stavy opakovat alebo to bolo vtedy raz take vycerpanie a uz si uplne fit?

ema0408
autor
6. jún 2017

@zbruna ja uz sa mesiac snazim odsravit od nocneho kojenia, vodicku nikdy nechcel...som ho hodinu nechala vyplakat a potom som ho aj tak nakojila, ked neprestaval...tieto dve noci som ho uz nekojiáa, ale zobudil sa aj tak.

natalienka12
6. jún 2017

@ema0408 Netráp sa. Všetky ženy majú ľahší spánok, my nespime tak tvrdo ako chlapi. Je to geneticky dané. Ja som nikdy nespala viac ako 7h v kuse a teraz keď spím 5h to je zázrak. Aj za to som vďačná. Ale cítim sa fajn.