Nevládzem byť doma s deťmi. Prežívate niečo podobné?

29. aug 2022

Nevládzem byť s deťmi doma ( 4 r. a 16 mesiacov) je to pre mňa neskutočne vyčerpávajúce, cítim sa vyžmýkaná a frustrovaná. Nebaví ma hrať sa s deťmi, starší sa niekedy už aj krásne zahrá sàm a to ma teší, ale neskutočne vymýšľa s jedlom, vždy ho musím ponúkať a presviedčať, lebo inak by nezjedol celkom nič, musím ho presviedčať aby sme šli vonku a jemu sa nechce ( a častokrát nás aj tlačí čas že niečo treba vybaviť/ kúpiť/ stihnúť poštu), musím ho presviedčať aby sme šli konečne dnu ( keď je celý mokrý, je čas večere atd), musím ho presviedčať umývať zuby, naháňať doslova a vlastne pri všetkom čo robíme predviedčam, vysvetľujem, prosím aby sme nejako fungovali.
Mladšia dcéra sa sama nezahrá, pri nej nespravím nič, vstávam o šiestej, aby som navarila do osmej, potom sa už nedá, bude pišťať a ťahať ma za nohu, kým si nezíska pozornosť.Lezie na gauč a z gauča na okno, na stoličky a na stôl, do kočíka tak, že ho môže prevrhnúť na seba, čiže stále len oči na stopkách, snažíme sa chodiť stále von, nech sa vybláznia, niekedy nám to ubehne a inokedy za 5 minút celí mokrí a od blata obaja. Slečna v kočíku vydrží tak 10-15 min.
Syn robi dcere stale zle, natahuju sa o hracky, alebo ju bije, vynimocne sa zahraju spolu.
Ked je syn v školke, celkom sa to dá, ale je tak 50: 50 doma, lebo je v kuse chory.Aj teraz po tyzdni v skolke zas doma, chori obaja, dcera neznasa ked odsavam sople, ked kvapkam do nosa, tak zas len boj, po nociach nespi, lebo nevie dychat, nevyspi sa, cely den mrnci. Velmi by som chcela ist do prace, ale mam pracu, kde nemozem chodit na očr s detmi, jednoducho ma nebude mat kto na tom mojom mieste nahradit ( a nechcem aby to posobilo, ze robim “pani dolezitu” ale v tej mojej praci som fakt sam vojak v poli).
Manzel pomaha kolko vie, snazi sa, ale tiez ma toho dosť v robote, aby to ustal. Rodicov nemam, svokra tiez nezije, starky sa snazi s detmi travit cas, aj rad postrazi, ale nevie sa o deti postarat ( dve hodky pokakane, lebo on si nevsimol) a dost ich rozmaznava, co teda nepomaha, lebo potom som ta najprisnejsia ja
Asi sa chcem len vyzalovat, nehladam zazracne riesenia, ale nevladzem a nebavi ma takyto zivot :(

babovka2321
29. aug 2022

Deti raz vyrastu. Mna to babatkovske obdobie tiez nebavi a predsa sa chystam na dalsie dieta. Kazdopadne mozes dat deti do skolky a do jasli a ist do prace, zmenit prostredie, "vypnut" od stereotypu aspon na pol dna.

deti95060810
29. aug 2022

poznám... a prežívam oveľa oveľa horšie...

marci77
29. aug 2022

je to iba obdobie
ja viem, trva dlho a je to velmi monotonne a steotypne a niekedy to mrncanie deti a ich vystupy idu dost na nervy, problem s jedenim poznam tiez 😅😔 ale je nadej, ze z toho vyrastu, resp. skusit napr. Bkomplex na podporu chuti do jedla

asi by trochu mohlo pomoct zmenit prostredie, aj ked iba na par dni .....vybehnut niekde na vylet a pod.
drzim palceky🍀

mikadooo
29. aug 2022

❤️ poznám. Moje už vyrástli. Už je mi fajn. Prajem pevné nervy, vydrž... ❤️❤️❤️

jujala
29. aug 2022

poznam a presla som si tym, mam deti s 2rocnym rozdielom. V samej podstate treba vydrzat ked mladsie dorastie, bude ti lahsie. Ak mas niekoho mamu/kamosku - tak daj povartovat aby si si ty "vycistila" hlavu aspon na chvilu. Mne dost pomahal manzel, ked zobral deti von na 2hod, zatial co som si upratala a to bol teda relax, chvilu bez deti! u nas aj vazna choroba prisla, tak v podstate vycerpanost je len malina. 4mesiace som spavala s dcerou na bruchu po sediacky a potom sup do nemocnice na par rokov. po case som dospela k tomu, ze vyspat sa 4h VKUSE je luxus, ani hlad nebol podstatny ako ten spanok. Vydrz, je to tazke ale cim dalej, budes to mat lahsie.

janush
29. aug 2022

všetky sme si tým prešli... treba vydržať, keď podrastú bude lepšie 😉

amelia89
29. aug 2022

vacsina z nas si tym prechadza. ja mam 2 rocne a 4 mesacneho - to fakt neurobis NIC. NIC. 😂 proste ten zivot ktory pozname sa zmenil a uz inak nebude,deti tu uz s nami budu stale. ale ta neustala 24/7 hodinova starostlivost sa predsa len raz zmeni, par rokov je to drina a potom pridu ine starosti ale toto vycerpavajuce obdobie babatiek plienok a striehnutia a nespania zmizne a bude lepsie. Ber to tak ze nie si sama,fakt toto zaziva vacsina zien ❤️

beata_k
29. aug 2022

Tiez tym prave prechadzam. A tiez ma to nebavi. Ja vzdy pomyslim na jednu mamicku, ktoru stretam. Ma 3 deti. Kazde s odstupom asi rok. Najmladsie babatko. Ta to musi mat doma brutalne.

selest
29. aug 2022

Mame to velmi podobne mozno trosku horsie so starsim synom. Nas ani nechodi do skolky, ani von nechce ist takze cista psychiatria zavreta doma s dvoma detmi z toho jedno sa prosto nijak normalne nezahra nezabavi len krici, bucha, rozhadzuje veci.. Cakam poobede na muza ako na spasenie😅 Aspon si mozes povedat ze toto obdobie raz u vas skonci a bude dobre, treba len vydrzat🍀❤. U nas zial je to na dlho kedze syncek nie je ok.. Asi to zaziva mnoho zien, treba filtrovat co netreba urobit na to sa semtam vykaslat, najst si ked aj hodku pre seba napr ked je muz doma...

henka123123
29. aug 2022

@selest mam to to iste...1.syn autista starostlivost na cely zivot.tiez sa nezahra a mnoho ineho...plus mladsi teraz bude mat len 2 ale tiez dost narocny

marzuz89
29. aug 2022

Skus mi prosim ta napisat z vasho dna to pekne.

Mam deti s 3r rozdielom, je to narocne a bude to este narocnejsie, ale zvladam a nevymenila by som, dni s nimi ma naplnaju. Vzdy pozeram na to dobre, pekne. A to starsi je tiez stale chory, holt, tak sme boli tristvrte roka prevazne doma 🙊 a robili sme si program domaci. Chorobu si nevyberies, soplom a kaslu sa treba prisposobit, no :( (samozrejme liecit hlavne a predchadzat). Nikdy deti neboli na strazeni. Nemali nikdy mobil v ruke a starsi pozera rozpravky par krat do tyzdna na chvilku. Cize vsetok cas travime aktivne. A mam aj upratane, navarene, a venujem sa detom. Aj manzel s nimi rad travi cas, tak ked potrebujem hodinku pre seba, nie je problem. Samozrejme chodi do prace. Preto chcem, aby si napisala to pekne, lebo vela veci sa da vyriesit zmenou pohladu. Nechcela by si, aby som zacala vypisovat, co a ake mame narocne. Ani to nerobim. Lebo som nastavena inak.

A druha vec, co ti moze pomoct, pozri Nevychovu. Nemate asi nastavene hranice, pravidla, velmi ti pomozu. Lwn to sa neudeje zo dna na den, treba dlhodobo mat rovnaky pristup. My sme napriklad vedeli, ze chceme druhe babatko, preto sme syna cielene viedli k tomu, aby sa vedel zahrat sam. K nezaplateniu pocit, ked viem, ze ako cerstvo 3r som ho mohla nechat "sameho" a ist ukladat novorodenca. Urcite by to pomohlo aj tebe. Syn sa nenormalne dokaze sam zahrat, ma fantaziu, vymysla, prehra sa, udrzi pozornost. Ja to pripisujem tomu, ze do 2r bol alsolutne bez telky, teraz minimalne, nezvykol si byt pasivny konzument, ale si hru vzdy sam vytvaral. Druhy syn tiez nebude pozerat telku tiez aspon 2r. Urcite nam to pomohlo. Dodrziavame spankovy rezim, deti nie su nervozne, jedovite len tak pre nic za nic, lebo nie su unavene, utahane, nevyspane. O 20 sa u nas spi a vtedy mam cas sama na seba, na manzela, na domacnost. Je to velmi o tom, ako si to nastavite.

Som zvedava na to tvoje pekne ❤️

autor
29. aug 2022

@babovka2321 úprimne ma zaujíma, kde si prosim našla motiváciu na ďalšie dieťa? Či to obdobie, ktoré nasleduje prevyšuje tie bábatkovské trampoty? Samozrejme že som uvažovala o jasliach a školke, ale nemožem sa vrátiť do práce, ked su deti stále choré ( 50 percent času)nemá mi ich kto postrážiť na celé dni a ja nemozem ist na očr ked budem pracovat, fakt nie

babovka2321
29. aug 2022

No asi tam, kde aj ty, ked uz mas dve, ja mam este iba jedno :D nikdy by som nechcela jedinacika, vzdy som chcela viac deti. Ja si hovorim, ze toto obdobie pretrpim, ale neviem sa dockat, kedy budu deti vo veku, kedy ich budem moct nalozit do lietadla bez toho, aby robili orchester, syn totizto nikde absolutne neobsedi, on ma neobmedzenu energiu a nic ho nebavi dlhsie ako 15 sekund.

autor
29. aug 2022

@marzuz89 mám rada, keď sa syn túli so mnou pred zaspávaním a ráno, keď vstane príde sa potúliť, mám rada keď sa niekedy sám zahrá a ho iba tak pozorujem, aký je šikovný, čo nové dokáže postaviť, aké veľkáčske hlášky dáva, keď povie na návšteve”že koláč nie je výživný, aspoň že je sladký a pod.🙂 ked dostane lizatko od suseda a uteká do špajze po pivo, že tiež mu chce dačo dať…ked dakedy ( nie vzdy) mi uteka po metlu s radostou, ked ho poprosim, ked občas ide so mnou na velky nakup a okrem jednej malej veci nevypytuje nic viac a staci mu napr. kukurica, ked dakedy ked vidi, ze som nahnevana, preventivne si pouklada hracky
Mam rada to dcerine prve mama a ked si len tak zacne tancovat, lebo pocuje nieco, hoci je to len zvucka rozhlasu, mam rada ked opakuje po mne, ako ovoniavaˇ pradlo po vybrati z pracky, ako opakuje vystieranie pradla, jw velmi vsimava a to opakovanie je fakt vydarene a komicke, ako mi prinesie jej male topanocky z chodby, ze chce ist von, ako mi podava uterak, aby som sa uz dosprchovala cim skor
A rada sa divam, ako sa deti blaznia s mojim mužom, ja to neviem, mne je to cudzie, ja som taká vážna povaha

marzuz89
29. aug 2022

Dakujem. Dojala si ma ❤️

Citaj si to, ked ulozis deti spat a vydychnes si po celom dni. Takto sa na to pozeram aj ja. Naozaj mame vela veci inych ako je bezne, narocnych (narocnejsich?) aj ten "casovy vklad do deti" je u nas vacsi ako v niektorych dnesnych rodinach, aj to opatrovanie nemame.. Aj sa nevyspim a podobne. Ale pozeram na to dobre, pekne. Rada sa venujem detom, ja vzdy idem tazsou cestou, aby som si potom vydychla a zala "uspechy". Tie pridu. Teraz tomu vela venujes a obetujes. Ale potom bude dobre. Neboj.

zuzanockamt
29. aug 2022

Autorka
Škoda,že sa ti nedá ísť do práce, hneď by si vsetko vnímala lepšie. Je to fakt neskutočná zmena k lepšiemu. Aspoň si zariaď hodinu-dve denne úplne bez detí.
Časom to bude lepšie. Tieto bábätkovské/škôlkarske časy sú náročné, ale treba to len prežiť. Potom so školákmi je to už paráda.

tranquillo
29. aug 2022

Nuž...len vydržať 🙃 ja mam 7,5 a 5 ročného, čiže taky vekovy rozdiel ako máš ty, staršie dievča, mladšieho chlapca. stále tvrdím, že roky na materskej patrili k najťažším v mojom živote 😉 Som neskutočne vďačná, že mám dve zdravé deti, ale tá materská mi dala zabrať. Zrejme nie som ten typ mamičky, čo sa v tom vyžíva a teraz si to už aj priznám a neviním sa za to. Chceš sa tým deťom venovať a potom si z toho vyčerpaná, lebo za celý deň nerobíš nič, čo by ťa bavilo. Ja som počas materskej kváskovala, kúpili sme záhradu a pestovala som zeleninu (to robím doteraz), potom som zavarala, robila džemy, sirupy, piekla domáce pečivo, koláče, robila mydla a kozmetiku, prešla kurzy nevýchovy, sebarozvoja a spracovania emócií, atď. A to všetko preto, lebo som sa potrebovala do niečoho vložiť, niečomu sa venovať, na niečo sa tešiť, lebo úprimne, z tých detí a z materskej a z tých večných chorôb mi prepinalo. Keby som na materskej s tretím, myslím, že by som sa už psychicky zrútila a fyzicky rozpadla 🤣 Najväčšiu radosť som mala, keď mi muž zahlásil, že po robote ide na tenis alebo na pivo alebo niečo niekomu spraviť a to som mala penu okolo huby, lebo.... vieš si predstaviť. Odkedy som nastúpila po materskej do roboty, ohromne sa mi zlepšil psychicky stav, na deti sa teším, lebo s nimi nie som nonstop od rana do vecera a kedze už sú starší, tak je to zas o niečo lepšie aj čo sa týka nejakých aktivít. Staršia sa čoraz viac ťahá za kamarátkami a a mladší keď ma vonku chlapcov v jeho veku, tiež sa dosť zahrajú. Myslím, že ťa úplne chápem a naozaj zdieľam tvoje pocity, neviem ci ti pomôže povedať, že tento stav prejde, lebo teraz ti to môže byť prd platné 😁 ale skus si nájsť nejakú aktivitu, ktorú budeš môcť robiť napr aj pri deťoch, ak ti ich nemá kto postrazit, a ak má, tak ideálne bez nich. Držím palce a rozumiem - ja som bola na mašlu 😉

simca06022011
29. aug 2022

nevadi, nebud. Funguju skolky, jasle, a ine, vies ist pracovat na ful time alebo ciastocny, odreagujes a vezmes deti domov 🙂

alexka89
29. aug 2022

Ja mám 4rocneho podobného ako ty..tiež s ním ťažko na všetko ho treba 13x volať 13x mu povedať aby niečo urobil,obliekol sa,išiel píškať na záchod prišiel jesť išiel s nami von niečo doniesol upratal hračky neskakalpo gauči nebehal
O týždeň uz ide do škôlky tak si vydýchnem no ešte mi jedno ostane na krku .

lasoli
29. aug 2022

a preco stale presviedcas?Preco nevezmes a hotovo ide sa..

luccija
30. aug 2022

Tak to je s 2 malymi detmi.Niekto to berie ako pride, niekto bojuje s detmi, casom... sam so sebou🙂vidis, ze syn sa uz prehra sam...za chvilu bude dcera v tom veku.Stale bude nieco...potom pride ucenie, povinnosti.asi si len povedat mam 2 male deti je normalne, ze neposluchaju, nejedia, nerobia vsetko ako by som chcela...snad bude syn zdravy a bude chodit do skolky a budes mat klud na jedno.Ked by som bola velmi zufala najdem si dochodkynu, opatrovatelku co mi s dietatom ci detmi pomoze zoberie von, prehra sa doma a ja mozem robit nieco ine

lenockaaaaaa
20. feb 2023

To ako keby som videla seba 😁😁😁, ja mám 3 ročnú a 8 mesačného chlapca. Tiež si materskú neuzivam. Každý deň to isté dokola. Keby mi naši sem tam nezabavili tu staršiu tak je zo mňa úplný cvok.