Nezhody s manželom vo výchove

grundia
6. sep 2014

Ahojte.Nenasla som tu takuto temu,tak zakladam.
Chcem sa vas opytat ako ste sa ako rodicia dohodli na vychove svojich ratolesti.
Totiz,nepaci sa mi,ako sa manzel chova k malej.
Na dieta sme sa obaja velmi tesili.Keď sa mala narodila,manzel velmi pomahal.Bola som rada,ze sa takto zapojil,prebaloval,okupal,navaril,upratal.Proste dobry manzel 🙂 .Teda,vylucne az na uspavanie,lebo mala ho odmietala.
Teraz keď podrastla,ma 1,9mesiaca,akosi s nou prestava mat trpezlivost.Ak nahodou malej spadne jedlo na zem alebo sa s nim hra,zacne na nu kricat.
Je sice pravda,ze mala pri jedeni neobsedi ale ona je proste taka,neobsedi dlho pri nicom.S hrackami sa hra sama len chvilu,radsej dojde za nami,nech sa s nou zahrame.
Keď sa oni spolu santia,najradsej na posteli,mala ho zacne kusat alebo skriabat.V tedy jej manzel capne po zadku alebo po rukach.Ale na nu to nezabera.
Minule jej uz po takomto vystupe povedal,nech od neho vypadne.
Jasné,ze som sa na to ohradila,nepaci sa mi ako sa s nou bavi.
Uz som mu aj vravela,ze nechcem aby ju za kazdu hlupost,odtrhla kusok z knižky a on jej dal 3x tak silnejsie po ruckach,bil.Ze to nieje riesenie.
Nevieme sa akosi zosuladit vo vychove.
Je trosku podrazdeny aj preto,ze nieje zvyknuty s nou tak dlho travit cas Povacsinou totiz byva na sluzobkach,z mesiaca je tak tyzden doma a teraz je to uz takmer 2hy mesiac co nikde nebol.
Ako sa s nim dohodnut na vychove keď moje rady nechce zobrat?

bubelko
6. sep 2014

@grundia rozpravat sa, rozpravat sa a rozpravat sa. Sadnite si vecer spolu, otvorte si vinko a debatujte. Nie vycitkami v style "toto robis zle", ale s kludom. Mozes povedat, ze si myslis, ze prehnane reaguje a spytat sa, co si mysli on. A vypocut si aj druhu stranu. Nereagovat v zmysle, ja som matka, ja urcujem pravidla. A zamysliet sa, ci nemoze mat pravdu aj on v niecom 😉 napr. s tym sedenim pri jedle. U nas plati, kto odide od stola, dojedol. (Ak zrovna teda nutne nemusi na wc, co sa stane raz za uhorsky rok) 😉

sissy27
6. sep 2014

@grundia v niečom musím dať tvojmu manželovi za pravdu... z môjho pohľadu si na malú príliš mäkká (alebo aspoň teda z toho mála, čo si napísala)... malá vymýšľa pri jedle - ako to riešiš ty? manželovi sa to nepáči, ty to toleruješ? to je prvý problém... ako píše @bubelko pravidlá musia byť... takmer 2ročné dieťa má dosť rozumu na to, aby pochopilo, že pri jedle špekulovať nebude a takisto aj na to, aby pochopilo, že hrýzť alebo škriabať nie je hra, ale bolesť... knižka či iná vec má svoju hodnotu (nie len finančnú) a nie je na mieste ju ničiť... ja som za, aby dieťa dostalo po zadku či po ruke ak robí niečo nevhodné (ničí veci, ubližuje niekomu)... samozrejme nie stĺcť do krvi, ale obyčajné capnutie či zvýšiť hlas je podľa mňa na mieste... ja keď vidím na ihrisku ako mamičky po 1953x dieťaťu miernym hláskom (nerozoznateľným od pochvaly) vysvetľujú, že hádzať piesoček druhým detičkám do očiek nie je pekné, tak moje sebaovládanie dostáva zabrať... pretože to dieťa nebolo nijako potrestané za to, že robí niekomu zle, tak nemá dôvod to nespraviť znova keď ho to baví...
sadnite si s manželom a spoločne nastavte dieťaťu určité hranice - napr. pri jedle bude sedieť a jesť, pokiaľ nie, tak je dojedené, pri hre nebude ubližovať, pri hraní nebude veci ničiť... a dohodnite sa aj na tom, ako tomu zabránite - manžel nebude používať slová ako vypadni odomňa ale povie "koniec hry, idem robiť niečo iné", necapne jej 3x ale len raz a podobne, ty sa nebudeš usmievať a chlácholiť keď bude robiť zle, ale nejako zakročíš... proste si nájdite nejakú zlatú strednú cestu... každý z vás je osobnosť a nejako reaguje, u detí treba tento "rozvoj osobnosti" korigovať v duchu hesla "ohýbaj ma mamko pokiaľ som ja Janko.." a dospelí by mali používať rozum na zvládnutie svojich emócií...

grundia
autor
6. sep 2014

@bubelko
@sissy27 ja nevravim,ze malej necapnem po zadku ale az ked 2-3x neposluchne.Najprv sa jej snazim vysvetlit,ze co robi zle alebo tak a ked neposluchne tak jej capnem no ucinok to nema.Mala si toho aj tak nejak nevsima.Sice na chvilu prestane ale potom je to o tom istom.Snazim sa najskor vysvetlit a nie ako moj manzel,ze hned vybuchne a capne jej.
Najhorsie pre mna je to kusanie ci stipanie,tam nepomaha nic,takze asi je to len o case ale rozpravat dietatu take veci ako vypadni je pre mna dost krute.
Pri jedle,ak nechce jest,tak ju necham ist,ze asi nieje hladna ale manzel sa ju snazi udrzat,ze nech este je.To je dalsi rozdiel u nas.
Urcite nepatrim k tym mamam,ktore iba rozpravaju,ze nie,nerob to a necham to tak a nesnazim sa jej len krutit hlavou,ze nie,to sa nesmie.

atika11
6. sep 2014

mám skoro 3ročného a kebyže ho mám biť vždy keď neposlúchne alebo nespraví to čo chcem už by bol dobitý až až a pritom je inteligentný a veľmi šikovný,ale deti sú už proste také...keď som nemala dieťa myslela som si,že treba len mať veľa financií,ale nie je len o tom.treba hlavne veľa,veľa trpezlivosti.deti nie sú náš majetok,sú nám dané darom a my ich máme správne formovať.ak budú bité,aj oni budú len útočiť.dávam za pravdu zakladatelke,má správne názory,ale musí o nich presvedčiť aj manžela.

pppeeetttaaa
6. sep 2014

na to, ze sa neviete dohodnut, reagovat nebudemm, lebo by som ti urcite nepomohla, a rypat do teba nechcem.. ale mozem ti dat radu ako sa zbavit toho kusania a stipania.. proste zacni malu kusat a stipat aj ty.. ved sa hrate..a ked sa chce tak hrat, tak sa s nou tak hraj.. neboj rychlo ju to prejde.. aj mna mala stipala a nic nefungovalo az ked som pristala dobre hrame sa a zacala som ju stipat.. to bolo placu..a ja ved sa hrame ved to neboli..boli ma to maminka..tak nebudeme sa tak hrat? nie..tak a uz sa nehrame na stipanie.. a hryzenie rovnako.. nevravim aby si ju stipala tak ze bude mat modriny, ani ju nehryz do krvi bozechran..ale nech ju to boli.. inak nepochopi.. lebo ona si mysli ze to neboli.. uvidis zaberie

kaktusik007
6. sep 2014

@grundia co sa tyka toho kusania a stipania -- uuuplne suhlasim s
@pppeeetttaaa - tiez u nas zabralo u mladsieho iba toto. Akonahle zistil, ze kusem jeho aj ja, tak hned prestal kusat v ramci hry... A tiez mal nieco do 2 rokov, ked to robil.

co sa tyka ostatneho tvojho problemu -- pripadalo mi tiez ze si makka... ale potom si to trosku uz upravila tym dalsim prispevkom... NO takto - v prvom rade by som urcite nesuhlasila s manzelom aby nutil dieta jest - alebo trval na tom, aby dojedla. Dieta same vie kedy ma dost, a aj co sa obezity tyka - vznika prave v tomto veku aj tym, ze deti chvalime, ze pekne vsetko spapali -- maju to zial potom zafixovane ze ked vsetko zjedia, budu dobri a chvaleni.... Ja mam medzi chalanmi zavedene jedno pravidlo -- je sa vtedy ked sa je. Mozu odist od stola, ale kto odide - uz dojedol. A najest dostane az ked bude dalsie jedlo -- cize ak odide od obeda pri polievke, OK, nenakladam ani druhe (spytam sa ze ci si prosi samozrejme) a dalsie jedlo co bude na jedenie je az olovrant okolo 15 - 16 hodiny. Skor proste moji synovia jest nedostanu aj ked mi povedia, ze su strasne hladni -- ako sorry, bol obed. Toto praktizujem odkedy boli fakt malinky a zacali normalnu stravu... cize asi tak od roka, roka a pol... Samozrejme ze nebudes ani nie 2 rocne dieta nutit byt o hlade kym nebudu styri hodiny, a das jej aj nieco skor, ale uz len z principu nie vtedy ked si ona povie - treba jej povedat ze mala obedovat. A jest jej das az o kusok neskor, tak 20 min?? cca... NIE jedlo z OBEDU!!!, a budes sa tvarit ze to je uz dalsie jedlo dna.... Moji sa velmi rychlo naucili, kedy sa je....
Samozrjme ze toto neaplikujem ked su chori -- vtedy im dam obed kludne aj len co spracem zo stola - som vdacna ze vobec cosi zjedia... Ale to su vynimocne situacie a tie si uz plne uvedomuju, aj ked maju 3 a 4 roky.

To ze vypadni odo mna -- to je trosku silne kafe, to by si tvoj manzel mal uvedomit, ze takto sa spravat k dietatu co ani nema dva roky nemoze -- lebo sa moze stat, ze o mesiac ci dva, ci o pol roka, to mala povie v tej "najvhodnejsej" chvili bud jemu, alebo komukolvek inemu -- trebars mozes povedat, ze to kludne moze povedat jeho matke -- ze ako by sa asi jeho matka citila, ak by toto mala jej povedala... ze vypadni odo mna....
tuto fakt musi zvazit slova -- rovnako on, ako aj kazdy jeden co je v spolocnosti malych deti... lebo ony su take spongie, vsetko nasavaju a vedia veeeeelmi trefne pouzit.

katarinamarkova
6. sep 2014

@grundia v podstate z toho co citam ani tvoje ani manzelove vychovne metody nie su zle....az na to vypadni....to sa detom nehovori, velmi rychlo si zapamataju 🙂 a jedneho dna ked sa im nieco nebude pacit ti to v obchode povedia....ale ak to bolo raz v slabej chvilke...stava sa....
uplne najhorsie pri vychove co moze byt - je dvojta vychova - mama povie tak, ocko ink, ocko nedovoli, mama dovoli a opacne.......
vtedy moze byt aj jeho vychova aj tvoja svojim sposobom spravna, ale ked dieta bude vidiet ze sa nezhodnete, zarabate si na riadny problem - nebude respektovat ani jedneho z vas!
@bubelko - napisala rozpravat sa rozpravat sa.......sadnite si, urcite si spolocne pravidla, kompromisy musia byt 🙂 musite jednoducho aj ty aj manzel pochopit ze sa pri vychove zhodnut musite - aj ked sa nezhodnete 🙂
radsej pri nejakej situacii ked sa nezhodnete, malej povedzte, pockaj, dohodneme sa s tatinkom a obaja jej o minutku jasne spolu povedat ANO, NIE
k tomu kusaniu, stipaniu....skusaju to vsetky deti....mne pomohlo zatvarit sa strasne smutne, trosku si akoze poplakat, ze to boli, samozrejme ukoncit hru.....kazde dieta je od malinka empaticke a vnima vyrazy tvare viac ako slova.deti sa rozplakali so mnou a uz to nerobili 🙂