Pocit úzkosti z návratu do práce po rodičovskej

14. jún 2021

Ahojte mamicky,som doma uz 2 roky a pomaly planujem navrat do prace.Za ten cas som si vytvorila taku domacu bublinu maminkovskych povinnosti,v ktorej su bezne radosti ale aj starosti,kazdopadne nie je tu doma nikto kto by mi daval deadliny,vytvaral pracovny stres,okrem vychystania starsej do skoly nemam ziadny ranny zhon,robim si vsetko podla vlastneho planu,moj cas patri detom...Hoci uz zacinam mat doma ponorku a citim potrebu realizacie aj mimo domu cim je moj navrat blizsie a jednoznacnejsi chyta ma pod chvilou akoby pocit uzkosti,zrazu na mna pride stres,trochu panika,naposledy aj v noci.Rozmyslam vtedy ako sa moj zivot zmeni,uz iba praca,uz iba nahananie sa rano s detmi,poobede vyzdvihnutie deti,snazenie sa o uchmatnutie si casu na hru s detmi,terminy...Proste pracovna klasika plna stresu, ktoru som zazila aj po prvej materskej.Co sa prace tyka nemozem sa stazovat,prisla krasna pracovna ponuka,pohodovy sef,aj ked je pracovna napln vyzva mozem byt len s pokorou vdacna, ale ten pocit paniky z narusenia mojho mikrosveta a komfortnej zony pod chvilou prichadza.Je tu niektora z Vas ktora mala taketo pocity pri navrate do prace a ako ste to v sebe vyriesili?Moje rozhodnutie vratit sa do prace tieto stavy aj tak nezmenia,ale rada by som nasla pokoj.

luccija
14. jún 2021

Je to normalne vsetko sa zase zmeni.Mesiac budes unavena, vystresovana a potom si zvyknes🙂lahke to nebude.Mne pomaha pocit, ze ak nebude dobre, tak zmenim pracu, ze uvidim ako bude a zariadim sa...mne to bolo velmi luto kolko sme za den stihli, zazili, vonku krasne pocasie a ja v praci.

luccija
14. jún 2021

Bud rada, ze si nasla pracu fajn sefa skus hladat pozitiva.z

nicicka
14. jún 2021

Och, no vedela by som ti písať tie moje hrozne zážitky. Ale neidem strašiť 😁. Určite ber magnezko a Bcka. Nech sa nervova sústava posilní. Ja som svoju bublinu veľmi milovala a potom som tak dopadla. No bola to moja prvá práca, úplne nová a nevedela som do čoho idem. Držím prsty, nech to na hladký priebeh...

hederamonstera
14. jún 2021

Ja mam z tohto strach uz roky a to sme este len planovali dieta. Mne stacil ten predkoronovsky kolobeh(cestovanie do prace, domacnost, varenie a to som chcela este cvicit. Haha - vdaka za koronu a ze nemusim cestovat) a vzdy som si vravela, ze este ked k tomu pribudne dieta, tak si hodim maslu…nechapem ako to zvladaju. Teraz som po 3 rokoch tehotna a tiez sa viac bojim ako tesim - presne kvoli tomu obdobiu po rodicovskej d. Ale tak mas aj manzela, nebudes na deti sama.

autor
14. jún 2021

@luccija
@nicicka Pred par rokmi som uz musela z jedneho krasneho miesta odist.Zarobila som super,pracovna napln super ale ten tlak a stres ma tak zomlel ze som vedela ze musim odist,totalne psychicke vyhorenie,praca sa mi sprotivila.Tak ked som toto napisala zacala som uvazovat,ze znovu po rokoch skor tak preventivne vyhladam psychologicku ktora mi v minulosti podobne stavy pomahala prekonat,aby som to podchytila a nastavila si to v sebe trosku inak.Proste robit aj pracu na 100%(nie 150 🤦‍♀️),aj si ju uzivat aj usetrila cas a energiu pre deti a manzela.Abybsom mala ten life balance z mojho pohladu ku svojej spokojnosti.Chodit sa s nou porozpravat tak preventivne...Hm,toto mi vobec nepride ako zly napad teraz!A ano,to Magnesko a Bcko dobra rada,to urcite musim.

nicicka
14. jún 2021

No ja keby som vedela čo všetko sa udeje a ako hrozne to bude celé prebiehať, tak k nej určite idem hneď na začiatku. Žiaľ bola som už keď sa to všetko spustilo a nedalo tak ľahko zastaviť. Presne to vyváženie som nevedela odhadnúť. No terapie sú podľa mňa úžasná vec. Posúvajú človeka vpred a bavilo ma to veľmi. Zisťovať o sebe kopec veci, svoje dobré, zle stránky a limity. V podstate už by som ich teraz ani nepotrebovala a ani nechodím k nikomu, no uvažujem že by som zas začala. Stres je sviňa a vždy je ho veľa...

autor
14. jún 2021

@nicicka Co su podla teba take najvacsie nastrahy v takejto situacii?

nicicka
14. jún 2021

Ťažko povedat ... každý má strach z niečoho iného. Pre mňa to bola úplne nová skúsenosť. T.j. strach z neznámeho, termínov, nízke sebavedomie a úplne najviac či má odrovnalo - strata slobody. Byť sama sebe pánom. Ako na materskej...

amarilka26
14. jún 2021

Este nedavno som bola na tom podobne, no ohlasila som personalistke navrat a bum, vraj si mam skusit hladat nieco inde, lebo sa obava ze do septembra nebude nic volne. To ma ani vo sne nenapadlo, som tam uz 16 rokov. Takze by som dala vsetko za to stresovat sa z navratu do prace :( teraz mam hrozu z toho ze tam skoncim a vobec netusim co dalej :(

autor
14. jún 2021

@amarilka26 Chapem ta a uprimne ma mrzi tvoja situacia.Vsetky sa tesime na materaku,tesime sa pocas materskej ze mame pokoj ale skor ci neskor sa vratia tieto existencne zalezitosti a vratime sa do reality.Verim ze si len v pociatocnom soku a ked sa poobzeras po ponukach ze najdes nieco co by sa ti pacilo a kde by si vedela zacat akoby od zaciatku.Nie nadarmo sa hovori ze kasa sa nikdy neje taka horuca ako sa uvari.Nastav sa v hlave na to ze sa to vyriesi,ze 1.9.2021 nastupujes do prace,zacni hladat aktivne pracu a uvidis ze to tak aj bude 😊 Nepochybuj o sebe.Moc ti drzim palce 🙏

amarilka26
14. jún 2021

Dakujem velmi pekne 😊 este to nie som schopna vstrebat, stale si hovorim ze do septembra daleko a hadam sa predsa len nieco najde. Zboznovala som svoju pracu a nechcem o nu prist. I ked z reci personalistky mam pocit ze sa nieco deje asi :( Zarazilo ma ze mi ponukla pracu vo vyrobe, pritom som vysokoskolsky vzdelana a rozbiehala som dolezity projekt. Nuz uvidime.

bluka2
14. jún 2021

Ja by som nad tým veľmi nerozmýšľala. Proste treba a hotovo, čo najmenej emócií do toho dávaj. A užívaj si každý jeden deň dovtedy, možno je to len také pripomenutie, že nič nie je večné, tu a teraz.
A gratulujem k dobrej práci

bluka2
14. jún 2021

@amarilka26 nájdeš lepšie 🙂

luccija
14. jún 2021

@amarilka26 neprijemne...minimalne dostanes odstupne nie?ci staci, ze Ti ponuknu o poziciu nizsie?a ako to je mozne ved niekto bol prijaty na zastupovanie pocas MD,RD ...
Autorka podla mna je dolezite si nemysliet, ze budes vsetko stihat a robit ako, ked si bola doma..a velmi sa ukaze ci Ti muz pomahal.Ja som bola najviac unavena, ked som mala doma prvacku uz mysliet na ulohy, povinnosti...

emilius03
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moschin0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moschin0
26. júl 2021

Ahoj, uz si nastupila? Ako to zvladas? Mna to caka o 2 tyzdne a veru bojujem so sebou.

veronika9797
29. júl 2021

Ahojte aj ja sa k vam pridam...po 5 krasnych rokoch (no dobre, odmyslim si koronove obdobie) ma caka o 3 tyzdne nastup do uplne novej prace...novy kolektiv, iny prac.cas, dochadzanie 40min.autom, ranne vstavanie o siestej a budenie deti 😣😣 mam hrozny stres z toho, plakat sa mi chce....vedela som, ze raz to pride, ale tazko sa mi adaptuje...tak napiste vy, ako ste to zvladli, ja pracujem v skolstve, v zivote som nevidela edupage a ak pride distancne vzdelavanie, neviem ako ja dam.online hodiny...ach jaaaaj

letfenixa
30. júl 2021

@veronika9797 takže si učiteľka. My, ktorí sme už online vzdelávanie prežili, sme boli v marci 2020 hodeni do vody a plavaj. Zvládneš to, ak by na to prišlo. Po nástupe do školy popros zástupcu, nech ti s tým pomôže. Edupage je predsa webstránka, tam sa nemáš čoho báť, naučíš sa ju ovládať. Skôr sa sústreď na ranný režim, aby ste fungovali doma. Práca je len práca.

strelicia
5. sep 2021

Ano tiez som si tymto prechadzala pred nastupom do prace po 3r. Bolo to ale v pohode, zbytocne som sa bala. Zaciatok bol taky pozvolny, nenavalili mi toho hned vela. Takze bol cas sa spamatat a vsetlo sklbit. A po roku som uz sama zacala v praci rast, viac zvladat a aj ma povysili. Teraz po 6 rokoch v praci to uz zvladam uplne ako pred materskou, neboj, to vsetko zvladnes. Ani nebudes vediet ako. Mne bolo tiez dobre doma, keby sa dalo byt dlhsie s malym na MD, tak som aj do 6r. Ale nakoniec som si to v praci uzivala, konecne som bola v duani, medzi ludmi, a mohla si v pokoji dat kedykolvek kavu a aj ju dopit kym je tepla. Bolo prijemne sa realizovat a sustredit po rokoch na seba.