S akými domácimi prácami pomáhajú deti?

atrami
26. mar 2011

Milé mamičky, potrebujem poradiť. S akými domácimi prácami vám vaše detičky pomáhajú doma? Moji majú 8,5, a 2 roky. Chcem sa spýtať, či majú už nejaké pravidelné povinnosti / postielanie, utieranie prachu.../, či dostávajú nejakú odmenu, alebo ,,trest" ak si povinnosti nesplnia. Ďakujem.

traktor
26. mar 2011

pozri aj tu 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/domace-prace-skolopovinnych-deti-kedy-zacat/ , https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/ako-mate-zorganizovanu-domacnost-pri-viacerych-detoch-2/ ..... u nas je to tak, ze dievcata maju svoju izbu, chlapci maju svoju izbu a musia sa o svoje postarat..cize aj si poustielaju, poutieraju prach, poumyvaju dlazku, ciste pradlo odkladaju do skriniek...atd...odmenu ani trest nedostavaju..skratka od mala som ich k tomu viedla, ..chceli svoju izbu tak sa musia o nu starat... 😉 ..aj matko uz pomaha 😉 ..ked sa pohra, odlozi si za sebou hracky...isli sme na to hravou formou, vela som chvalila a naucil sa...samozrejme, ze ma dni ked sa mu nechce...no vsak aj mne sa nie vzdy vsetko chce 😀

vodnarky
30. mar 2011

nasa mala ma 3 roky a niekedy mi pomaha zametat,ked vidi mna.. 😉 ..ale ako povinnost,to urcite este nie..jedine co sa ju snazim naucit,je upratat si po sebe hracky co rozhadze..ale aj to spravi podla toho aku ma prave naladu... 😀

zuzikkaa
30. mar 2011

moj maly ma sice len 19mes,ale uz ho sem tam zavolam nech mi nieco poda,ide schovat,zahodit do kosa,podava mi koliky ked vesiam pradlo, atd...take drobnosti comu rozumie a zvladne.aj hracky si sem-tam uprace ale skor ho bavia tie dospelacke veci 😀 😀 😀
ked urobi co chcem,chvalim ho! 😉 odmeny by som nedavala,pomahat by malo byt samozrejme,ved aj dieta je sucastou rodiny.
urcite treba deti ucit postupne vsetko,pomahat doma,ved mama nieje sluzka!!! ked sa bude chciet osamostatnit tak nebudes mat traumu ci sa oseba postara. 😎

ani3012
30. mar 2011

Paťko nepomáha a ani sa mu nechce..som rada,keď si urobí to čo má..snáď sa to vekom zlepší
ja ako malá som pomáhala veľmi rada ale čím som bola staršia,tak vraj tým menej som pomáhala 😀
dúfam,že som uspokojila rodičov,čo majú tiež taký problém..ak sa teda o probléme dá hovoriť 😉

drobik1
30. mar 2011

ahoj no nase deti pomahaju a hlavne maly..ten je vsade a robi vsetko..odlozi spinavy riad,pozameta,umyva a v kuchyni rad pomaha..je sikovny 🙂 no a dcera tak ta pomaha len ked musi ale ked jej poviem tak si uprace,utrie prach,uprace postel kazde rano a vysype smeti,obcas umyje riad.. 🙂

estanis
30. mar 2011

moja mala si uprace za sebou hracky, vycisti zrkadlo opackane - ja jej nastriekam a ona uz len zotrie. Snazi sa aj prach utriet, no najradsej zo vsetkeho mi vzdy pomaha obalovat rezne. Je to jej oblubena robota 😀 . No podotykam, ze s tymi hrackami to nie je vzdy ruzove. Niekedy jej musim pomoct, ked sa jej nechce,

jarunka111
30. mar 2011

malý má 21mes. a teda sa činí - s pomocou si poupratuje hračky, vykladá nákup z tašky, nosí kôš s prádlom a podáva mi ho, keď vešiam 😀 😀 uteráky upratuje do skríň, nočník si chodí vyliať, keď sa vyciká, plienku zahodí.... veľmi ho vždy pochválim a poďakujem za pomoc 😀 😀 😀 No je zlatučký ako sa snaží a keď nemá náladu, tak aby som ho prinútila, tak asi tak, že niečo za niečo, ak si uprace tak mu aj ja niečo povolím a zatiaľ to celkom funguje a sme spokojní obidvaja. Žiadne hmotné odmeny nedávam a trest? To mu niečo zakážem a on si to rozmyslí, má dosť rozumu potvora malá 😉

zitaje
30. mar 2011

Moje baby vynasaju smeti (obidve spolu 😀 je to velka zabava 😅 ), prestieraju, odkladaju hracky.
Mala mi dava pradlo do pracky, davkuje praci prostriedok 😎, zapina pracku 😎 😀, pomaha mi vesat, miesa zltka s cukrom ked peciem, vselico robime spolu.
Starsia odklada riad zo susiaka, odklada ponozky a spodne pradlo zo snury (tricka radsej skladam sama, lebo ked to posklada ona, to vyzera desne 😅 ), obcas ked ju poprosim umyje kupelnu, cisti zemiaky a mrkvu, kraja tofu a pod. Ked ma naladu a hlad, niekedy urobi ranajky (kym ja vyspavam) 😀 .
Odmeny ani tresty nedavam - robime to vsetci pre seba, ani ja nedostavam odmenu za to, ze upracem a navarim, a ani trest, tak preco by som mala davat detom? Praveze sa porozpravame o tom, ako spolu rychlo upraceme a ako budeme mat potom viac casu vsetci spolu na nieco ine. 😉

anjelicek26
30. mar 2011

Sasenka ma 4 roky, no pomaha z vela vecami... vyklada a naklada umyvacku, rovnako pracku, preklada veci do susicky, triedi pradlo podla farieb, znasa pradlo z izieb ked jej poviem... odpratava hracky v herni, odnasa veci do kosa, vysava svoju izbu sama, upratujeme jej izbu - spolu, oblecenie ked dojde zo skoly musi sama dat do skrine. V zahrade pomaha trhat burinu 🙂 Odniest plienky do popolnice... ja neviem, zapajam ju do vsetkeho, co robim, ked triedim ponozky, triedi so mnou, ked varim, vari so mnou, nosi mi veci, miesa... ono to patri k tomu, co tam ma sediet a sa na mna pozerat?

Odmena ci trest? Ani jedno... Pomahat mi nemusi - len jej poviem, ze som smutna ci sklamana. To je potom z toho nestastna... Uplne staci. Nutit ju do nicoho nenutim. Ked nechce tak nechce. No a odmena? Podakujem sa za pomoc, dostane pusu, pochvalim ju...

cmulinko
30. mar 2011

moji chlapci v juli budu mat 4 a 2 roky a denne si po sebe musia upratat hracky,po jedle dat tanier do umyvadla...vyberame veci z umyvacky a z pracky a utierame po sebe stol 😀 ...ak nieco vyleju,tak automaticky idu pre utierku ci mop a uz utieraju 😀 spinave pradlo vedia kam sa dava....topanky idu vzdy na svoje miesto......starsieho ucim aj slusne cikat a utierat si po sebe zachod 😀... ich to velmi bavi a ucim ich to uz teraz,lebo viem,ze chlapec bude poriadny iba vtedy ak ho to mama nauci 😀

blumka
31. mar 2011

Terezka ma tri roky, uprace po sebe hracky, vecer si musi ulozit veci na kopku alebo hodit do kosa na pradlo, po vyzuti si odlozi topanky do botnika, ked umyvam kupelnu, umyva umyvadlo, utiera stoliky ,pomaha umyvat aj opackane sklo na dverach, ked nieco rozleje, utiera po sebe (samozrejme ze jej pomaham, lebo to nie je dokonale). Pomaha aj pri prani, hadze pradlo do pracky, preklada potom do susicky, ked pradlo vesiam, podava mi veci, pri skladani pomaha, vie pekne poskladat napr. utierky alebo male uteraky, vreckovky. Ked mame hosti pomaha mi v kuchyni, napr. prinesie kazdemu tortu na tanieriku, zanesie na stol pribory. Ked ona dopapa odnesie odprace po sebe, zanesie si riady do umyvadla. Ked vysavam, dam jej rucny vysavac a ukazem jej kde je vela smeti, tam sa snazi povysavat..
pomaha aj s varenim, napr. ked nieco potrebujem miesat, miesa ona...

nie vzdy ma naladu, niekedy neurobi z tohto nic a niekedy je do roboty ako drak 😀 odmeny nedostava ani tresty, ak mi pomaha tak jej poviem aka som rada, ze ma to tesi ze mi pomaha a teda nam robota ide rychlejsie a budeme mat viac casu na hranie...a ked zas nechce napr. upratat hracky a mota sa okolo toho prilis dlho ,tak jej poviem ze jej cas na hranie neostane (alebo teda na nieco ine, pozeranie rozpravky, ist vonku atd atd). vacsinou ju to nakopne 😀

jitkatatarova
1. apr 2011

Ja sa snazim moje bambulky naucit aby po sebe upratovali.tak ked sa chcu hrat s niecim inym tak si to upracu,no niekedy pridu a ze-maminka pomoze. 🙂.Inak Katka ta prejavuje zaujem o varenie a tak spolu cistime zeleninku,sem tam obaluje rezne.Na to ze ma 2,5roka jej to celkom ide.Je to viacmenej ako hra,ale ked ju to bavi,tak nech sa uci.Ked nieco zaspinia,tak si to umyju,je u nas aj boj o vysavac 😵.Jednoducho take jednoduche domace prace,ale nenutim ich do toho.Vedia si veci odlozit kam patria a niekedy maju dokonca lepsi prehlad kde co je. 😀Ale urcite ich netrestam,skor motivujem.A zabera to.Ale myslim si ze 8,5rocny by uz mal robit zakladne veci,ako poriadok po sebe,upratat si postel,vyniest smeti a tak.Aby to nakoniec vsetko nezostalo na tebe.

kiknjhuknzuk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dismonika
11. máj 2019

Ahoj, mám deti vo veku 5, 4 a 2,5 roka a stále si po sebe upratujú svoju izbu. Dcéry občas pomohli s pečením, triedením ponožiek. Večer, keď sa vyzlečú, tak pred sprchovaním hodia špinavé veci do prádlového koša. Vzájomne si pomáhajú s obliekaním, ak ich o to požiadam. Staršie sestry pomáhajú bratovi - aj v škôlke takto fungujú, že staršie deti pomáhajú mladším.