Stíhanie domácnosti popri deťoch

somavi
1. máj 2016

Ženy, viem, že sú medzi Vami aj superzeny, ktoré majú krásne upratane, pozehlene, všade poutierany prach, stihnú ešte aj dobre vyzerať a venovať sa deťom. Bože ako vás obdivujem! bývame v dome. Prízemie, t.j.chodba so šatníkom, botnikom... Potom prvé poschodie, t.j obývačka, kúpeľňa, kuchyňa, WC a izba so šatníkom a inými skriňami, kde sú knihy a iné. A ďalšie poschodie, kde je detská, spálňa, kúpeľňa opäť a ešte jedna izba. Ja to nestíham upratovat. Som chorá z toho bordelu, manžel tiež neni nadšený, že mi to nejde tak odruky. Ja fakt neviem. Tak by som chcela mať krásne, poupratovane.. Mám dve detičky. 5 rokov a 9 mesiacov. Ráno beriem staršiu do škôlky, potom dávam mladšiu opäť spať,.spí cca 2 hodiny. Poumyvam riad, kuchyňa, obývačku poupratujem, dám prať.. Poklad sa mi zobudí. Trošku sa mi zabaví s hračkami, vyvesim prádlo alebo co, ale chcem sa aj jej povenovat. Tak sa mazname, hráme. Na obed príde manžel sa najesť . Poobede dám malú ešte spať, umývam zatiaľ zas kuchyňu, riady. Zobudí sa malá, dám jej Papať, oblecieme sa a ideme do škôlky pre staršiu.. Ideme pešo, aby obe boli na vzduchu 🙂 prídeme domov, venujem sa deťom, prichystam niečo na večeru a ideme sa kúpať a Spat. Obe zastávajú cca 20:30. Ja som unavená (malá sa niekoľkokrát v noci budí a vstavame pred šiestou). Kedy mám upratať ten náš dom??? A pozehlit? Umyť okná, podlahy.. Ako to stihate baby? Potrebujem rady. V noci? Sem tam som mala takú noc, že som potiahla,ale väčšinou fakt nevladzem.

henikav
1. máj 2016

@somavi co tak si vziat nejaku pani na vypomoc, aspon 2-3 hodinky tyzdenne? Viem o com pises, ak mate velky dom, k tomu zahradu a dve male deti, to ani nebudes nikdy stihat a uz vobec nie ked zacnes pracovat. Alebo urobis kolko stihnes a zmierite sa s tym ze nie je vsetko dokonale, treba si urcit priority. Dalej, zehli len to co je nevyhnutne, kopu veci staci poskladat, pises ze umyvas riad, zaobstarajte si mycku riadu, uvidis kolko casu usetris. A hlavne sa nestresuj, su aj dolezitejsie veci ako vylesteny dom, napriklad spokojnost rodiny, laska, zdravie a usmev deticiek

tajka1986
1. máj 2016

@somavi rob len nutne veci,aj to nie kazdy den(umyvanie podlahy,okna,prach,kupelne,staci raz za par dni) a ked napr.umyvas podlahy tak neutieraj prach,proste upratuj iba nieco nie naraz vsetko. Kup si umyvacku lebo vyzera ze zabijas dost casu umyvanim riadov. A ked nestihas do umytia okien zapoj aj muza neodbudne z neho. Uvar si veceru aj na dva dni,alebo do zasoby do mraziaku. Nic sa nestane a budes mat voac casu na ine cinnosti. A ano sem tam som upratovala aj v noci take hlbkovejsie cistenie,ale ozaj asi len dva krat 🙂

jeennyv
1. máj 2016

@somavi v prvom rade never tomu, ze kazdy vsetko perfektne stiha, ved kto by sa chvalil tym, ze nieco nestiha alebo takto, prosto je to iba virtualita... okna.... na velku noc, na vianoce resp. na jesen a v lete, cca 3 raz do roka, to podla mna nie je taka zalezitost, ze to musis stale, zehlit, len to co musis, dnes su niektore materialy, ktore volam, ze na cloveku sa vyrovnaju...podlahy, vysavanie podla potreby...a po dalsie manzel robi co..... okolo domu je vzdy roboty a to clovek sam nezvladne, ci pracuje ci nepracuje manzel aj on je clenom rodiny cize aj on moze prilozit ruku k dielu...

stellasss
1. máj 2016

Ahoj, my máme ,,iba,, byt aj keď dosť veľký 4,5 izbový. Ja mám tri deti 9,7 a 4. Ja chodím do práce na smeny, muž pracuje denne od 09,00 do 23,00 h. Nič nestíham. Okná nemám umyté rok. ROK sa chystám ich umyť. Stále mi príde niečo dôležitejšie. Podlahu umývam raz za týždeň. Večer stále pozametám. Prachom a ,,bordelom,, sa vôbec netrápim. Keď bude čas upracem.

Viem, že ti to vyznie ako fráza, ale odkedy malému zistili, že ma choré srdiečko, netrápim sa bordelom. Užívam si dni s deťmi, hráme sa, ideme vonku, prestala som domácnosť leštiť. Aj keď sem tam mi príde, ako ty píšeš, že niektoré maminy majú upratané tip top. Aj ja som taká bola. A bola som večne nervózna, keď niečo rozhádzali, vyliali atd...

A to som si po tomto zistení všimla, že keď niečo vyliali až sa zľakli že budem kričať. Prišlo mi to ľúto, pretože nikdy nevieme čo sa môže stať a potom to budeme ľutovať. Mohla som sa vys...ť na poriadok a radšj sa smiať s deťmi....

anina63
1. máj 2016

@somavi pokiaľ nemáš smetí po členky,všetko je v poriadku 😉 prevádzkoví neporiadok je v pohode. Trochu som to odľahčila, neber to tragický. Ked som mala malé deti,chcela som mať čisto, navarené, požehlené,vyrobené v záhrade....dalo sa to zvládnuť,ale čo sa dalo,robila som po nociach. Bola som perfekcionistka. Dnes,by som nebazírovala na nepodstatných veciach. Raz mi pani dr. vravela,že pokiaľ vidím cez okná,všetko je v poriadku. Samozrejme myslela to obrazne,ale dodnes si spomínam na jej slová. Detičky vyrastú a budú pomáhať....veľa optimizmu a nestresuj 😉

dai
1. máj 2016

@somavi ja teda pracujem a domov sa vraciam o 17.30 - treba robit veceru, domace ulohy, pohrat sa... ked maly zaspia mnohokrat este pravovat.... zehlila som napr. Dnes doteraz🙂 raz za tyzden mi chodi upratovat agentura, kazdy den upratujem vecer ked deti zaspia alebo vstavam pred detmi a upracem vtedy... mladsi ma 4 roky ale ma uz svoje povinnost( upratat pyzamko a postielku; odpratat si po papani, upratat si hracky pred spanim... starsia dcera samozrejme pomaha tuez ) podlahy, kupelky a toalety mi umyva agentura, okna spolu s muzom raz zacas, zvysok kazdy den - pracka a umyvacka pomahaju🙂 mam pani aj na zehlenie 1x do tyzdna; aktualne je mimo takze cez mesiac si zehlim sama a da sa ( moj muz je oblekovy sportovec takze sa zehlit musi - kosrle nech su z neviemakeho materialu budu pekne len vyzehlene... detto bluzky etc - vlastne ja zehlim vsetko 🙂 takze tak 4- 6 hodin 1x do tyzdna🙂)

torticky002
1. máj 2016

Ja nestiham ani dvojizbovy byt neboj 🙂 mala je dobrucka ale tak kto ma dieta vie ze je to nestihacka vacsinou. Robim vsetko pomaly podla seba mam to rozdelene napr tak ze zajtra vecer upracem jednu skrinku pozajtra dalsiu, proste vzdy nieco. Snazim sa o cistotu ale uz neutieram prehnane prach, najdolezitejsia je mala, aby bolo o nu postarane a aby sa jej nic nestalo. Vsetko ostatne az po nej 🙂

kondaska1
1. máj 2016

Haha, ja tiez , klasicky trojizbak a vsade neporiadok, az som z toho chora, ale urobim len to najnutnejsie, ked sa chcem venovat malemu nemozem predsa stravit denne hodiny upratovanim, varenim, nakupovanim a kopou inych veci. Takze som to zredukovala na zakladne veci, syn mi je dolezitejsi a aj tak co upracem mi v priebehu dna vsetko opat rozhadze 😀

katrinka8
1. máj 2016

Ja som okná umyla včera, aj záclony oprala, 2 vyžehlila 😀 Okien je 6 plus balkónové dvere. ALE trvalo mi to celý deň, pričom navarené sme mali z piatku a manžel musel obhospodarovať deti (6 a 2,5) - komplet - ja som len občas robila rozhodcu alebo "ofúkavača boľačiek". Navyše ich poobede zobral k našim do záhrady, prišli až o ôsmej večer. Tak som stihla dokonca aj trochu žehliť. Dnes zase prišli na obed svokrovci, čiže som od 10 do 13-tej stála pri sporáku, ale medzitým som manžela vyslala aspoň tie chuchvalce prachu povysávať - povysával celý byt, našťastie 😀 (4-izbový). Nakoniec som musela aj neplánovane umývať dlážku v kuchyni, lebo mi tam naprskalo olej z varenia 😠
Ale inak fungujem teda v inom režime. Ja neznášam neporiadok - v zmysle porozhadzované, naskladnené veci, z toho šaliem. Takže musím mať v tomto poriadok - všetko na svojom mieste. S čím sa nehráme a v blízkej budúcnosti ani nebudeme hrať, to odložíme (snažia sa, ale učíme ich), čo nepotrebujem, odložím na miesto, najlepšie hneď. Inak by sme sa si pozabíjali aj na hračkách. Na takmer všetko majú krabice, takže len to tam vložia podľa toho, kde čo patrí (vyhnem sa tým otázkam typu: Mami, kde mám plienky pre bábiku?) Takže na pohľad máme obvykle akože poriadok 😀 Môj najlepší pomocník je ručný vysávač - všetky náhle nehody, vysypanie, viditeľné chuchvalce prachu - za pár sekúnd je to preč. ČIže za deň aj 3x vysávam - po minúte - dvoch 😀 Proste snažím sa ozaj ten prevádzkový poriadok nejak zachovať. Jasné, že nie je celý boží deň upratané. Ale pred odchodom z domu sa snažím to nejak usmerniť tak, aby to bolo aspoň na pohľad normálne (že sa neprizabijem na hračke či niečom inom, keď dôjdem z vonku, že nebudem najprv pol hodiny upratovať kuchyňu, aby som mohla zohriať alebo dovariť obed, spratávať pol hodinu zo stola, kým budeme môcť jesť a pod.) Riady sa snažím priebežne umývať, aby sa mi to nekopilo. Inak aj muž umýva riady - po večeri väčšinou on. U nás platí, keď niekto varí, ten druhý umýva riad. Obvykle je to muž, lebo viac varím ja 😀
Keď idem robiť také ozaj že upratovanie, tak to rada robím naraz, lebo keď upratujem po kúskoch, mám pocit, že stále je niečo špinavé. To si obvykle pripravím deň vopred obed, aby sme sa nemuseli zdržiavať varením. To je utrieť prach, povysávať a umyť podlahy a riadne umyť kúpelňu a záchod v 4-izbovom byte. Tiež mi to zaberie celý deň v podstate, medzitým ešte aj periem. MM povysáva akurát, ja potom umývam dlážky a utieram prach, umývam kúpelňu, on má na starosti deti. Čo môžu, to mi pomôžu, ale v ich veku je to skôr taká zavadzacia pomoc ešte - no, ale snažia sa 😀
Žehlím málo, obvykle len tričká, ktoré sú pokrčené tak, že sa nevystrú, príp. sukne dcérke do škôlky. A posteľné prádlo ešte (okrem plachiet) - a to teda z duše neznášam, ale pokrčené mi to vadí, tak to nejak pretrpím. Ostatok som vzdala.
Takže takto fungujeme. Nerobíme však z toho vedu, ručný vysávač zachráni najhoršie, zbytok počká 😀 Tak by som to zhrnula u nás. Nestresuj sa, v špine sa isto nebrodíte 😉 Radšej pôjdem s deťmi von, ako by som strávila hodinu a pol upratovaním... a treba zapojiť aj manžela, aj on je člen domácnosti a tiež "vyrába ten neporiadok" ako Vy všetci ostatní 😀

evittam
2. máj 2016

@somavi Hlavne nestresovať a užívať si život. A čo keď dnes nepovysávam - no nič - povysávam zajtra, možno až pozajtra.....Tiež mám doma prevádzkový poriadok-neporiadok a neriešim....Ak je vonku pekne idem s deťmi von a je mi jedno či mám v dreze 1 tanier alebo 10.... 😉 Žehliť nežehlím - vôbec nič. Okná umývam max.3x do roka. Prach, podlahy - 2x do týždňa. Ale ako píšem - treba nestresovať a radšej vypadnúť von ako riešiť to, že nebodaj nevyhnutne musím namiesto toho upratať. 😉

timea7
2. máj 2016

@somavi hlavne sa nestresuj, nemysli si, že ak dá nejaká baba foto vyblýskanej domácnosti na facebook, že to tak má doma stále. Poriadok môžeš mať, keď budeš mať veľké deti, tak, ako mám ja a ver mi, že ti bude ešte smutno za zacapkanými skriňami. Je dôležitejšie, že ideš s deťmi von, ako to, či máš umyté obloky. Oni si nebudú raz pamätať, že bola u vás vždy podlaha bez jedinej smietky, ale že si sa s nimi hrala v piesku, maľovala, modelovala, že ste spolu piekli, to si budú pamätať určite. Upratovať v noci? V žiadnom prípade! Ty potrebuješ byť oddýchnutá, tvoje deti potrebujú maminu, ktorá je v pohode. Snaž sa zredukovať to, čo robíš. Prečo sa muž chodí domov najesť? Nemá možnosť stravovať sa v práci? To ti pridáva prácu, aj keď variť by si pre drobca a seba varila tak, či tak, ale keď nastúpiš do práce ty, kto mu bude vyvárať? Potom už duplom nebudeš stíhať. Nevar v žiadnom prípade každý deň. V nedeľu navaríš aj na pondelok, v utorok aspoň polievku aj na stredu, vo štvrtok navaríš aj na piatok. Žiadne umývanie oblokov každé dva týždne, maximálne päť krát do roka. Z toho sa neje. Žehli minimálne, len to, čo je naozaj nevyhnutné, ak prádlo pekne povešiaš, ubudne ti zo žehlenia. Posteľné prádlo nežehli ani náhodou, poskladaj, šupni pod ďalšie, vyrovná sa, aj tak ostane perfektne vyžehlené len do prvej noci, kedy sa v ňom vyspíte. V izbách, kde sa nezdržujete, stačí raz do týždňa zotrieť podlahu a utrieť prach, vybavené. Nevymýšľaj si somariny - vypekanie, zaváranie, kopu kvetov okolo domu - na to budeš mať čas, keď deti podrastú. Ako ti pomáha manžel? Ak príde z práce, nechaj ho hodinku oddýchnuť a potom mu šupni deti. Môže ísť s nimi von, aspoň dva krát týždenne, lebo aj ty potrebuješ od nich vypnúť. Získaš štyri hodiny, počas, ktorých čo to porobíš. Keď ti vezme v nedeľu doobeda deti na tri hodiny, stihneš navariť, poobede si s deťmi zdriemnuť, okúpať sa, prečítať si niečo. Ak budeš oddýchnutá, všetko ti pôjde viac od ruky. Zapájaj manžela koľko môžeš, ak nemaká osem a viac hodín pri páse, alebo s lopatou, zvládne večer aspoň osprchovať a uspať deti, ty zatiaľ popraceš a môžete sa venovať jeden druhému. Najmä si z nejakého mierneho bordelu nič nerob, domácnosť má byť natoľko čistá, aby bola zdravá a natoľko špinavá, aby bola šťastná. 😉 😉 😉

moonglow
2. máj 2016

@somavi nezehlim 90% pradla, prach takmer neutieram - deti su ako tornada, prach vlastne ani nestihne zadnut na police 😀 ... okna kde tu suchnem clinom, kludne len 1 okno z 1 strany, ak viac nestiham, dokoncim zajtra, o tyzden, o mesiac 😉
na noc si nastavim pracku, mycku susicku na odlozeny start a rano je vsetko hotove... do mrazaku si robim polotovary - napr. mam balicky s nakrajanou mrkvou, sampinonmi, hotove buchty na pare a pod... prikrmy som robila tiez aj do mrazaku... varim v tlakovom hrnci... podlahy umyvam raz tyzdenne, zachod, umyvadlo, vanicku v sprchovom kute suchnem priebezne, kym napr. cakam na maleho, kym sa vykaka alebo na starsieho, kym sa osprchuje ... vsetko postupne, aby nebola vyslovene spina, ale byt sa mi "ligotal" naposledy asi tak pred 7-8 rokmi, aj to len preto, ze bolo vsetko nove 😀

a uplne najlepsie je, ked sa ohlasi necakane kamaratka, vtedy dokazem za 10 minut urobit fakt generalku, az sama nechapem 😀

som s detmi sama, pracujem z domu, a ak mam fakt nestihacky, tak domacnost ide proste bokom, nic sa neda robit... vsade kopy pradla, riadu, pod stolom omrviniek, ze by som aj zo 2 sliepky uzivila ... naucila som sa nevsimat si to, najdolezitejsie su deti, potom praca, kedze nas zivi a az potom hrnce a podlahy 😉

moonglow
2. máj 2016

a este som zabudla napisat, ze deti si treba uzit, male budu len chvilu 😉

bosoriak
2. máj 2016

@somavi Nestiham ani ja a je mi to jedno. Kolkokrat sme chodili doma radsej v papucach, lebo nam to chrupcalo pod nohami. Teraz mame aspon roboticky vysavac. Ale vsade su farbicky, fixky, papiere, lepidla, goralky, psie hracky, detske hracky. A co? Co mi zabera cas je varenie, teraz sa snazim varit rychlo a zdravo.
Kupelnu umyvam pocas umyvania zubov, okna ked cez ne nevidime, vezmem mikro handricku a postieram.
Ked je vonku pekne, tak sme vonku. Ked deti spali, nikdy som neupratovala. A v noci uz vobec nie. Zas nie som stroj, ze budem tahat sichtu 24hodin, obzvlast ak v noci vstavam.

A to sa mi strasne paci, ako muzi nie su nadseni neporiadkom. Mojho som nechala jeden den cely s dievcatami, ked boli malinke, mladsia mala asi 10 mesiacov.. Vratila som sa a on sa skoro rozplakal 😀 Akoze nikdy mi nevycital neporiadok, ale odvtedy to pochopil tak hlbsie 😀

Neboj sa, poriadok budes mat neskor, s takymito malymi deckami sa to naozaj neda. Teda da, ale za aku cenu, prilis vysoku. Az sa budu vediet same pohrat, potom budes mat upratane. Je to len docasny stav.

Vela zdaru 🙂

myjusiatko
2. máj 2016

Taktiež odporúčam pani na výpomoc, alebo nech aj manžel pomôže. 🙂 Nech vezme deticky a idu na vylet a ty mozes urobit napr okna. Chcela som este navrhnut robo vysavac, ale v poschodovom dome to asi nebude uplne prakticke. Plus za seba mozem odporucit pomaly hrniec. Vyborny pomocnik. 🙂 Vari sam. Takze krasna uspora casu stráveneho pri sporaku.

natalym
2. máj 2016

@somavi No to ani nemôžeš stíhať pri tak malých deťoch. To Ti kto povedal, že by si to mala stíhať?
To sa nedáááááááááá

tinqua
2. máj 2016

My mame len byt, sice velky, ale stale len byt a to co mam doma akoze 😀 hracky maju nohy, v drese sa mi riad asi sam koti, kos na pradlo vie mala naplnit za den max dva...zehlit som prestala asi pred rokom, zehlim len vtedy ked uz ten zvrsok nema sancu sam sa na tele vyrovnat, varim vzdy vecer, na vsetok dcerin bordel mam obrovsku skatulu kde to len zhrniem vecer...tie vzacne chvile ked spi nie som ochotna stravit s cifom, radsej si spravim kavu...ale da sa povedat ze akotak stiham...a ked to zacne byt zle, pobalim sa k mame na " prazdniny" muzovi poviem laska az budes mat cas poupratu...a toto je super bo on sa doma sam tak nudi ze povytiera podlahy aj pod gaucami 🙂 netreba stresovat, poriadok je sice fajn, ale ked to nejde tak sa hadam nezblaznis...ako budu deti vacsie vsetko bude lepsie.

yanni
2. máj 2016

Necitala som, len tvoj uvodny prispevok. My mame tiez dom, 200 m2 obynej ploch plus pivnica, kde je okrem ineho fitko a herna pre deti. Takze dalsie dve obytne miestnosti ca. 50 m2.

Dam ti takuto radu, vykasli sa na gruntovanie. Totalna hlupost. Viem prvotna investicia vyssia ale rychlo sa ti to vrati: kup si umyvacku riadu, tam nahadzes, stlacis knoflik a uz sa umyva. Vyberies, poukladas do skriniek. 5 minutova zalezitost. Dalej si kup susicku. Vyberies veci, su rovne, rychlo poskladas. Zehlis len minimalne, napr. zehlim len muzove kosele (aj to, ked zacnem zase robit, budu sa nosit do cistiarne, ja na zehlenie kaslem). Nasa mala ma tiez 9 mesiacov a detom (ved kto by aj pri 4) nezehlim takmer nic.
Okna umyvam 2 razy do roka, alebo aj uz su ze fakt riadne zabackane.
Vysavam a umyvam dlazku podla potreby ale fakt nie kazdy den. Kuchynu, chodnu obyvacku castejsie, spalne, detske ca. raz za tyzden.
Vari sa na ca. 2 dni, navarim aj viac, zmrazim. Malej varim este extra bez soli atd.
Zatial ako tka stiham, pomoze aj muz. na buduci rok, ked bude mat mala dva roky idem spät do prace. To uz stihat nebudem a ja sa vykaslem gruntovat cez vikend. ten patri rodine. Takze pride pani raz za tyzden vygruntovat a co topozehlit, raz za tyzden kosele a bluzky do cistiarne, ostatok sa bude robit za pochodu a podla potreby.

dooomca
2. máj 2016

Okná stačí umyť 2 krát do roka, sanitu, prach, zmyť podlahu stačí raz do týždňa, zehlim tak raz za 3 týždne aj to záleží od toho koľko mám toho a riady mi tiež išli na nervy, tak sme si kúpili umyvacku a vyriešené. A variť nevarim, chodím si pre obedy na školu a mám aj ušetrené peniaze a aj čas. A sem tam zapoj manžela alebo nemáte staré mamy, že ti na chvíľu zoberú deti a ty si porobis v klude? Ale bordel ozaj tak neries, riady sa na teba neusmeju ani tí nepovedia ľúbim ta ako deti🙂

amairim
2. máj 2016

Jaj no stress. Kamoska, co neprizna farbu, nie je kamoska. To si pamataj. Kamaratke sa pred polrokom narodil chlapcek, cele zufala mi pise (byvame od seba daleko), ze ako to mozem tak zvladat ja s dvomi malymi, ze aj zeny na sidliku su uplne v pohode, krasne, vysmiate, byty "vraj" vybliskane. Ja nej, ze COOOOO? Takto to vyzera? Tak som ju uviedla na pravu mieru. Ze si od unavy fakt aj zabecim niekedy. U nas sa naozaj vysava kazdy den (spotreba vysavacov ide fakt do penez), stale je tu nieco rozsypane, navysse byvame v bungalowe, cize z blata do obyvacky je to naskok (nemozme si topanky obuchat na schodisku cestou do bytu na 4tom poschodi 🙂 ) Po precitani prispevku niekde nado mnou, zvazujem ten rucny vysavac 🙂
Kupelku gruntujem raz do tyzdna, riady denne, varim obden. Niekedy sa utrhnem a navarim aj kazdy. Alebo naschval urobim dvojitu davku, naballickujem na porcie a sup s tym do mraznicky na horsie casy. Prach, podlahy zmyvam 1- 2x do tyzdna. Niekedy vezmem deti k rodicom a prideme domov a dlazky ciste! Asi Ms. Propper (Alebo manzel, neviem teraz). Okna 3 razy za rok, aj ked sa priznam, ze tuto Velku noc mi to nevyslo, hanbim sa, ale vidno cez ne je. Zehlim len akutne pripady, vacsinou manzelovi. Pradlo skladam rovno zo snury, nenecham ho este pokrcene odpocivat v kosi na pradlo.
Manzelikovi, ked to tak vadi, nech prida ruku k dielu!!!!!!!

misel0806
2. máj 2016

@somavi nie si stihacka aby si za den tolko toho spravila rozdel si to kazdy den nieco... Okna predsa nemusis umyvat kazdy tyzden..... A pri detoch sa ozaj niekedy neda tak si nenakladaj tolko na plecia sprav to najnutnejsie ostatne zas potom😄

terezka1947
2. máj 2016

@somavi ked bude mladsia vacsia,stihnes viac....ale este to nejaky rok potrva 😀
my byvame tiez vo velkom dome a je to tazke...aj ked niekto povie,ze ved nemusis upratovat vsetko,atd,atd...ano,nieco sa da odlozit na neskor...ale aj tak niektore veci cloveka dobehnu...niekedy fakt padam od unavy a tiez mam noci,kedy tahaaaaaam.
su dni,kedy stihnem vela pri drobcovi(15m),ked je starsi v skolke...a su dni,kedy nestihnem nic,max umyt riad a navarit...lebo nieco treba vonku alebo je dieta chore alebo ja som chora alebo nieco treba aj vybavit.
Niekedy mi to dost vadilo....terau uz nie.
Myslim,ze poriadok mam....ale aj ked som strasny pedant...uz to nie je to,co byvalo,ked som mala len jedno dieta...no myslim,ze aj tak stiham viac ako mnohe ine mamicky 😀
a teraz sme sa este rozhodli nieco na dome prerabat....vooooobec,ale voooobec si to neviem predsatvit ako to bude=s dvoma detmi na krku....ale nejako to opat bude musiet byt
no jedno viem....ja na svoje puntickarstvo nabehnem opat...manzel sa uz smeje,ze zacinam....
je ine upratovat izby na jednom poschodi a lietat po schodoch a nechavat dieta vzdy niekde nizsie,lebo stale ho brat so sebou sa neda....ale nejaky system si najdes
staci,ze budes chciet...a das to 😉

amairim
2. máj 2016

a este periem, ked je box plny. Pradlo triedim rovno, ako ho spinime. Mam 4 boxy. Ak je plny, perieme. To su vsetko minutky k dobru. Aj toto pisem to uz 10 minut, dcere to asi vadi, ze tu tukam. Mam ist pozerat rozpravku. Tak som zobrala kliestiky a dala im nechty do poriadku.
Mimochodom, nejake tie odporucania na rucny vysavac, co mi koberece zodvihne do luftu svojim tahom?😀

evitka83
2. máj 2016

@somavi ja tiez byvam vo velkom dome. RAz do tyzdna mi chodi kocka vypomahat, ked je toho viac pride viackrat a aj tak beham po dome ako na metle kazdy den. Snazim sa upratat, ked mala spi, alebo ked sa chvilu zahra sama, ale tiez som casom prisla na to, ze nemam chut prezit svoj zivot ako otrok tohto domu, snazim sa upratovat priebezne, ale ked skratka zostane bordel a ja som unavena, tak sa na to skratka vykaslem a necham to na neskor. Boli casy, ked som mala stale super upratane, ale zaroven som bola utahana a vystresovana.Zrazu som zistila, ze je pre mna dolezitejsie mat vsade cisto ako to, aby som sa pohrala s dcerou, vtedy som sa znormalizovala. 🙂 Zaobstaraj si mycku, susicku, kvalitnu zehlicku, vela to pomoze 😉 Nikto nemoze v zivote zvladat vela veci na 100 percent, ked budes mat starsie deti a budu sebestacnejsie, budes mat viac case na upratovanie, aj ked osobne by som ho asi vyuzila inak 😉 hovori sa, ze dobra mama ma doma bordel a spokojne deti 😀

krajcikovad
2. máj 2016

Táto téma ma zaujala, lebo tiež občas stresujem, že nie je upratané a ak, ako by malo byť (hlavne keď príde svokra a bude ti pozerať až po kútoch), ale už som sa naučila, že ja som človek a nie bezduchý stroj, aby som sa uhnala upratovaním a neužila si deti... Okná??? Max.3x do roka, v obývačke mam balkónové okno, je na nich samá malá ručička a pusinka, raz za týždeň utriem, aby sme aspoň do záhrady videli. Prach??? Ten tak 2x do týždňa, vysávanie je u nás časté, nakoľko starsia dcéra nemá rada neporiadok a mladsia ochutná všetko, čo jej príde pod ruku 😉 riady umývam 2x za deň, ale už ma unavuje, tak si šetrím na umývačku, a práčka fičí každý druhý deň 😉 podlahy podľa potreby a sanita raz za týždeň poriadne 😉
A môj skromný názor, radšej usmiate a šťastné deti, ako neskutočne sa lesknuca podlaha 😉
Môj muž bol raz s babami sám doma niekoľko hodín a povedal, že kedy pri nich stíham variť, že on sa nestihol ani len vody napit, takže mi nič nevyčíta... Ani to ak máme občas k obedu iba polievku...

danika999
2. máj 2016

ach ako dobre ze v tom nie sme samy 🙂 ani ja nestiham..robim z domu, maly ma 2,5 roka v skolke je vtedy ked z nej nie je chory..takze ked je doma mame bordel..snazim sa ale upratat tak povrchovo lebo samej mi to vadi..milujem svoju umyvacku riadu a najnovsie roboticky vysavac 🙂 cakame dalsie babo takze sa zide aj najblizsie roky..okna neumyte, stahujem zaluzie a kaslem na to..aj vonku treba porobit kedze sme v dome a vobec vsade sa daco najde..robim iba akutne veci, kupelnu cistim ked je spinava nie ze pravidelne kazde tri dni :D snazim sa varit tak aby ked navarim bolo jest co dva dni lebo mi to pride strasny zabijac casu v kuchyni..zehlim raz do mesiaca minimum veci iba..mala som aj zeny na pratovanie, jedna bola ok ale musela kvoli praci prestat a druha bola flakacka tak som sa na to vykaslala..a moj muz je tiez cim dalej tym lenivejsi no vidi aj on ze ked neurobim nieco tak radsej sprata hracky on lebo vie ze sa budem zlostit ze nic neurobil :D co ma u nas mrzi viac ze sa m nexce d roboty okolo domu ale to tiez casom pride 🙂

simca06022011
2. máj 2016

@somavi ako ja, nemam sice babatko ale za to pracu a dom ako hrom... vyriesila som to neuzivanim izieb ktore nemusime, na co pracovna kniznica... mame ich, ale momentalne do nich aj tak skoro nik nechodi... a teda urpatane su zavrete a iba fakt raz za tyzden ked je klud tam v behnem utriem prach, ulozit co som tam doniesla (na stol si hadzem postu, ucty a pod.) :D a riadi sa postupne, iba vysavam a umyvam dlazku komplet na poschodi vzdy a snazim sa teda aj cely dom povysavat naraz aby sa mi nenosila spina, ale to nie vzdy ide (skro nikdy 🙂) ... pranie v piatok/sobota doobeda max. a zehlenie nedela pri telke vecer :D Ak je vela jasne zapnem aj cez tyzden, ale kupila som si obrovsky kos a to co treba zehlit tam ulozim pekne a caka kym sa bude zehlit...

Inak teraz bordel ako v tanku u nas, lebo zahradnicime vsetci :D tak co budem vnutri... jjedina vec co sa riadi denne je kuchyno obyvacka a to som zredukovala pocet "potrebnych" a vystavenych veci na minimum. Haraburdi odniesli smetiari... isla som zaradom a vsetky veci v dome som prebrala po kuse a dala prec co "musime mat" ale nikdy sme nepouzili... Dcerke (5r) som uz izbu odovzdala a dala na starost, ako si bude gazdovat tak bude mat... dohliadam len nech si uprace hracky, a oblecenie do kosa na pradlo a ked ma upratane nabehnem vysavac, utriet prach a to je max 15 minut aj s poukadanim nejakych veci ktore podla mna by mali byt inak :D Treba si zaobstarat dobry mop, naradie mat po ruke :D Handier milion a ide to :D najviac casu mi vzdy zabralo vytahovanie mopov, vysavacov a pod.. teraz to mam po ruke a kaslem na skrivanie vysavaca do skrine :D ak niekomu vadi, nech sa nediva.. ja ho iba supnem do elektriky a za 10 minut je poschodie povysavane ked treba alebo pri nejakej nehode ked treba povysavat hned...
My sme citlivy na prach, ja to neznasam ked ho mam po nabytku, dlazke.. chlap ten je na nervy aj ked lieta vo vzduchu :D ale v pohode to stihnem raz do tyzdna upratat... kupelne a spol sa umyvaju such sem such tam priebezne :D Ked bola moja mala mensia a bolo treba riadne vyriadit (top sme mali prepchaty maly byt), tak som ju dala starkej na den a bolo vybavene... ale to tak raz za 3 mesiace. dalo by sa to riesit aj upratovackou, ale to je u mna nezrealizovatelne, ja ju samu nenecham doma a neviem kedy budem doma aby som si ju dohodla :D a este aj byvame tak, ze za normalny peniaz by sa jej neoplatilo chodit k nam...
Inak denny rezim cez pracovny den, izby upratane za 10min rano pred odchodom.. letecky, postel... pozbierat pradlo, smarit do kosa a vybavena vec, kuchyna ranajky - nahodit do umyvacky, utriet stol a ide sa prec... vecer podobne len naopak :D si pridem ako robot... priebezne udrziavanie, ukladanie je asi naj.... uz aj pradlo hadzem v podstate triedene na kopy ku pracke/do kosov, aby som nesaskovala... spajzu upratujem raz za par tyzdnov, lebo takto cez tyzdne nakupime nahadzeme ... vytiahneme, rozhadzeme... a dame spat... :D neriesim co je skryte za skrinou.... detto ukladat kominceky dcere v skrini som prestala. NIc ine ma nenapada este, co take mam vymyslene :D
Chce to sebazaprenia dost ked je clovek poriadkumilovny, ale aj my musime zit a nie len riadit :D Ze??? 🙂)))) Ked budes mat obe deturence v kolektivoch uz to budes mat take vymakane, ze aj ty budes super mama s vylestenim domom :D len ono je to navykove :D Okna neries, ja to suchnem sem tam okenou a je hotovo... aj tak je to hned ucapkane.. alebo si kup pomocnika aj na okna :D Aj ked mne karcher nepomohol :DD

bubinko1506
2. máj 2016

my sme od zaciatku s muzom fungovali tak, ze sa musel podielat na domacich pracach aj on - vysavanie a zotieranie podlah bola jeho praca, ja som utrela prach a dala do poriadku kupelnu a WC. varim väcsinou ja, ale niekedy navari aj muz. pre väcsinu budem asi divna, ale zehlim vsetko okrem ponoziek a mojho spodneho pradla.
od konca februara som na rizikovom, takze vsetky domace prace okrem zehlenia a varenia prevzal muz, dokonca pred velkou nocou okna umyval. pripustam, ze u nas nie je vzdy tip-top poriadok - ked je vonku krasne pocasie, ideme von a upraceme inokedy. radsej budeme v starobe spominat na vylety a spolocne straveny cas, ako na to, ze sme mali dokonale upratany byt.

emilia25
2. máj 2016

U nás to isté kým by som uprstsls celý dom aj 3 dni vkuse by som robils.tiez máme hore 4 izby kupelku záchod dole veľkú kuchyňu s obyvsckou hostovsku plus dslsi záchod kúpeľnú chodby a keby ze mám este okná 17 ks mývať skrine upratovať no hovorim niekolko dni a to mám pri sebe babku ktora vari a stars sa o kuchyňu.ja ostatné.máme jedneho prvsks dvoch škôlkarov a 4 je 2 mesačná princezná.len kupelku som drhls celý den dlszdicku po dlszticke no o pár dni ani neni vidno ze bola umyts.moje deti sa ani na wc nevedia trafit.

pencil
2. máj 2016

@somavi moja, ak su tu tzv. super zeny, tak bud klamu, alebo maju super pomoc vo forme babiciek, ktore navaria a popracu, tiet, ktore varuju a nakupia a pod.

Ja nemam nikoho, vazne nikoho, ziadne babicky, tety, ujov ani kamosky (s prichodom deti zmizli). Takze popravde sa to vazne neda, musis urobit aj nejake kompromisy a musi sa zapojit aj manzel. Tie deti predsa nemas sama so sebou.

Casom si vytvoris system. Hruby bordel, ako hracky, pradlo a pod. zbieram priebezne. Ked potrebujem aj upratat a navarit, tak manzelovi zbalim deti a vyrazim ich von so zoznamom na nakup a ak stihnu a je pekne, nech sa aj zabavia napr. na ihrisku. Ja si zatial bud navarim, alebo upracem, alebo ak sa zadari, tak aj oboje. Naucila som sa navarit si aspon na dva, ci tri dni dopredu, varim vo velkych hrncoch a zamrazujem. Nie som super zena, su dni, ked to u nas vyzera tak, ze by mi socialka vzala deti. Staci, ze dostanem migrenu a sme v koncoch.
Nevytvaram si naivnu predstavu dokonalej zeny, proste som urobila co sa dalo a zaviedli sme pravidlo, navsetvy na hranie a zbavu prijimame kedykolvek, prehliadky bytu len po dohode.