Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Upratovanie

bubulili
14. feb 2020

Ahojte dámy, máme s manželom menší "problém" s upratovaním. Nie že by sme nechceli upratovať alebo neupratovali, ale podľa mňa je to nedostačujúce a nevieme si po narodení dcéry nejak nastaviť čas, aby sme to stíhali. Dcéra má 1,5 roka, ja chodím do práce na pol úväzku a manžel je s ňou na materskej do júna, potom sa vracia do práce. Pokiaľ som v práci, manžel s dcérkou nemá žiaden problém, neplače, je spokojná. Problém nastane keď sa vrátim z práce. Dcéra sa na mňa nalepí a neodlepí sa dovtedy, kým nejdem spať. Ak niekde odídem, plače, minule sa sa až povracala. Pokiaľ som s ňou a hrám sa, všetko je v poriadku a je spokojná. Cez obedný spánok väčšinou varím, tak sa.mi nedá upratovať. Hlasnejšie zvuky ju aj tak budia. Aj cez víkend je to rovnako, keď sme doma, nesmiem sa od nej pohnúť. Tým pádom mám čas na upratovanie jedine keď s ňou ide manžel von. Problém je, že v poslednej dobe má malá buď sople, alebo je muž chorý, ale o prší, . To že prší ja neberiem ako problém, ale dcera to neznáša a hneď reve vonku, stačí že na ňu padnú 3 kvapky. manžel mi pomáha, vysáva, umýva dlážky a kúpeľňu. Uprace kuchyňu, ja robím ostatné. To však málokedy stíham, keďže som stsle s malou, a potom som nervózna Snažíme sa si zjednodušiť čo najviac život, máme umývačku, kde sa dá vstavané skrine, ideme si kúpiť robotický vysávač. Môj manžel síce pomáha, uprace,ale ako chlap to urobí len tak By sa nepovedalo. Chcelo by to dôkladné upratanie, aspoň raz za mesiac dva. Bohužiaľ nám nemá kto postrážiť dcéru, starí rodičia sú ďalej a aj tak nemajú veľmi záujem, iba sa na chvíľku s ňou potešia. Už uvažujem aj nad upratovačkou raz za dva týždne, ale predsa len by som si vedela predstaviť lepšie investované peniaze, napr. Na dovolenku. Máte nejaké tipy ako si nájsť čas, resp. Čo vám.pohaga aspoň raz za čas

lula313
14. feb 2020

@bubulili ja upratujem/nakladam umývačku/periem/varim, najčastejšie, keď dcéra spi, alebo keď ju muž zoberie von.. pri nej sa nedá, lebo to, čo upracem, mi hneď rozhadze, alebo chce pomahat tak, že narobí ešte vacsi bordel, takze by som to riešila tak, že nech ju tvoj muž zoberie niekam do kutika, obchodu a ty upratuj, alebo nech ide Skorej spat a vtedy upratuj.

patkovao
14. feb 2020

@bubulili odporúčam si zavolať na také detailnejšie upratovanie, nejakú výpomoc a potom to už len udržujem. mne sa to tak osvedcilo. azatie peniaze to stálo.

lenuliatko84
15. feb 2020

Najdi si pani na upratovanie,v dnesnej dobe je v kazdom meste nejaka upratovacia firma

agata18
16. feb 2020

Pani na upratovanie ale problém nevyrieši.

Teda ano, jednorázovo, ale nie systematicky. Píšeš, že cez obedny spánok väčšinou varíš. Koľko trvá taký spánok? 2 hodiny, 3? Určite popri vareniu stihneš aspoň drobnosť. A varíš kazdy deň? Uvar na dva dni a máš 3 dni v týždni extra 2 hodiny času - spolu 6 hodín, ktoré ak treba, môžeš použiť na upratovanie.

Ale aj na vyloženie nôh a čas strávený s manželom osamote. Inak nas má učiacu vežu, stojí už pevne sám, čo pri vás už problém nie je, tak to varenie môžete prípadne robiť spolu ešte pred obednym spánkom. A popri tom môže chrúmať mrkvu, tá jedna v polievke chýbať nebude 😁

Mám ultra hyperaktívne dieťa, ale nakladanie a vykladanie práčky a sušičky robíme vždy spolu. A to ma len 11 mesiacov. Stojí oprety o práčku ako ozran 😁♥️ a vyťahuje opravte prádlo s takou radosťou, že až. Tiež by si šetrila čas, keďže to robis popri dieťaťu a ono sa učí pomáhať.

Nakladanie a vykladanie umývačky sleduje naše dieťa z jedálenského stoličky tesne vedľa umyvacky, oči mu idú vypadnúť, a ja menujem - toto je hrniec, toto šálka, a pozri, tvoja miska! Zároveň rozširujeme slovnú zásobu, u nás pasívnu, u vás aktívnu.

Vysávača sa nebojí (vždy sme vysávali popri ňom aby bol zvyknutý) a tak vysavame tiež spolu. Trvá to o pol hodinu dlhšie, ale v čase, kedy si s dieťaťom a ten čas využívate spolu. A zase sa učí pomáhať.

Inak kúp si do kuchyne malý ručný vysávač a ušetris tiez veľa času. My vysavame celý byt iba raz týždenne, ale denne aj dva tri krát pozbierať omrvinky a vlasy týmto ručným. Trvá to 2 minúty a máš čisto. S robotickým ja nemám dobre skúsenosti, ale určite záleží od značky a od toho, čo vlastne očakávas od kvality vysávania.

Čiže to spravím cez deň a ostatné (žehlenie raz do týždňa, kúpeľňa a wc raz do týždňa, utretie prachu raz za mesiac atď.) robím keď malý zaspí. Ty tento čas nevyuzivas?

A.to som s ním tiež sama, strážiť nemá kto a manžel chodí z práce o 18 večer. Ale cez víkend vždy ide aspoň na 2 hodiny von a ja porobim čo som nestihla za týždeň.

Vy dvaja ste v podstate cele dni doma (manžel úplne a ty pracuješ 4 dní počas dňa predpokladám), tak to musí ist.

Skús sa zamerať na varenie na 2 dni, večerné zaspávanie malej skôr, aby si mala večer čas, a plánovanie upratovania na celý mesiac. Záznac si týždenne aj denné aj mesacne rutiny, a zápis si tvoju predstavu koľko času to trvá a teda kedy v danom dni to spravíš, stačí za jeden deň jedno upratanie. V pondelok 'iba' navaris obed a vecer ozehlis, v utorok máš obedny spánok voľný na kúpeľnu a wc, večer si odpocin ;) v stredu zase varíš na dva dni a večer môžeš poumývať dôkladne napríklad kuchynskú linku atď.

Základ je mať plán, byť efektívna, Maxim spraviť cez deň popri dieťaťu a maximálne zapojiť manžela, keďže je doma

agata18
16. feb 2020

@agata18 a zabudla som na tip na umývanie dlazok. Tie umývam vždy keď ideme von s manželom (dva až tri krát do mesiaca) Malého mu naložím do kočíka, ja stiahnem celý byt komplet, poslednú chodbu, zabuchnem dvere a vrátime sa o dve hodiny do vonaveho bytu so suchými podlahami 🙂

Šetrím čas, keďže to nerobím na etapy po miestnostiach, nečakám na schnutie a moje dieťa nemusí spinkať, aby som dlažby umyla 🙂

mily7
16. feb 2020

@bubulili @agata18tikrasne napísala ako to treba robiť. To isté som uplatňovalaa uplatnujemja, systém, rutina, rozdelenie prác do týždňa. Ale chcem ešte povedať, že bolo obdobie keď som bola doma s deťmi a nedalo sa vtedy mi ozaj dočasne pomohla pani na upratovanie. Neskôr už som to dala bez nej, ale v tom čase som pri separacnej úzkosti nestíhala ako som chcela. Takže v pohode kombinuj všetky vychytavky.

ladyvi
16. feb 2020

Minimalizovat veci. Zbytocne nabytky. Preriedit a prevzdusnit priestor.
Zehlit iba nutne veci.
Skladat rovno z vesiaka(nehadzat do kosa na pradlo, mne osobne sa to kopi a kopi az sa mi do toho potom nechce).
Priebezne upratovat. Da sa aj pocas hry s dietatom skladat pradlo.
Varte spolu s malou.
A ked je manzel na materskej, nerozumiem aky je problem, vezmi mi malu na 2 hodiny von spinkat, a ja si zatial poriadim domacnost.
Ale pripominam este raz. Veci veci vsade veci. Aspon v okoli vidim taketo zapratavanie sa.
Zotriet zachodovy priestor, kde nie je nic iba zachod je 20sekundova zalezitost. Zotriet priestor kde su casaky, a kopec zbytocnych blbosti uz zabera 10 minut. Cim viac uterakov, tym ich clovek viac vytahuje, viac skladania, viac prania.
A teraz poviem tak drsnejsie,mate 1 dieta, jedno. A zjavne zdrave. Nemate ani pole, asi ani dom, zahradu, nepestujete, nechovate zver, nestaras sa o nevladnu babicku popri detoch, ste zdravi, a nezvladate domacnost?;) chce to len nakopnut vrtulu😉

agata18
16. feb 2020

A ďalšia vec 😉 nemalo by sa upratovať iba keď dieťa spí. Malo by vidieť, že veci sa neupracu a nevycistia samé, že to niekto musí urobiť. Mama, tato a ono same 😉

basska_b
16. feb 2020

Treba sa zmieriť s tým, že to už nebude v takom poriadku ako predtym... keď mi ešte veľa spávala tak do 6 mesiacov tak som stihla všeličo, ale teraz už je to nemožné, snažíme sa obaja s mužom, niekedy si povieme že no a čo, nebudeme padať na hubu a nebudeme kvôli tomu v zlej nálade. Časom si uvedomís, že niektoré rutinné veci okolo upratovania robíš ovela rýchlejšie ako predtym, ja som sa o dosť zrýchlila, keďže nemám na to už toľko času.

luccija
16. feb 2020

@bubulili nevidím žiadny problém.Takto a oveľa oveľa horšie žijú rodiny s malým dieťaťom.Vy ste obaja pol dňa spolu doma, muž celý.Nikdy nemôžeš mať všetko upratané, navarené, byť s dieťaťom.Viac ako to upratovanie by som bola smutná, že dieťa sa pozvracia ako si Ťa vydobija a ako je na tebe nalepená.Umyvadla umyjes aj ráno, keď sa pripravujes do práce, vaňu večer, keď sa osprchujes.Prach v byte máš za 10 min utrety.najvacsi problém vidím v umytí dlazok, tak muža pošli s ňou von, keď nebude chorý a nebude pršať😀ja neviem prečo si zeny všetko tak komplikujú.Alebo v sobotu ráno vstan skôr ako dcéra a muž a poumyvaj.Ake myslíš lepsie upratovanie v skriniach, umytie kuchynskej linky, okná?Keď budeš mať lepsi pocit kľudne upratovačku

ladyvi
16. feb 2020

@luccija ja osobne som zmyvala tak, ze som dala dieta do sedacky na jedenie. Chrumky do ruky a sup sup zmyt.

brtkulka
16. feb 2020

Mne sa osvedčilo upratovať systematicky, každý deň spravim niečo iné, jeden deň utriem prach, ďalší deň kúpeľňa a toalety, ďalší deň povysavam a pozotieram podlahy na jednom podlaží, dalsi deň ďalšie podlažie, ďalšie dni mám pranie, a skladanie prádla. Zehlim najnutnejšie veci. Keďže máme dosť veľký dom, mám to rozdelené, v jeden deň by som strávila celý deň upratovaním, a bola by som z toho nervózna. Za posledný rok mi uľahčil vysávanie robotický vysávač. A ešte jedna vec, čo sa mi osvedčila, nikdy nenechávať veci, hračky porozhadzované, nespratany riad atď, vždy sa snažím veci odložiť, a vediem k tomu aj ostatných členov rodiny. Keď plánuješ veľké upratovanie (umývanie okien, prezliekanie posteľnej bielizne, atď ), zas si to rozplanuj na menšie úlohy, ktoré stihneš. Samozrejme s pomocou manžela, nech zamestná dieťa hrou, alebo vezme na prechádzku atď. Var na viac dní, jednoduché, rýchle jedlá. Verím, že stíhať prácu, rodinu, upratovať, variť je náročné, a hlavne keď je malé dieťa.... Ale naozaj, stačí si nájsť systém, zapojiť manžela (ale ako si spomínala, pomáha ti, čo je super), a ak zistíš, že to nezvladas a je toho moc na teba, tak si tú výpomoc občas zaplať.

bubulili
autor
16. feb 2020

@agata18 ďakujem krásne za tipy. Problém je, že malá spí cez deň Max. Hodinku. Uložím ju 12:30, okolo 20-30 minút trvá uspavanie, zaspí okolo 1 a pred 2 je už hore. Jedlo si rozvrhávam na 2 dni, jeden deň polievka, druhý deň druhé. Aj by som sa na polievku vykašľala, ale malá druhé moc nechce a polievku zje vždy. S tou učiacou vežou je to dobrý tip, to asi skúsim, mohlo by to pomôcť s varením a pečením. ☺️ Umývačku vykladám a nakladám.spolu s malou, je to fajn, to využívame, rovnako aj periem s malou a vešiam a dávam sušiť do sušičky. V jedalenskej stoličke teda neobsedí. Vysávanie u nás bohužiaľ nehrozí, skúšala som a vysávanie trvá dlhšie, to má našťastie ma starosti manžel a to stíha 2x do týždňa. Ručný vysávač máme roky, je to fakt skvelý pomocník, ale.u nás sa aj robotický uživí. Prach stíham utierať 2x do mesiaca, kúpeľne má 2x do mesiaca na starosti manžel.a.2 x ja. Skôr co sa týka upratovania, potrebujem vyumývať chladničku, povyberať všetko z kuchynskej linky a spraviť reorganizáciu, prejsť hosťovskú izbu a tiež reorganizovať veci, o záhradke ani nehovorím 🤔 toto ostáva u nás veľmi zanedbané. Je mi to ľúto, lebo vidím, že iné mamičky to stíhajú, aj keď majú 2-3 deti a ja nič. Čo som sa s mamičkami bavila, tak buď to robia tak, že manžel zoberie deti na celý deň k starým rodičom alebo k rodine alebo kamošky bývajú s rodičmi tak im.pomahajú. Každopádne asi musíme vymyslieť niečo iné, minimálne asi do detského centra v čase zlého počasia pôjde. Ďakujem za rady ☺️

bubulili
autor
16. feb 2020

@basska_b
@luccija ďakujem za reakcie. Áno, dôkladnejšie upratovanie myslím presne to v skriniach, špajzi, hosťovskej, triedenie vecí. 🤔 Presne toto nestíhame a stále sa to nabaľuje a neviem sa k tomu dostať. Spravím len to základné upratovanie a zvyšok sa odkladá do nekonečna. 🤨 Toto ma hnevá a preto rozmýšľam, že na základné upratovanie by sme si niekoho najali a cez voľný čas by som sa sústredila na toto.

bubulili
autor
16. feb 2020

@brtkulka ďakujem krásne za reakciu, pomohla mi. ❤️

bubulili
autor
16. feb 2020

@ladyvi ďakujem za reakciu, a dobre si to napísala, ja si presne myslím to čo píšeš, však sme dvaja, máme 1 dieťa zdravé, neexistuje aby sme nemali všetko upratané 🤨 ženy sú samé, majú 2-3 deti a napriek tomu majú čistučko, deti obriadené a ja tu nestíham 🤨 musím nájsť lepšiu organizáciu práce, lebo tam niekde je chyba a sama pred sebou sa neospravedlní 😅 inak čo sa týka zapratania, presne na to som myslela, máme naozaj málo nábytku oproti iným, čo sa dá je v skriniach, ono keď k nám príde návšteva vyzerá že je všetko pekne vypratované ale ja viem, že realita je iná 😂

ladyvi
16. feb 2020

@bubulili ale no taaaak..ak mate cisto, tak co riesis nejake triedenie a skrine...ved to ma kazdy kadejako natrepane. Moj kamen urazu su suflicky kadejake..ja by som to zrusila normalne...😂 co ja dokazem tam naukladat za blbosti. A potom raz za cas, ma osvieti a vyhadzem. Naoko uzasny poriadok, ale skrine hruza. A ziadne kominky. Vydrzia mi maximalne tak 2 dni. Nechces snad byt otrokom domacnosti, pokial nemate spinu ako taku, a poriadene, tak neries..ja som myslela, ze nestihas bezny chod domacnosti....nemas to urobene nie kvoli casu, ale kvoli tomu, ze sa ti nechce...napriklad na take vytriedeie detskeho oblecenia (male, letne, zimne, derave, velke, flakate), na toto som ja hladala odhodlanie 2 roky...😂 komu by sa toto chcelo...monike z priatelov jedine...

marca12
16. feb 2020

Velke upratovanie vobec netreba robit kazdy mesiac. Skrine 1-2 krat do roka,kedy prehadzem zimne a letne veci. Prach utieram 1-2 do mesiace alebo ked si vsimnem,ze by sa uz patrilo. Vyhadzat chladnicku to je tiez pol hodinova zalezitost. Kupelnu upratujem podla potreby. Ja ani nechcem venovat drahocenny cas upratovaniu. Zahradu mavame tiez zanedbanu. Snazim sa ju udrziavat,ale v lete mame ine aktivity. A co sa mi najviac osvedcilo,co vytiahneme,to treba odlozit naspat hned,inak sa vsade povaluju kopy. Na to je moj expert. Vytiahnut a nechat tak. A podla mna upratane mas, len mas pocit,ze nie. Ja tiez mam v skrini jedno cez druhe,potrebujem upratat sufliky a vidis tu sedim a pisem tuto odpoved a zatial by som mohla aspon jeden suflik upratat 😀 tu je problem,ze nasa generacia cumi do mobilov a ked si spocitas ten cas,tak jned vies,kde je tvoj cas a preco nestihas. Malu tiez musis naucit,ze aj pracovat treba. Ako dlho si skusala ju udrzat v stolicke? Jeduje sa a hned ju vytiahnes? Uz je vo veku,kedy moze kreslit,to by ju chvilku zabavilo a mozes utriet prach alebo upratovat skrine. S detmi vsetko dlho trva s tym sa treba zmierit,ale netreba ich davat prec a vratia sa do cisteho domova.

marca12
16. feb 2020

@bubulili neviem,cim to je,ale ked pride navsteva ja doma zrazu vidim vsetky nedostatky, ktore mi bezne nevadia a zrazu mam pocit,ze mame strasny bordel 😀

bubulili
autor
16. feb 2020

@ladyvi ďakujem za reakciu. Asi som divná, ja keď som nemala deti som 2x do mesiaca aj prach na lustroch utierala 😂 moja mama minule prišla ku mne že mám prach pod gaučom, neviem ako to uvidela, lebo tie nožičky sú také malé, že sa tam ani vysávač nezmestí a odťahovať gauč tiež každú chvíľu nestíhame. Proste som bola zvyknutá na iný štandard a fakt ma to štve, lebo ja som rada upratovala. Pustila som si hudbu a aj 6 hodín v kuse a večer som sa kochala 😂 prach sa utieral každý týždeň. Každopádne ste mi otvorili oči, aspoň viem, že preháňam a musím zvoľniť,.

bubulili
autor
16. feb 2020

@marca12 ja ďakujem za reakciu a teším sa, že si mi venovala čas ☺️. Vidíš, ja som tiež mohla aspoň preriediť chladničku a zase som tu, už asi vidím, kde je chyba. Aj keď teda ja sa snažím byť na nete iba večer keď mala.spi a to sa.mi už nechce upratovať.

amelie2017
Včera o 21:29

Pracujem ja aj manzel plus 2 rocne dieta. Tiez som nestihala, teraj jej dam handru do ruky a umyva. Ked nechce, dam jej toaletak, cely ho odmoce, ale mam cas umyt kupelnu a dieta spokojne. Domacnost len udrzujem, velke upratovanie raz za 3-4 mesiace. 2 krat som si zavolala upratovacku a katastrofa. Obe doporucene a za pol dna neumyli ani zaklad. Ja viac stihnem za hodinu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli