Vysvetlenie choroby a smrti štvorročnému dieťaťu

lucinkabs
28. okt 2017

Mamičky chcem sa podeliť o našu momentálnu situáciu a zároveň poprosim o rady a vaše nazory. Bývame u svokrovcov. Svokrovi zistili 2 mesiace dozadu rakovinu a minulý týždeň ho operovali. Všetci sme mysleli že bude dobre už no opak je pravdou dnes doktor povedal že mal rakovinu po celom tele a v pondelok tj o 2 dní ho prepustia domov na dozitie. Dnes ho boli pozrieť priateľ so svokrou aj s naším synčekom má 4 roky ja som bola s malickou doma má len 2 mesiace tak ju tam brat nechcem no povedali im tú správu a vraj vyzerá už veľmi zle. Bojím sa toho ako to bude znášať synček keď ho domov dovezú a príde k najhoršiemu. On si stále myslí že 2 noci sa vyspí a starký príde domov a bude zdravý a sám sa o tom presviedča. Bolo by podľa vás lepšie keby strávil tých pár dní u mojich rodičov? Alebo ho nechať doma? Netuším čo robit. Svokrovi to nepovedal doktor on je tiež v tom že sa ešte dá dokopy no má vývod brali mi zo žalúdka a už je to zle všetko vyzvracia. Keby dám malého preč asi by mu to došlo prečo aj keď si myslím že už to musí cítiť podvedome. Ďakujem za rady a názory

anjika42
28. okt 2017

A ako mám vysvetliť mojmu dvojročnému synovi, že ja jeho matka má rakovinu?

grossmann
28. okt 2017

odporucam http://www.krkavcimatka.cz/ - je to mama 3deti, ktora ked bola na zaciatku tehu s 3tim dietatom prisla o muza....deti zvladnu smrt blizkeho lepsie ako si myslime, myslim, ze je lepsie povedat synovi, ze dedko je velmi chori, vsetko ho boli a pojde do nebicka, ci inam...podla toho co verite...dcerka nemala 2 ked sme prisli o babo v brusku a vie, ze je z neho anjelik, myslime na neho a taak...na jar zomrel moj dedko, ok nie je to az taky blizky ako keby to bol jej dedko, ale mala 3,5 a vedela, ze dedko bol uz stary, unaveny a siel do nebicka za svojou zenou (ta zomrela ked som bola ja mala, takze dcerka u v zivote nevidela) a modli sa vecer za nich....ako skor by som ked sa bude mat svokor celkom ok zasla so synom tam, aby si s nim uzil este nejaky cas, samozrejme nie ked na to bude zle, nech ma pekne spomienky, zatial by som mozno nehovorila, ze zomrie, len ze je chori, vsetko ho boli, mozeme mu to a to doniest aby mu bolo lepsie, nebudeme dlho, ale potesime ho, nakresli mu nieco a podobne...ked bude zle, dietatu by som len povedala, ze mu je zle, neda sa ist za dedkom a ked zomrie, ze siel do nebicka, ci stal sa z neho anjelika bude na teba davat pozor....deti su velmi vnimave, citia ze sa cosi deje a zavadzanim, ci az klamanim mu ublizime 100x viac, este aby sa nestalo ze sa bude na vas hnevat ze ste mu klamali a pod...

maminuska
28. okt 2017

@lucinkabs deti sú silnejšie ako si myslíme. Mne umierala prababka doma v kruhu rodiny , zo staršieho vitálneho človeka sa v priebehu krátkej doby stala troska. Mala som 6 ročnú dcérku a 2 ročného synčeka . Boli s ňou až do konca, tak ako my dospelí . My nie sme veriaci , ale jednoducho som dcérke aj synčekovi povedala že prebabka je chorá a pôjde jej dušička asi do nebíčka a telo do zeme. Zobrali to dobre , dnes majú 22 a 18 a nemajú žiadne traumy.

maminuska
28. okt 2017

@anjika42 dvojročné dieťatko nepotrebuje vedieť že máš rakovinu , stačí mu povedať mamka je chorá , potrebuje si oddýchnuť, teraz sa musí ísť troška poliečiť... nemám vlásky ,padajú mi lebo beriem také liečiky ...deti skutočne znesú veľa .

simmsi
29. okt 2017

@lucinkabs Ja by som syna na nic nepripravovala vopred. Nech sa tesi ze starky je doma a ked nastane ta chvila, tak potom povedat ze je v nebicku pri Jeziskovi a uz bude jeho strazny anjelik.

tova
29. okt 2017

@lucinkabs tak svokor uricte bude chciet este vidiet vnuca ak by siel k tvojim rodicom nebol by to dobry napad. V jeho veku moj syn mal vela takych otazok o smrti aj ked nastastie nikto bylizky nam nezomrel. Pytal sa preco ludia zomieraju a co sa potom s nimi stane. Treba stale pravdu vraviet, choroba, bolest atd... ja -telo daju do takej vacsiej cestovnej tasky, ze pojdu do neba nad oblaky. pytal sa, to tam idu sami, co ak nevedia kam ist atd, tak som povedala nie, pridu anjeli a spolu poletia. A co ak tam nikoho nepoznaju? A co potom robia ludia hore? ja -Stavaju kazdy svoj dom pomaly , ze ked raz tam vsetci prideme aby sme mali kde byvat alebo pomozeme dokoncit. Co tam robia deti? hraju sa a pomahaju vybrat nabytok a farbu do izieb.... syn skoncil s tym, ze to bude prekvapenie aky dom tam hore bude postaveny, Tiez som vysvetlila ze tam uz ostavaju navzdy.

tova
29. okt 2017

@simmsi treba mu povedat ze uz je velmi chory a boli ho telo. Ze niekedy ked ludi velmi boli a u nevladzu tak potom odidu do neba. Ale len raz mu to naznacit neopakovat mu to dookola a nekazat nech sa s dedkom rozluci a ze ho vidi naposledy ziveho...atd.

erickatt
29. okt 2017

@lucinkabs deti to vedia. Len mu povedz ze deduska boli brusko a je moc chory a pôjde do nebíčka, ze bude spinkať a nic ho bolieť nebude. Synovec mal 5 a zomrel mu dedko, ked mu to jeho mamina vravela, len povedal ,, mami ja viem " .

tova
29. okt 2017

@anjika42
take male dieta nevie o com by si rozpravala. Jednie ze si chora a unavena. Dufam, ze je to liecitelne a o chvilu bude vetko ok. Drzim palce!

amelie2017
29. okt 2017

Urcite ho nedavaj prec, nech si tie posledne chvile spolu uziju najviac, ako sa len bude dat. Co i len citanim rozpravky. Ak starky nevladze, nech mu cita maly- co vidi na obrazkoch a podobne, alebo nech mu stavia stavebnice. Aj starkemj jeho protomnost pomoze. Ja som mala 5 rokov, ked mi umrela babka na rakovinu a poviem ti, mam na nu tolko krasnych spomienok, neverila by si, co vsetko si deti zapamataju v takych situaciach. Od zaciatku sme vedeli, ze je chora, no ona vzdy ked mohla, robila vsetko pre to, aby bola s nami. Pamatam si, ako sme jacali od stastia, ked si dala parochnu, ze babinka je zdrava. Opak bol pravdou, uz bola chvilku pred smrtou. Boli sme aj na pohrebe a som rada, ze ma tam rodicia aj taku malu zobrali. Smrt patri k zivotu a deti ju pochopia. Po svojom, ale chapu.

kittykat22
29. okt 2017

@lucinkabs ja by som malého ukázala dedkovi keď príde, a odsunula ho k tvojej mame. Nie preto, že by to nopochopil, alebo že by som to nedokázala jemne podať, ale preto, že všetci dospelí budú na psychiatriu, doma bude dusno a depresia ktorá v poslednom štádiu rakoviny chodí ruka v ruke. Navyše kde život ukončuje rakovina sa často neobíde bez niekedy až neznesiťelnej ťahavej fyzickej bolesti človeka a apatie tých ktorý sa o neho starajú. Ak by bolo neskôr lepšie tak by som syna vodila za dedkom aby si užili pekné chvíle, čo to dá.

deti95060810
29. okt 2017

Syna by som nechala doma. Keď príde svokor domov, synovi by som vysvetlila, že starký je ešte stále chorý, potrebuje pokoj a opateru - pomoc....

lucinkabs
autor
29. okt 2017

@grossmann
@maminuska
@simmsi
@tova
@erickatt
@amelie2017
@kittykat22
@deti95060810
Ďakujem za rady a názory no keď sa vráti už to nebude starký ten čo odchádzal odtiaľto ešte sám na svojom aute minulý týždeň... po týždni je s neho polovica oči vypadnute a ledva povie pár slov a zaspi...nevládze nič a už to vraj nebude lepšie len horšie bojim sa že mu ten pohľad ublíži nehovoriac o tom že by tu mal doma vidieť starkeho zomretého 😢

jankapo
29. okt 2017

@lucinkabs co poviete svokrovi? Ze preco maly nie je doma? Aby sa na neho nedival ako umiera? No a co ze bude smutna atmosfera...ved aj smutok je emocia...ako moze niekomu ublizit pohlad na choru milovanu osobu...ved on vie ze je dedko chory...jedine zeby ste sa porozpravali s dedkom ci ho maly nerusi...a uhrali to takto....inak mi to pride drsne voci nemu nejak...

kittykat22
29. okt 2017

@lucinkabs ja som syna nezobrala ani na dedkov pohreb. Zobrala som ho na cintorín sama neskôr, keď tam boli kvety a všetko. Boli sme tam spolu sami, a povedala som mu čo a ako. Pochopil zhruba čo sa deje. Ale bol ochudobenený o plač všetkých zúčastnených, zrútenú babičku a pohľad na plačúceho otca. Nemyslím si, že by mu to nejako chýbalo do kompletného obrazu, smutný bol tak či tak.

lucinkabs
autor
29. okt 2017

@jankapo ja ho nechcem úplne vynechať jasné že by bol aj doma zo začiatku ale pozerať sa ako zomiera mi príde kruté povedala by som že starká má dovolenku tak tam ide na návštevu ako stále chodieva keď sa dá mojej mamine nič podozrivé by na tom nebolo. No uvidím sama ako to dáme boli ma srdiečko pri tej predstave ja som si na svokra tiež zvykla nebude to ľahké ani pre mňa aby som sa nerozrevala hneď ako ho privezú domov a čo mu potom poviem ja že prečo revem ako dieťa lebo je už doma? On to už určite vie sám čo bude ďalej...

matrix87
29. okt 2017

mne starky zomrel po troch rokoch trapenia sa. bol doma s nami na striedacku s pobytom v nemocnici, maly mal mesiac, ked starky ochorel, ked prisiel domov z nemocnice, nechodili sme tam moc, pre istotu, ale postupne sme ho k starkemu pustali, vedel kde je, vedel ze je chory, ze mozno zomrie. ked zomrel (tento rok v januari), na pohreb sme ho nebrali, bol v skolke, ale potom ho doma proste nehladal, neriesil, kde je, vedel, ze proste uz nie je... chodi s nami na hrob a vie, ze je tam...
deti to zvladaju lepsie, omnoho lepsie ako dospelaci... proste to beru ako sucast...

moja mama vzdy spomina na to, ake to bolo proste normalne v minulosti, ze ked zomrela jej starka, tak sa v zadnej izbe okolo truhly este hrali, kym bol pohreb, proste normalka... asi to netreba moc prezivat, ze ako to vezme dieta, mozno prekvapi a bude v pohode, pochopi to skor ako si myslite ;) netreba sa kvoli tomu stresovat

kristinka86
29. okt 2017

@lucinkabs Myslím, že deti sa s tým vysporiadajú lepšie ako dospelí. Kamarátka bola tehotná s druhým bábom, keď jej zomrel partner. Dcérka mala vtedy 3 roky. Ostala so mnou v čase pohrebu, aby nevidela mŕtveho ocka. Potom sa pýtala, kedy sa vráti a vždy, keď zastavilo auto pred domom, vravela, že to je už isto tatko doma. Bolelo to viac jej mamku, ako ju samotnú. Netrvalo to ale dlho. Neplakala, nie je z toho skleslá (našťastie). Prešiel rok a už to sama berie tak, že ocko je v nebíčku a nepríde. Je to veľká tragédia, ale stále to berie najhoršie tá kamarátka. ☹

tova
29. okt 2017

@lucinkabs sa zda, ze uz to vsetci vzdavate, treba dufat aj ked to bude este mesiac, dva, na tak dlho syn hadam nebude u babky. Poznam jedneho stareho dedka, s rakovinou, bol teraz v Auguste v hospici, cakalo sa kazdy den, na konci nerozpraval, nevstal, krmili ho, mal plienky, bol mimo. Vzali ho domov ze dozit. Je koniec oktobra, dedo rozprava, prejde sam cez izbu, sam sa naje, a vo voziku este chodi aj do potravin. Kazdy den si dal dobru varenu stravu aj ked par lyzic 2 krat za hodinu....telo sa nejako spamatalo.

ajko2011
29. okt 2017

@lucinkabs neviem či presne poradím...ale mne v auguste 2016 zomrel ujo, ktorý býval u mojich rodičov. My sme tam bývali od synovho narodenia do 2,5r. To však nemení nič na tom, že ho bral ako svojho. Keď sme prišli k našim na návštevu, tak stále ho zaujímal len ujo, ujo. Kde je a kedy príde z práce. Dokonca sa ani o svojho dedka tak nezaujímal. Ujovu prítomnosť vyhľadával omnoho viac.
Keď prišiel ten deň, keď ujo zomrel, tak mal syn 4r a 9m. Zomrel z plného zdravia, tak sme sa nikto nemohli na to pripraviť. Jednoducho šiel na ryby s mojím otcom, tam zaspal a viac domov neprišiel. Pre mňa to bolo niečo neskutočné a nepochopiteľné. Synovi sme to povedali až niekoľko dní po pohrebe, ale určite vycítil, že sa niečo stalo/deje. Na pohrebe nebol.
Keď sme však prišli k babke po pár dňoch, tak on sa hneď spýtal kde je ujo... Jednoducho sme mu vysvetlili, že ujo mal choré srdiečko a anjeliky ho vzali do nebíčka. Tváril sa ako veľký chlap, ktorý všetkému chápe. 🙂 Potom po nejakom čase sme ho vzali na cintorín s tým, že kúpime ujovi anjelika, kahanec a že mu pôjdeme odniesť. Veľmi sa tešil, že pôjde za ujom. 🙂 Teší sa do teraz. Vždy, keď prídeme sa mu pozdraví, pohladká hrob. 🙂
Neviem či sa to dá porovnať s vašou situáciou, ale ja by som umierajúceho človeka synovi neukázala. Ani ja by som nezniesla ten pohľad.
Veľa síl. 👏

grossmann
29. okt 2017

@tova ano, tiez som poznala takeho ktoreho na stedry den poslali domov uzit si vianoce, ze noveho roka sa nedozije...zil este 9rokov s rakovinou zaludla,pankreasu a vsetkeho v bruchu

surriana
29. okt 2017

Ak by takáto situácia nastala u nás tak Normálne,narovinu....aspoň u nás to tak funguje,mám 6ročnú dcéru a o všetkom sa bavíme otvorene.Ale z dcérkou sme skôr kamarátky a nie take typicke že mama a dcéra....ale určite by som nehovorila popredu že zomrie,lebo kto vie,boli všelijaké tazke prípady a dali sa dokopy.....

lucinkabs
autor
29. okt 2017

Fakt ste mi dali novú nádej uvidím ako to bude keď príde starký domov čo bude v našich silách pre neho urobíme možno mu to pomôže malého zatiaľ vynechávať nebudem podľa situácie sa zariadime.

margarita
29. okt 2017

@lucinkabs
je to tazke ale suhlasim, ze snazit sa veku primerane a hlavne neklamat a nezavadzat, my mame doma tuto knizku a celkom sa mi pozdava, ako to tam vysvetluju na dinosaurej rodinke...skus stiahnut, malo by to ist

https://gfbkniznibook.files.wordpress.com/2017/...

lucinkabs
autor
29. okt 2017

@margarita nechce mi to otvoriť ☹️

natalienka12
29. okt 2017

@lucinkabs ak sa mozem spytat aky druh rakoviny ma dedko a kolko ma rokov?

lucinkabs
autor
29. okt 2017

@natalienka12 má rakovinu žalúdka ale už má metastázy po celom tele zobrali mu len kúsok žalúdka a k hlavnému nádoru sa ani nedostali už ho len zašili naspäť vývod mu už nemohli dať do žalúdka ale len do tenkého čreva sa im podaril. Ma 72 rokov.

natalienka12
29. okt 2017

@lucinkabs ach jo chudak

ankaja
29. okt 2017

@anjika42 boze moj pekny....ach aky je ten zivot...drzim palce