Zmena priezviska na priateľove priezvisko

murko143
18. nov 2014

Ahojky, už som prelustrovala celý net a stále mi to nie je úplne jasné, preto sa obraciam na Vás....prípadne ak niekto z Vás pracuje na matrike alebo má osobnú skúsenosť so zmenou priezviska budem veľmi rada ak mi poskytnete info. Chcela by som len vedieť, či je možné, aby som zmenila svoje priezvisko na priateľove? Žijeme spolu ako druh a družka, máme synčeka, ktorý má jeho priezvisko, svadbu určite neplánujeme a bolo by fajn, keby sme boli komplet rodinka pod jedným priezviskom. Uľahčilo by to nejaké veci na úradoch, u lekárov a tak. Priateľ takisto súhlasí, akurát neviem, či je to možné.... na druhej strane ale keď si môžu meniť priezvisko verejne známe osoby prečo nie aj my obyčajní smrteľníci 🙂 Vopred ďakujem za všetky odpovede 🙂

sue
18. nov 2014

@murko143 prednedavnom tu bola takato tema. Pokial tvoje meno nie je hanlive,nik ti ho nezmeni na priatelove
.. A neda mi,hoci ma nic do toho nie je. Nechcela by som meno muza,ktory ma nechce za zenu ;) sobas na urade trva 10minut,okrem poplatku do 50€ netreba k tomu absolutne nic a boli by ste naozaj "komplet rodinka"... Ta zmena mena nie je len tak ;) je to kvoli tomu,ze prestupujes zo svojej rodnej rodiny do rodiny muza atd 🙂;) pouvazuj a skus aj porozmyslat naozaj,preco svadba nie ;)

murko143
autor
18. nov 2014

@sue dakujem za odpoved 🙂 aj som si myslela, ze sa to nebude dat, no co uz. Mne by svadba nevadila, ale priatel je proti. Nie so mnou, ale tak vseobecne... Pomaly vsetci jeho znami su rozvedeni, alebo sa rozvadzaju a to ho veru nepresvedci.... Takze asi pekne zostaneme vsetci pri svojom 🙂

evittam
18. nov 2014

@murko143 Da sa to,treba podat ziadost na okresny urad a oni to posudia. Znama si tak menila mwno tiez kvôli tomu ako chces ty a schvalili jej to. Ja sa tiez chystam,stoji to 100eur.

liz_lemon
18. nov 2014

@murko143 da sa na to 100%, mam kolegynu, ktora si dala priezvisko dokonca svojho expriatela, kvoli tomu, aby sa s dietatom volali rovnako

saurian
18. nov 2014

@murko143 je to mozne, ja som menila priezvisko takto pred narodenim druheho synceka. pojdes na obvodny urad, kde podas odovodnenu ziadost o zmenu priezviska. oni tuto ziadost potom posudia (musi byt na to nejaky "rozumny" dovod - zmena kvoli dietatu byva akceptovana), ak schvalia zaplatis poplatok cca 100e.
dokladovo to je pomerne jednoduche - obvodny urad zasiela rozhodnutie policii, matrike, registru trestov, socialke. takze musis ist len po novy obciansky, na matrike ci socialke neriesis nic.
jedine riesis potom veci ako v banke, u mobilneho operatora a pod.

murko143
autor
19. nov 2014

@evittam jeeej dakujem, potesila si ma 🙂 pred casom som volala na matriku u nas v meste a povedali mi, ze to nie je dovod pre ktory by mi zmenu priezviska schvalili, ze sa to da aj inak - svadbou samozrejme... ale to u nas boli veeelky krestania, strana KDH takze som hned vedela kolka bije...urcite napisem na ten okresny urad, este raz diiiiky 🙂

murko143
autor
19. nov 2014

@liz_lemon
@saurian super, dakujem baby, velmi ste ma potesili 🙂) hned to budem riesit 🙂

evittam
19. nov 2014

@murko143 Nemáš za čo, pošlem ti do IP podrobnosti,mne to u nás na matrike tiež povedali 😀 . Matrika s tým nemá nič spoločné.

murko143
autor
19. nov 2014

@evittam oki, dakujem krasne, tieto paragrafy som si tiez nasla, len z toho bolo jasne len to, ze sa to da len v urcitych pripadoch...takze este raz dakujeeeem 🙂

matarka
19. nov 2014

Pohladaj tu vo fore, minimalne 2 taketo temy tu su - urcite v nich najdes nejake rady.

evittam
19. nov 2014

@murko143 Rado sa stalo 😉

mirkava
19. nov 2014

@murko143 Vezmite sa aj je po probléme 😉

murko143
autor
19. nov 2014

@mirkava 🙂 ake lahke...vsetci nam to hovoria, ale my sa nechceme brat tak to poriesime takto :D

mirkava
19. nov 2014

@murko143 ok 😉

romanovic
5. dec 2014

Ja by som sa principialne nechcela volat ako clovek, ktory si ma nechce zobrat...

ukulela
5. dec 2014

nechceme sa brat, ale chceme vyzerat ako komplet rodina a rovnako sa volat ....
ja neviem, ked sa rozidete (nahodou) - tak ti nebude blne nosit meno niekoho, kto ti ani nebol manzelom? priatel nemusi byt zastancom manzelstva, ale ked nic ine, ozaj to zjednodusi mnozstvo veci, ako dedenie, a pod. stale pouzivam argument, sice ozaj blby, ze ak jeden umrie, druhy aspon dostava vdovsky dochodok. z manzelstva plynu aj nejake prava, ktore priatelia "bez papiera" nemaju ... a z takehoto priatelskeho vztahu sa da odist rovnako rychlo, ak aj nie rychlejsie, ako z manzelstva.

jabadaba
6. dec 2014

@murko143 Svadbu nechcete, ale na rodinku s rovnakym priezviskom sa hrat chcete. Kapanek si odporujete, nie? V com je problem? Ak chcete, aby sa vam veci ulahcili ci uz na uradoch alebo u lekarov, nech sa paci, na to tu je institut manzelstva, presne k tomuto sluzi - k urcitej forme pravnej ochrany a z nej vyplyvajucich vyhod, ktore sa zahovaraju aj vam, ako tak citam! Potom v com je problem? Nemozes chciet vyhody niecoho a zaroven to odmietat. To akosi nejde. Ujasnite si co vlastne chcete a preco svadbu odmietate. Je to len struhanie formy alebo tvoj druh nema zaujem o teba a takto chabo sa vyhovara, alebo? Myslim, ze nemate jasno v zasadnych otazkach vztahu.

evittam
6. dec 2014

@jabadaba
@ukulela
Prečo by sa mali chcieť "hrať na rodinku", oni už rodina sú. A čo sa týka uľahčenia na úradoch keď si manželka - tak nie všade - napríklad na SP ti ani - s prepáčením - posratý doklad o ňom a jeho "konte" nedajú!!!!! Ja žijem s partnerom už skoro 14 rokov a nič nám nechýba....Manželstvo ti nezaručí šťastný a spokojný život až do konca života....Kto chce nech sa vezme kto nie tak nie - každého osobná vec. Tak neviem prečo ich "odcudzujete". Téma bola či sa dá zmeniť meno a nie či sa majú vziať.

murko143
autor
6. dec 2014

@ukulela
@jabadaba nic v zlom, ale niekedy nechapem preco maju druhi ludia potrebu riesit rozhodnutia iných...tiez neriesim zivoty a rozhodnutia inych a mozno by nebolo na skodu starat sa len o seba...vobec nejde o to, za sa chceme hrat akoze na rodinu bez manzelstva. proste sa chcem volat rovnako ako nas syncek, ci sa to uz druhym ludom paci, alebo nie. ked je niekto tvrdym zastancom manzelstva nech sa paci, nikomu to neberiem, ale je na mne a mojom partnerovi ako sa rozhodneme, ale vdaka za vas nazor, aj ked podstata polozenia tejto otazky bola v niecom inom - ci a ako sa da zmenit priezvisko...takze nejake moralizovanie z vasej strany je uplne zbytocne...

murko143
autor
6. dec 2014

@evittam dakujem krasne ze si jednou z mala, ktora pochopila o co mi ide 🙂 babam som odpisala a uz ako to vezmu ma vobec netrapi...nech si kazdy zije tak ako chce a neriesi zivoty inych... a presne ako pises, byt manzelkou nenesie so sebou len vyhody...nasi znami tiez nie su manzelmi a keby boli, nedostali by ziadny uver, pretoze v nasom perfektnom state rozrataju rodinne prijmy a ked nie su popri vydavkoch schopni splacat tak dovi uver....takze nie je to vzdy len o vyhodach...a presne ako pises, tiez sa stotoznujem s tym, ze manzelstvo urcite nezaruci stastny a spokojny zivot...

filipal
6. dec 2014

tak baby, ale co ma robit, ked si ju ten chlap nechce zobrat? to, ze nema hrdost ona, to je uz ina vec... mne jej je luto.

jabadaba
6. dec 2014

@murko143 bol to nazor, resp. konstatovanie, to neber ako mentorovanie. Pretoze fakt je ten, ze nemas jasno v zasadnych veciach, nehnevaj sa. Rodina s jednym priezviskom ano, svadba uz nie. Prepac, ale mne tu nieco potom asi uchadza. Vasa vec, tvoja vec, pytala si sa, odpovedala som aj ja. 😉

jabadaba
6. dec 2014

@evittam myslela som to tak, ze zrazu maju potrebu rovnakeho priezviska, svadbu vsak odmietaju, alebo skor jej partner.

K tym zarukam, boze drahy ako keby nevstupenie do manzelstva uz tie zaruky poskytovalo. Potom asi nechapete institut manzelstva a jeho vyznam. Tu nejde o ziadne zaruky, ale je to zbytocne vysvetlovat. Kazdy ako si ustelie tak si lahne. Ale potom ozaj nechapem tuzbu mat rovnake meno. Ak slobodny status, tak so vsetkou tou nezavislostou. Nie? 😉

jabadaba
6. dec 2014

@filipal asi tak....nuz, kazdy ako chce.

evittam
6. dec 2014

@filipal Neviem čo má s manželstvom spoločná hrdosť. Ja som hrdá na seba a na svoj rodinný život so svojim partnerom, som hrdá že mám dve zdravé a krásne deti, som hrdá na to čo som v živote dokázala.....
Je ti jej ľúto?! Dovoľ mi zasmiať sa - mne je ľúto žien, ktoré si vezmú chlapa a ten sa ukáže ako obyčajný chuj, ktorý po svadbe berie ženu ako vec a svoje vlastníctvo - to je potom chudera- a tej mi je ľúto.... 😉

evittam
6. dec 2014

@jabadaba Veľmi dobre chápem "inštitút manželstva", len zatiaľ mi nikto nedal adekvátny dôvod alebo vysvetlenie čo zmení na mojom živote ten papierik?! A prosím, nechci ma rozosmiať tým, že si ma partner na dôkaz toho že si ma váži a ma miluje vezme.....Taký dôkaz ako je manželstvo je pekne úbohý...

jabadaba
6. dec 2014

@evittam ozaj ide len o papierik? No necham Ta v tom. Vidim, ze si plne v obraze o com manzelstvo je. Viac niet o com. My dve sa nezhodneme. 😉

evittam
6. dec 2014

@jabadaba A inšititút manželstva nebol založený na to aby sa vzali dvaja ľudia, ktorí sa majú radi ale aby sa dedili majetky a dotyční neskončili medzi "lúzou". Len toľko k histórii manželstva ako takého.

evittam
6. dec 2014

@jabadaba A o čo iné?! Naozaj sa nezhodneme. Ak som ťa pochopila ty berieš manželstvo ako dôkaz toho že si ťa chlap váži a miluje ťa a podobne?! Úbohé....

jabadaba
6. dec 2014

@evittam este k tejto vete - "mne je ľúto žien, ktoré si vezmú chlapa a ten sa ukáže ako obyčajný chuj, ktorý po svadbe berie ženu ako vec a svoje vlastníctvo - to je potom chudera- a tej mi je ľúto...."

nejak pausalizujes nie? To, ze si podaktore beru kdejakeho chuja, s prominutim, je ich vlastna vizitka a nema to nic spolocne s manzelstvom ako takym. V partnerstve uz chujov na krku nemaju? Neviem, staci si prejst temy tu. 😎