Zmena škôlkárov

oliverko5
2. okt 2012

ahojte..chcem sa spytat ci sa aj vase dieta zmenilo pocas toho mesiaca co chodi do skolky...vsimam si totizto toho mojho a jeho kamartov a nestiham sa cudovat..su drzi,odvravaju a biju sa medzi sebou a a doma to iste..na vsetko je slovicko NIE a plac a nervy za uplne malickosti..ja neviem lebo kym bol doma toto nerobil a teraz je to niekedy o zivot.. 🙂

sakura77
2. okt 2012

@oliverko5 🙂 🙂 jaj,no to sa este budes divit co vselico sa tam nauci 😀 neboj,kazdy si tym prejde...musia si zvyknut v kolektive,s inymi detmi,poziciavat si hracky,samostatnosti a podobne,najviac maju problem deticky ktore nemaju doma surodenca,takze sa vsetko musia naucit,ale neboj,vsetkom prejde,samozrejme treba to troska regulovat-napr vselijaky slovnik som si uz doma vypocula,ale zas aj prijemne veci,napr mala sa prihovarala konikovi plysovemu "neplac zlatko",to ja napr zlatko nepouzivam 🙂

sisaha
2. okt 2012

@oliverko5 ano, vidim zmenu - k lepšiemu 🙂

andrejka1974
2. okt 2012

deti sa priucia vselico obkukuju od seba, mam usmevnu prihodu moja tento rok nastupila do druhej skolky uz cely rok minuly chodila inde a po 4 dnoch sa ma ucitelka spytala , ci vie moja dcerka jest lyzickou, ja vyvalena ze co prosim vsak ona vie jest uz aj priborom ma 4 roky a ona ze v skolke vsetko je rukami aj obed mali dukatove buchticky a ona ich jedla principom jedna ruka buchticka druha ruka puding rehotala som sa uzasne 🙂 🙂 🙂 🙂 ona to asi videla tak jest ine deti tak to chcela skusit a teraz uz vie ako sa ma vsetko pa[pat vyskusala neboj sa prejde to a bude vsetko ok

katussamus
2. okt 2012

áno aj náš minulý rok keď nastúpil tak sa zmenil, tak cca 3 mesiace vkuse pre všetko vrešťal, aj učiteľky si užili 😀 A prvé dní sa nechal zásadne kŕmiť v škôlke 😝 a ešte aj hovoril že aj druhé deti sa dávajú kŕmiť, našťastie som to vyriešila tak, že som začala chodiť do škôlky a kŕmila som ho ja, po dvoch dňoch ho to prešlo. 😀

ale na druhej strane sa strašne osamostatnil, aj predtým bol samostatný ale po nástupe do škôlky ešte viac, naučil sa kopec básničiek a pesničiek a kopec iných vecí, už vidím len pozitíva 🙂

sofinka333
2. okt 2012

@oliverko5 nemusi to byt len tym, ze sa zle veci naucil v skolke, ale moze aj citit vnutorny hnev na rodicov, moze to chapat tak, ze je v skolke za trest, nevie si to este v hlavicke tak rychlo poukladat a mozno takto prejavuje svoje vnutorne prezivanie, chaos

rebecca2006
2. okt 2012

@oliverko5 ahj, aj my máme toto. Ja si ale myslíj, že nejde len o jednokduchú zmenu, lebo v škôlke videl takéto správanie, ale má vzdro, lebo má v hlavičke hokej zo zmeny....Aspoň na to ma upozorňovala psychologička, že môže reagovať na emočnú nerovnoáhu vzdorom 🙂

oliverko5
autor
3. okt 2012

on sa v skolke naucil a dobre veci nie len tie zle..naucil sa mi basnicku,vie pekne sam papat a sam uz aj spinkat co bol u nas problem..ja len ze su tam aj tie horsie veci tak dufam ze ho to casom prejde 🙂

anjelicek26
3. okt 2012

@oliverko5 - kazde dieta sa meni inak, nas je povahovo rovnake zlaticko, ako bol predtym 😉 Vzdor sme nemali, nemame, len mu to chlp viacej keca, odkedy tam chodi a rozpapal sa 😀 Kazde dieta je ine, tak asi aj v tomto a vela zavisi aj od skolky, uciteliek v nej, ako to s detmi vedia.

mima595
3. okt 2012

moj chodi len 10 den, a zmenil sa tiež..ale tak v dobrom..je taky "zdravo" drzy...vela veci si vyziada, ale slovne, dovtedy vacsinou len revom a my sme hadali, co zase chce...teraz napr. zavola: tati, pod sem...a pridem ja..a on ma odpalkuje: Ja som nevolal teba, ja som volal ocka...toho tam..a ukazuje prstom 😉 😉 ..

ako jasne, je k dvojickam horsi, berie im hracky...ale ked porovnam, ako to bolo, ked dvojicky zacali chodit do skolky, tak to poobede bolo ovela horsie...ako keby potrebovai vybit celu tu energiu, co museli pocuvat v skolke, tak doma to bol horor....

toto teraz je taky slabsi odvar..a hlavne vsetko SAM..oblecie sa, aj vyzlecie..vecer si spieva pesnicky a Oli, Oli Janko robime už cely tyzdne hodinu pred spanim..že sa mi až hlava z toho kruti 😀 😀

evabb35
3. okt 2012

@oliverko5 zmeny to boli veľké, do škôlky išlo samostatné dieťa, ktoré mamu nepotrebovalo už ani ku hraniu a po týždni bolo neustále mame za zadkom - akoby sa vrátilo 2 roky späť, reč - do škôlky mi išlo krásne rozrozprávané dieťa, ale v škôlke mu povedali, aby bolo ticho a aby nehovorilo tak nahlas - takže odrazu som dieťaťu nerozumela, čo rozprávalo tak tichučko,..navyše pochytalo od detí rečové vady, takže mi začalo ráčkovať, prípadne začalo hovoriť L namiesto R a samozrejme mi začalo hovoriť česky...potom samozrejme mi začalo nosiť rôzne vzorce správania.. moje nebojácne dieťa odrazu sa začalo akože báť múch a pavúkov, vody.... jačalo mi keď videlo muchu....pretože v škôlke bolo zaujímavé asi to dieťa, ktoré sa niečoho bálo..takže aj moje dieťa sa odrazu začalo akože báť....takže sme to mali veselé... samozrejme aj únava a častá chorobnosť urobí na detskú psychiku svoje...

gocrazy
23. okt 2012

ahojte ja mam tiez taky problem, syn zacal chodit pred rokom v januari do skolky ako 3,5 rocny
dovtedy bol stale iba s nami doma, ani k babke k dedkovi nechodil na prazdniny, iba s nami na par hodin...v skolke si strasne zle zvykal, tri mesiace sme chodili s placom, ale potom sa to obratilo a zacal zasa plakat, ked som pre neho prisla, ze on este nechce ist domov....zacal nosit domov kadejake slova, najzabavnejsie bolo ty pipik, ty dedko si pipik...atd...no rehoty uzasne na tom, potom zacal menit hlasky za ine, lebo aj matusko tak rozprava...ale vsetko po case preslo....recitoval, spieval...chodime na logopediu, aj tam ho pochvalili, ze robi pokroky, ze je neskutocne vnimavy, mudry, na svoj vek udrzi pozornost, ze je vidiet, ze sme sa mu venovali, lebo vedel vela veci, co deticky v jeho veku ani netusili...cokolvek ho dokazalo zaujat, nebol problem...ale narodila sa nam dcerka, od narodenia dost uplakana, vlastne plakala stale az doteraz a to uz ma vyse roka a pol...nebol cas na syna, potom zacal chodit do skolky...jedno s druhym....no boli kadejake spravania, ale dalo sa...prislo leto, prazdniny, volno, pohoda....nastal september a moje dieta bolo v skolke par dni, kedze ochorelo...a za tych par dni chodil do skolky s placom, on tam nechce byt, v noci nespaval, zostal strasne zlostny, agresivny, zurivy,vsetko negoval, krical po nas...bol doma vyse mesiaca pre chorobu a som si myslela, ze to prejde, ze doma sa zorientuje,ale ziadna zmena, ked sa ho pytam, preco je taky zlostny, kde to vidi take, ved my sa doma tak nespravame, tak len povie, ze v skolke....dnes som sa pytala ucitelky na jej nazor a ona sa na mna diva, ze co z toho robim vedu, ze v triede je prevaha chalanov a ze kazdy jeden je taky isty, zlostny zurivy, len sa medzi sebou biju, robia si zle, hraju sa na transfomerov, gormitov a podobne veci a ze ona kazdy den hlta lieky co ju hlava z nich boli...na logopedii nas vyslovene pokarhali, ze je nepokojny, nesustredeny, nic ho nezaujme, ze zostal taky sebecky, ze nie to co povie logopedicka ale stale to svoje si dookola mlel...ja teda zatial ziadne pozitivum zo skolky nevidim, ci je to vekom? ma styri a co sa tam nejako tie hormony buria? ci co...ked je zle a kricim, krici aj on, ked som kludna a pokojne mu rozpravam a vysvetlujem tak sa smeje a este viac robi zle, ked ho zavriem do izby, nech sa tam upokoji, tak tam reve na cely panelak, mamaaaaaa pusti maaaaaa....ked mu nieco zakazem, tak reve len jedno ho zaujima, ze kedy opat trest zrusim...co s nim?

simca06022011
23. okt 2012

@gocrazy v prvom rade treba vysvetlit ucitelkam ze to nie je v poriadku, alebo skusit inu skolku ak je moznost. Oni im maju urobit program a nie nechat ich nech sa biju.. vies ich k nejakej "normalne" cinnosti a tym ich ukludnit a unavit.. vobec sa mi ten postoj nepaci.
U nas ked je takyto amok tak mala dostane po zadku, ale v tvojom pripade neviem ci by to pomohlo, lebo to vyzera ze by ta aj zbil 🙂))

gocrazy
23. okt 2012

@simca06022011 no ved toto mi nejde do hlavy, ze oni maju vobec cas sa v triede bit...co som sa rozpravala s inymi mamickami, tak tvrdili, ze tam v inych skolkach je uplne iny system, deti nemaju chvilku cas na vyvadzanie, kazdu minutu maju vyplnenu...mame teraz v druhej triede nove ucitelky, tiez ich nepoznam, syn chodil iba tyzden do skolky, kedze potom hned ochorel, tak neviem, ci to mali iba ten prvy tyzden taky rozbehovy, kym sa nejako zoznamia, ci co...dnes isiel po dlhej dobe opat do skolky, tak som strasne zvedava....inak mas pravdu, ked ma nervy a amok, tak zlostne zatne zuby, ruky a prsty kadejako poohyba ako transfomer a zacne zurit a utoci na mna, aj ma raz riadne bachol, ale boli potom poriadky...len mna to mrzi, ze ma taketo spravanie...ved kedysi to bol taky drobcek zaveseny ma mame, nikoho ineho nechcel, ani tata...a teraz tolko zlosti a hnevu...

silvia.t
23. okt 2012

@oliverko5 mozno bude problem v skolke a pedagogoch, u mojho nastalo vyrazne zlepsenie,je trpezlivejsi ,za vsetko pekne podakuje ,poprosi popraje mi vzdy dobru chut... az mi je z toho niekedy smiesno 😀 lebo to az prehana,ale ucia ich to v skolke a jemu sa to zjevne paci

rebroza
23. okt 2012

@gocrazy ja mam plus minus rovnako stare deti a rovnako chlapca a dievca a rovnake problemy.
faktom je, ze trasformerov a podobne velmi nemusi, zatial so susedom nahanaju po zahrade dinosaurov a strielaju ich. ale neposlucha, drzy je, uteka v meste....
kricanie nepomaha. ak tak len na chvilu a potom si aj tak uvedomim, ze sak som po nom len kricala, co dosiel zo skolky. u nas je este problem s jedenim, o jeden dovod na kricanie viac. aj capanie po zadku bolo, ale ak ho nechcem bit tak naozaj, ze by ho to aj bolelo, nema to zmysel. to co ja na ruke uz citim, to on veselo ignoruje. aj berieme hracky za trest, ale chvilu sa hneva, potom sa s tym zmieri a ide sa dalej neposluchat a robit neplechu. aj bez rozpravok sme boli cely vikend, pohoda, nechybali mu. aj po dobrom skusam a zda sa mi, ze mozno je to najlepsie, ale... nie vzdy je cas ho ukecavat a presviedcat a cloveku dojdu argumenty, ked povie "oblec sa, lebo ochories, budes mat sopliky, hlava ta bude boliet..." a dieta "ja chcem mat sopliky, chcem aby ma hlava bolela..."
myslim si, ze je to hlavne vekom - obdobie vzdoru - vsetko naopak a just. potom sestrickou - skryto ziarli a ked urobi neplechu, budem sa mu isto venovat, aj ked nie pozitivne. ked sa pekne hra, venujem sa domacnosti a dcerke. to je moja velka chyba a snazim sa to menit. a nakoniec skolkou - odkukava to "zle" od inych deti, je uz "velky skolkar" - velky frajer, ktory sam vie, co sa moze a co nie.
a priznam sa, ze som uz zufala a ze som dufala, ze toto pride tak v 13. rokoch 🙂
ale zacinam zistovat, ze cim viac sa ja hnevam a kricim, tym to aj on viac kopiruje. tak sa snazim viac ovladat, mat viac trpezlivost, davat mu viac volnosti a viac sa mu venovat ... a uvidime.

gocrazy
23. okt 2012

@rebroza no to sme mali doteraz ze bol dinosaurus, tyranosaurus,chvilu aj dracik a podobne, fascinuju ho bagre, kombajny,a najnovsie aj pavuky (pre mna arachnofobicku uplna hroza)
aj sme mu transformera domov kupili, ale mal ho raz v rukach ahodil ho na policku a nevsima si ho...tak nechapem, preco v zlosti sa vzdy na neho hra...ved ani tomu poriadne nerozumie, ani film o nich nevidel, len co deti do skolky do nesu nejaku figurku, alebo co...
on je celkovo citlivy, niekedy by som povedala ze az babovka....od malicka je taky, na neho ked niekto zvysil hlas, hned sa rozplakal, ked som ho prvykrat capla po zadku, tak to nevedel rozdychat....ked ho zavriem do izby, aby sa upokojil, on je hystericky, prepada do paniky, lebo ma strach, ze je zavrety v izbe sam, vobec neriesi ze je tam za trest...na vsetko reaguje najprv krikom, negovanim, a recami typu nieeeee mama ty si hlupa, ty budes chora, ked sa neobujes,nehovor mi tak, lebo ti vypnem telku, ked budes vecer pozerat..nakreslim ti matohu, aby si sa bala...alebo sa mi vyhraza ze mi da pavuka do izby, lebo vie ze sa ho bojim....a ked uz je velmi zle, ked uz ja prechadzam z pokojneho vysvetlovania plynule do kriku(lebo vsak clovek ma len jedny nervy) tak on plynule prechadza z drzeho fracka do pozicie utrapeneho chudacika, ktory je u nas v strasnych mukach, place a vravi ze pojde prec od nas a ked mu otvorim dvere, ze nech sa paci, ja doma drzeho nevychovanca nestrpim, tak reve este viac,ze on nikam nechce ist,a ked mu poviem, chvala bohu, lebo ja ta lubim, a bolo by mi strasne luto a smutno za tebou, tak rev silnie, ze mamaaaaaaaaaa preco si po mne kricala....a tak sa ukludnime, chvilku, tak mozno hodinu je ako anjelik a vravi ze uz si uvedomil, ako sa skaredo spraval aze sa to nepatri a ze uz nebude, naslubuje hory doly a ked vidi ze uz je dobre, tak opat zacina vystrkovat rohy a vracia sa spat k tomu drzemu nevychovanemu spravaniu...

rebroza
23. okt 2012

@gocrazy u nas to nastastie nie je este tak daleko - myslim tym, ze syn sa mi nevyhraza, co mi vsetko porobi. asi pred rokom mal chvilu, kedy chcel raz vymenit mna, ze s tatom najdu novu mamu. potom zasa tatu chcel menit... ale nastastie to bolo dva tri krat behom par dni a potom to viac nespominal.
ale to co pises je uplne psychicky teror a par rokov dozadu by som povedala, ze 4 rocne dieta toho schopne nie je. ale dnes tomu uplne verim. u nas je tiez raz krik a zurenie, potom cvak a lutostivy narek. tiez slubi hory doly a plati to chvilku. ale niekde som citala ci pocula, ze take male deti este nie su schopne sa ovladat naplno a dodrziavat sluby (sak aj ja si furt slubujem, ze nabuduce uz nevybuchnem), tak uz radsej od neho neziadam sluby, ze uz to robit nebude a nehladam racionalne dovody na chovanie niektore, lebo asi ich ani nema.
inak mama moja spomina kolegynu, ktora dcerku dala do skolky a ta je od vtedy na nu zla. jednak teda vymysla dovody preco nemoze ist do skolky a mamu bije, neposlucha... na ostatnych v rodine je dobra. takze tiez vzdor a hnev, ze mama sla do roboty, asi.
ja to vidim, ze bude treba este vela trpezlivosti. a snazim sa jednat pokojnejsie, ale zasa trvat na istych principoch. viac chvil venovat len synovi, dcerku dam manzelovi na chvilu a uvidime.
este ma napada, ze u nas ta zavreta izba obcas funguje. ked velmi zuri poslem ho do izby, resp. ho odvediem a poviem, ze nech pride, ked sa ukludni. a aj pani ucitelka v skolke mi povedala, ze to obcas na nom "praktikuju". napr si pred spanim zmyslel, ze chce spat v inej postielke, zurenim budil deti. tak ho posadili do kancelarie pani riaditelky (mame jednotriedku, takze to bola miestnost vedla) a po chvilke prisiel kludny aj v pyzame. ale on sa zatvara do izby aj sam, takze nema paniku z toho.
vela zdaru a den bez kriku prajem 🙂