Ako dostať dieťa z nemocnice ak ho nechcú pustiť?

magdal1
11. nov 2009

Ahojte mamicky, viete mi poradit konkretne zakony, tykajuce sa podpisania reverzu? Hlavne mi ide o to, pokial je dietatko v poriadku, ako sa branit v pripade, ak povedia,ze pustia len matku,ale dietatko nie. MAte s tym skusenost? Rozhodla som sa,ze ak to bude v porodnici na nevydrzanie - odidem 🙂. Dakujem

abbey1
24. nov 2010

Ja som 2krát podpísala reverz.I keď mi príde šialené,že máte vôbec niečo podpisovať.Veď to sú len ich interne vymyslené podmienky.
@slavka42 Musím len súhlasiť a verím,že budete Ok.Keď sme to videli v Tv,bolo nám hrozne pri tej predstave.
@monci78 Presne ako píšeš.

warholette
25. nov 2010

@suem no a preco by mala zostat zena v nemocnici 4 alebo 5 dni, ked inde na svete ta pustia uz po niekolkych hodinach? preco je to mozne vsade inde len nie na slovensku? chyba tu takato moznost. rovnako ako chcu niektore zeny rodit doma, niektore chcu rodit v nemocnici a ist po porode hned domov. tak preco im to neumoznit?

sandra826
25. nov 2010

@warholette Pretože je to dané zákonmi..hospitalizácia na novorodeneckom oddelení by mala podla Vestníka MZ trvať 4x24hodín....fyziologický novorodenci /bez infektu, novorod.žltačky, porúch adaptácie...atď/, sa púšťajú skôr- závisí to od konkrétneho oddelenia a konkrétneho lekára.
Neviem prečo by si mal lekár brať na zodpovednosť prepustenie po pár hodinách po pôrode, keď sú zákony u nás nastavené inak ..a ak na tom rodič trvá, reverzom preberá za svoje konanie zodpovednosť.
A čo sa týka toho ospevovaného zahraničia: áno, prepustia po pár hodinách..ale potom sa sem slovenské maminky hrnú a dávajú dorábať deťom skríningové vyšetrenia typu USG cox, mozgu, obličiek...každá minca má dve strany.
Ak má nastať zmena...tak musia byť zmené zákony hlavnými odborníkmi pre neonatológiu..chcieť od lekára, aby porušoval zákon, je dosť sebecké..
Nepíšem o iných odboroch, ak by niekto chcel namietať..píšem o neonatológii, aby sme sa vyhli nejakým nedorozumeniam.

magdal1
autor
25. nov 2010

@warholette zakon o zdravotnej starostilivosti
zakon 576/2004 Zz. informovany suhlas §6

a zakon o rodine 36/2005 Zz.

http://www.zbierka.sk/section/16/default.aspx

za dietatko je zodpovedna matka, ona dava informovany suhlas za dieta....co sa ma diat....takze nie si povinna zostat v porodnici...vysetrenia si mozes dat spravit....
nasilu teba ani dietatko nemozu drzat, pokial je samozrejme vsetko o.k. a ty chces ist domov

bubulka722
25. nov 2010

@sandra826 Si trošku mimo, pretože sa tu bavíme o reverze kedy vlastne matka dieťaťa preberá plnú zodpovednosť za dieťa a v prípade problémov nebude stíhaný nikto iný ako ona. Na Slovensku sme ako husičky, kto nám čo nakuká, to urobíme. Tú ospevovanú lekársku zodpovednosť za svoje úkony si v konečnom dôsledku vždy odnesie aj tak len pacient alebo dieťa a jeho zákonný zástupca. Lekár má X možností ako sa z toho vyvliecť. Stačí taká drornosť ako podpísaný informovaný súhlas alebo pečiatka PACIENT POUČENÝ. Ak niekto cestuje na Slovensko kvôli zbytočnému sonu mozgu, tak je na môj vkus divný. Všetky tieto a iné úkony sú len dobrý kšeft na body pre nemocnice a je len otázka času a tlaku zhora kedy toto zbytočné vyhadzovanie peňazí zdr. poisťovne zatrhnú.

sandra826
25. nov 2010

@bubulka722 Asi si nečítala ten dodatok..písala som o dĺžke hospitalizácie...zatiaľ je vo vestníku MZ údaj 4x24hod...a keď už niekto chce ísť skôr..z akéhokoľvek dôvodu, na to slúži reverz...tak neviem, čo je na tom "mimo"
No a tvrdiť, ze USG mozgu je zbytočné vyšetrenie...no fúúúha....tak toto vyjadrenie je divné pre mňa...

suem
25. nov 2010

@sandra826 Si zlata ako sa to snazis vysvetlit, ale tu to nepadne na urodnu podu. 😖
Vytahujete tu ciastkove informacie napr. ano v UK ta pustia par hodin po porode domov, viete ake percento zien je tam kvoli roznym poporodnym komplikaciam opatovne hospitalizovanych pripadne osetrovanych ambulantne? To uz vsak nie je zaujimave ... Nerobia sa tam detom vsetky testy a vysetrenie ako na SK - to vam potvrdia mamicky tam zijuce, a presne ako pise @sandra826 potom dojdu na navstevu a beru nemocnice utokom, lebo aj ked si vysetrenia preplatia vyjde ich to lacnejsie a su kvalitnejsie ...
U nas su zakony nastavene tak ako su, ak sa ti to nepaci podpis reverz, ci cakate ze vas lekar pochvalne poklepe po pleci za hrdinstvo a odvahu 😲

warholette
25. nov 2010

@sandra826 ja nehovorim len o UK, ale aj napriklad USA, Kanada, Holandsko, Francuzsko... preco to u nich zakony umoznuju a u nas nie? nemyslim si ze slovenske rodicky su ine ako zahranicne a rovnako aj novorodenci. kedze to v inych krajinach funguje, nevidim dovod, preco by nemohlo aj u nas.
okrem toho, ja som rodila na slovensku v ruzinove a ani jedno z tebou spominanych skriningovych vysetreni mi v porodnici neurobili! na klby, mozog, oblicky aj sluch sme museli ist extra.

@suem zijem v USA a tu ta poslu domov po par hodinach alebo po jednom ci dvoch dnoch. ak chces zostat dlhsie, zaplatis si. nemocnice nie su preplnene, mamicky sa mozu zotavit v pohodli domova a deti aj tak maju spravene vsetky vysetrenia a ockovania, ak treba. ehm, ake to ma podla teba nevyhody? 😎

sandra826
25. nov 2010

@warholette Viem, že to tak naokolo funguje, ale ja zákony ani odporúčania vo vestníku netvorím. To treba položiť túto otázku kompetentným. Ja som tým len chcela povedať, že pri danom nastavení zákonov je nutné podpisovať reverz. A nie krútiť hlavou nad lekárom, ktorý si skoršie prepustenie z nemocky nechce vziať na vlastné triko...(stále hovorím len o pôrodnici a našom nastavení zákonov)
No a prečo to u nás tak nie je...? Teraz asi "šťúrim" do osieho hniezda...ale podla mňa to u nás nefunguje kvôli slabej ambulantnej sfére... 😖
Čo sa týka dorábania skrínigovych vyšetrení...za Ružinov hovoriť nebudem...BA bola vždy štát v štáte..do určitého veku novorodenca by tieto vyšetrenia mali byť asolvované..a asi to tam presúvajú do zodpovednosti zmluvného pediatra. Ja hovorím, ako by to malo fungovať...ale...možno je to začiatok nového trendu, ktorý funguje v štátoch tebou spomínaných a Ružinov bude priekopníkom a zachvíľu začne prepúšťať matky pár hodín po pôrode 😉

bubulka722
29. nov 2010

@sandra826 Bavíme sa tu o podpísaní reverzu, s ktorým ja osobne nemám najmenší problém. Beriem to ako svoje občianske právo. To že treba stále ísť do týchto extrémov je problém tohto zdravotníctva, ktoré stále zápasí s nedostatkom financií a pritom nevidí kde sa všade ušetriť dá. Nehovoriac o tom o čo je rekonvalescencia mamičky a novorodenca v domácom prostredí rýchlejšia a bezproblémovejšia. Viem, že vo vestníku MZSR je upravený aj novorodenecký screening, ktorý sa dá v pohode vykonať u svojho pediatra, takže nie je dôvod držať mamičku a dieťa neopodstatnene v nemocke len kvôli tomu 4 dni.