Ako je to s platením výživného?

lienka2602
8. feb 2012

Chcela by som sa spytat ako to vlastne je... Manzelovi (este nie sme rozvedeni) odklepli 150€ vyzivne.. Sumu sam navrhol on.. Od marca 2011 sme mali podane UPP a vyzivne.. Teraz sme mali sud a do konca aprila mi ma vyplatit vyssiu sumu za vyzivne od toho marca... Aj ked sme sa na vsetkom dohodli, so vsetkym na sude suhlasil, viem ze tak skoro peniaze neuvidim... Lebo ho jednoducho poznam.. Proste som sa chcela spytat ked mi nezacne platit tych 150€ vyzivne a nevyplati mi tu vyssiu sumu tak ako mam postupovat.. Pravnicka mi povedala, ze to mozme dat exekutorovi potom, potom mu mozu zobrat vodicak.. Ale aj ked sa toto vsetko udeje a aj tak nezacne platit, tak co sa bude diat dalej.. Mam len strach, ze vyzivne mozno ani neuvidim... Mate niekto skusenost s takymto niecim? Dakujem za vsetky odpovede...

riamim
9. feb 2012

Ak je zamestnaný alebo poberá nejaké dávky, budú mu to stŕhať z nich, musí mu ale zostať nejaké minimum, neviem koľko. Ďalšia vec je, ak trikrát výživné nezaplatí (nemusí to byť po sebe) môžeš na neho podať trestné oznámenie. Ak nebude chcieť mať zápis v registri trestov, bude musieť zaplatiť.

emily76
9. feb 2012

ahoj, ak je zamestnany, tak treba pockat 3 mesiace / nie je uz podmienka, ze musia nasledovat za sebou/ a potom si dat ziadost na exekuciu.. exekutor si sam vybavi sudny prikaz, obstavi byvalemu plat, z ktoreho mu necha zivotne minimum + ak ma nejake vyzivne uz z minulosti, ak nie, tak vsetko ostatne je druhorade.. cize splatky, uvery.. najskor sa uspokojuje narok maloletych.. a dalej mu to budu strhat priamo z platu.. v praxi je to tak, ze mzdova uctovnicka dostane sudny prikaz, na zaklade ktoreho posiela peniaze na ucet exekutorovi, ktory ich potom posle vam. Ak je raz sudne rozhodnutie o exekucii, je uz uplne jedno, ci chce platit alebo nie.. ide to mimo neho. Ak zamestnany nie je, treba si vybavit po tych troch mesiacoch nahradne vyzivne, ale pozor, to nedavaju v plnej vyske ako bolo urcene sudom, ale v nejakej hranici je to dane.. neviem presne, kolko je to teraz.. ale to by vedeli potom na socialke povedat. Stat si bude potom toto vyzivne, ktore za neho zaplati vymahat od neho.

alice107
9. feb 2012

pravnicka mala pravdu.na vykon exekucie netreba cakat 3 mesiace.akonahle by nezaplatil urcenu sumu v lehote ,kedy by malo dojist k splatnosti vyzivneho,mozes podat navrh na exekuciu.bud pojde o zrazky zo mzdy alebo iny exekucny titul na uspokojenie pohladavky dlzneho vyzivneho.podat navrh na exekucne konanie mozes hned,konahle bude splatka splatna a neuhradena. netreba cakat,ze dlh narastie.s trestnym cinom zanedbania povinnej vyzivy exekucia nic nema.tr.cinu sa dopusti az vtedy,ak najmenej 3mesiace v priebehu 2 rokov si neplni vyzivovaciu povinnost.takze podat trestne oznamenie na neplnenie vyzivovacej povinnosti mozes najskor po uplynuti doby 3 mesiacov,co si tuto povinnost neplni.ale podanie tr.oznamenia a pripadne odsudenie este neznamena,ze dlznu sumu splati.tu ide o stihanie a potrestanie pachatela tr.cinu.nic viac.

riverrein
9. feb 2012

Ako to tu tak čítam, tak v podstate odpoveď bola napísaná. Snáď len pre úplnosť o "náhradné výživné" si musíš požiadať na príslušnom ÚPSVaR, pričom sa dá povedať, že ak ti ho priznajú, tak štát bude suplovať platby za otca detí. Neviem sa však vyjadriť k jeho výške, to ti presne povedia a vyrátajú na sociálnom. Ono je to trošku komplikované takto zjednodušene tu napísať, ale je rozidiel aj v tom, či ti platí tzv. bežné výživné - tých 150 € v príslušnom kalendárnom mesiaci ako mu určil súd, alebo má určené v rozsudku aj tzv. zameškané výživné - za obdobie pred právoplatnosťou rozsudku.Tu by bolo dobré, aby si sa s ním dopredu dohodla, aby ku každej platbe uviedol aj jej účel, napr. na šek napíše "výživné za mesiac marec 2012"...to ti do budúcna zjavne zjednoduší komunikáciu s úradmi v prípade, že by otec detí s platbami meškal, resp. neplatil pravidelne. A ešte odporúčam viesť si presnú evidenciu prijatých platieb. Čo sa týka trestného oznámenia na polícii, tak ako napísala -alice107- áno, pokiaľ nezaplatí 3 mesiace, tak sa dopúšťa trestného činu zanedbania povinnej výživy, za čo môže byť odsúdený a bude mať tým pádom záznam v registri trestov. Práve tento fakt mnohých takýchto neplatičov odradí a pokiaľ majú možnosť, tak radšej peniaze zoženú a výživnné rýchlo doplatia...to trestné stíhanie má teda aj akýsi "psychologický efekt"...

slavuska30
9. feb 2012

..ahoj..no my práve riešime teraz výživné..ex neplatí od oktobra minulého roku..na dve deti má platiť 126,14€ mesačne..ale sme sa dohodli, že bude platit každemu zvlast, pretože syn je už plnoletý..a kedže ani po opakovaných výzvach a telefonických bombardovaniach neplatí, syn bol v pondelok na polícii ho oznámiť za neplnenie vyživovacej povinnosti..spísali záznam a bolo mu povedane, že ex budú telefonicky kontaktovat, aby sa k tomu vyjadril..celé sa to vraj bude riešiť tak do 5týždnov, dostane lehotu na vyplatenie, ak nezaplati, hrozi mu trest od 1do 4roky..tak som zvedavá ako to dopadne...lebo ja sa chystám tiež na neho, lebo normálne sa s nim neda dohodnut..mne povedal, že ked som sa vydala znovu, tak mi je fajn a nepotrebujem tak tie peniaze 🙂 ..inak ten psychologický efekt raz fungoval na nho..bolo to davno sice (mal dlh 30000sk na výživnom) a zrazu sa peniaze nasli.... 🙂 exekútor u nás nemá asi význam, pretože ex robi len na ruku na cierno, býva v podnájme a nemá žiaden majetok aspon co ja viem..a náhradné výživne-to je kapitola sama o sebe..mne to nepomohlo volakedy pretože mi bolo povedané, že sa scitava prijem vsetkých spoločne bývajucich osob, takže sme tým pádom prekrocili vtedajšiu sumu(bývala som u rodičov)spočital sa ich prijem a dochodok a moj plat..tak som nemala nárok..že vraj mi maju pomoct rodičia..tak neviem čo je to za spravodlivost..a on co sa nestara a nezaujima o deti sa mal ako prasa v žite..tak dufam, že teraz je to už lepšie a maminy maju vacsiu sancu..tak dufam, že budes mat stastie a nebudes mat zbytočné poťahovačkya vybavovačky 🙂

dvojdomovci
10. feb 2012

Pre dieťa je dôležitejší vzťah s rodičom ako €... Manželovi súd určil prispievať na výživu deťom či manželke? Súd schválil dohodu rodičov... Rešpektujete stále právo detí na zachovanie vzťahu k obidvom rodičom? Rešpektujete právo detí na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi? Súd môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje... Poznajú ho aj deti? Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí deti vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o deti obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť deti do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov. Je v záujme právničky alebo detí aby ich rodičom zobrali vodičák? Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Mám len strach o umožňovanie druhému rodičovi styku s deťmi... Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich...

sisaha
10. feb 2012

@dvojdomovci, tvoje reci su ako z nejakej sektarskej ucebnice...Citala si nazov temy a popisany problem? zjavne pan otec nema zaujem nielen ze prispievat na vyzivu dietata, ale o dieta samotne... Niekedy by bolo vhodne nevnucovat tu tieto svoje postoje, pokial nevidite do konkretnej rodiny...A treba sa zmierit s tym, ze niektorí otcovia proste o deti skutocny zaujem nemaju. Ich zaujem je iba predstierany... A to je jednoducho fakt.