Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

motil
18. máj 2011

som uz15rokov rozvedena a byvam na sk a moj byvali v cr na sk som sa vydala a byvali mi neplati na 2deti je na urade prace ale chodi po brigadach po rozvode s nim som si dala exekuciu ale pokial bol zamestnany tak platil ale uz viac ako8rokov mi neplati sud na sk mu dal platit na 1dieta400čk a druhe600čk a neviem kam mam ist aby som dostavala na sk nahradne vyzivne deti maju uz 19 a druhe 16 ale stale chodia do skoly prosim vas poradte mi co mam robit deti aj nieco stoja to si byvali nevie uvedomit dohodnut sa snim neda som zufala za tie roky uz ma to prestava bavit stale chodim tie roky od rozvodu len po sudoch az doteraz tak mi prosim poradite? dakujem moc

irriss
18. máj 2011

@motil Moc Ti neporadim ani Te nepotesim...Memu synovi bude 21 let a "tatinek" se dokazal svym povinnostem vyhnout uplne dokonale diky nedokonalemu soudnictvi a zakonum.. 😠
Pokud jsou deti male, muze za tatinka vyplacet vyzivne Stat (prostrednictvim socialky) - v tomto pripade Stat penizky dostane od tatinka zpet...
ale potè uz jsou jen beznadejne podavane trestni oznameni...Memu ex byly vystaveny 3 trestni prikazy, ale i v dobe, kdy mu byla dana "vazba na svobode"- nehradil a nikoho to nijak nezajimalo..dokonce mi rekli, ze kdyby meli davat vsechny tatinky kvuli tomuto do vezeni, ze by v republice nebylo misto pro normalni bydleni
Kdyz je dite dospele, musi zadat o zpetne vyzivne samo (aspon to tak bylo) a muze po otci vymahat placeni vyzivneho dal, dokud neni schopno se samo o sebe postarat (uz neni hranici studium!!)

meandra
19. máj 2011

@motil Myslím, že taky neporadím. Stále to tady bohužel funguje tak, že tatínkovi se jde na ruku, protože chudinka nemá, nemůže sehnat práci atd., takže maminko starej se. Tatínkové ovšem buď pracují na černo anebo vůbec ne. A nic a nikdo je nedonutí makat. Všichni vědí, že dítě u mámy jistě najíst dostane, nahé taky chodit nebude. Mám za sebou to samé a jsem šťastná, že už to končí a syn se pomalu osamostatňuje, protože to bylo opravdu náročné. Soudy mi nepomohly, ani policie, spíš na mě koukali divně, že vymáhám částku, která ještě nedosáhla ani hranice sto tisíc 😠 . Když jsem chtěla výživné zvýšit, abych alespoň mohla vymáhat více, tak mi to zamítli s tím, že když otec neplatí vůbec, tak k čemu mi bude zvýšené výživné 😀 Prostě Kocourkov ... Ale je to pryč, už to nechám plavat.

alenka2011
21. máj 2011

Chcela by som vediet ci sa do priemerneho zarobku zaratavaju aj stravne listky.Potrebujem to vediet v suvislosti s rozvodovym konanim.

orgovanka
21. máj 2011

@motil pokial mas studujuce deti,tak by si mohla poberat nahradne vyzivne od statu,co je 30%zivotneho minima,k tomu potrebujes z policie trestne oznamenie,ze ex manzel si neplni vyziv.povinnost,potom zajst na exekucny urad,tam ti vypisu potrebne papiere,ktore potrebujes k poberaniu nahr,vyzivneho a to zaniest na urad soc.veci,kancelaria nahradne vyzivne,tam to zaeviduju a povedia ci splnas podmienky..

motil
22. máj 2011

no dakujem moc za pomoc aj ked to som uz skusila ale nic sa uz roky nedeje asi ich to noc nezaujima lebo on je z cr

orgovanka
23. máj 2011

@motil no neviem,ale moj ex bol nezvestny,potom sa zdrziaval v cechach,ale nahradne vyzivne som brala od statu,vsetky potrebne doklady som doniesla a do troch mesiacov som poberala nahr.vyzivne.Skus zajst na urad a nech ti vysvetlia,preco nemozes poberat vyzivne od statu.

babu9
23. máj 2011

@motil ahoj ako tak čítam pokiaľ je z čr a je štátny občanom čr tak sr ti nebude vyplácať náhardné výživné, nakoľko náhardé výživné vypláca len keď je povinný občanom sr. Tieto veci musiš riešiť cez centrum pre medzinárodnú ochranu deti v BA. Pokiaľ neplatí výživné a deti sú školou povinné tak môžeš podať trestné oznámenie v prípade plnoletého musíš mať splnomocnenie a pokiaľ je občanom čr tak celá vec môže byť postúpená na konanie do čr.

babu9
23. máj 2011

@catharinaa to je pekné, že chce kupovať veci nech kupuje ale aj tak je povinný platiť výživné tak ako mu to bolo určené na základe rozsudku...pokiaľ neplatí podaj trestné oznámenie akeď bude argumentovať tým, že mu kupuje nejaké veci otec je povinný prispievať na výchovu a výživu dieťaťa aj v naturáliach ale aj čiastkou ktorú mu určil súd. O tom či mu to súd zohľadní, že kupoval dieťaťu nejaké veci čo však musí papierovo vydokladovať, aby mu to mohol súd zohľadniť je na rozhodnutí súdu a nikoho iného.

sarzan
31. máj 2011

@gumimaci
no uvidíme,anonymny test odmieta a ten je 4 krat lacnejssi ako sudnoznalecky
tak nech si s tym robi co vie,ja jej už nic navrhovat nejdem lebo som stale len kokos..
a vyzivne je osemetna tema-sa jej moj navrh mali vieš,ale pravnik povedal,že som navrhol velmi slusne

sarzan
15. jún 2011

@katmi cau,z platu sa odratava minimalna mzda? nie nahodou zivotne minimum?

katmi
16. jún 2011

@sarzan netusim uz, k comu som reagovala.. objasni mi to...

sarzan
16. jún 2011

@katmi nevies aky styk urcia pre novorodenca? ex tvrdi že tak kazdy dryhy vikend po 3 hodiny..mne sa to zda malo

miriiama
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katmi
16. jún 2011

@sarzan všetko záleží na dohode rodičov.. pýtaj sa ma cez správy..

harinka
8. aug 2011

Z prveho manzelstva mam syna,ktory bude studovat na vysokej skole a ziada zvysit vyzivne,hoci sa tomu nebranim aj napriek tomu,ze som sa chcela dohodnut-sama som ho ktomu vyzvala podal na sud,prosim o radu ako posudzuju prijem mna ako matky,budu posudzovat aj prijem mojho terajsieho manzela,hoci nie je jeho otec?

claudica
9. aug 2011

@harinka Ahoj, keď bol môj priateľ na súde ohľadom zvýšenia výživného na jeho dieťa, posudzovali aj môj príjem, lebo žijeme v spoločnej domácnosti, aj keď nie sme manželia... ☹ A to, že ja mám dve moje deti, vôbec nikoho nezaujímalo žiaľ... Týmto ďakujem pani sudkyni v Galante...

filipal
9. aug 2011

ja osobne si myslim, ze prijem druheho z partnerov by sa posudzovat nemal a to, ake bude dietatu urcene vyzivne, by malo vychadzat len z prijmu a zavazkov rodicov. ved kludne moze byt, ze druhy partner odmieta prispievat na dieta, ktore nie je jeho. znie to asi neprijemne, lebo by sme sa mohli pozastavit nad tym, preco s takym zijeme, ale preco by mal prave novy partner niest najvacsiu tarchu?

zajo79
9. aug 2011

@claudica ked nieste manzelia, nemali to co posudzovat 😕 😕 😕

zajo79
9. aug 2011

@sarzan novorodenec potrebuje mamu takmer nonstop... ako by ti ho mohli dat castejsie?

claudica
9. aug 2011

@zajo79 Nuž, rozhodli sa posudzovať príjem domácností... Sudkyňa vravela, že ak by môj dospelý syn zarábal, vraj aj jeho príjem by ju zaujímal, čo bol pre mňa vrchol všetkého... Momentálne študuje, ale čo je zarážajúce - výdavky na jeho štúdium ju nezaujímali. A @filipal má pravdu tiež - niekedy sa pozastavujem nad všeličím, rozhodne takéto veci sú skúškou vzťahu. Pretože moje deti sú pre mňa to najdôležitejšie... a takéto súdy nemám za potreby vôbec, dokonca ma predvolala sudkyňa ako svedka... no nikdy viac!
Momentálne máme istú vec vyšpekulovanú, aby ma z toho vynechali najbližšie. Možno by ma za to niekto odsudzoval, ale ja už žiaľ prestávam mať výčitky svedomia...

dajna11
10. aug 2011

ahojte,aj mna asi čaká súd,lebo mojmu ex sa zdá že platí vysoké výživne a kedže ja som na MD asi si tým prilepšujem,tak mi to chce ukrátiť...som zvedavá 😢

iisiss
10. aug 2011

@dajna11 ....ahoj....pokiaľ si na MD a hoci poberáš výživné na dieťa......a jemu sa to zdá veľa....a kedže tie materské almužny vieme aké sú, tak Ty môžeš požiadať o výživné pre seba od neho....aby platil.......aj to je možné....je to také dorovnanie.......a Ty si prilepšuješ? zákonom je to výživné dané dieťaťu.....a ked sa mu to máli, môže platiť aj Tebe výživne na matku......a máš na to plné právo, si na MD........ale je tam veľa aspektov...ak si na MD s jeho dieťaťom...tak to treba využiť.....

dajna11
10. aug 2011

@iisiss nie,ja som druhý krát vydatá a ked som ostala na materskej tak som si požidala o zvýšenie na naše spoločne dieťa,teraz som na MD s druhým dieťatkom čo máme s terajším manželom. lenže kedže po porode sa mi znížil príjem a mám aj druhu vyživovaciu povinnosť,tak som si požiadala o zvýšenie,zvýšili mi aj ked nie o tolko čo som chcela,ale tak som pristupila na kompromis,kedže sa ohánal že má kopu dlhov a nahánaju ho exekutori....a teraz chce znížiť,lebo má dlhy.....a to má moja dcerka za to trpieť?že si narobil dlhy?to by nemalo sudy zaujimať ne?narobiť si dlhy nieje problém...treba rozmýšlať čo si možeme dovoliť a na čo máme....

iisiss
10. aug 2011

@dajna11 ....tak to je zas iné kafe....no bohužiaľ naše súdnictvo.....jááj to je na dlhé lakte....on ked požiada o zníženie a bude to vedieť vierohodne preukázať...tak sa môže stať, že súd mu vyhovie...bohužiaľ.....a vždy si to odnesie len dieťa....rozhodne netreba s tým súhlasiť a treba si odkladať všetky bločky, všetky výdavky spojené s dieťom.....pozisťovať si jeho finančné zázemie.....či je všetko pravda, čo on tvrdí......a dobrého právnika......poznám, vlastná skúsenosť....
držím palce

dajna11
10. aug 2011

@iisiss no dakujem...neviem toho právnika....nijakeho nepoznám.viem že má kopec dlhov,to už roky,ked je debil,nech ich má,ale potom ked sa tak ohánaju zákonom....kde je to,že potreby dieťata su prvoradé a nadradene nad všetky ostatné výdavky?vraj súd nezaujima hypoteka,požičky a pod. tak nech na to aj beru ohlad,ked sme mali sud,hovorila mu sudkyna že aby sa nevracal na sk...pracoval v zahrančí....lebo že mu celý plat exekutori zoberu a nechaju mu iba výživne na dieťa,lebo toho sa dotkunť nesmu.takže sa vrátil,ja nie som blbá,jasne že z niečoho žiť musí,ale pracovať na papier nebude,lebo by mu všetko zobrali exekutori...nič nevlastní,nič nemá a kedže ani prácu...akože....tak mu nemaju na čo siahnuť.je to o hubu......mám nervy.

stolwerkas
10. aug 2011

@dajna11 drzim palce, sice som tuto skusenost mala len ako dcera, ale zato bohatu. Co poradit - jednak je dolezite aj to narazit na dobru a rozumnu sudkynu - pokial ide o vyzivne pre malolete deti, vacsina sudcov ma svoje skusenosti s takymi tipmi - nic nemam, len dlhy, pracovat nemozem, lebo by som si moje zlate rucicky poskrabal...skratka a dobre pri posudzovani vysky vyzivneho by mal sud prihliadat nie len na realny prijem otca dietata, ale aj na jeho objektivne moznosti, t.j. pokial je to zdravy dospely clovek v produktivnom veku a ziadna objektivna okolnost mu nebrani najst si pracu, potom by na to sud mal prihliadnut a brat to tak, ako keby pracu mal. Obrazne povedane, samozrejme, ale vysledok je, ze absencia jeho prijmu by v takom pripade nemala byt dovodom na znizenie (prip. nezvysenie) vyzivneho...a treba sa aj pohrat s cislami (prepocitat sumu vyzivneho na 1 den), povycislovat pekne najomne, energie, stravu, vybavicku pre dietatko - aspon par ilustracnych veci ;) vacsinou ale problem nie je to, ze by sudy neurcili vyzivne v pozadovanej vyske ale to, ze ho nie je z coho platit., resp, ze ho ani exekutor nema ako vymoct. Radim preto podat trestne oznamenie pre trestny cin zanedbania povinnej vyzivy a dohliadnut si na to, aby to trestne konanie pekne ficalo. TO je obycajne bohuzial jedina paka na neplaticov... drzim palce

claudica
10. aug 2011

Pokiaľ platí výživné, nemôže predsa dať trestné oznámenie. Tam je problém ak dobre viem to, že chce dotyčný znížiť sumu výživného na súde... Ale podľa mňa súd nebude brať do úvahy jeho dlhy, to je jeho problém... Ak dobre viem, tak berú do úvahy iba preukázané výdavky na bývanie, prípadne hypotéku na bývanie /niekedy ani to/. A čo sa týka príjmu, mali by brať do úvahy príjem, ktorý by mohol mať, to že je lenivý - jeho vec...
Lenže toto je všetko iba teória - prax - lotéria.... záleží na akého sudcu človek narazí. Bohužiaľ.

iisiss
10. aug 2011

@stolwerkas je zbytočné podávať trestné oznámenie pre trestný čin zanedbávania povinnej výživy, pokiaľ tie alimenty platí....on chce len znížiť výšku výživného, ak som dobre pochopila..... 😨

dajna11
10. aug 2011

@stolwerkas pekne s to napísala.ono raz som mala super sudkynu a tá mu to dala vyžrať...ale tak niektorí to aj tak beru že pokial je zdravý nič mu nebráni makať ako maká aj moj muž aby uživil jeho dceru.poznám takích že všetko čo maju prepíšu na rodinu aby sami nič nevlastnili a ked sa bývalky dožaduju vyššieho výživeho,tak oni chudáci nemaju z čoho...na jar sme mali sud kde mu dali aby mi platil o 30eu vyššie,lebo ja som na MD a mám druhe dieťa,trochu ma dorazilo ked som povedala sudkyni že dcere sporím,má stavbene založene a mne to teraz nevychádza platiť,či to mám koli tomu že on niejeochotný prispieť,porušiť...a ona že sporí sa vtedy ked na to je a ked nieje tak sa nesporí.....hej,lenže dcera ma dvoch rodičov,prečo jeden má snahu a druhý to ignoruje?nedá ani cent navyšše ako má dané?ved ked jemu na to vyjde prečo by jej nemohol korunu odložiť?trošku ma to nahnevalo....ja sa starám ako krava a otecko má v paži,nejako bolo ved sa o malu postará cudzí clap nie?nič jej chábať nebude.