Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

popelka.miri
29. jún 2009

Lucy: už jsi někdy slyšela, že se lidi (chlapi taky) mění a že těžko na začátku vztahu můžeš tušit, jaký bude po x letech?
A hledat si chlapa za každou cenu, abys nebyla sama není tak jednoduche, jak si možná myslíš...znám dost případů, kdy tyto ženy tlačily na pilu a hledaly za každou cenu nového tátu a moc dobře to nedopadlo, takže opatrnost je na místě a taky není snadné někomu po těch zkušenostech znovu důvěřovat, kor když je v tom i dítě. Někdy je dokonce lepší, když dítě vyrůstá jen s matkou v klidu a jako mužský vzor má třeba dědu, strýce, kamaráda atd.

ada32
29. jún 2009

lucy zeny,ktore sa sem chodia postazovat su vo velmi tazkej zivotnej situacii.ziaden muz nema na cela napisane som taky a taky charakter a v pripade rozvodu alebo rozchodu sa zachovam tak a tak.

preto mi pripada sproste ich tu nazyvat chuderami,husami a pod.nie je to v poriadku.

danielkapo
29. jún 2009

lucy..v tom, ze takmer kazda zena si otca svojho dietata vybrala sama a dobrovolne, je samozrejme fakt...ale ludia sa mozu mylit...tiez suhlasim s tym, ze kazda rieka ma dva brehy a aj my tu citame a piseme vzdy len z jedneho hladiska...ALE "A to,ze jsou i zenske, ktere maji dite z duvodu, aby nemusely pracovat,nelze poprit." 😕 isteze...mozme hovorit o istych extremoch, ludoch, ktori zneuzivaju "system"...no myslis, ze prave sem sa taketo osoby chodia realizovat....? Z tvojho pasu nie je zrejme, ci mas dieta alebo nie, no ak mas, sama musis uznat, ze byt matkou a riadne sa starat o dieta dennodenne da zabrat...castokrat by si dotycna zena urcite viac oddychla v praci, no ak sme raz mamou, je to uz navzdy, neda sa to s pracou porovnavat....a skus si predstavit, ze si na to SAMA a este si tu precitas take urazlive slova...urcite si ziadna normalna zena neplanovala mat dieta aby nemusela pracovat a ostat s nim navyse bez partnera,.
"Ja osobne-pokud bych s mimcem zustala sama-bych se snazila najit cloveka,ktery me dite prijme za sve.Nejde o penize, ale o pocitu,ze jste rodina."...pekne napisane, ale zrejme si nic podobne nezazila a tak si asi nevies predstavit v akej situacii je taka zena,...ma otrasenu doveru v ludi, muzov samozrejme, neustale ma strach, ci potencialny priatel/partner bude lubit dieta, ktore nie je jeho....ani nehovoriac o tom, ze pokial ma dieta male, aj vacsie, sanca a moznost zoznamit sa s muzom je rapidne znizena....a suhlasim s popelka.miri...
nesudim tu nikoho konkretneho...su zeny a zeny, rovnako ako muzi a muzi....no jedna vec je vyjadrit svoj nazor, druha vec je urazat

lucy222
29. jún 2009

danielkapo-velmi pekne napsane. Ja nerikam,ze to neni tezke-jiste ano. Jen kdyz si procitam tyto stranky, tak se vetsinu docitam jen o tom,jaci jsou muzi... Nenasla jsem tu moc pisatelek, ktere by si "sahly do svedomi" a rekly-je to moje vina,ze odesel... A to je smutne. Nemam dite, ale s pritelem planujeme. Nedokazu si vsak predstavit co by mi musel udelat, abych jej nazvala "smejdem"-a nejen jeho,ale i sve predchozi partnery.Shazovala bych tim i svuj vyber...Nerikam,ze jsem o svych drahych polovickach vzdy smyslela v dobrem, ale melo to sve hranice.
Stejne tak bych matky nenazvala husami...

danielkapo
29. jún 2009

lucy,no ak by si citala napr.pribeh popelky,ktoru opustil manzel s tretim dietatom na ceste a odisiel k mladej susedke,lebo zatuzil po slobode..podla mna cisty smejd..zlost,hnev a pocit krivdy,zrady su normalnou reakciou pri akejkolvek strate,toboz strate partnera a otca deti,v takych chvilach clovek prejde roznymi fazami a vyrovnava sa s tym rozne,niekomu pomoze,ked si ponadava..ono to casom prejde.Preto sa necudujem takym reakciam..
Naozaj ti prajem aby si taketo problemy nikdy nemusela riesit v praxi,lebo pozerat sa na to z pohladu milovanej zeny planujucej si zalozenie rodiny s milovanou osobou je ine nez z pohladu osamelej matky
Dufam,ze to nevyznieva ako sebalutost,lebo to tak rozhodne nemyslim,skor snaha o pochopenie rozdielnych nazorov a moznych uhlov pohladu....

popelka.miri
29. jún 2009

Lucy: já určitě nemůžu říct, že je moje vina, že si našel 15tiletou holku a podváděl mě x let a sám se pak choval jako náctiletý puberťák, když měl doma už 3 děti! A co dělá teď? užívá si života jako svobodný nezávislý mladíček 🙄
někteří chlapi se prostě na rodinu vybodnou, protože mají chudáci pocit, že jim něco utíká, ženský, svoboda, nezávislost, bezstarostnost...a přitom když jsem s ním začala, tak jsem měla pocit ještě pár let potom, že je na svůj věk vyspělý mnohem víc...teď je to bohužel opak 🙄
A promiň, ale já ho kdysi hodně milovala, ale potom, co mi udělal o něm jinak, než jako o šmejdovi mluvit nemůžu 😅
Tehdy to byl pro mě pan ten pravý, ale dneska? 😝

lucy222
29. jún 2009

Danielka,popelka-chapu Vas obe. Diky za nazor.
Jsou chlapi a chlapi-ne vzdy kdyz odejde od rodiny, tak je na vine. Sama se bohuzel ucastnim neceho podobneho. Bohuzel ex do ted nepochopila,ze neodesel za mnou, ale od ni. To si stale nedokaze pripustit-ona je dokonalost sama. Stale neveri, ze jsme se sblizili az kdyz uz byl nejakou dobu odstehovany-to pry neni mozne. Tohle sdeleni necham prelozit asi pro Bulhary... 😖
Popelko,tri deti? Tak to uz je ...-tezko souit kdyz clovek do vztahu nevidi. Beru to tak,ze jednou se clovek muze zmylit a mit dite s nekym, s kym to neklape,ale u trech deti uz je to hoooodne lehkomyslne... 😠 drz se.

popelka.miri
30. jún 2009

Lucy: ještě chvíli po narození 2.dítěte bylo vše ok...ale po tom se asi v rodinném životě začal dusit a nabrnkl si patnáctku, školačku, která mu mohla dát to, co já ne- bezstarostnost, žádné děti, závazky, normální běžné starosti rodinného života...užívání si atd...a 3. dítě přišlo v době, kdy se jen na oko jakoby změnil, protože cítil, že bych mohla jít do práce a nesedět doma a dělat první poslední a že bych ho pak možná poslala někam 😠 ..Na druhou stranu jsem ráda za 3 děti, protože i když jsem na ně sama a do budoucna opravdu žádného chlapa do baráku, jak se říká, neplánuju, tak právě oni mi dodávají sílu a radost do života a hlavně ta nejmenší, která se ode mě nehne, mi dává pocítit, jak jsem pro ni důležitá 😵
Nechápu a proto říkám, že je šmejd, když měl mnohaletý poměr s touhle holkou, že byl natolik nezodpovědný a sobecký, že si chtěl za každou cenu pořídit další dítě, i když věděl, že už je dopředu odsouzené být jen s matkou 😠, protože on na malou kašle 🙄

lucy222
30. jún 2009

...Nemam slov. Na tohle ne. Smekam pred Tebou. Drz se. Mne by asi na Tvem miste odsoudili za vrazdu 😀
Ja bych jednou rada 1-2 (max)-prave i z duvodu kdybych na ne nekdy byla sama,tak at to vse zvladnu(ja mam tedy vetsi strach z autonehod a tak). Ale mne se to rika kdyz uz ted bych mela s detmi kde zit. 😖

popelka.miri
30. jún 2009

Lucy, já mám naštěstí za svobodna svůj byt-družstevní, takže má štěstí 😉 Pro mě je na prvním místě mít kde bydlet, mít svůj domov a zázemí...Pro něho bylo naopak vždy nejdůležitjší mít dost dobrý auto a pak bydlení...to platí doteď, asi i proto sbalil tak malou holku 🙄
Věř mi, že bys to taky zvládla, nemáš na výběr 😅 Já si to taky nikdy předtím neuměla představit, ale než takový mizerný život s někým, to radši sama...teď jsme třeba byli na borůvkách jen pěšky a taky jsem si to užila i bez auta a chlapa...zvykneš si na všechno a poradíš si taky většinou se vším, když musíš a o to máš z toho větší radost a jsi pak na sebe i hrdá, že to zvládáš 😅
Mimochodem, já měla taky chuť vraždit, kor když je tu vidím pořád, ona bydlí vedle mě 😝 , ale co bych si pomohla, max. by ze mě udělali psychopata a vzali mi děti 😠

lucy222
30. jún 2009

Vedle Tebe? Tak to je "parada". 😒 Netvrdim, ze vubec nezvladla, ale chci to proste i financne zvladnout sama. Nasi jsou skveli-rozdali by se pro nas=jejich deti, ale chtela bych se v tomhle pripade postarat sama.
Alespon, ze ten byt je Tvuj. My se ted chystame na domek, ale kdyby cokoliv, tak se bud vratim do bytu ci jej pronajmu a hypo budu splacet z toho.
Na boruvkach? Pekne. Tak hlavne, ze uz se nijak nenervujes a uzivas si.

jutka72
30. jún 2009

Ahojte! Chcem sa spýtať.. Dcéra skončila v júni stredoškolské štúdium a nejde študovať na VŠ.. Má dcéra nárok na výživné aj v júli a v auguste, ak má štatút študenta?? Ďakujem za odpoveď 🙂

popelka.miri
30. jún 2009

Jutka: pamatuju si, že když jsem já skončila střední, tak o prázdninách už jsem na žádné soc. dávky nárok neměla. A alimenty na mě otec platil tím pádem jen do 18let a do ukončení střední školy,tzn. jakmile jsem skončila stř. školu a 18 mi už bylo, přestal platit úplně.

megi93
2. júl 2009

Jutka72: Tvoja dcéra má nárok na výživné dovtedy, dokedy ho nezruší súd. Ak jej otec požiada súd o zrušenie, uvedie aj od akého dátumu. Ty, resp. už tvoja dcéra (keďže má 18, bude sa musieť zastupovať sama, teda nie Ty za ňu) môže na súde uviesť, že súhlasí so zrušením, ale až od 1. septembra, nakoľko do konca augusta má štatút študenta. Ak ešte samozrejme nie je zamestnaná, lebo pototm to určite neprejde.

ivanka.anjelik
22. okt 2009

Ahojte nemá niekto napísané tlačivo ako mám podat o výživné na súd???

tami_tami
22. okt 2009

je pravda ze ak som studentka denneho studia, byvam doma a nepracujem - ze nemam narok po porode na vyzivne od ex-partnera - ako nevydata matka - pretoze maju voci mne vyzivovaciu povinnost stale rodicia??? a ze ani na vybavicku tym padom? lebo ze ved vraj na to dostanem 20 000 po porode??? lebo takto ma zrusila pani na socialke ked som sa bola pytat kde a kedy mozem ist -aby mi ex prispel na naklady spojene s tehotenstvom a porodom.... vraj mam prist po porode s rodnym listom kvoli vyzivnemu na male len.... 😒 😖

ada32
22. okt 2009

ivanka kazdy pripad je indivindi takze o tlacive k vyzivnemu som este ani nepocula.mne to sformulovala pravnicka asi na 4 strany.alebo ti to napisu na socialke.je to bezplatne ,ale tak to aspon u mna aj vyzeralo.
na 20 riadkov ,chyby, ...a tak.ale nechcem byt protivna...

kristina25
23. okt 2009

vyzivne na dieta ti napise kolizny opatrovnik na socialke, ten bude aj dieta zastupovat ohladom vyzivneho.
Mam taky pocit, ze kolizny opatrovnik ho posiela rovno na sud. Ale pre pripad sa chod informovat na socialku.

emyly
23. okt 2009

ivanka - ja som si ho napísala sama. Nesmieš na nič zabudnúť, dohliadnuť na gramatiku, a inak v tom nevidím rozdiely, či ho napíše kolizny opatrovník, alebo právnik. Akurát sa ti vykotulajú peniažky z kapse. 😉

ada32
23. okt 2009

emyly tak u mna to je teda markantny rozdiel.
mozno aj zalezi na tom aky vzor ma v PC ten kolizny opatrovnik- mne to nepisal kolizny ale clovek ktory ma videl prvy krat v zivote a potom uz nikdy.
cele to trvalo tak do pol hodiny ani nie.hlavna vec tam bola ze rokmi sa zvysili naroky na vyzivu a to je asi vsetko.

pravnikovi by som za take nieco nezaplatila.
ja som teraz podavala o zvysenie.
su tam rozpisane vsetky naklady dopodrobna.

prvy raz som akosi verila v spravodlivost-naivne-a aj som tak dopadla -26 eur 😀
setrila som na nespravnom mieste.vlastne som ani nemala co setrit lebo som bola bez prostriedkov.
vtedy som bola bez pravnika a s navrhom napisanym na urade.
teraz to uz na nahodu nenechavam.
uz som vyliecena z toho,ze pravnik ma len vycuca z penazi a dosiahne to co aj ja.
ja som totiz nikdy predtym nevidela navrh napisany dobrym pravnikom.
teraz to uz viem porovnat.

ada32
23. okt 2009

a kolizny opatrovnik sice dieta zastupoval ale bol vyzvany raz k vypovedi.potom sa uz k nicomu nevyjadroval len si to tam chodil z povinnosti odsediet.

emyly
23. okt 2009

ada - na MU by mal byť jeden právnik, ktorý poskytuje bezplatné poradenstvo... je to sestrina kamoška, tak prostredníctvom nej som získala presne to, čo to musí obsahovať....dala mi len záchytné body, a ja som si to spracovala doma na pc...
inak, ani som nevedela že existuje niečo ako kolizny opatrovník 😅

emyly
23. okt 2009

inak - zle som to napísala, chcela som napísať, že nevidím rozdiely či to napíše právnik alebo ty....pokial vieš čo tam napísať. preto tie rozkotúlané peniažky. 😅

ada32
23. okt 2009

tak to ano pokial mas spisovatelske crevo. 🙂
ja take crevo nemam tak som to radsej nechala na nich.
ja som za navrh zaplatila v ramci prebratia celeho mojho pripadu aj so splnomocnenim pri zastupovani na sude.
prvy raz som bola bez pravnika zato odporca ho mal a na vyske vyzivneho sa to aj krasne odrazilo.
a stalo ma to vela stresu a nervov.teraz uz to tak nechcem.nevladzem.

kolizny opatrovnik-v mojom pripade to bola zena mi prisla domov skontrolovat ako moje dieta vyrasta ,ci prospieva a tak.potom sa jej na sude pytali ci je u nas vsetko v poriadku a ci ma dieta vytvorene podmienky na norm.zivot.
bola urcena ako zastupkyna prav dietata ale velmi sa neangazovala.

emyly
24. okt 2009

ada - a kto ju poslal? u nás ešte nik taký nebol... ja som dala dve žiadosti, jednu o určenie výživného a starostlivosti o deti, a druhú žiadosť o rozvod, tá prvá je už dávno vyriešená kým na riešenie tej druhej stále čakám... 😖
Samozrejme keby mal odporca právnika, asi by som musela mať aj ja - ale našťastie nemá...

ada32
24. okt 2009

emyly to chces odomna vela to bolo pred desiatimi rokmi.
myslim ze som tam isla sama kvoli tomu navrhu na vyzivne a dalej uz neviem ako to prebiehalo .potom
tam mal syn spis a ona prisla na setrenie k nam domov atd.
fakt uz si nepamatam postupnost a detaily. 😔

zrzka055
25. okt 2009

Ahoj holky potřebuji poradit...bohužel já jsem ta na opačné straně, mám teď již manžela, který má z předchozích vztahů dvě děti.U prvního dítěte si tu holčinu chtěl vzít,ale nevím proč její otec s tím nesouhlasil a tak na ni pouze platí a stýká se s ní. U druhého vím že na dítě jsou vždy dva,ale seznámily se v červenci a na konci srpna mu již oznámila, že je s ním těhotná i přesto, že mu tvrdila,že bere antikoncepci a řekl, jí že dítě zatím nechce až po svatbě nebo po delší době, že se jednou spálil a jak to dopadlo.Nakonec spolu chvilku zůstali ale neklapalo jim to tak se raději rozešli a platil výživné.Pak potkal mě, se vším mě seznámil, já s tím plně souhlasila, děti jsme si brali až do doby než jsem otěhotněla a porodila, protože jsme bez auta a každá bydlí úplně jinde navíc manžel dělal 12tky aby nás uživil a soboty neděle i v noci, bohužel se stalo to,že v únoru přišel o tuto práci a aby byli nějaké peníze tak hledal práci kde ho vemou hned, bohužel je to málo placená práce kolem 8000 tísíc +- a je přes týden pryč jezdí na turnusy,ale s jeho vzděláním bohužel v dnešní krizi nic jiného nesehnal.A stalo se nám to, že nestíháme platit svoje závazka máme už i první exekuci a navíc jsme neplatili výživné,protože jsme to prostě nezvládali, což nás samozřejmě neomlouvá.Dnes jsem zjistila přes kamarád že ta jeho druhá bývalá na něho podala trestní oznámení pro neplacení je to bohužel teď již 6 měsíců..naše situace se zlepšila asi o dva tisíce,ale to je jedno,od novýho roku mi mateřská zase klesne.
Myslíte si,že se to dá zachránit tím, že ty peníze seženeme a jednorázově jí je zaplatíme.Je to o to horší že manžel je z rozvedené rodiny a žádný pomoc od nich nejde, hlavně že oni si dobře žijí. Jeho maminka ho bere tak a dokonce mu to i řekla, že to byl omyl a že si ho s jeho bývalým manželem neměla nikdy dělat, protože on ji mlátil, tak se s ním rozvedla a teď si on jeho otec hraje na veklorysýho dědečka k těm dvom dětem ale vůči manželovi asi zapomněl co mu v dětství dělal, jak ho bil a trápil.
Nicméně moje hlavní otázka je jestli se to dá všechno nějak zachránit,sice bych si na to musela půjčit,ale hlavně když manžel nepůjde sedět, ten je už teď z toho psychicky na dně...děkuji za každou radu..

ada32
25. okt 2009

ja by som sa za prve skusila stretnut s tou byvalou partnerkou a vysvetlit to.
dieta potrebuje svoje ale ked nie je z coho tak nie je z coho.mozno pochopi a pocka kym jej to nejako splatite.

asi je to teraz len na nej .

pomoc od pribuznych by som necakala aj ked my si v rodine pomahame ked treba.

moj ex akosi tiez nema z coho ale je arogantny a posmesny.skor mu vyhovuje ze tie naklady/a su nemale/
tahame sami,resp.teraz len moj partner .
tiez je dlzny a dost ale ked vidim ze sa snazi splatit to aj len po 10eur,necham to v klude a nepodam trestne.
ved je to na mne.
a na pochopeni situacie ineho cloveka.

evulinkab
26. okt 2009

Ahoj holky, mám malého chlapečka a s jeho otcem jsme spolu, ale bydlíme každý zvlášt.Já bydlím pořád u rodičů, on je z jiného mesta, vídáme se tak10dní v měsíci(že si nás odveze k sobe domu)..No náš vztah jde do kytek, přítel je nezaměstnaný a hlavně-neplatí mi na malého!Ještě jsem nedostala ani korunu.Vše kupuji ze své mateřské a jen díky rodičům, kteří mi jakž takž pomáhají, si mužu aspon sem tam koupit neco na sebe.Chtěla bych, aby platil.Když se o tom bavíme, jeho názor je takový, že když si nás odváží k sobe domu a kupuje jidlo, atd atd, tak mi vlastně už platit nemusí.Jenže-vpodstate, i když jsme u něj, tak pro malého vše kupuji já.Oblečení, pleny, kosmetiku, jidlo, proste všechno.A doma totéž.Takže moje otázka?

Jak přimět přítele, aby platil?A kolik?Je bez práce.navíc chci, aby náš vztah zustal i kvuli malého dobrý, nechci se s ním hádat, on zlý člověk není, jen má tuhle velkou chybu, že nepřispívá.Když ho dám k soudu, tak se to na 100% mezi náma pokazí a budeme rozhádaní.Vubec nevím, co dělat.

filipal
7. nov 2009

ahoj Evulin,
taka rada aku ty chces, vlastne nejestvuje. nechces sa s partnerom rozhadat, ale dobrovolne ti prispievat nebude.
otec dietata je ti povinny prispievat. to co ti tvrdi, je zavadzajuce. ze je nezamestnany, je jeho problem. ved ty sa o vase dieta musis postarat. ☹ vyzera to skor tak, ze je lakomy a nezodpovedny. ked ma dieta, nech ide hoci aj kopat kanaly, ked inu pracu nezozenie. ty tym, ze mu to tolerujes, ho svojim sposobom podporujes a schvalujes to.
ako k tomu pridu tvoji rodicia, ktori by si uz zasluzili oddychnut, alebo prisporit na dochodok? moja rada znie, povedz mu este raz, ze ti prispievat na dieta musi zo zakona, aj ked je nezamestnany a ze ked nie, budes to riesit sudnou cestou. podla mna mu urcia aspon 2000 - 3000 kc. drzim palce