Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

horallka
3. okt 2008

aleksia,
ja som mala súd ohľadom výživného teraz v januári a mňa sa bohužiaľ na priateľa sudkyňa pýtala, lebo si všimla, že som tehotná. Tiež mi to nebolo dvakrát príjemné, lebo bol prítomný aj môj bývalý a ja som nechcela, aby on o nás čokoľvek vedel, ale už sa stalo. Aj som sa spýtala sudkyni, že či musím odpovedať na takéto súkromné otázky, a ona povedala, že áno. Na jeho príjem sa však nepýtali. Možno teba sa na priateľa vôbec pýtať nebudú, mňa sa pýtala zrejme len kvôli tehotenstvu, ale tiež som nepochopila, ako to súviselo s tým prípadom.Daj si do židosti, že si žiadaš ešte aj o vyplatenie výživného so spätnou platnosťou- vobec tam nemusíš spomínať, že si si už raz žiadosť dávala a že si ju pozastavila. Možno ťa teraz bude mať iná sudkyňa alebo sudca , iba ak sa to spomenie, tak len vtedy by som sa k tomu vyjadrila.Ja viem, že sa ti do toho nechce - ale musíš- nechceš hádam okrádať vlastné dieťa, veď to robíš pre neho.Tak potom mi napíš, ako to dopadlo, ak budem môcť, rada poradím.

szivem
10. okt 2008

tak zienky,sud dopadol tak povediac"dobre".Psychologicka napisala do posudku ze som vynikajuca matka,ze mam najlepsie predpoklady vychovavat Davida,viem mu ponuknut viac ako otec aj po psychickej aj po vychovnej stranke ale preto ze tam ma David zabehnute prostredie tak odporuca zverit syna jemu,aj ked sama napisala ze môj byvaly ma agresivnu povahu.Tak som na sude namietala proti takemu posudku a ziadala som kontrolny posudok.Sudkyna sa priklonila na moju stranu a to mi dodalo trocha nadeje.Predstavte si ze ten ubohy parazit,môj ex,pripravuje nasmu synovi aj skolsku tasku a sam David ani netusi ake hodiny ma na dalsi den,no rozum mi ide zastat.Takze sud sa odrocil na neurcito a mne ostala este iskra nadeje ze nic nieje stratene.Do 15dni musim zdokladovat blocky co som synovi nakupila a zohladni sa mi to vo vyzivnom,no kto by si odkladal blocky z roku 2006,zeny ak nejake mate budem rada ak mi ich môzete poslat.Najlepsie by asi bolo tak z okolia Kosic,na dalsom pojednavani mame v plane si predvolat aj pani psychologicku aby mi vysvetlila ako je mozne ze je ochotna zverit dieta agresivnemu otcovi pred bezuhonnou matkou.Moja advokatka tvrdi ze sudkyni ide jednoducho len oto aby nemusela priznat ze sa zmylila,aj sme jej to na pojednavani povedali ale vraj to nie je pravda.Zeny,ak to nevyjde slubujem ze to potiahnem az na najvyssi sud,budem bojovat az do konca.

adina22
10. okt 2008

sivem - drzim palceky a prajem vela sil 🙂

szivem
11. okt 2008

sama neviem odkial tu silu beriem,ale mam jej dost na dalsi boj.Kym nevycerpam vsetky moznosti nevzdam to.Neviete mi niektora poradit nejaku stranku kde by mi poradil nejaky pravnik?

horallka
12. okt 2008

Presne tak, szivem, nevzdávaj sa a bojuj- žena utiahne ešte viac, ako si myslí, že je schopná utiahnuť. Máš veľkí šance to vyhrať a podľa mňa to aj určite vyhráš. Chcem sa ešte spýtať- na pojednávanie volali aj tvojho syna, aby sa vyjadril, u koho chce byť, alebo viedla s ním rozhovor nejaká psychologička alebo pracovníčka zo sociálky,že v akom duševnom stave je chlapec, či súhlasí s pobytom u otca, alebo by chcel ísť radšej ku matke? Podľa mňa aj takéto niečo by sa malo brať do úvahy, nie?

szivem
13. okt 2008

syn bol s nami u psychologicky,je z tej situacie cely roztraseny,byvaly sice ziadal predvolat ho na pojednavanie,ale ja s tym nesuhlasim a sudkyna mi dala za pravdu.Je zmeteny a sudkyna nieje psycholog.David by nevedel co povedat,nechce ublizit ani jednemu z nas.Psychologicke povedal za pritomnosti otca ze chce byvat s nim ale to sa dalo cakat a nemyslim si ze je to objektivne ved keby sa ho to opytala ked je so mnou tak by povedal ze chce byvat u mna.Je vo veku ked sa da lahko ovplyvnit,staci nova hra ne pc a je to vybavene,take dieta sa da kupit.Je to smutne ale je to tak.Ja take financie nemam aby som si ho kupovala a ani si ho nemienim nejak kupovat,snazim sa s nim jednat normalne,ma uz pomaly 9r.tak sa k nemu aj tak spravam,ucim ho veci ktore by mal uz davno vediet,je to tak-môj syn sa nevie ani pozdravit ked niekam vojde,nie je vôbec samostatny,nevie co je to zodpovednost,nema ziadne povinnosti a ceresnicka na torte je:môj ex sa u psychologa vyjadril ze :VYCHOVAVAT DIETA K SAMOSTATNOSTI JE NEZODPOVEDNE.A takemu cloveku chcu zverit môjho syna,je to na smiech.

llenntilka
21. nov 2008

Ahoj. Pisem tu 1 krat a dufam, ze mi niekto poradi. Som slobodna mamicka. Mama 18 mesacneho syna a moj byvaly priatel mi neplati vyzivne. Co napisat konkretne do ziadosti a mozem ziadat presnu sumu kolko by som chcela re maleho. Byvaly zaraba okolo 35 000 az 50 000 mesacne, o aku sumu mozem poziadat.

A este nieco ma zaujima. Maly ma priezvisko svojho otca, da sa to zmenit aj ked s tym byvaly nesuhlasi? Nevidim dovod preco by mal mat priezvisko niekoho da sa povedat cudzieho, pretoze maleho ani nenavstevuje. Mam to spomenut v ziadosti o vyzivne, alebo sa to ma riesit niekde inde?
Diky za radu

bibula
21. nov 2008

kedze si na materskej pytaj kludne viac-aj tych 15-17 tis.radsej ziadaj vzdy viac.

s priezviskom musi suhlasit-zial-mame podobny problem,ale nasa dcera uz je velka-puberta-neodpustim si to 😅

titkovamiriam
21. nov 2008

s prizviskom nic neurobis ak bude plnolete moze si ho zmenit-ak otec nesuhlasi tak s tym nepohnes-aj moj pripad ☹

llenntilka
21. nov 2008

bibulka..........
velmi pekne dakujem. vazne mozem ziadat az tolko? to sa mi nejako nezda, ved to je kopa penazi. nemusim to potom na sude odovodnit, ze preco ziadam az tolko?

szivem
25. nov 2008

ahojte tak takto vyzera ze ten kontrolny posudok mi sudkyna neuznala,pojednavanie mame na piatok 28.11. o 9 00h. uz stracam nadej ze syna dostanem spät.Drzte mi palce budem to potrebovat.

llenntilka
26. nov 2008

szivem
precitala som si cely tvoj pribeh a drzim palce, aby to vsetko dobre dopadlo!!! 😉

szivem
28. nov 2008

a je po tom.Sud definitivne zveril nasho 8,5r.syna jeho otcovi,dôvod?-keby teraz vytrhli Davida z jeho zabehaneho prostredia mohli by nastat u neho psychycke problemy.Ale nech si to nevycitam lebo pani znalkyna sa vyjadrila ze aj napriek tomu som jak charakterovo tak vychovne lepsi rodic a som vyborna matka.No dobre a co z toho.Ale uz je koniec a teraz mi ine neostava len sa s byvalym manzelom snazit aby sme spolu zacali normalne komunikovat.Celkom ma dnes prekvapil,konecne sa snim dalo rozumne rozpravat,comu sa necudujem,a dokonca sme dospeli aj k rozumnej dohode ohladom styku so synom.A co ma velmi prekvapilo bolo ze sa vzdal vyzivneho.Vraj ked mu chcem nieco kupit-môzem no platit nemusim,ved on zaraba cca.30 000sk/mes.a ja mam choreho druheho synceka tak peniaze potrebujem.Aj ked to nedopadlo podla môjho zelania teraz musim pozerat len na Davida a nie na seba a David chce byvat s otcom.Je pre mna tazke sa s tym zmierit ale ine mi neostava.

horallka
2. dec 2008

Szivem, nemôžem uveriť tomu, že dieťa dali otcovi. Teda ako ja viem, že sa to aj stáva- ale väčšinou vtedy, keď sa matka nemôže alebo nechce postarať o dieťa, keď je psychicky narušená, alebo alkoholička, alebo sa ho vzdá dobrovoľne- proste tam niečo musí byť- ale aby zobrali dieťa zdravej žene, ktorá sa o neho môže riadne postarať- tak to som ešte nepočula. Neviem- tvoj prípad je akýsi divný.Ani finančné a lepšie bytové podmienky napr. by nemali zabrať- proste ak matka má kde s dieťaťom bývať a je schopná ho uživiť- samozrejme aj s prispením výživného z druhej strany- a tvoj bývalý muž by ti mal z čoho platiť, veď príjem má celkom slušný- potom nie je žiaden dôvod dať dieťa otcovi. Neviem, mne to zaváňa nejakým dobre zaplateným advokátom alebo niečo také. A malý sa vyjadril, že chce bývať s otcom? a nie je náhodou trochu zmanipulovaný?

mirica
4. dec 2008

horallka - svizem písala , že ex jej syna zobral a býva u neho myslím 4,5 roka......v takom prípade , je bežná prax naozaj taká , že dieťa nevytrhnú z prostredia kde býva tak dlho - preto podla mňa aj ten súd tak naťahoval ...
ja som si myslela , že rozhodne tak ako rozhodol - bohužial je to tak , že sa tie posledné roky staral o neho on - a sudu je jedno , že preto ,lebo ho matke zobral - súd musí rozhodovať , len s ohľadom na dieťa

no podľa zákona sú si vraj rodičia pred súdom rovný - a nesmú byť diskriminovaný pohlavím - čiže ak sú deti rovnako naviazané na oboch rodičov môže súd rozhodnúť v prospech rodiča , ktorý má vytvorené vhodnejšie prostredie (väčší byt , viac peňazí)- teda mal by tak rozhodnúť - u nás je prax iná samozrejme ....našťastie pre matky

szivem
4. dec 2008

Mirica,mas pravdu,bohuzial to ze David byval 4,5r.so svojim otcom vela zavazilo a keby som mala aj miliony tak mi to uz nepomôze.David bol ovplyvnovany uz odmalicka,kupovali mu hracky na ktore som ja nemala financie a velku ulohu v Davidovom rozhodnuti,ze chce byvat s otcom ,zohralo aj to ,ze môj byvaly robil hrozne cirkusy a David bol toho svedkom.Casto na mna nadavali a tak sa David bal hoci len spomenut moje meno.No a tahalo sa to dost dlho na to aby si nasli ten najlepsi dôvod a to je zabehane prostredie.Ma tam skolu,kamaratov,kruzky atd.Bohuzial dopadlo to takto a mne neostava nic ine len sa snazit aby uz ziadne cirkusy neboli a aby sme vsetci spolu nejak vychadzali.Zatial je to az prilis perfektne,az mi pripada ze on ho vlastne ani nechce len chcel vyhrat sud aby ma potrestal.Vraj môzem byt s Davidom kedy len chcem,uz druhy vikend za sebou bude u mna,dokonca aj vianoce bude so mnou,ale uz do toho nebudem vrtat,som rada ze je pokoj,hlavne kvôli Davidovi.Dakujem vam vsetkym za podporu.

alekssia
12. feb 2009

Ahojte. Horallka nastal ten den a dnes mam pojednavanie na sude. Netrvalo to ani 4 mesiace a uz je to tu. Mam z toho velke bolenie brucha. Co som bola prekvapena syn dostal koliznu opatrovatelku. Myslela som ze pride k nam ale neprisla neviem preco. Na ziadosti mam trvale bydlisko na ktorom nebyvam ale mali tam aj prechodne tak neviem preco neprisla len dufam ze mi to nepritazi na sude. Mam to dnes o druhej tak mi prosim drz palce, dam ti vediet ako to dopadlo. pekny den.

sonnya
16. feb 2009

Mam otazocku, ak mi vie niekto poradit... plnolete deti maju narok na vyzivne ked o ne poziadaju...musia ziadat od oboch rodicov? alebo staci ked len od toho, ktory s nimi nebyva? A maju okrem vyzivneho narok aj na nejaky prispevok na domacnost??? Ak ano tak podla ktoreho zakona a paragrafu? Lebo v zakone o rodine sa pise len o vyzivnom. Dakujem za odpovede

horallka
16. feb 2009

alekksia,
ako to dopadlo- nenapísala si

alekssia
2. mar 2009

Ahoj Horallka.Prepac ze som nenapisala ale bola dost znechutena. Dopadlo to tak ze sice ten blb tam prisiel ako chudak v teplakoch ale dozadoval sa toho ze on nieje schopny platit viac ako 1300.-sk ja som ziadala 3500.-sk. Nakoniec mi prisudili 1800.- Co on povedal ze za dva mesiace ho prepustia a on da navrh na znizenie vyzivneho. Inac to mu poradila sudkyna.Tak teraz neviem naco to vsetko bolo dobre. Moju ziadost som pisala tak aby mi to zvysenie platil cca dva roky do zadu co sudkyna povedala ze to nie je mozne a dokonca ani od dna podania ale od dna pravoplatnosti co je mesiac marec. Som zvedava ci mi to ten blb bude platit.Keby si pocula tie hluposti ktore tam rozpraval bolo by ti z neho zle. Do dnes sa divim kde som mala rozum ze som sa na neho co i len pozrela. Mam este dceru a ver ze ked ona nebude opatrna tak ja na 120% budem, mozno ma bude kvoli tomu nenavidiet a mozno mi raz da za pravdu ked bude mat vlastne deti.
Prajem ti pekny den. 🙂

martina737
2. mar 2009

ssonya - plnoleté deti môžu žiadať výživné od obidvoch rodičov. Pozor - mamičky, ktoré ste na materskej dovolenke, môžete žiadať aj na seba výživné od otca dieťaťa až do dvoch rokov veku dieťaťa.!!!
Myslím, že som to napísala správne. Výška výživného - treba pýtať maximum, počítajte s tým , že na súde ju znížia. Ja som mala s ex dohodu platil mi 3700,-, 3500,- 3300,- /v tom čase mali deti 12,10,7 rokov/ pri výške platu 35 000,-. Chcela som viac ,ale s tým už nesúhlasil, tak sme sa dohodli takto. Vyhodili ho z práce - od septembra mi nezaplatil na deti ani korunu, takže keď dám 10 000,- len na výdaje s bývaním, zostane mi vyše 6000,- na stravu , krúžky atď. V súčasnosti majú deti o 3 roky viac. Stihol si však dať žiadosť na zníženie výživného na 800,- sk na dieťa. Problém : bločky si tiež odkladám len kde je záruka / oblečenie / atď. . Bude vôbec sudkyňu zaujímať, že od septembra nikde nepracuje, lebo žiadna práca mu nie je dosť dobrá ? Hlavne, že ja rozmýšľam ako zobrať ešte nejakú druhú prácu. A ak mi vie niekto odpovedať ,keď ex nemá žiadny majetok je pravda ,že exekučné trovy potom exekútor pýta od matky ? 😢 Myslím keď matka poberá náhradné výživne.

amaretta
2. mar 2009

martina, sudkynu by malo zaujimat preco ex nepracuje. Bolo by ale vhodne, aby si k tomu dala podnet, nech to neprehliadne. Je dost podstatne ci je evidovany na urade prace, alebo dobrovolne nezamestnany. Ta druha moznost je pre teba vyhodnejsia. Exekucne trovy by si platit nemala, ak v tomto spore uspejes ako poskodena resp. tvoje deti.
Na mojho manzela podala jeho ex priatelka z pomsty navrh na exekuciu za udajne neplatenie vyzivneho na syna pocas ich spoluzitia. Manzel sa odvolal, predlozil dokazy, ze to nie je pravda a sud vyhral. Teraz prislo jeho ex zaplatit exekucne trovy. To vsak nie je tvoj pripad.

ada32
3. mar 2009

tiez vaham s navrhom na zvysenie vyzivneho.teraz je to 800 na pomaly 12 rocne dieta.
prave preto,ze neodkladam bloky.len tie,na ktore sa vztahuje nejaka zaruka.
bude to na sude velmi podstatne?

amaretta
3. mar 2009

ada, pri vyzivnom 800 Sk je jasne, ze dieta ta stoji viac...staci do navrhu uviest, ze naroky na vyzivu a zaopatrenie dietata sa zvysili a sucasne vyzivne je nepostacujuce. Aj ked nemas blocky nevadi, staci napisat, ze si kupovala oblecenie, lebo dieta rastie, skolske pomocky, prip. platis obedy v skole, lieky pocas choroby, sportove aktivity....staci ked to uvedies, lebo dokazovat musi otec dietata.

adina22
3. mar 2009

martina737 - moju sudkynu nezujimalo,ze moj ex nepracuje,mozno aj preto ze o posledne zamestnanie prisiel vlastnou vinou,prisudila mi 2000 mesacne.A nie je pravda ze ak nema ex nema ziadny majetok,exekutor pyta trovy od matky.Teda aspon ja mam taku skusenost.Vsetky trovy su na mojom ex.Nahradne vyzivne dostavam iba od doby ked som to dala exekutorovi,to zvysne vyzivne od neho exekutor dalej vymaha.

ada32
3. mar 2009

adina a ked mu ex nema z coho zaplatit?

amaretta tak ja sa uz konecne rozknisem a urobim to.
mna totiz este dost brzdilo,ze som znovu vydata a chcu dokladovat aj prijem noveho manzela.
tak to potom bude dost huste.

amaretta
3. mar 2009

ada, to ze chcu dokladovat prijem tvojho manzela je pre sud len informativne...povinnost prispievat na dieta ma ex manzel a nie terajsi manzel. Ty len v navrhu napis, ze vyzivne je nepostacujuce vzhladom na vek a potreby dietata. Aj ked nemas blocky, uved vsetky vydavky, ktore vies logicky zdovodnit. 800 Sk je fakt malo a sudkyna to vie, tak neboj a vela stastia.

bambukla
13. apr 2009

ahojte mam taky mensi problem,byvam z priatelom v jednej domacnosti ale niesom vydata. chcela by som podat ziadost o vyzivne ale neviem na koho sa mam obratit??

plasta
14. apr 2009

bambukla
ja by som isla najprv na UP na odbor starostlivosti o deti, tam ti poradia. pripadne sa mozte s priatelom dohodnut, ked nie, vsetko riesi sud, napises navrh, na UP ti s tym pomozu, ked nevies.....

jeudi
20. apr 2009

ahojky ja nekde cetla ze pokud jste byli manzele tak manzel by mel platit ze zakona i na tebe pokud tedy ma vetsi prijem nez ty..zkratka meli by jste mit oba stejne