Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

sasulec
8. nov 2009

Evul by som to dala na sud,nech sud rozhodne kolko ma platit,kedze na tvoj nazor neda 😠

nanule
9. nov 2009

Presne tak, Evulin, on platit musi. Pokud se nedokazete dohodnout na tom kolik, staci podat navrh na soud a ten vyzivny urci podle jeho financnich moznosti. Soudy sice asi zadny dobry vztahy nedelaji, ale pokud mu to reknes dopredu a pripravis ho na to, tak treba to vezme... kdo vi. Ale byla by skoda abys vse tahla z vlastni kapsy jen proto, ze si ho nechces rozhadat... to by to mel chlapec moc jednoduchy... podle me.

zsuuu19
28. dec 2009

Ahoj Baby!!!Viedeli by ste mi poradit??? Som slobodná mamička,a môj 3,5ročný syn má moje priezvisko!Od jeho narodenie,som žila s jeho otcom...ktory nebol ochotný vybaviť si papiere,aby malý mohol mat jeho priezvisko!!!
Aaa teraz sme sa rozišli,no výživné platit sa mu neak nechce!!!
Preto sa pýtam,že kde by som mala podat žiadost na výživné,a či by mi ho aj uznali??? lebo mám ešte jeden problééém!Môj ex,nie je uvedení v rodnom liste ako otec,vlastne je tam-Otec...Neznámi!!! 😒
Dopredu vám dakujem za pomoc!!!!

mici111
28. dec 2009

zsuuu19, neviem sice ako to presne funguje v praxi, ale mna nieco take caka tiez..otec baba sa na mna vykaslal, ale do rodneho listu ho uviest chcem ako otca..myslim ze to funguje tak, ze sam prizna otcovstvo alebo ak to odmietne tak potom jedine sud a testy DNA..drzim palce..

zsuuu19
4. jan 2010

mici11-DAKUJEEEM!😉
No aj ja som,na to myslela,že ked sa neprizná tak súd usúdi DNA! asi to by bolo najlepsie!
A ty ked ho chces dat do rodného listu ako otec,tak musíte na matrike podat žiadost,o priznanie otcovstva...či ako sa to volá!
aaaa nevieš náhodou,či sa to vybavuje na súde,alebo na sociálke????

mici111
4. jan 2010

zsuuu19 - co myslis teraz ci sa vybuje na sude ci socialke?

zsuuu19
5. jan 2010

mici11- myslela som,na výživné!lebo niektoré baby tu píšu,že sa to už vybavuje na sociálke! 😖
No a ja by som to chcela vybavit už čo najkratšom termíne!

mici111
5. jan 2010

aha, tak to ti neviem povedat..ale ked zistis, tak napis sem, nech viem aj ja .. 😉

ada1212
8. jan 2010

ahojte všetci. ja sa tiež rozvádzam,ale mam taky problém že manžel nepracuje a vravel ze ani pracovat nebude.Ečte do konca mája som na rodičovskej dovolenke.neviete kolko mi ako nepracujúci bude platiť výživné?

mici111
9. jan 2010

ahoj ada, no to by som aj ja rada vedela, lebo otec dietata, ktory sa na to cele vykaslal je oficialne nezamestnany..drzim palce..

zsuuu19
11. jan 2010

Baby!mojej priatelke ktorá tiež rozišla s mužom(nezamestnaný)!podala ho na súd,a on musí platit na dieta cca.70eur!podla mna,nato že nepracuje je to dost pekná suma! viac ani ja neviem 😒

siu1985
3. feb 2010

🙂 😝 😠

lakouka
29. apr 2010

Aj ja mam podobny problem, len rozdiel je v tom, ze sme s byvalym neboli zobrati. Rozisli sme sa ked mala dcerka 8 mesiacov. Dovodom bol jeho nezaujem o dcerku. Nezijeme spolu uz 2 roky, ani o malu nema zaujem, ona ho ani nepozna a to podotykam ze byvame v tom istom meste. Tiez som na materskej.. Nevedeli by ste mi niekto povedat kolko by asi by urcil otcovi sud vysku vyzivneho ked je oficialne nezamestnany? A ci by sa to dalo i tak aby otec dietata nemal narok sa s nim stretavat? Toho sa bojim najviac a preto som zatial ani nedala navrh na sud.. Myslim ze by sa o dcerku nedokazal postarat a mala ho ani nepozna, je na mna velmi naviazana a ked o nu do teraz nejavil zaujem existuje na to nejaky zakon?

ria80
29. apr 2010

Hele,já bych do toho na tvém, místě nešla.Jestli nemáte nic upraveno soudem,nemusíš se bát,za cenu,že nedostáváš alimenty.Oni i tak nemusí upravit styk s dítětem,ale když ty požádáš o alimenty,tak se může stát ,že on ze msty o úpravu styku požádá a pak už nenaděláš nic.Fakt,jestli to vidíš takto,radši to nech být.

aleachim
29. apr 2010

lakou, úprava styku s dítětem a stanovení výživného jsou dvě rozdílné věci, ale jak píše ria může to podat už jen proto, že ty jsi chtěla alimenty. Jako otec má své povinnosti, ale i práva. Když chceš, aby platil výživné, musíš počítat s tím, že bude chtít styk s dítětem. V tvém případě bych zvážila, zda ti těch pár eur, co by mu jako nezaměstnanému vyměřil soud, stálo za to, že bude chtít vaše dítě vídat, když se toho tak bojíš. Samozřejmě, on může žádat úpravu styku s dítětem i tak, ale když to neudělal do teď, asi to nemá v plánu. Byl by to jen chytrý tah, aby sis to rozmyslela s těma alimentama.

ria80
29. apr 2010

A tobě by to přineslo jen spoustu nervů.Vím sama podle sebe,že jestli to vidíš takto,za těch pár korun to nestojí.

bibione
2. máj 2010

baby,tak som si vas vsetky pozorne precitala,ale nikde sa nespomenul moj pripad,tak poradte 😉 navrh na rozvod mam napisany,dovodov je niekolko ale hlavne financny...za cely cas co sme spolu cca 5 rokov neprispieval ani na domacnost ani na najom...proste na nic...vsetko som tahala ja....robit sa mu nechce,sak na co....skoda,ze uz komunisti padli...ten by sedel asi do smrti 😀 ...ale o inom som chcela: od zaciatku sme chceli dieta,dlho sa nedarilo,nasli mi edometrialnu cystu a ked sla von,tak som hned ostala vtom....niezeby som sa netesila,len uz mi to prislo prave v dobe,ked uz som ani nechcela snim nic mat...podotykam,ze vyse 2 rokoc spolu nezijeme...ako frajer je ok,ale ako manzel nula bodov...najpr sme sa dohodli na sume vyzivneho na 100eur a ja mu dam syna kedy si povie...pretoze ja nemam problem snim ako s otcom...vie sa o neho postarat tak dobre ako aj ja...no na par vynimiek 😎 ...ale zase nerobi...alebo robi?? sama neviem,nespehujem ho,zmluvy som nikdy nevidela...jeho problema zrazu zacina vystrkovat rozky...lebo som mu povedala,ze budem ziadat aj vyzivne na seba,kedze som na RD a do prace ist nemozem,nema byt skym malicky,sak ma len 4 mesiaciky....a to uz sa robil husty,ze hahahaha z coho,ked ma minimalnu mzdu a pod blbe reci...ma to trosku pomylene....ide o to,ze manzel chce byt s malym,ma ho rad atd ale neda ani korunu....ak sud priklepne nejake to vyzivne na maleho a nebude platit,musim mu ho davat??? ci az ked bude platit??? ako to je v tomto pripade??

ria80
2. máj 2010

No já to vidím tak,že ty na sebe výživné můžeš žádat,ale protože má bývalý minimální příjem,asi výživné na sebe nedostaneš.
Na malýho ano,a když budeš mít štěstí,tak soudce může brát v uvahu i případný příjem,který by bývalý měl,kdyby se nevyhýbal práci.A že tam bude skuhrat,že je chudák nezaměstnaný,mu nebude nic platný.Takže to bude na tobě,jak to dokážeš tomu soudu.

Když nebude platit,tak ty mu stejně dítě dítě dávat musíš.Sama píšeš,že s ním jako s otcem problém nemáš,tak to snad nebude takový problém pro dítě ani pro tebe.A když nebude platit,tak ty to pak můžeš vymáhat až exekucí,případně tr.oznámením,ale půjčovat dítě mu musíš i tak.

ria80
2. máj 2010

A i kdyby ti nepřiznali výživné na tebe,tak můžeš aspon žádat uhrazení poloviny nákladů na pořízení výbavičky.

bibione
3. máj 2010

ria80: tak to je teda system 😠 kocikovat a mojkat sa moze,ale platit na dieta ani nahodou,tak to je fasa dobre...a co mi ako mozu urobit,ked mu ho davat nebudem? ako otec ma predsa svoje povinnosti,dieta potrebuje viac nez len sa mojkat,hrat a kocikovat...a este jedna vec ma zaujima: ked je taky malicky este,tak ake navstevy sa tykaju pre mojho muza? tym chcem povedat,ci len za mojej pritomnosti a ci mu ho mam davat aj na noc...co by som moc nerada,kedze ho ani nenapadne vstavat k malemu 😖 a ani nespozna,ked ma dieta horucku....si mysli,ze len ked place mi nieco je 😠

bibione
3. máj 2010

este k tomu prijmu: on sa tym ukludnuje,lebo na papiery ma 300eur a na ruku dalsich 400eur...vraj a ked za najom moze platit 340eur,tak evidentne ma penazi dost...len ja som ich nikdy nevidela! zaujimave je ze vyzivovacia povinnost sa tyka oboch partnerov,najma ked je tam aj dieta....tak ja platit musim,mna sa nikto nepyta ci mam z coho dat dietatu jest,lebo nekojim,ci ma plienky,drogeriu a kde je osatenie? ked dieta rychlo rastie a stale potrebuje nove veci,ale ked to ide cez sud,tak manzelicek z toho vyviazne bez nasledkov?????

dajna11
3. máj 2010

bibione,toto bol a j moj prípad,manžel podnikal,danove bolo mizerne..akože,auto napísal na priatelku,prosto nemal nič,pre istotu keby som chcela vyššie výživne.....na seba mal napísane hrdzavé staré auto a vozil sa po malu na novučičkom....išlo ma poraziť.a ked šla mala do prvej tak mi nedal nič naviac akože všetko som sama kupovala,knihy,prac.zošity.svokra mi dala niečo ale po tajme aby som to nehovorila jej synkovi lebo by zúril...to je láska k dieťaťu.

filipal
3. máj 2010

Bibione, snaz sa tie peniaze vysudit. nerobia s tym velke problemy, normalne podas na sud, ziadost o zvysenie vyzivneho..(alebo nemas urcene ziadne?) take male dieta mu na noc nemusis davat a vobec, nech si on poda na sud upravu styku s dietatom. tam mu zrejme sud urci nejake dni. ALE, kym mi moj ex neplatil, tak som mu syna nedavala. povedala som mu, nech si najprv splni povinnost. a nic sa mi nestalo, vedel dobre, ze neplati, tak sa nechodil nikde stazovat.
moj bol podobny exemplar ako tvoj, pocas manzelstva mi nedaval ziadne peniaze, ani na syna, po rozvode som mala aspon vyzivne... 😒 teraz sa uz viac beru do uvahy potreby dietata ako kedysi a nepozera sa tak na to, ze ma muz nizky prijem.
kludne povedz na sude, ze berie peniaze na ruku, ze plati take najomne...aj ked nemas dokazy, sudca to zvycajne berie do uvahy. moj sa stazoval, ze nemoze platit, lebo je student, ale vyzivne mu neznizili, sudkyna mu povedala, ze najprv ma zabezpecit dieta a az potom si zvysovat vzdelanie.

dajna11
3. máj 2010

ani ja som nedávala dcéru ex pokým nezplatil,vyhrážal sa mi,jedoval,no nikam nešiel sa sťažovať,ved by šiel sám proti sebe 😉 ,nakoniec to pochopil a pokial nemá vyrovnané výživne ,ani si malú už nepýta.

aleachim
3. máj 2010

sice dávání děti k ex a placení výživného spolu souvisí, ale jak tu bylo zmíněno. On si stěžovat nepůjde, protože dobře ví, že bys to samé mohla udělat i ty a on by z toho měl mnohem větší potíže. Takže bych se nebála mu dítě nedat.

K tomu zda může mít dítě přes noc, tak to když se nedomluvíte vyřeší soud (takhle malé přes noc určitě ne), ale soud rozhoduje na návrh, takže bude muset nejprve podat návrh na úpravu styku s dítětem. Tahle záležitost s placením výživného nesouvisí, takže dokud nebude oficiálně stanovená úprava styku, nemusíš mu dítě půjčovat vůbec. Ale podle mého tím zaděláš na pozdější trama dítěte. Ale to už zvaž sama.

S tou výší výživného je to složité. Rozhoduje soud a záleží na koho padneš a jak věc posoudí. Já si třeba myslím, že když je rodič vysoce kvalifikovaný a dělá za pár tisíc, tak je jasné, že něco dostává strannou a dělá to proto, aby přečůral systém (souvisí to i s krácením daní). Na to bych mu neskočila a dala vyšší výživné, ať se s naží. Na druhou vzpomínaný případ s otcem studentem. No záleží na tom, jak to je, ale když bude mít dítě nekvalifikovaného rodiče, tak těžko vydělá pořádné peníze, takže alimenty budou vždycky bídné. Když bude pracovat přes den i po nocích, tak těžko si kvalifikaci zvýší. Vidím to na sobě, za dob studií jsem pracovala na brigoškách za 100,- Kč na hodinu, teď racuji cca za 1000,- Kč na hodinu. Ale vždycky závisí na tom, zda to, že nemá příjem je jen "podvod" nebo zda k tom má dotyčný/á vážný důvod. Takovej invalida s jednou rukou a základním vzděláním se může snažit jak chce a stejně si moc navíc nevydělá.

filipal
3. máj 2010

iba doplnim, ze moj ex, bol uz student 3. vysokej skoly.....takzvany vecny student 😉

aleachim
3. máj 2010

filipal, to je ten případ, kdy bych ho též poslala do kelu. On je rozdíl když člověk zvyšuje kvalifikaci a když chce jen někoho "přečůrat".

bibione
3. máj 2010

filipal: dakujem 😉 to som potreboavala vediet,ci ked bude po rozvode,ci mu musim davat dieta aj ked neplati...pretoze to tu niekto pisal 😠 ...este niesme rozvedeni,este len vsetko spisujem,studujem inetrentove stranky ako blba do noci,co uz by som mohla aj v klude spat
este jedna otazka: je realne,ze pri posudzovani vyzivneho na dieta bude sud prizerat aj plat mojej matky,kedze sme v spolocnej domacnosti??? tiez sa to rata akoze do mojho prijmu ci ako to je?? 😅

dajna11
3. máj 2010

bibione..ono je to tak,že podla rozsudku zo súdu ho asi budeš musieť dávať....ale čo urobíš ty ked nebude platiť,je už tvoje vec,ja som nedávala vtedy malú...má si aj on plniť povinnosť. ale ak by to dal na súd že mu ju nedávaš...možné to je ked nemá súdnosť,tak by napomenuli teba a aj samozrejme jeho ked neplatí.takže sa predpokladá že nebude to dávať na súd kedže by si tam riešil aj svoju špinu.a tvoj príijem je len ty...aj ja som bývala u našich po rozvode,nikto neriešil spoločný príjem,to že ti pomáhaju je ich dobrá vola.

ria80
3. máj 2010

Asi tak,já bych taky nedávala.Ale podle práva musíš.Takže v krajním případě on by podával výkon rozhodnutí,že mu nedáváš dítě,a ty bys na něj podala třeba tr.oznámení pro zanedbání výživy.O oba byste byli v právu a oboje by se řešilo.