Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

dajna11
10. aug 2011

@claudica presne,mali by brať do uvahy že je schopný zarobiť,je študovaný ING,nič mu nebráni,podla mna aj robí ale na čierno alebo dohodu,lebo keby mal účet tak mu exekutori všetko poberu....čo aj platil výživne....už dva mesiace nič nedal........tak to nebolo z jeho účtu....takže asi ani nijaký nemá.

dajna11
10. aug 2011

@claudica presne to záleží do sudcu. raz som mala sekeru,a aj detksá kurátorka bola sekera,druhý krát bola mladá aj sudkyna a aj kurátortka.....chceli to mať už za sebou kedže sa to ťahalo lebo robil v zahraničí,ukázal aké má dlžoby,a dokonca mu to brala do uvahy a mna dotlačili do toho aby som pristupila na nižšiu sumu ako som mala v žiadosti.

claudica
10. aug 2011

@dajna11 Presne tak sa to robí. Lenže keby sa zákony dodržiavali a čierna práca kontrolovala a postihovala, všetko by inak vyzeralo... A hádam sudca neuverí dospelému človeku, že má dlhy a nerobí a žije "zo vzduchu"...
Prajem Ti veľa šťastia... 😉

dajna11
10. aug 2011

@claudica dakujem,keby som nebola na MD a že fakt peniaze chýbaju,tak kašlem na neho a jeho peniaze,nikdy malej nič nedal,nikam ju nezobral a ja sa stale len s ním doťahujem...nemám to za potrebne,nebaví ma to....

stolwerkas
10. aug 2011

@iisiss jasne, ale pokial ako pise dajna11 "nic nema" predpokladam, ze ani neplati...

stolwerkas
10. aug 2011

@iisiss a napisala som, ze v pripade, ze neplati...takze citat pls ;)

claudica
10. aug 2011

@dajna11 Ja Ti rozumiem veľmi dobre.... u nás to bolo podobne, ja som na to nemala nervy ani žalúdok, snažila som sa pomôcť si ako sa dalo, nuž ale keď si na materskej, tak to je ťažšie. Zato bývalá môjho priateľa nás naťahuje intenzívne, poslednou dobou sme behali po súdoch až-až... Takže vždy je všetko o ľuďoch, každý sme nejaký, len bohužiaľ si to ods..ú detičky a aj posledne keď sme sa "súdili", pretriasali sa kadejaké sprostosti, len o deťoch sa tam akosi málo zaujímalo...to ma mrzelo.

dajna11
10. aug 2011

@claudica no ja som povedala že nikdy viacej...to ešte ked som bola sama po rozvode s dcerkou,raz som si dala o zvýšenie ked šla do školy,lebo nik jej nedal ani korunu na pomocky,všetko bolo na mne....tak som si podala....on vtedy ešte podnikal,príjem dokázal podla danoveho cez 20tis a podla neho nemal ani 200sk naviac aby dcere dal....vraj prečo by sa mal o nu starť ked s ním ona nežije?toto povie?bolo mi do plaču...že ja sa chcem na nom priživiť ked sa jemu darí.....debil....mala dcerka poistku,zrušil ju a peniaze si zobral lebo potreboval....a ja nie?ona nie?je to o ludoch a to ma serie že preto sa práva a spravodlivosti nikdy človek nedovolá.

enigma007
28. sep 2011

Ahojte maminy, můžete mi poradit? S přítelem právě řešíme nemilou situaci ohledně alimentů. Má 2 syny z minulého manželství 15 a 19 let, starší měl letos v květnu ukončit učňovský obor, avšak kvůli vysoké absenci nebyl připuštěn, nyní měl opravný termím, ale zkoušku neudělal, další termín je údajně někdy v prosinci, přesně nám to nesdělil. Nyní chodí na brigádu, ovšem ne na smlouvu, takže žádný důkaz o příjmu nemá. Příjde nám, že to protahuje naschvál a ještě s úsměvem na rtech oznámil, že půjde ještě na jeden obor.. Přítel je v invaliním částečném důchodu (6000Kč) a já na MD s naším dítětem (11400Kč). Alimenty platí 4500Kč. Počítali jsme, že nám již jedny odpadnou a tak to doklepávali, jak to šlo, abychom nežádali snížení na 3 měsíce,vybrali jsme karty, půjčky, žijeme na dluh.. On chodí na brigády, kde sitento měsíc vydělal 8000Kč+alimenty.. ale nyní si nevíme rady... Do opravné zkoušky staršího syna jsou 4 měsíce, do školy chodit nebude, pouze na zkoušku se má dostavit, jsme povinni platit alimenty i nadále? Pokud opravnou zkoušku neuděláa bude opakovat ročník, alimenty budou stále aktuální? Kolik by příteli mohli vyhruba vyměřit, když žijeme defakto jen mé mateřské a jeho důchd jde téměř celý na alimenty? Můžeme se nějak bránit? Mos děkuji za radu.

claudica
3. okt 2011

@enigma007 Ahoj, u nás na Slovensku podľa mojich vedomostí by musel platiť v každom prípade, ak je študent denného štúdia, je jedno na akej škole. Môj priateľ platil celý rok na dcéru, ktorá nastúpila na vysokú školu, v októbri prestala chodiť, celý rok sedela doma na zadku, ale "papierovo" bola študentka. Tento rok skúsila inú vysokú a ktovie dokedy bude chodiť... Takže platíme naďalej, lebo predložila doklad o zápise na školu. Ak aj chce prestať platiť, mal by podľa našich zákonov dať na súd žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti a zdôvodniť ju, nemala by som odvahu svojvoľne prestať platiť...
To, akú sumu mu vymerajú, je na rozhodnutí súdu... Žiaľ, ja s tým mám negat. skúsenosti. Priateľ platí 60 % z platu výživné, no na moje dve deti platil ich otec dokopy 1000 Sk a nič som nezmohla...
Tak držím palce, aby sa Vám zadarilo lepšie 🙂

enigma007
3. okt 2011

@claudica No, ted jsem volala na ted jeho učňák a tam mi řekli, že pokud měl končit v květnu a je jedno, že nebyl připuštěn a pak neuděla, tak už není student. Tak já teda nevím..Ale pokud nám nedonese potvrzení o studiu, podáme návrh na zrušení alimentů a peníze pro jistotu dáme do soudní úschovny, než soud rozhodne..Tím pádem nebudeme neplatiči a nikdo nám nic nemůže... Je přece divný, aby platil, když není student, ne???? Navíc, momentálně je přítel v částečným inv.důchodě, což je 6000Kč, z pracáku nic nemá a alimenty na ty 2 děti z býv.manželství platí 4500!! Su z toho na prášky... 😢 😖

claudica
4. okt 2011

@enigma007 Presne...nech predloží doklad, že je študent denného štúdia. Lenže u nás je to tak, že napríklad aj keď nie študentom, ale nie je pripravený zamestnať sa /nemá ukončenú školu/, tak kým nebude mať príslušné vzdelanie, môže sa stať, že výživné otcovi ponechajú platiť. Už to tu niekde kočky rozoberali, že sa také môže stať. Ale to je u nás na Slovensku... ako je to u Vás, to neviem.
Každopádne to skúste a veľmi Ti držím palce 🙂

monika76
4. okt 2011

Ahojte..
Ako tak čítam nie som sama čo naďabila na takeho človeka ktorý sa len vyhráža ale pomocť dieťatu dostojne žit to nie.Najhoršie je to na tom že súdy nahrávaju opačným smerom nie ktorý sa stará ale ten čo zanedbáva.To večne odvolavanie sa na súdoch je strašné.Dala by som ,že odvolat sa dá len bud ked je človek v nemocnici alebo umrtie nič iné! žiadne také mam nádchu a nejdem.

andy_rs
5. okt 2011

Ahojte môže mi niekto poradiť? Mám 1 a 7 mesačnú dcérku. Tento mesiac mi už znižujú materskú na 190 Euro. teda presne o 66 Eur. Môj bývalý mi platí na malú 50 Eur. Môžem si podať žiadosť o zvýšenie výživného s takým odvôvodnením že mi teda tú materskú idú o dosť znižovať?

berenika39
5. okt 2011

@andy_rs ahoj, návrh na zvýšení si můžeš podat kdykoliv se změní poměry u vás doma, at už je změna na straně dítěte (až nastoupí do školy, když budete řešit nějaké dlouhodobé zdravotní problémy (nechci to přivolat,klepu na dřevo 😉 ), není to omezené časově. Nic tím nezkazíš. MAximálně ti zvýšení nepřiklepnou nebo tvůj návrh sníží, upraví. Ale máte na to nárok, vaš příjmy se eníží, zkus to. Musím říct, že mě u soudu vždycky vyšli vstříc, pokud to bylo oprávněné, s exmanželem se dohodnout nešlo, navrhla jsem vždy o dost vyšší částku, on u soudu dělal chudáka a obrátilo se to proti němu. Návrh na zvýšení jsem podávala za cca 15 let asi osmkrát.

zajo79
5. okt 2011

@berenika39 u nas sa moze vyzivne podavat na zvysenie kazde dva roky tusim...ak to nezmenili uz 😕

zajo79
5. okt 2011

@andy_rs este moze platit aj na Teba- zober si pravnika.

berenika39
5. okt 2011

@zajo79 aha, tak to se omlouvám, slovenské právo je asi v tomhle jiné, to jsem nevěděla, u nás je to tak, že návrh můžeš podat, jakmile se změní potřeby oprávněného.
Ještě jednou omluva za mystifikaci.

berenika39
5. okt 2011

@zajo79 http://www.avvocata.sk/Vyzivne-a-jeho-zvysenie/
tohle je z roku 2009, je to tam stejně jako u nás, tak nevím..jestli to u vás změnili 😠

andy_rs
5. okt 2011

No skúsim to, tak teda počkám na materskú a podám si o zvýšenie výživného 🙂 a ešte niečo prosím vás nevadí že mám s malou trvalý pobyt v rimavskej sobote, no bývam v podnájme v Prievidzi, tu nemám prechodný pobyt nahlásený, veď viete aký sú v dnešnej dobe ľudia čo prenajímajú byty, nechcú odvádzať dane za prenájem bytových priestorov a tak nesúhlasia s tým aby sme sa sem nahlásili :(

bianka1
6. okt 2011

@enigma007 ahoj neviem ako je to u vás ale u nás ked sud určil výživné tak sud ho može zrušiť 😉 pokial sudne pojednávanie nieje tak do tej chvíle aj ked sa už dieťa zamestná musí otec platiť výživné 😒 ked ti môžem poradiť podajte na sud žiadosť o zrušenie vyž.povinnosti ale pokial nebude sud tak plaťte aby vás zbytočne nevláčili po polícii 😕

nikita308
6. okt 2011

@andy_rs o zvýšenie výživného môžeš podať hocikedy, keď sa Ti zmenia pomery... môžeš podať na tom súde, ktorý je príslušný tvojmu momentálnemu bydlisku, resp. na tom, kde sa už ohľadom mal. detí viedlo konanie a ak tam uvedieš aj prechodné bydlisko, súdy si to už medzi sebou postúpia...

nikita308
6. okt 2011

@andy_rs a ešte k tomu právnikovi, toho by som ti pri výživnom moc neradila, pretože zoberie kopu prachov za to a moc ti nepomôže... robím v tejto oblasti a vidím ako sa právnici správajú, čo sa týka výživného a podobných pre nich "nevýznamných" prkotín... ale česť výnimkám...

andy_rs
7. okt 2011

Nie právnika si určite nezoberiem, na to ja nemám peniažky aby som si to mohla dovoliť 🙂 Ďakujem za rady 🙂

zajo79
7. okt 2011

@andy_rs nemusíš čakať na materskú, podanie žiadosti je oslobodené od poplatkov . Ešte by mal platiť aj na teba, popozeraj o tom na nete

andy_rs
7. okt 2011

Ja čakám preto, lebo musím počkať kým mi tú materskú znížia. Vieš veľmi by som na súde neobstála s výrokom že mi budú znižovať materskú..takže musím počkať...áno viem že by mal platiť aj na mňa to som vedela hneď od začiatku ale ja sa nenechám vláčiť v jeho hube že "mňa živý" chápeš?

nikita308
7. okt 2011

@andy_rs a odkedy by ti mali znížiť tú materskú? lebo pokým podáš návrh, pokým súd vytýči pojednávanie, ak sa náhodou bude prenášať príslušnosť... myslím, že to môžeš podať aj hneď... 😉

andy_rs
7. okt 2011

Hmm vidíš to je tiež pravda :D :D no idem to aj napísať....

marlenka1404
7. okt 2011

Ahojte, ja som mala prednedavnom súd ohladne alimentov a kedže mi ich manžel od februára neplatil, tak mi musí spätne vrátiť cca 2000Eur (máme 2 dcéry na každu mi má platiť približne 100Eur mesačne), ale príde mi úplne na hlavu padnuté, že mu odsúhlasili, že mi ich má splácať po 40,00Eur mesačne 😲 . Našťastie mi počas obdobia február-september pomáhala rodina, takže som sa nikde nezadĺžila, ale neviem si predstaviť, ako by som splácala dlžoby, keby som sa spoliehala na jednorázové vyplatenie alimentov a to ani nehovorím o advokátovi, ktorý mi neurobí splátkový kalendár, ale chce všetko vyplatiť naraz.

dajna11
8. okt 2011

ahojte,tak v pondelok mám sud ohladne zníženia výživneho,lebo tatinko neplatí a tak chce iba minimum čo musí platiť...ako super,ja doma s druhým na RD,a 10r.dcere chce dávať 30eu......akonemá kožu na tvári...chrapúň.....juj ktovie ako dopadneme........uf už mám toho a tých sudov dosť