Ako je to s platením výživného, ak nie sme rozvedení?

ivanka223
13. aug 2007

Ahojte babenky, chcem sa spytat, neviete ako je to s platenim vyzivneho, ked otec resp. manzel nezije s manzelkou a dietatom v jednej domacnosti? Manzelka je este na materskej dovolenke a iny prijem nema. Da sa platit, aj ked nie su rozvedeni? A pri rozvode sa nejak zohladnuje matka, ze je na materskej a nepracuje, ona potom plati ten rozvod? Dakujem za odpovede.

akaji
2. sep 2008

Urcenie vyzivneho je velmi individualne... Pokial sa rodicia nedohodnu na sume ktora vyhovuje obom, rozhodne o vyske tejto sumy sud a berie pritom do uvahy asi milion veci.. zakladom je plat (pripadne danove priznanie ak sa jedna o podnikatela), a dalej sa prihliada na vsetky naklady spojene s beznym zivotom typu ze najomne, blablabla, ale naklady typu ze sukromny trener squashu sa do tych nakladov nevyhnutnych nezaratava.. ked sa tieto vsetky naklady potrebne na zivot spocitaju a odcitaju sa od vysky platu, tak z toho potom vyjde zaklad, z ktoreho sa vyzivne pocita.. podla zakona je to minimalne 30 % zo zivotneho minima na neplnolete, nezaopatrene dieta bez ohladu na majetkove pomery.. ale to sa vymeria len v pripade nejakych socialnych pripadov, ktore zarabaju minimalne, ci su nezamestnani.. takze tvoj pripad to akiste nebude ;)

co sa Teba tyka, ak chces co najviac penazi ziskat (co je spravne, lebo dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodicov) ;) musis si spisat vsetky mozne aj nemozne naklady, ktore na dieta mas... cim viac tych nakladov spises a cim schopnejsi pravnik Ta bude na sude zastupovat, tym viac od muza ziskas.. pri takom plate si myslim ze pod 20 000 Sk to urcite nebude... a nech pekne plati, je to aj jeho dieta a NORMALNI muzi davaju svojim detom vsetko co mozu, VSETKO.. od tych menej normalnych inseminatorov, ktori maju pocit ze dieta je na 10 % ich a na 90 % vase treba preto vysudit co najviac.. hajzlici, jaj

tu je potom inak link na uplne znenie zakona o rodine...

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine

vid paragrafy 62, 63, 64, 65 a dalej 74,75,76...

lindark
2. sep 2008

Chcela by som sa Vas spytat, ako je to s vyzivnym na dospele deti (20rocny-nastevuje druhu strednu skolu, 21rocny-rok pracoval, teraz nastupuje na VS). Este nie sme rozvedeny, ale chceme podat ziadost. Deti ziju so mnou v byte,ktory bol nadobudnuty pocas manzelstva. Chceme sa dohodnut na rozdeleni majetku, ale s vyzivnym bude asi problem, lebo chcem co najviac na deti... Otec pritom zaraba 14000 v hrubom, zije v prenajatom byte a do prace dochadza. Neviete z akej sumy by sa pocitalo vyzivne? A ci by sud bral do uvahy ze naklady na byvanie su mensie kedze tam zije s priatelkou? Dakujem za vase rady...

plasta
3. sep 2008

lindark
s vyzivnym je to stale o tom istom, ci dieta ma 2 alebo 2O rokov.... kym nie su schopne sa same zivit, obaja ste povinni im prispievat na byvanie, oblecenie a vsetko ostatne...
to, ze byva v prenajatom byte, to nic... odrata sa mu najom a tak... a ze zije s priatelkou, to nic neznamena, lebo pokial s nim nie je tehotna, nema voci nej vyzivovaciu povinnost... ani keby bola uvedena ako jeho druzka...

mamina27
3. sep 2008

vdaka Akaji. ja ma rozhodnutie sudu, odvol ava sa vsak a argumentuje, ze taka vyska nema obdobu. tak som chcela vediet ine rozhodnutia pri takej vyske. ide o 15.000 bezne vydavky a 25000 sporenie. teraz plati 3000 a diriguje mi, co mam kupit a robi zo mna teraz v ociach sudu neschopnu matku a vymysla si kraviny, aby to slo dole. najradsej by som sa asi na prachy aj vykaslala, ak by mi zmizol zo zivota nadobro. ale on sa o malu zaujima.

akaji
4. sep 2008

hehe ;)
zaujima sa o malu ? a plati z platu 140 000 az 3 000 mesacne ? co to je tiez za idiota preboha.. ze sa Ti aj dokaze do oci pozriet .. tak Ti drzim palce, aby si z neho dostala co najviac.. je to predsa tiez rovnaky rodic ako ty, nechapem preco by mal platit 3 000 Sk, ked jedna vecera ho vyjde v lepsom podniku viac... boze, egoisticky slaboduchy chudak

denisa555
5. sep 2008

baby, chcem sa opýtať, či to výživné 4000 na dieťa čo chodí do školky mesačne aj minieta

mirica
5. sep 2008

denisa- ja miniem celých 5000 na syna , a zo svojich peňazí ďaľších 7000.........vieš , možno nie priamo v tom ktorom mesiaci ale ročne áno , ja som robila zoznam úplne detailný čo všetko ročne kúpim a zaplatím (syn robí vrcholovo šport) , čiže je to aj s tými poplatkami + ešrte tábor v lete , a aj sústredenia.....a vydelila som to 12 mesiacmi- bolo to cez 12000,- mesačne ...preto som na súde žiadala 5 tis a aj som ich dostala.....to bolo pred 2 rokmi ( už by to bolo viac) ........a neboj sudkyňa ma vôbec nešetrila- musela som doniesť bločky , potvrdenia z úplne všetkého za posledné 3 roky!!!!!!!!!! ale výživné my zvýšila až od podania žiadosti

denisa555
5. sep 2008

ja mam skusenost, že otec chcel dieťaťu zaplatiť kružky a ho tam aj zobrať, ale matka povedala, daj mi peniaze, ja to zaplatim. aby to vyzeralo, akoze to ona a otec sa nestara. ešte by to tak aj všetkym porozpravala

mirica
5. sep 2008

denis - tak to s takou skúsenosťou nie si sama ( mám aj priateľa)....... 😔
prepáč ak moja odpoveď vyznela útočne , určite som to tak vôbc nemala v pláne - ja som už aj predtým písala , že ženy samé nevedia presne odhadnúť, koľko peniažkov na dieťa dajú......ja by som svojim deťom zniesla aj modré z neba ....ja som mala najprv určené 1500 od synovych 2,5 roka .....žiadosť o zvýšenie som podávala keď mal 13 - dovtedy som všetky náklady znášala ja - potom som musela riešiť aj bytovú situáciu (dovtedy sme boli v soc.byte) , a tak som žiadala, až keď som to nedokázala vykriť už sama .......a ešte ja som taký prípad , že ex nevidel syna 8,5 roka .......a to ja som synovi o ňom nepovedala pol krivého slova , ešte som zo začiatku synovi hovorila , že ocko neprišiel , lebo nemohol , má veľa roboty - napriek tomu , že máme za sebou aj súd o týranie , kde ho uznali vinným

preto ja už nesúdim ani nekritizujem nikoho - mám to z jednej aj druhej strany priamo doma

denisa555
5. sep 2008

tak to ma mrzí, že si si musela toto prežiť. my to máme presne opačne. priateľ by malú chcel často, ale nie je mmu to umožné. len tak ako určil súd. bral by si ju aj nad rámec. aj jej kupuje nad rámec. cez hračky, oblečko, športové potreby, ale nikdy nie je dosť.

pastorovci
15. sep 2008

ahoj, ako máme postupovať, ked nechceme ísť hned na súd, nejde to aj cez sociálku? Ďakujem

szivem
23. sep 2008

tak zienky ja som ten opacny pripad a naozaj ma zaujima aky mate na môj pribeh nazor:pred 4,5r.som odisla od manzela,zobral mi syna a predbezne sud urcil syna,mal 4r., do vychovy jemu,klamal az sa hory zelenaly,od vtedy sa sudime o syna.Boli sme 2krat na psych.testoch no aj ked posudok bol v môj prospech sudkyna zverila syna jemu,je stara dievka bez deti,odvolala som sa a krajsky sud mu zrusil rozsudok,dôvod:je neschopny postarat sa o dieta.Boli mesiace ked som syna ani nevidela,cirkusy,policia.Vratili to na spätne konanie.Vyzivne mi urcil sud 1500sk z môjho vtedy 7000sk platu,pritom on robi v U.S.Steele,plat ma 30000sk.Ked aj prisiel syn na vikend ku mne bol spinavy,v potrhanych ponozkach a kratkych teplakoch takze som mu musela nakupit kompletne oblecenie od slipov az po zimnu bundu.Rozhodla som sa ze mu vyzivne platit nebudem.Teraz nas caka pojednavanie 9.10.a modlim sa aby si uz konecne sudkyna otvorila oci a vratila mi syna,teraz ma uz 8,5r.

marselina
24. sep 2008

pastorovci:přes sociálku to asi nepůjde,tam ti nikdo nepomůže.stát ti nedá peníze na místo otce.

plasta
24. sep 2008

pastorovci
marcelina ma pravdu... ked pojdes na socialku,tam ti akurat pomozu spisat navrh na sud a nic viac... stat nebude platit za otca, ktory si vedome neplni svoje povinnosti a to je trestny cin

horallka
26. sep 2008

szivem,
ako je to možné, že syna pridelili otcovi? Obvykle súd vždy, takmer vždy prisúdi dieťa matke- len vo výnimočných prípadoch otcovi- keď je matka napr. alkoholička, narkomanka, alebo nemá záujem sa starať o dieťa, príp. nemá na to podmienky - podľa toho čo píšeš, nepatríš ani do jednej z týchto kategórií Dieťa má vždy zostať s matkou, to čo je za sudkyňa blbá- ja by som to tak nenechala, aby mi bývalý vzal dieťa- využila by som všetky páky, najala si právkika, poprosila o pomoc všetkých možných známych alebo to dala do televízie. Ja som sa tiež súdila s bývalým o dieťa a výživné, on napísal na súd, že chce malú k sebe do opatery, a mňa v tom liste vykreslil ako najhoršiu matku sveta, ale súd sa jeho listom ani nezaoberal a hneď ho zamietol. Potom už o malú neprejavola záujem, to napísal len tak, aby mi poškodil.Szivem, preto nechápem, ako to, že súd prisúdil syna tvojmu bývalému?Môžeš uviesť k tomu niečo bližšie?Veď nemôžu dieťa zobrať matke len tak z ničoho nič.

szivem
26. sep 2008

aj ja som si to myslela a na to som sa aj spoliehala,nepijem,nefajcim,pred materskou som bola zamestnana ako pomoc.sila v kuchyni v U.S.Stelle,zarabala som len 7500sk,byvala som v 1izb.byte v podnajme.ON byva s rodicmi v RD,pracuje v U.S.Stelle,zaraba 30 000sk,bol prvy kto podal navrh na sud o predbezne rozhodnutie a naklamal tam ze som sa o syna nestarala a cele dni som len pozerala telku,jasne ze on seba vykreslil ako starostliveho ocka,mna sa nikto na nic nepytal a tak sud predbezne rozhodol v jeho prospech.A potom sa to vlieklo a vlieklo,trva to uz 4,5roka.Sudkyna je ocividne na jeho strane,asi jej chyba chlap lebo je stara dievka.Jasne ze skusam vsetko mozne aj nemozne,mam advokatku,aj som sa odvolala ale aj osud je proti mne.Krajsky sud rozsudok zrusil a aj by mi syna vratili ale on si medzi tym nasiel frajerku a ta musela ist na psychol.vysetrenie ako my vsetci tak to museli vratit na spätne konanie a dostala to ta ista sudkyna.Teraz mi ostava sa uz len modlit aby sa stal zazrak alebo aby sudkynu osvietilo a syna mi zverila.Ako dôvod preco zverili syna JEMU uviedli ten ze môj syn tam zije cely svoj zivot,berie to ako svoj domov a je v tom veku ked sa ma ucit,citujem:verbalnemu spravaniu a rieseniu svojich problemov.Hlavne ze psychologicka uviedla ze ON je agresivny clovek,ma sklony k verbalnej agresivite a este sa v zivote len hlada,no a takemu cloveku chcu dat môjho syna.To je asi najlepsi priklad pre 8,5r.dieta.Kto vie co by z neho vyrastlo.Naozaj som uz zufala a fakt neviem co by som mala este podniknut no pojednavanie mame uz teraz 9.10. o 13 15h.Prosim drzte mi vsetci palce,budem to potrebovat

plasta
27. sep 2008

szivem
tak toto, čo sa deje v tomto štáte je neskutočné. Neboj sa, možno sudkyňu osvieti nejaké božské svetlo a spamätá sa. veď to nie je možné, aby Ti malého zobrali.
nemám slov proste. tak sa na tom pojednávaní drž a nedaj sa, bi sa za scojho syna a za seba.

szivem
27. sep 2008

dakujem,naozaj to budem potrebovat.Stale verim ze syna dostanem.

horallka
27. sep 2008

Ale ja tomu aj tak nemôžem uveriť, že syna nenechajú matke- veď aj ja som sa súdila so svojím ex-naťahovala po políciách, sociálkach, súdoch , ale to jakživ nikoho nenapadlo ho prisúdiť jemu- okrem neho, kde ma v jednom liste vykreslil ako najhoršiu matku pod slnkom a seba ako najlepšieho starostlivého ocinka- ale ako hovorím- sudca sa tými jeho výlevmi ani nezaoberal a hneď to zmietol zo stola. Takisto mi nie jedosť jasné, prečo máš stále tú istú sudkyňu- ja som na pojednávaniach mala zakaždým niekoho iného a môj spis putoval takpovediac z rúk do rúk. Ja si ani neviem predstaviť, že by si mi niekto dovolil siahnuť na moje dieťa a privlastniť si ho - aj keď je to bývalý.
9. 10. akurát má moja dcéra 13 rokov- budem na teba szivem myslieť, dúfam, že to dopadne v tvoj prospech, ale ja stále nevidím dôvod, prečo by malo dieťa ostať s otcom.

szivem
28. sep 2008

ani ja nechapem preco to ma stale ta ista sudkyna,je zena,co by mi malo pomôct no prave to mi asi uskodi-je stara dievka a asi je zatazena na vsetkych chlapov.Môj ex je strasne vulgarny clovek,nevie sa slusne spravat ani na sude,stale tam vykrikoval,dokonca mu zazvonil mobil a on si ho zdvihol,sudkyni zacal tykat, no a ked uz ani toto nezohladni tak uz neviem co si mam mysliet.Mam podozrenie ci ju nepodplatil,ale dôkazy nemam.

martinask
29. sep 2008

ahojte,
baby ake vsetky mozne vydavky na dieta ste spisovali na ziadost o zvysenie vyzivneho....??? 😅

horallka
2. okt 2008

martinask,
ja som si vždy dala na zvýšenie vtedy, keď bola s mojou dcérou nejaká zmena ohľadom školy- napr. keď nastúpila do prvého ročníka, alebo keď išla na druhý stupeň a teraz si dám, keď pôjde na strednú. Vždy som napísala, aké mám výdavky- vtedy sme ešte bývali s rodičmi, - že rodičia sú dôchodcovia, ktorým prispeivam toľko a toľko na nájom a energie, dcéra nastúpila na druhý stupeň, čím mi vznikli zvýšené výdavky, platím jej poistku, chodí na výtvarnú a môj súčasný príjem nestačí na pokrytie všetkých životne dôležitých potrieb. Keď nosila okuliare, napísala som aj to- proste všetko treba spomenúť s čím máš výdavky.Som to zoštylizovala a vždy mi to na súde uznali, aj keď sa môj bývalý bránil zubami nechtami. Napr. najprv platil 500, dla som si zvýšenie na sedemsto. Ale keď som si dala zvýšenie na 1000, rozčuľoval sa na súde, že on musí ešte platiť na ďalšie dve deti - lenže sudcu alebo sudkyňu to nezaujímalo, mohol protestovať koľko chcel, ešte ho aj vysmiali. Teraz v januári som si dala zvýšiť na 15000 - tiež protestoval a tiež mu to nič nepomohlo.Si predstvavte, že jemu sa aj úbohých 1500 Sk na trinásťročnú slečnu zdá veľa. A ináč szivem, je to pravda, ženy sudkyne sú zaujatejšie voči ženám- osožnejší - je to paradoxnné ale mám také skúsenosti- je muž sudca.

horallka
2. okt 2008

1500 nie 15000 🙂

szivem
2. okt 2008

ved mam aj strach ako ten sud dopadne,keby mi aj syna nevratila je mozne sa odvolat pre zaujatost sudkyne?Raz sme sa odvolali ked vyniesla rozsudok,boli sme na kraji,ten rozsudok zrusil a vratil na spätne konanie,no moja advokatka mi povedala ze uz nevie na co by sme sa este odvolali kedze uz byvaly prestal robit cirkusy,a vsetko je,co sa tyka dietata,v poriadku.Mohla by som si ziadat zmenit sudcu?

horallka
2. okt 2008

Szivem, skúsiť treba všetko, čo zaváňa aspoň trocha nádejou na úspech.

alekssia
3. okt 2008

Ahojte všetky. Mám taký menší problém. Mám 12 ročného syna na ktorého mi bývali platí 700.-sk v roku 2001 som požiadala súd o zvýšenie výživného na sumu 1500.-sk . Po 10 mesiacoch nás predvolali na súd kde ma bývali ukecal k tomu že momentálne je na tom finančne zle a jeho manželka lebo sa medzi tým oženil je vážne chorá.. Takže ja hlúpa som pozastavila zvýšenie výživného s tým že keď sa to u neho utrasie dohodneme sa na výške výživného, čo sa doposiaľ nestalo.
A prvá otázka znie možem žiadať súd požiadať aby mi zvýšenie výživného platilo od roku 2001 aj keď je už rok 2008 ale mi to platí od dátumu podania čo bude október.2008 alebo si mám rovno požiadať o vyššiu sumu.
Naposledy som sa súdila tri roky a už som do toho nemala ani sílu ani chuť preto taká dlha doba..

Druhá otázka Bývame u mojho priateľa bude súd brať do úvahy aj jeho príjem alebo nie?

Vopred Vám ďakujem.

horallka
3. okt 2008

Ahoj aleksia,
samozrejme, že si môžeš požiadať o zvýšenie výživného kedykoľvek raz za dva roky, to znamená, že tebe sa nezvyšovalo výživné ešte spred roka 2001, ak som dobre pochopila,takže ak požiadaš teraz, určite ti zvýšia. So spätnou platnosťou ti uznajú ale len dva roky dozadu od aktuálneho roka podania, to znamená, že ak si podáš teraz v roku 2000 a uvedieš aj spätné vyplatenie, napr. od roku 2006, je veľká pravdepodobnosť, že ti to uznajú. Ze ti schvália spätnú platnosť až do roku 2001- to som si nie celkom istá, ide o premlčaciu dobu alebo niečo také - poraď sa s právnikom. Určite si daj zvýšiť na viac ako na 1500, oni to potom ešte zvyknú orezať, akože kompromis, lebo tvoj bývalý určite nebude s tým súhlasiť alebo bude žiadať menej. Keď máš dvanásťročného syna, daj si už apsoň na 2000 S. Nemala si mu robiť žiadne ústupky, veď čo je to 1500 Sk v dnešnej dobe na dieťa? Druhýkrát buď už neústupčívá a trvaj na svojom. Viem o čom hovorím, zažila som to isté - s bývalým som sa dvanásť rokov naťahovala o výživné, neplatil alebo platil ako chcel, so zvyšovaním nikdy nesúhlasil, aj keď som hádzala také smiešne sumy ako z 500 na 700, zo sedemsto na 1000 a z tisíc na 15000, behom dvanástich rokov- čiže žiadne šokové terapie pre neho - a akokoľvek protestoval, vždy mi zvýšili. Držím palčeky a daj vedieť, ako sa to vyvíja.Ak žiješ u svojho priateľa, jeho príjem do úvahy nebudú brať- ty to môžeš pred súdom aj zamlčať- ja som to napr. teraz v januári na súde- pri pojednávaní ohľadom zvýšenia výživného priznala ale sudkyňa to vôbec nebrala do úvahy. Iba môj príjem. Eva

horallka
3. okt 2008

preklep- od roku 2008 malo byť nie od 2000.

horallka
3. okt 2008

z 1000 na 1500 malo byť- píšem rýchlo a už robím chyby 🙂

alekssia
3. okt 2008

horallka
ďakujem Ti za odpoveď myslím že mi Tvoje rady pomožu.Mne sa naposledy určilo výživne keď sa mi narodil syn a aj to mu už bolo pol roka. A to sme sa ešte naťahovali ďalej cca tri roky. Preto nechcem právničku . Vobec som nevedela že možem žiadať dva roky do zadu. Poviem Ti pravdu že dvakrát sa mi do toho nechce ísť už len keď si predstavím tie nepríjemné otázky. Vieš ja som v tom roku 2001 povedala sudkyni že neruším žiadosť len pozastavujem na dobu neurčitú ako som už písala. Veď uvidím ako rozhodnú, budem rada ak to budu aspoň tie dva roky späť. chcem Ťa ešte poprosiť nič sa nepýtajú na priateľa lebo nechce sa mi vysvetľovať prečo nie sme manželia atd... Také otázky nemám rada ani od rodičov nieto na súde. Určite dám vedieť ako to dopadlo.
Ešte raz Ti moc ďakujem..