Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

zlatusik28
14. jan 2011

@monkap a ako budú vedieť manželkine príjmy? čo si ty dávala ak si poberala materskú?

monkap
14. jan 2011

@zlatusik28 u nas to nepozaduju pri podavani dan. priznania ... ale ak by nahodou prisla dan. kontrola, tak im to treba dokladovat... takze ten doklad nie je na skodu 😉

zlatusik28
14. jan 2011

@monkappri mojom podaní daň.priznania to netreba, to viem, ale keď si manžel na mňa uplatňuje úľavu, predsa manželovi zamestnávatelia musia mať nejaký doklad koľko som zarobila v r. 2010, nie?

monkap
14. jan 2011

@zlatusik28 pokial bude manzelovi robit rocne zuctovanie zamestnavatel, uvedie mu manzel sumu tvojho prijmu v ziadosti o vykonanie rocneho zuctovania - to bude doklad pre zamestnavatela, a pokial si manzel sam podava dan. priznanie, tak doklad nepotrebuje - iba v pripade dan. kontroly ... teda ak sa to nezmenilo ....

zlatusik28
14. jan 2011

@monkap pri mojom staršom synovi, keď som bola na materskej a brala rodičák, som to tiež tak robila, mala som doklady zo SP, koľko materskej poberám a ten doklad som dala manželovi, oni ho doložili k ročnému zúčtovaniu dane. Len som chcela vedieť, či to takto funguje aj teraz, uvidím, len mi to nejde do hlavy, pretože keď zamestnávateľ dá úľavu manželovi len na základe toho, že povie, že nič neberiem, je to trochu divné, veď to musí mať niečim podložené, nie len slovom zamestnanca. Tvoj manžel len nahlási sumu, ktorú si zarobila a im to stačí?

monkap
14. jan 2011

@zlatusik28 moj manzel je iny pripad, on si robi sam danove priznanie ...

ale tvoj mazel nielen slovne nahlasi, ale vypise to v ziadosti o rocne zuctovanie, kde cestne prehlasi vysku tvojho prijmu ...

§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus
Na začiatok

(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),

monkap
14. jan 2011

@zlatusik28 tu je to tlacivo, pozri na 2 strane hore bod VII. ods. 2
http://www.formstudio.sk/formulare/pdf/dfsk_09Z...

monkap
14. jan 2011

@zlatusik28 ked chce zamestnavatel to potvrdenie, tak v soc. poistovni by ti ho mali dat 😉

svetlankat
14. jan 2011

@monkap chcem sa ta opytat, ak si chcemanzel uplatnit tu ulavu na mna, moj prijem je....... do 1.1. do 14.1: som bol pn, od 15.1. do 29.7. som bola na MD a od 30.7. som na RD. Takze moj prijem za minuly rok bol co? ako co vsetko sa tam rata? pnka, MD aj RD??? A do akej vysky mohol byt moj prijem??? Aka je ta ciastka ktora sa nesmieprekrocit, ked si manzel uplatnuje???

zlatusik28
14. jan 2011

@svetlankat ak môžem, odpoviem ti. Tvoj príjem je materská a PN, rodičák sa neráta a max. suma ktorú si manžel môže na teba uplatniť je 4025,70 eur, t.j. od tejto sumy sa odratáva tvoj príjem.

svetlankat
14. jan 2011

@zlatusik28 dakujeeem

jarka525
14. jan 2011

Prosím Vás poraďte mi.V auguste 2010 som predala pozemok,za ktorý som dostala 7500 eur.Pýtam sa či to mám v daňovom priznaní FO dať do príjmu okrem príjmu zo závislej činnosti?

jarka525
14. jan 2011

Ešte sa chcem spýtať,ktoré daňové prznanie podávam.Typ A alebo B?Ďakujem.

fanta
18. jan 2011

Prosím vás, keď si chce manžel na mňa uplatiť úľavu, čo všetko bude musieť predložiť k daňovému priznaniu, resp. aké doklady si budem musieť zohnať? Celý minulý rok som bola na RD. Ďakujem

zoja
19. jan 2011

jarka525 a ten pozemok si mala vo vlastnictve viac ako 5r? lebo ak ano , tak dan neplatis, aspon pokial ja viem, aj v tom pripade ak si bola priamy dedič , ani vtedy 😉

lunana
19. jan 2011

prosím vás, koľko je max. výška príjmov, keď si chcem uplatniť paušálne výdavky vo výške 60%? Ďakujem

katie.2906
19. jan 2011

Prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Manžel 01/10 a 02/10 pracoval vo firme, kde dostal aj odstupné a následne od 03/10 až do konca roka je na RD. Ja som bola doma tie prvé dva mesiace na RD a potom som nastúpila do práce. Ak si dám ja daňové priznanie, môžem si uplatniť odpočet na manžela na tých 10 mesiacov. A môže si manžel dať DP a uplatniť si odpočet za január a február?? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

kaktusik007
20. jan 2011

@katie.2906 na manzela si mozes uplatit celu sumu znizenu o jeho vlastne prijmy - cize plat za tie dva mesiace spolu s odstupnym, a dalsie veci musis odratat... neviem ci to vyjde.... podporu nepoberal teda??? ak nemal dalsie prijmy, malo by to byt vsetko...
manzel si odpocet na seba dat moze, zdanuje len tie prijmy, co mal zdanene, pricom odpocitatelna polozka je v celosti za cely rok, cize mu vratia dane

katie.2906
20. jan 2011

@kaktusik007 Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 😉

kisska
22. jan 2011

Ahojte, viete mi prosim niekto poradit? Tiez som podobny pripad ako @svetlankat: 1/10 RD, od 9.1.2010 MD a potom zase RD. Ma/moze mat nejaky vplyv na vysku ulavy z dane to, ze si platim DNP a DPvN? Mam si robit danove priznanie ja, alebo to moze manzel nahlasit uctovnickam v praci?

vivika2
24. jan 2011

ahojte baby neviem ci pomozete ale predsa neviete nahodou ci sa oplati dat do danoveho priznania zivotna poistka

cicimon
24. jan 2011

@vivika2 urcite hej...tento rok by to malo byt naposledy ak sa nemylim

danculik
24. jan 2011

Ahojte chcem sa opytat, idem si robit danove priznanie, pracovala som do konca Novembra 2010. Od 1.12.2010 som na NUP a poberam podporu v nezamestnanosti. Je potrebne prilozit k danovemu priznaniu aj tento prijem za december?

Dik vopred

kaktusik007
24. jan 2011

@danculik nie, jedna sa o prijem, ktory nepodlieha dani z prijmu 😉

danculik
25. jan 2011

@kaktusik007 ...ale vsak mi ho zdanuju......lebo keby mi ho nezdanili , tak by mi vysla ina podpora ako poberam teraz....ci?

vieraj
25. jan 2011

@danculik nezdanuju, podpora je len 55% z hrubeho vymeriavacieho zakladu.

danculik
25. jan 2011

Tak potom je ako mozne ze kolega ktory bol pol roka nezamestnany tak mu vratil celkom slusne peniazky na dani....pretoze si tam dal aj podporu z uradu prace...

vieraj
25. jan 2011

@danculik preto mu vratili, lebo si uplatnil celu nezdanitelnu ciastku /4025€ tusim/, a kedze nepracoval cely rok, tak mu vratili...
k danovemu priznaniu prilozis prilohu-potvrdenie o evidencii na UP. ale vysku nie, ta s tym nema nic spolocne, nie je to prijem, kt. podlieha dani z prijmu- ako pise kaktusik

kaktusik007
25. jan 2011

@vieraj dakujem 😉

lumarque
26. jan 2011

AHojte,
chcela by som sa spytat. Bola som 2 mesiace zivnostnicka, dva dobrovolne nezamestnana a zvysok roka poberam rodicovsky prispevok a pridavok na dieta. Treba si do danovehoho uviest a zapocitat aj ten pridavok a RP?