Čo so zaujatým exekútorom?

andrzey
18. sep 2014

Potrebujem poradiť,ak by bol niekto ochotný a pomohol a odpísal na môj problém,,,môže exekútor bez upovedomenia,bez zaslania papierov dať exekúciu a pozastaviť účet,keď je podané odvolanie na krajskom súde aj na jeho osobu a z dôvodu neschopnosti zaplatenia alimentov v plnej sume,dlhujeme 480eur a on nám zablokuje účet na 2000 eur,bez akého koľvek oznámenia?Krajský súd to má u seba pol roka a nemôžme nič robiť.Exekútor je brat odporkyňe ,už sme mu raz zaplatili exekúciu na ktorú sme si vzali pôžičku a teraz dal ďalšiu ,no neni sme schopný platiť z minimálnej mzdy plnú sumu a čakáme na vyjadrenie súdu,no oni majú čas,,,,, a pri telefonickom hovore s exekútorom,povedal,že nás zničí..je to bežný postup?

lillien11
18. sep 2014

Príkaz na blokovanie pohľadávky na účte sa posiela súbežne s Upovedomením o začatí exekúcie, takže buď ku vám Upovedomenie ešte nedorazilo alebo ho máte na pošte alebo ste ho skrátka neprevzali...
Môžte podať námietku zaujatosti podľa §30 Exekučného poriadku:
(1) Exekútor je vylúčený z vykonávania exekúcie, ak so zreteľom na jeho pomer k veci, ktorá je predmetom exekúcie, k účastníkom exekučného konania alebo k ich zástupcom, možno mať pochybnosti o jeho nezaujatosti.
(2) Dôvodom na vylúčenie exekútora nie sú okolnosti, ktoré spočívajú v postupe exekútora v exekučnom konaní. Ak sa námietka zaujatosti týka len týchto okolností, súd na ňu neprihliada.
(3) Len čo sa exekútor dozvie o skutočnostiach, pre ktoré je vylúčený, oznámi to bezodkladne súdu. Do rozhodnutia podľa odseku 7 môže exekútor v konaní robiť len také úkony, ktoré nepripúšťajú odklad.
(4) Účastníci exekučného konania majú právo vyjadriť sa o osobe exekútora.
(5) Účastník môže uplatniť námietku zaujatosti u exekútora najneskôr do piatich dní odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie alebo do piatich dní odo dňa, odkedy sa mohol dozvedieť o dôvode, pre ktorý je exekútor vylúčený. Námietky povinného voči osobe exekútora nemajú odkladný účinok.
(6) V námietke zaujatosti musí byť uvedené, proti komu smeruje, dôvod, pre ktorý má byť exekútor vylúčený a kedy sa účastník podávajúci námietku zaujatosti o tomto dôvode dozvedel.
(7) Exekútor predloží vec na rozhodnutie súdu o námietke bez zbytočného odkladu. O tom, či je exekútor vylúčený, rozhodne súd do desiatich dní od predloženia veci.
(8) Na opakované námietky zaujatosti podané z toho istého dôvodu exekútor neprihliadne, ak už o nich rozhodol súd; v tomto prípade sa vec súdu nepredkladá.
(9) Rozhodnutie o tom, či je exekútor vylúčený, sa doručí oprávnenému, povinnému a exekútorovi.
(10) Proti rozhodnutiu súdu podľa odseku 7 nie je prípustný opravný prostriedok.
(11) Ak súd vylúči exekútora z vykonávania exekúcie, v exekúcii pokračuje ten exekútor, ktorého navrhne oprávnený a ktorého vykonaním tejto exekúcie poverí súd.

Odvolanie môže byť podané,ALE pri výživnom je možná predbežná vykonateľnosť a práve vykonateľnosť je potrebná,aby sa na základe rozhodnutia mohol podať návrh na vykonanie exekúcie...

Isto podajte námietku zaujatosti 😉

andrzey
autor
18. sep 2014

@lillien11 ďakujem ,pomohla si mi veľmi,a podať námietku môžme až keď pride papier?ďakujem....inak tiež čakáme bábo a máme termín 17 decembra,tak držím palce,nech ste zdraví 🙂

lillien11
18. sep 2014

@andrzey Ja by som podala ihneď námietku zaujatosti,s tým,žeby som tam napísala,že Upovedomenie ešte nebolo doručené,ale na základe blokácie na účte ste sa dozvedeli,že máte exekúciu...+keby ste si prevzali Upovedomenie,dala by som doplnenie ku námietke zaujatosti - kedy bolo Upovedomenie doručené a že teda splňujete požiadavku podľa §30 ods.5 Exekučného poriadku 😉

Jeej,tak skoro rovnako 🙂 Ďakujem a rovnako aj ja vám prajem,nech ste zdravučkí a nech všetko ide ako má 🙂

draik
18. sep 2014

Exekútor najskôr blokuje majetok a až potom posiela upovedomenie o začatí exekúcie. Exekútor neblokuje celý účet, ale prikáže banke, aby zablokovala sumu vo výške exekučne vymáhanej pohľadávky. Blokácia neplatí pre prípad, že by ste zablokovanú sumu chceli exekútorovi dobrovoľne uhradiť.
To, že dlžník nie je schopný platiť svoje dlhy, neznamená, že je to dôvod na zastavenie exekúcie. Je však možné v takom prípade požiadať o odklad exekúcie.
Exekúcia sa začína dňom doručenia návrhu na jej vykonanie, exekútor následne musí získať poverenie od súdu. Až potom začne reálne konať.

andrzey
autor
19. sep 2014

@draik včera mi dvaja právnici povedali,že účet nesmie blokovať ,pokiaľ nepošle dva upovedomenia a až následne na to po nesplatení dlhu môže do 14 dní zablokovať účet,tak neviem.A že je dobré,keď pošleme námietku zaujatosti,lebo je tu dôvod na to urobiť tak a nenechať dať exekútorom aby od chudobných brali len tak peniaze a ešte k tomu,keď je na súde odvolanie a príjem minimálny,no ďakujem aj za tento názor.

emily76
19. sep 2014

@andrzey len tak ci dobre chapem.. dlhujete na vyzivnom 480 eur a mate na ucte 2000?

andrzey
autor
19. sep 2014

@emily76 na účte -2000eur od exekútora

emily76
19. sep 2014

@andrzey no pekne.. ale presne to je to, co si ludia neuvedomuju.. ze "odmena" pre exekutora v mnohych pripadoch mnohonasobne prekroci dlh. Podajte namietku, mozno vam to v niecom pomoze.. ale pokial mozte, vyrovnajte co najrychlejsie dlh.

andrzey
autor
19. sep 2014

@emily76 práve som ju bola poslať,len človek keď vezme požičku na jednu exekúciu,hneď na to pošlú ďalšiu, ani súdy nechápu,že z minimálnej mzdy to nevychádza a ani ich to nezaujíma.

draik
19. sep 2014

@andrzey
Zrejme došlo k nedorozumeniu, čo sa týka tých rád právnikov.
Exekútor vydáva počas exekúcie dve dôležité rozhodnutia, ak ide o bankový účet, a to príkaz na začatie exekúcie (=blokácia peňazí na účte) a exekučný príkaz (=strhnutie exekučne vymáhanej pohľadávky z účtu).
Po zablokovaní peňazí na účte posiela povinnému upovedomenie o začatí exekúcie. Povinný má 14 dní na dobrovoľné plnenie alebo na podanie námietok voči exekúcii. Ak námietky nepodá alebo tie súd zamietne, následne exekútor vydá exekučný príkaz, ktorým sú peniaze z účtu povinného strhnuté a prevedené na účet exekútora.
Ak by exekútor najskôr posielal upovedomie o začatí exekúcia a až potom blokoval majetok, tak by všetci dlžníci napríklad previedli peniaze zo svojich účtov inam.

andrzey
autor
19. sep 2014

@draik toto mi napísal právnik : Ak ste sa odvolali včas, potom rozhodnutie súdu prvého stupňa nenadobudlo právoplatnosť. Na základe takého rozhodnutia nemôže byť vykonávaná exekúcia. na výživné sa nemôžu vykonávať, pokiaľ sa niekto odvolal, podal námietku, odpor a súdom určený verdikt nie je právoplatný.... v tom prípade by exekútor konal protiprávne...

draik
19. sep 2014

@andrzey
Ako už uviedla @lillien11, rozsudky ohľadne platby výživného sú predbežne vykonateľné. To znamená, že žalovaný musí plniť už po doručení rozsudku prvostupňového súdu, a to bez ohľadu na to, že rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť a že je voči nemu sa možné odvolať. Je to jedna z výnimiek, keď rozsudok nemusí byť právoplatný, ale už je vykonateľný (=možno vymáhať plnenie). Je to tak preto, aby ten, kto je odkázaný na výživné, netrpel tým, že žalovaný sa odvolal.

andrzey
autor
19. sep 2014

@draik
Ďakujem,no myslím,že trpieť a odkázaná na výživné nieje,,,no a asi aj áno, keď odporkyňa z platu 2000 eur dcére posiela len 30-eurové vreckové,nestará sa o ňu,vidí ju 3-krát do roka a jej súd neurčil žiadne výživné.Zanedbala starostlivosť o dieťa a oháňa sa trestnými oznámením,rodinkárstvom na súdoch a exekúciách .No Ďakujem za odpoveď.A ešte otázku,keď je už podaná námietka na exekuciu už zaplatenú,ak by súd uznal zníženie,vráti exekútor všetky peniaze + trovy a odmeny doteraz 2700eur?Tu už bude spravodlivosť? alebo zas nezmyselné zákony,ktoré sú vhodné len pre exekútorov a dlhy bankám splácajú zas len tý čo majú plat 400eur?

draik
19. sep 2014

Nepoznám podrobnosti, preto je mi ťažko hodnotiť konkrétnu situáciu. Zdá sa, akoby ste spájali dve veci, platenie výživného od niekoho iného a exekúciu na iný váš dlh. Vo všeobecnosti je navrátenie v exekučnom konaní neprípustné. Námietku voči už uskutočnenému exekučnému konaniu je zbytočné podávať; musela by nastať zmena exekučného titulu, na ktorého základe bola exekúcia vedená. Na to, aby bolo exekučné konanie zastavené, je potrebné podať námietky včas.

andrzey
autor
19. sep 2014

@draik pri jednej exekúcii boli námietky poslané včas a žiadne exekúčne konanie nebolo zastavené a žiadne vyjadrenie neprišlo,to bude takto pri každej exekucií?mali sme na účte len peniaze na prídavky na dieťa a tie nám neuvolnili,,ako by mali nechať životné minimum,nikoho to nezaujímalo,exekúcia vyplatená dlžne alimenty 500 eur a odmeny 200,,teraz prišlo výživné 500eur a odmena exekútorovi 1200eur?Chcem sa spýtať,keď sa dohodnú o splácaní v 50 eur mesačne,,,odmeny si bude exekútor pýtať dokonca života ?

andrzey
autor
19. sep 2014

dokedy sa exekútor vyjadrí k námietke? tiež ako súdy,,,majú čas? lebo načo sú obyčajným ľuďom peniaze? nepotrebujú ich,nie? veď načo by ich to na tých vysokých postoch aj zaujímalo,,,,nevie mi niekto poradiť ako kontaktovať reláciu občan za dverami,alebo niečo podobné v TV?

draik
19. sep 2014

Odporúčam kontaktovať právnika vo Vašom okolí. Máte x otázok, ktoré sa nedajú riešiť cez fórum bez toho, aby boli známe všetky informácie.

andrzey
autor
20. sep 2014

Ale právnici osobne pomôžu len ,keď sa im zaplatí,to si treba vziať zas pôžičku?Nechajte tak,to je veľa aj na koňa,,Ďakujem za čas.