Dá sa zrušiť priezvisko po otcovi?

petusska
5. jún 2009

Ahojte,da sa este nejako zrusit zapis na matrike kde je potvrdene otcovstvo+dohoda o tom,ze dieta bude pouzivat priezvisko po otcovi.Nechcem zrusit otcovstvo ale to priezvisko.

andzi
5. jún 2009

Dá sa to, ale len so súhlasom otca.

petusska
autor
5. jún 2009

A musí s tým súhlasiť aj keď ide o nenarodené dieťa?

popelka.miri
5. jún 2009

Tak já jsem se po rozvodu chtěla nechat přejmenovat na dívčí a ne nechat si to jeho 😠 , ale nechtěla jsem mít jiné příjmení než děti...taky by mě to zajímalo 😒

petusska
autor
5. jún 2009

A ako je to s pravami starych rodicov od otca?Maju na babo nejaky narok ak sa bude volat po nom?A ked sa bude volat po matke a bude mat priznane otcovstvo?

popelka.miri
5. jún 2009

Petusska, prarodiče mají na vnouče bohužel taky nárok 😒 , já osobně v tom žádnou výhru nevidím... 🙄

andzi
5. jún 2009

prarodičia nemajú na vnúča žiadny nárok!!!!

ak ide o ešte nenarodené dieťa a nie ste manželia, tak dieťa bude mať priezvisko podľa dohody rodičov, ak sa nedohodnete,rozhodne súd.

evin1982
6. jún 2009

moja dcerka som vola po mne, s jej otcom sme neboli nikdy zosobaseni a ma ho len v rodnom liste.

ked sa vydam, mozem bez jeho suhlasu zmenit jej priezvisko na nase nove?

andzi
6. jún 2009

evin: nie, len s jeho súhlasom, lebo je to jeho dieťa, nie dieťa nového muža.

miskinadamko
6. jún 2009

petuska ked mas este nenarodene dieta, a nie ste zosobasený tak jeho meno sa dava len vtedy ak to ty aj on podpisete na matrike a potom to musis priniest do porodnice, inak ide automaticky tvoje meno

evin1982
6. jún 2009

andzi: to naozaj? to je skoda...no to bude parada...ja s novym muzom budeme mat ine priezvisko ako moja dcerka, a dokonca aj jej biologicky otec bude mat ine priezvisko.

mojej malej vlastne zostnane moje dievcenske meno. do kelu...jej biologicky otec to iste nepodpise...uz ho vidim, ako ide so mnou na matriku.

aj vy sa stretavate s takou neochotou svojich ex?

andzi
6. jún 2009

evin: nemusí ísť s tebou na matriku, podľa mňa by stačil notársky overený podpis.Choď sa ale opýtať na matriku aké tam majú podmienky.Podľa zákona dieťa slobodnej matky má priezvisko po novom mužovi len vtedy, ak otcovstvo k tomuto dieťaťu nebolo určené, čo predpokladám, že nie je tvoj prípad.

petusska
autor
6. jún 2009

A ak ten papier s dohodou nezoberiem do porodnice tak mu daju prieyvisko po mne?A co potom na matrike ked budem vybavovat rodny list?Tam uz potom do rodneho listu ani nezapisu otca?Ako to bude?

angua27
6. jún 2009

petusska, pokiaľ som Ťa dobre pochopila, tak ste už spísali dohodu na matrike s biootcom, že uznáva otcovstvo a že bude mať dieťa priezvisko po ňom. pokiaľ dobre viem, tak ak tú dohodu nepredložíš v pôrodnici, ani pri vybavovaní rodného listu, bude mať Tvoje dieťa priezvisko po Tebe a v rodnom liste bude otec neznámi. ak chceš, aby bol otec v RL uvedený, ale priezvisko bolo Tvoje máš dve možnosti. buď presvedčíš biootca, aby ste spísali novú dohodu, že uznáva otcovstvo, ale priezvisko bude mať dieťa Tvoje, alebo po pôrode dáš na súd určenie otcovstva.

starý rodičia na vnúča nemajú žiadny právny nárok.

popelka miri - zmenu priezviska dieťaťa môžeš iba so súhlasom otca zapísaného v RL.

evin1982
6. jún 2009

andzi: hej, otcovstvo mame potrvrdene, boli sme este pred porodom u nas na matrike, tak sme to spisali, suhlasil, ze dieta bude mat moje priezvisko a finito.
lenze teraz sa situacia zmenila, mam stabilneho priatela, chceli by sme sa vziat a bude mi mojej dcerky totalne luto, ked ona sama, ja ako jej mama a jej bio-otec sa budu volat inaksim priezviskom.
mozno toho svojho ex poprosim a bude ochotny.

andzi
6. jún 2009

evin:urob to tak, že si po svadbe nechaj obe priezviská,aby toto dieťa malo pocit, že niekam patrí.Takto to bežne radím aj mojím rozvedeným alebo slobodným klientkam, ktoré sa chcú znovu vydať.

evin1982
7. jún 2009

andzi: dik, super napad. urcite to tak urobim, bude to dobre pre dcerku. fakt dik za radu.

andzi
7. jún 2009

evin: niet za čo, rado sa stalo. Bola by to trauma pre dieťa z prvého manželstva, lebo mama, otec aj súrodenci by sa volali rovnako, iba toto dieťa by malo iné priezvisko. Toto je rozumné riešenie, i keď s 2 priezviskami budeš mať oštaru, stojí to za to.

alexandra
8. jún 2009

Zabudli ste vsak, ze po rodny list dietata na matriku ide otec dietata ☹

evina313
8. jún 2009

prečo???

andzi
8. jún 2009

alexandra: nechápem čo tým myslíš.

alexandra
8. jún 2009

V pripade, ze ste na matrike nahlasili otca, matrika toto eviduje a po navrate z porodnice Vam rodny list nevyda, musi pon prist otec dietata. Ak pon nepride, zapise sa sice ako otec dietata, ale dieta sa bude volat ´Neurčené´ a Priezvisko...

andzi
8. jún 2009

alexandra: ale evin1982 má úplne iný problém, ktorý si ty zrejme nepochopila.

alexandra
9. jún 2009

andzi pochopila 😉 Vyjadrovala som sa k tomuto:
petusska • 35tt • 6. jún 2009 o 19:26
A ak ten papier s dohodou nezoberiem do porodnice tak mu daju prieyvisko po mne?A co potom na matrike ked budem vybavovat rodny list?Tam uz potom do rodneho listu ani nezapisu otca?Ako to bude?

petusska
autor
9. jún 2009

A je nejaky rozdiel v tom ked ma dieta priezvisko po otcovy alebo po matke?Myslim ci ma otec vacsie pavo na dieta ak ma priezvisko po nom ked sa rodicia rozidu....

kukucka26
9. jún 2009

nieje to ziadny rozdiel ci ma nanho pravo alebo nie ak sa vola po matke ak je raz otec, ja som rozvedena a priezvisko sa da vratit aj ked sa on nepodpise bez jeho szhlasu na ziadost sudu koli tomu aby dieta netrpelo ujmu na psychickom zdravi ze sa matka vola takto a ono inak da sa to

miskinadamko
12. jún 2009

alexandra tak to je blbost moj syn ma meno po otcovi arodný list som bola zobrat ja.
petuska:tak mas uz podpisanu tu dohodu na matrike alebo nie?

petusska
autor
13. jún 2009

Ano,mam dohodu podpisanu a uz to asi menit nebudem,dufam ze otecko bude rozumny a keby sa cosi stalo tak pristupi na to aby si dieta mohlo dat ine priezvisko...

alexandra
14. jún 2009

Zaujimave. Ja som po ten rodny list tiez bola, a odmietli malej zapisat meno. No, asi maju v Piestanoch ine nariadenia ako v Bratislave ☹

miskinadamko
14. jún 2009

alexandra ja som bola v topolcanoch, tam sa malý narodil,a nic take mi ani nespominali, a toto pocujem prvý raz lebo vo svojom okolí mam viacero kamaratok co sa volaju inak ako dieta, ved predsa aj ty si zapisana v rodnom liste dietata a po predlození obcianskeho je to snad jasne nie? 😕 😖

alexandra
15. jún 2009

Miska, ja pisem ale o niecom inom - mne nedali rodny list malej so zapisanym krstnym menom, pretoze sa nedostavil otec, ktoreho mala zapisaneho v rodnom liste. Udajne nemozu.