Dá sa zrušiť priezvisko po otcovi?

petusska
5. jún 2009

Ahojte,da sa este nejako zrusit zapis na matrike kde je potvrdene otcovstvo+dohoda o tom,ze dieta bude pouzivat priezvisko po otcovi.Nechcem zrusit otcovstvo ale to priezvisko.

miskinadamko
19. jún 2009

Co?tak tomu uz vobec nechapem,asi hovorime kazda o inom,ale meno dieta aj udaje nam poslali z nemocnice priamo na matriku a potom som uz len ja bola pre rodný list

alexandra
21. jún 2009

Tak to sme dve, tiez som nechapala, preco je taky problem zapisat malej krstne meno aj ked po RL neprisiel otec ☹ Ale bolo to tak..

smejko24
20. júl 2009

Ahojte. Prosim, neviete mi niekto poradit? S otcom mojej nenarodenej dcerky sme rozideni a prave mi oznamil, ze neprizna otcovstvo na matrike, kym nebudu spravene geneticke testy. Ako treba v takomto pripade postupovat? Priezvisko by mala malá tak ci tak po mne, ale ked testy potvrdia otcovstvo, zapise sa to dodatocne do rodneho listu? A na matriku v tomto pripade musim ist ja? Neviete, aka je lehota, do ktorej ked testry potvrdia otcovstvo, sa da zahlasit niekde na matrike, alebo inom urade? Som z toho dost zmatena, kedze som s takouto reakciou vobec neratala, ja som si otcom uplne ista :( Vopred pekne dakujem a prajem krasny dnik.
Katka

alexandra
20. júl 2009

Katka u muzov je to zial bezne.
Mas viac moznosti, popisem strucne..

Mimosudne:
babo sa narodi, zo sliniek date spravit geneticke testy (zhruba 13 tisic a do 2-3 tyzdnov su hotove) a pojdete spolu na matriku zahlasit otcovstvo, matrikarka zapise otca do RL a da Ti ho

Sudne:
Das navrh na urcenie otcovstva, testy nariadi sud, alebo ak bude suhlasit ich date spravit uz predtym a prilozite ako dokaz.. sud vytyci pojednavanie, vy sa dostavite, otec alebo prizna otcovstvo (cim to bude mat charakter suhlasneho vvyhlasenia), alebo ho urci sud.. Na matriku donesies pravoplatny vykonatelny rozsudok a matrikarka opat zapise otca do RL

Je to naozaj velmi strucne..

smejko24
20. júl 2009

Alexandra, dakujem ti velmi pekne za vysvetlenie!!! Je mi z toho vsetkeho smutno a zial, vobec netusim, ako funguju paragrafy v takychto pripadoch....Clovek si stale nahovara, ze jemu sa to stat nemoze 🙂))

Este posledna otazka - pre RL idem teda az po testoch, alebo zatial dostanem RL bez otca a zapise sa to tam dodatocne?

alexandra
20. júl 2009

ano, asi tak.. ☹

Po RL si ides v stanovenej lehote (povedia Ti to v porodnici ked budes nahlasovat meno a priezvisko), otec bude zatial neuedeny.. Zapisu Ti ho tam na pockanie ked pridete alebo spolu, alebo prides Ty s rozsudkom..

andzi
20. júl 2009

smejko: a ešte jedna vec - ak pôjdeš tou druhou cestou, t.j. cestou súdu, nezabudni si uplatniť aj náhradu trov konania. Pokiaľ si si otcovstvom istá, máš istú výhru v spore a náhradu trov. Držím však palce, aby uznal otcovstvo dobrovoľne.

andzi
20. júl 2009

Lebo ako píše alexandra taký znalecký posudok na určenie otcovstva je pekne drahý a to ho zaplatíš ty zo svojho vrecka? Dosť, že teraz ako tehotná máš zvýšené výdavky, tak ešte mu aj budeš dokazovať za svoje peniaze že je otec? Nech to pekne on zacvaká. A ešte si požiadaj na seba o príspevok na náhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Inak chlapi sa dokážu krásne vyhýbať plneniu vyživovacej povinnosti. Ja mám jeden prípad, je to starý dedo, má cca 75 rokov. Keď mal 60 rokov, s milenkou splodil dieťa a odmietal uznať otcovstvo. Dala ho na súd, ten súd sa vlečie už 13 rokov a deda sa nepodarilo dostať na súd, ani k znalcovi, ušiel do Nemecka a tam dlhé roky žil a súdu sa nepodarilo zistiť jeho pobyt. Prečo na toto neexistuje v zákone páka? Bohužiaľ, nedá sa ako urobiť znalecký posudok.

smejko24
20. júl 2009

Este raz dakujem Alexandra 🙂))

Aj Andzi, som vdacna za kazdu radu 🙂 Snazim sa aj patrat trochu na strankach, ale predsa, prax je prax, velakrat ma daleko od paragrafov a prava...

Ak ho zase nenapadne nejaka nova paranoja, tak povodny dohovor bol, ze kedze on chce ten dna test, ze ho bude aj financovat. Pre mna to potrebne nie je, ja viem, co a s kym robim. A aby som este platila za to, aby som to dokazala? Pcha! 🙂)

Chuda ta zena, ktora 13 rokov nedostava nieco, na co ma narok. Mmm, chlapi to maju veru lahsie 🙂 Staci sa dobre zasit 🙂 Ale na druhej strane, ja si budem moct malicku uzivat denne, on nie. To je viac, ako vsetky peniaze a formality 🙂))

andzi
21. júl 2009

smejko: áno, je to tak, lebo ženy majú vyvinutý materinský cit a chlapi nie. Povedz mi ktorá normálna žena by dokázala sa s dieťaťom stretávať napríklad iba každú sobotu od 10.00 do 17.00 hod., ako býva väčšinou určené v rozsudkoch o úprave styku. Ja by som za svojím dieťaťom od žiaľu zomrela. A veľa chlapov nemá záujem ani o ten vyhradený čas. Poznám otca, čo žije v malom meste, má 3 synov a po rozvode sa ani s jedným nechcel stretávať. Matku občas stretne v meste aj s deťmi a na deti sa ani nepozrie. Toto dokáže len chlap (bez urážky samozrejme), lebo sú aj chlapi, ktorí by za deti život položili, napr. Michael Jacskon. 😀 😀 😀

alexandra
21. júl 2009

andzi a preto mám svoje druhé dieťa práve s takýmto mužom..

smejko24
21. júl 2009

Je to naozaj smutne...Ale na druhej strane - su ochudobneni o tu lasku a vsetko, co im moze dietatko dat...Tak im treba, ani si to nezasluzia 🙂))) Naozaj si neviem predstavit zit s vedomim, ze mam dieta a nezaujimat sa onho. Bezchrbtaci.....Nastastie nie vsetci su taki 🙂)) A nastastie niektore babule maju stastie, ze stretnu "tych pravych" a naozaj im to prajem - vlastne vsetkym zenam! 🙂

kamil26
15. nov 2009

andzi: nedá mi nezareagovať. Predpokladám na základe Tvojich príspevkov, že si právnička, sudkyňa, alebo podobne. Súčasťou práce právnika by mala byť objektívnosť, snaha o pravdu, žiadna diskriminácia na základe pohlavia, zdravotného stavu a podobne. Chcem tým povedať, že ma prekvapujú Tvoje vyjadrenia na adresu chlapov. Ak poznáš jedného, dvoch, alebo dvadsiatich takých, ako si opisovala, tak i napriek tomu nie sú všetci chlapi takí, ako píšeš.
Moja úroveň právneho vedomia je limitovaná tým, že nie som z tejto branže. To, čo uvádzaš vo svojom príspevku silne zaváňa diskrimináciou, že?

alexandra
15. nov 2009

andzi tak to by si bola prekvapena, ako niektore matky nemaju az tak silne vyvynutu potrebu byt so svojimi detmi..

vroni
15. nov 2009

Kamil, andzi píše "veľa chlapov", nie väčšina, všetci alebo niečo podobné. Je skutočne alarmujúce, koľko mužov sa o svoje deti nijako nezaujíma, je ich podstatne viac, ako matiek, ktoré sa nezaujímajú (niežeby neboli aj také). To sú fakty, nie diskriminácia....

ivankova
19. nov 2009

ahojte ma niekto skusenosti zo socialnym setrenim v rodine,ked chcem dat dietatku zmenit priezvisko?to pride k nam domov socialka? alebo budeme behat po psych.vysetreniach? dakujem

kristina25
19. nov 2009

ak ste rozvedeni tak sa mi zda, ze musi s tym suhlasit otec dietata, ale neviem to na sto percent.
Skus sa opytat na matrike

zajacik...
20. nov 2009

Biologicky otec musi vzdy suhlasit so zmenou priezviska dietata, aj keby vobec neboli manzelmi, to je jedno. Jeho suhlas je potrebny. Ak nesuhlasi, tak jeho suhlas moze nahradit sud. A zmenu priezviska robi obvodny urad podla trvaleho pobytu a nie matrika 😉

vrbicka
21. nov 2009

Petusska: Musí o tom rozhodnúť súd - o zmene priezviska. Otcovstvo je jedna vec (uznanie otcovstva, resp. že je v rodnom liste uvedený ako otec) ale zmena priezviska je druhá vec.

zajacik...
22. nov 2009

Vrbicka sud o zmene priezviska nerozhoduje, rozhoduje obvodny urad. Sud len dava suhlas na podanie ziadosti ked biologicky otec nechce dat suhlas...

vrbicka
22. nov 2009

Zajacik, o zmene priezviska určite rozhoduje príslušný súd...

maznacik007
22. nov 2009

vrbicka mas zle ino je to tak ako pise zajacik sud do toho vstupuje iba v pripade nesuhlasu otca vyda rozhodnutie kt. nahradza jeho suhlas.... 😉

inak zajacik gratulujem k tehu 😉

zajacik...
22. nov 2009

Maznacik dakujem 🙂

andrejkapd
26. máj 2011

Dobrý den prajem, chcem sa poradiť, alebo kto by mi vedel poradiť?? Som slobodna, mam dvoch synov, oboch maju rovnakeho otca, aj pri oboch je v rodnom liste zapisaný otec detí. Len starsí syn ma priezvisko po nom a mladsí, ročny ma priezvisko po mne. Chcela som zrušiť priezvisko starsiemu, nech sme vsetci rovnakí 🙂 On v ziadnom pripade s tým nesuhlasí, aby sa menilo priezvisko a mladsiemu priezvisko nechce dať z dovodu, ze ma družku. Asi aby nemal doma problemy :// najskor mi to nejako nevadilo, ale zacalo. Prečo by mal byt moj syn iny ako my?? Alebo aj kvoly mladsiemu je to nefer, a otec ten isty. Chcem sa poradit, čo mozem robiť v takomto pripade a kde sa mam obratiť??? Kamarat mi hovoril, ze sudne by mi to malo presjť a mali uznať, Viete mi niekto poradiť, alebo ma niekto s takymto pripadom skusennosti?? Ďakujem Vam 🙂

lucisa
28. máj 2011

@andrejkapd já dost dobře nechápu, jak je možné, že jedno dítě má příjmení po otci a druhé po tobě? Já myslela, že to legislativně nejde. Zřejmě u prvního otec dítěte na matrice přiznal otcovství vč. příjmení a u druhého jsi jen napsala otce do rodného listu, což on nezpochybnil, ale příjmení už neřešil. Ale přijde mi to hodně divné.
I když se to bohužel stává.
Jiný příklad: Moje kamarádka měla s přítelem dítě za svobodna, ale příjmení dceři dala po sobě, protože argumentovala tím, že s ní ona bude chodit po dr. a do školky a pokud nejsou manželé, nebude dokola vysvětlovat, jak se jmenuje ona a jak malá.
Po čase vztah ztroskotal, ona si našla nového přítele, se kterým se vzali a teď spolu mají společné dítě. Ona, manžel i druhé dítě mají stejné příjmení, jen dcera z předchozího vztahu její příjmení za svobodna. Chtěli jí dát stejné jako má zbytek rodiny a přesto jí to nebylo dovoleno, protože otec nesouhlasil. Paradoxem je, že soud nedovolil ani aby se malá jmenovala po otci, když se nedomluvili. Takže dcerka se stále jmenuje jako maminka za svobodna a oni doufají, že když zkusí požádat za rok, že třeba natrefí na rozumější soudkyni a dcera půjde do školy už se stejným příjmením jako oni.

andrejkapd
29. máj 2011

@lucisa Ahoj, neviem ako su pravidla, alebo podmienky, ale píšem spravne. Pri prvom sme asi vo osmom mesiaci tehotenstva boli na matrike, kde sme podpisali, ze dieťa bude uzivať meno otca. Pri druhom synovi sme neboli, dufala som , že da priezvisko este ked pojdeme po rodny list ked sa synček narodil, nedal, nezmenil to, ostalo to tak ako aj ked sa narodil. Na matrike sme boli spolu, otcovstvo priznal, nenamietal, jeho dovod prečo nedal priezvisko aj druhemu synovi po nom, je že má družku. Asi by ju porazilo, keby sa dozvedela tuto skutočnosť, teda podla mna je dovodom ona. Mne to z pociatku nevadilo, ze mam oboch inych, ale uz zacalo :( a zacalo mi vadiť aj to ze obaja su jeho a len prvy syn ma jeho priezvisko, je to voci mladsiemu nefer a zase prečo by sa mal starší volať inak ako jeho brat s matkou???? Raz sme sa o tom bavili, ze by som velmi chcela aby sa starsi volal ako my dvaja, ale nechcel ani o tom počuť, ze si to mam vyhodiť z hlavy, takze po dobrotky to zrejme nepojde preto som vas poziadala o radu, alebo teda ci nema niekto skusenosti s podobnou situaciou .... Bola som kvoly tomu aj za sudnou kuratorkou, ale povedala, ze musi s tým suhlasiť otec, inak to nejde, ale zase mam znameho, ktory mi spominal, ze keby som to dala sudne, mozno by to malo uspech. Ja neviem, som zufala a asi aj blba 🙂 Este ked si predstavim, ze by som sa vydala, tak jediny kto by bol ,,iny,, bol moj syn, ktory by mal priezvisko po otcovi 😒

martina2001
29. máj 2011

@andrejkapd iný by boli tvoji obaja synovia, pri oboch by si po sobáši musela žiadať úrad o zmenu priezviska. a z bio otcom sa buď dohodnete mimosúdne, ale napíšeš návrh na súd, ale budú predvolávať aj bio otca. ak sa nedostaví tak súd rozhodne aj bez neho, ale v záujme maloletého

lucisa
29. máj 2011

@andrejkapd já si to myslela, pak jsem to psala, že jste asi byli na matrice u prvního ještě před narozením.
A přesně, jak píše @martina2001 , můžeš to dát soudně a ten může rozhodnout za otce, pokud se nedohodnete na stejné variantě, akorát to může dopadnout jako u mé kamarádky, že bohužel nepochodila. Ale může to zkusit zase za nějakou dobu.
A moc nechápu důvod otce, že při druhém má přítelkyni, to udržoval dva vztahy najednou? A i kdyby, stejně musí na malého platit alimenty, ne? A to před svou družkou tají? Jí tomůže být jedno, jaké má dítě příjmení, platit otec musí tak i tak. 😕

andrejkapd
29. máj 2011

@martina2001 Ahoj, ty myslíš ako pri oboch??? Nie len pri starsom, ktory ma priezvisko po otcovi???? Myslela som, že ked ma syn moje priezvisko, tak o zmene priezviska v buducnosti nie je potrebny jeho suhlas. Fiiha, to mi je novinka 😕 😒

andrejkapd
29. máj 2011

@martina2001 skusim sa s nim este porozpravať, ale neverim, ze na to pristupi. Ak nie teda, napíšem navrh, chcem sa opýtať, ako taky navrh vyzera??!! Asi to skusim kuk na nete, nech nenapisem nejaku sprostosť 🙂