Daň z príjmu fyzickej osoby

ynivon
13. feb 2017

Ahojte, bol by niekto ochotny mi poradit ohladom DANOVEHO PRIZNANIA (dan z prijmu FO)? Mam 2 otazky:
1. teraz som na materskej, minuly rok v mesiacoch januar - jul som pracovala, a tak som presla na matersku. Pri prechode na matersku som v praci skoncila prac. pomer dohodou. Musim si teraz sama podat dan. priznanie?

2. manzel potrebuje do 15.2. poziadat zamestnavatela o podanie dan. priznania. Co za mna potrebuje predlozit? Potrebuje potvrdenie z mojej roboty o tom, kolko som min. rok zarobila? A treba aj nejake potvrdenie zo socialky, ze poberam matersku?

DAKUJEM za pomoc.

majusqa77
13. feb 2017

1. ak bol hruby prijem viac ako 1900eur tak ano. pripadne este do 15.2.poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie. ak si nejaku dan zaplatila je vhodne to riesit, mozu ti ju vratit
2. v prvom rade si spocitaj prijmy z prace (hruby minus odvody) a matersku. ak to bolo viac ako 3800 eur, nezdanitelna cast na teba mu nevyjde

milan_branik
13. feb 2017

mozno by bolo dobre sa spytat na porade....

ynivon
autor
13. feb 2017

@majusqa77
1. teda ak do 15. 2. poziadam byvaleho zamestnavatela, on musi za mna podat dan. priznanie? A materska sa v mojom danovom neriesi, ano? iba prijem zo zamestnania?

2. moj hruby prijem + materska je viac ako 3800, to znamena, ze manzel za mna nemusi davat ziadne potvrdenia, iba v ziadosti o rocne zuctovanie vyhlasi, aky moj prijem bol?

Dakujem ti 🙂

majusqa77
13. feb 2017

@ynivon 1. ano, spravil by rocne zuctovanie dane (avsak, ak PP netrva a tebe na 99% vyjde preplatok na dani, ja by som si danove spravila sama)
2. nemusi uviest nic (tym nepoziada o uplatnenie manzelky)

ynivon
autor
13. feb 2017

@majusqa77 Dakujem. Este otazka ku mne - z roboty nemam potvrdenie o zdanitelnych prijmov... bez toho sama asi danove neurobim, vsak?

majusqa77
13. feb 2017

@ynivon urcite nie 🙂 kopia sa potom dava aj ako priloha k DP

ynivon
autor
13. feb 2017

@majusqa77 dakujem za tvoju ochotu 🙂

26ka
13. feb 2017

dievcata ak sa v tom vyznate, poradite aj mne? ja som bola do 31.5.2016 na rodicovskom, 1. 6. 2016 som nastupila na TPP, manzel mal 1 mesiac otvorenu zivnost (december), tak si musi podat danove priznanie, no manzelmi sme od augusta tak neviem ci to ma nejaky vplyv na nezdanitelnu cast, kedze ja som pol roka poberala aj danovy bonus, dakujem

majusqa77
13. feb 2017

@26ka treba si spocitat prijmy a potom podla toho riesit. ak bolo na TPP viac ako 3803 eur, nebude si uz mat co uplatnit. ak ste sa brali v auguste, teoreticky by mal narok na teba za mesiace 9-12 (ak ti to vyjde prijmovo). akurat si dorieste ten bonus

ynivon
autor
13. feb 2017

@majusqa77 este by som ta mohla poprosit, lebo teraz som si uvedomila, ze som dost min. rok aj marodovala... bola som na rizikovom tehu a v podstate od nejakeho 22. marca po nastup na matersku som marodovala. To ma na DP nejaky vplyv? Myslim v zmysle, ci kvoli tomu potrebujem ist na socialku pre nejake potvrdenie o nemocenskom, alebo to riesi zamestnavatel, ak by som jeho poziadala o podanie DP?

majusqa77
13. feb 2017

@ynivon ak si budes robit sama za seba (resp.zamestnavatel), tam potvrdenia netreba. ak by si uplatnoval na teba manzel nezdanitelnu cast zakladu dane, tam musis vediet vysku pn a materskej (pripadne podpory)...

memek
13. feb 2017

aj ja mam jednu otazocku 🙂
kolega mal manzelku na materskej v minulom roku. 1.8. nastupila do zamestnania. Nemala na materskej ziaden iny prijem iba matersku a potom rodicovsky. Cize si moze uplatnit na nu danovy bonus? Od augusta ked nastupila tak na potvrdeni o prijmoch ma sumu povedzme ze okolo 4000e. A co vsetko musi dokladovat? Vopred Dakujem a obdivujem vsetkych co tomu rozumeju :D

majusqa77
13. feb 2017

@memek citaj vyssie. ak boli prijmy z prace (hruba mzda minus odvod) plus materska (pripadne pn, ocr) za rok 2016 viac ako cca 3800 eur, nevyjde nic

memek
13. feb 2017

@majusqa77 takze nema narok. ja som si myslela ze za to obdobie kym bola na materskej ze sa bude dat, ze sa neberie do uvahy to ze potom mala po materskej prijem. Dakujem za info 🙂 este sa pytal kolega ci 3.800 je v hrubom ale predpokladam ze ano

majusqa77
13. feb 2017

@memek skus si este raz precitat prispevok vyssie 🙂))))

memek
13. feb 2017

@majusqa77 nerozumiem 🙂 prepac, ako som tupelo v tychto veciach.

majusqa77
13. feb 2017

@memek hruba mzda minus odvody

memek
13. feb 2017

@majusqa77 idem sa pytat dalej 🙂 cize ak od augusta uz mala hrubu mzdu tych 4.000 od ktorej sa odrataju odvody, pn, ocr atd a prirata sa materska (alebo rodicovsky prispevok za rok 2016 ) a tato suma bude viac ako 3800 nema narok na uplatnenie danoveho bonusu.
pochopila som ci este stale nie? :D

majusqa77
13. feb 2017

@memek odravaju sa odvody. priratava sa pn, ocr, materska (nie rodicak). a ono nie, ze nema narok, len proste nevyjde - a je to nezdanitelna cast na manzelku (danovy bonus je na deti a tam je to uplne ine)

memek
13. feb 2017

@majusqa77 Dakujem za vysvetlenie a cas 🙂

moonlight1210
13. feb 2017

@memek

mylis si odpocitatelnu polozku (316,94 eur mesacne - nezdanitelna časť zakladu dane na danovnika - byva uvedena aj v skratke NČZD) a danovy bonus na dieta (21,41 eur mesacne).
preddavok dane sa v mesacnej mzde rata tak, ze zo zakladu dane odratas 316,94 eur. vyjde suma, z nej das 19% a mas dan. ak si uplatnujes bonus, tak si z tej sumy nasledne este odratas 21,41 eur a az to bude tvoj mesacny preddavok na dan.

ak si ratas danove priznanie dane sama, tak:
dan sa rata zo vsetkych prijmov za rok dokopy v hrubom (scitaju sa = ku kazdemu prijmu musis mat podklad. na matersku zo socialky, kolko v ktorom mesiaci poslali. na mzdu od zamestnavatela = potvrdenie o prijme. mal by ti to dat sam od seba, ak neda, treba si pytat. pytas si to len v pripade, ze ti nerobi Rocne zuctovanie. ak ano, uz si nerobis danove, aby si si nezdvojila dan - co dnes danovy urad vidi hned v systeme. kedysi sa na tom dali robit krasne podvody s dvojitym vratenim dane 🙂 .).

z toho sa odrata poistenie za zamestnanca na social a zdravot. poistenie. (vidis uvedene na tom potvrdeni od zamestnavatela)

ostane suma, od ktorej sa odratava odpocitatelna polozka (nezdanitelna cast na danovnika 3 803,33 eur).
= a toto je ta suma, co ak je nizsia ako ta odpocit polozka 3803,33 eur, tak uz si jej muz neuplatni na nu nic, lebo vsetko ona spotrebuje na seba. 🙂

z toho vyjde suma, z ktorej potom das 19% a mas dan.

ak si si uplatnovala danovy bonus pocas roka mesacne, tak ho v urcenych kolonkach odratas a nasledne priratas (lebo ti ho uplatnil zamestnavatel mesacne vo mzde na tvoju ziadost). takze sa to znuluje,

ak si si ho uplatnovala raz rocne, tak prave teraz si ho do danoveho vypises a odratats z dane a budes platit o to nizsiu dan.
alebo dokonca ti vratia.

majusqa77
13. feb 2017

@moonlight1210 mozem vediet, naco su dobre potvrdenia zo socialky o vyske md ak si clovek robi danove sam?

memek
13. feb 2017

@moonlight1210 och dakujem za objasnenie. nerobim si danove sama, ale mame si vypisat ziadost o rocne zuctovanie dane. Mame mzdarku mimo a tak sme nevedeli ci si mozee uplatnit NZCD.
a kolegyna sa pyta ked mala manzela 2mes na PNKe ci sa to da uplatnit? 🙂

majusqa77
13. feb 2017

@memek neda. uplatni si to sam u seba v RZD/DP

memek
13. feb 2017
memek
13. feb 2017

@majusqa77 alebo @moonlight1210 este mam otazocku. a ak niekto pracoval do 31.12 na dohodu v jednej spolocnosti a niekde inde mal TPP musi dokladovat aj prijem odtial kde bol na dohodu?

alessia443
13. feb 2017

Mozem sa pripliest aj ja? 🙂 Ak som pracovala 01/2016-03/2016 a potom som bola nasledne na MD a RD, potrebujem pre ucely dan.priznania potvrdenia od Soc.poist., resp. UPSVAR,ze som bola na md a rd?
Vdaka.

majusqa77
13. feb 2017

@memek ano, musi

majusqa77
13. feb 2017

@alessia443 k svojmu danovemu nie

moonlight1210
13. feb 2017

@majusqa77

ako kto chce. je to len vyhoda pre toho cloveka. mat svoje doklady o sebe u seba v jednom sanone je vzdy len vyhoda. ku kazdemu danovemu je to max 2-5 papierov, co si k tomu pripne.
rovnako mat doklady o tom, ako mam pokryte cele obdodie roka (ako, kedy a kde som ne/robila. k dobrovolnej nezamestnanosti sa vypisuje prehlasenie).
Niezeby na to DU mal cas, ale moze urobit danovu kontrolu aj u fyzickej osoby ako takej, nemusi mat zivnost. nie sme nedotknutelni, ak sme iba obcania a nie podnikatelia.

@memek ako ti povedali, musi dokladovat vsetky prijmy za cele obdobie. z kazdeho zamestnania/dohody/brigady, ak boli oficialne. lebo bol poprihlasovany minimalne na SP a DU o tom teda vie.
a to dokonca, aj ked je TPP aj dohodar u toho istého zamestnavatela zaroven v rovnakom case (napr. do 15:00 robil v kancelarii beznu administrativu ako TPP a poobede si este 2x tyzdenne privyrabal upratovanim na dohodu v tej istej firme).