Daňové priznanie a ročné zúčtovanie dane

something
22. jan 2013

Chcem sa opytat co musim spravit? Minuly rok som sla na matersku niekedy v maji ale 13.12. 2012 my skoncil pracovny pomer. Mam davat danove? rocne zuctovanie dane? Spravi to za mna zamestnavatel? Priatel robi v rakusku kde je vyssi danovy bonus na dieta, mam si to uplatnit tam? alebo tu? Ja sa vobec v tychto veciach nevyznam, vie mi niekto s tym poradit?

evita68
22. jan 2013

@something či máš ty podať DP, resp. požiadať o ročné zúčtovanie dane svojho posledného zamestnávateľa záleží od toho, či si mala príjmy viac, ako 1822,37.. ak áno, je povinnosť..

priateľ si môže uplatniť DB aj v Rakúsku, aj na SVK.. ale na SVK musí ten daňový bonus, ktorý bude mať z Rakúska, zdaniť..

something
autor
22. jan 2013

@evita68 ALe rocne zuctovanie a danove nie je predsa to iste nie? tak co mam dat? lebo som mala viac...A preco on to musi zdanit na svk? On so svk nema nic spolocne...

evita68
22. jan 2013

@something no veď som písala, že buď podáš DP alebo požiadaš o ročné zúčtovanie..
priateľ je slovák?

something
autor
22. jan 2013

@evita68 a nemam poziadat zamestnavatela o danove? Ano je slovak danove bude davat v rakusku, to sa tam zdanuje nie?

evita68
22. jan 2013

@something zamestnávateľ nerobí daňové, ale ročné zúčtovanie dane .. daňové by si si robila sama, ak by tvoj zamestnávateľ nespravil ročné zúčtovanie..
priateľ musí predsa podať DP aj tu, priznať celosvetové príjmy.. /ak je rezidentom SR, čo predpokladám, že je/

something
autor
22. jan 2013

@evita68 Aha. A neviete nahodou ako to je s tym rocnym zuctovanim? Nieco som pocula, ze to robi zamestnavatel len vtedy ak som bola zamestnana u neho k 31.12. a to som ja nebola, lebo pomer mi skoncil 13.12

evita68
22. jan 2013

@something nie, ročné zúčtovanie urobí posledný zamestnávateľ.. treba ho ale o to požiadať na tlačive Žiadosť o ročné zúčtovanie..... do 15.2.

something
autor
22. jan 2013

@evita68 Super, dakujem

minik
24. jan 2013

A ked som v podobnej situácii, chcem sa opytat, ak som bola od novembra nezamestnana , ci aj vtedy mi urobi rocne zuctovanie posledny zamestnavatel? Bude treba nejake potvrdenie od Uradu prace o vyskej vyplatenej podpory k tomu?

evita68
24. jan 2013

@minik môžeš požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčt. dane do 15.2. alebo si podať sama daňové priznanie.. z úradu práce netreba nič

deletka
4. feb 2013

@evita68 Ahoj, vidim, ze sa vyznas k teme, tak by som Ta chcela poprosit o radu. v roku 2012 som poberala rodicovnsky prispevok a par mesiacov som pracovala na Dohodu u ineho zamestnavatela ako od ktoreho som sla na matersku. Mam poziadat zamestnavatela povodneho o zuctovanie dane?
Ak ak si manzel na mna bude uplatnovat ulavu, mozem si aj podat to zuctovanie? diky moc za radu

evita68
4. feb 2013

@deletka

ty si podaj žiadosť o ročné zúčtovanie tam, kde si robila na dohodu

manžel si môže uplatniť na teba 3644,74 - príjem z dohody /ak si iný zdaniteľný príjem nemala/.. rodičovský príspevok sa do tvojho príjmu nezarátava

deletka
4. feb 2013

@evita68 diky moc za info. 🙂

arpisko
4. feb 2013

Môžem aj ja poprosiť o radu? Ja som išla na materskú v júly 2012,dovtedy som poberala riadne výplatu od svojho zamestnávatela stále som ešte zamestnaná (v štátnom sektore)ale momentálne som 6mesiac na MD. Požiadala som svojho zamestnávatela o ročne zučtovanie.Pani mzdárka mi povedala, že si ho mám spraviť a podať sama lebo nakolko už od nich nedostávam plat nemá mi ako potom ten danový preplatok alebo ako sa to volá " ako" poukázat-! má pravdu? ved ja som stále ešte ich zamestanec iba na MD? Prosím porade mi.

evita68
4. feb 2013

@arpisko nemá pravdu, požiadaj ju do 15.2. o ročné zúčtovanie dane, je povinná ti ho spraviť

arpisko
4. feb 2013

Dakujem za odpoved,si zlatá ja vobec v týchto veciach neviem chodit, ale myslela som si, ze ona je povinná mi ho spraviť.Ved ja som stále ich zamestnanec, ale ona nevie ako my to má potom vyplatit, tak preto mi povedala aby som si ho spravila sama 😠 😠 .Zrejme je to boj s veternými mlynmi ☹ ☹

evita68
4. feb 2013

@arpisko ach jo, to sú mi dnes mzdové.. no ako, na účet, ako mzdu.. bola by povinná ti to spraviť, aj keby si nebola už ich zamestnanec.. nech si naštuduje zákon o dani z príjmov tetuška 🙂 nedaj sa, zbytočne budeš niekomu platiť za daňové priznanie..

ninison
4. feb 2013

@evita68 ahoj, mozem prosim aj ja poprosit o radu? za rok 2012 som pracovala 8 mesiacov u jedneho zamestnavatela, 2 u druheho, od novembra som na MD a okrem toho prenajimam byt. to si asi danove budem musiet spravit sama vsak?

evita68
4. feb 2013

@ninison nájom za ten byt bol viac, ako 500 eur za rok?
ak áno, podáš DP typu B a tam zdaníš všetky príjmy..
/len pozor na ten príjem z prenájmu, tam sú určité špecifiká/

arpisko
4. feb 2013

Dakujem ti veeeelmi pekne 🙂 ,zajtra tam skočim a uvidím čím ma zas odbije,budem apelovať na zákon 🙂 🙂 tak uvidíme 😉

1lussy1
8. feb 2013

ahojte chcem sa opytat ked som začala robit poistovanie a do ročneho zúčtovania dane si možem dat aj kredit čo si dobíjam na kartu?lebo nemám paušál ?Poradte mi prosím.Lucia

redmoon69
19. mar 2013

Ahojte, potrebujem radu. Minulý rok som robila v Rakúsku zopár mesiacov. Od zamestnávateľa mám iba zmluvu,ale žiadne potvrdenie ohladne výšky zárobku alebo odvodov. Bude to potrebné pri predložení daňového priznania? Alebo budem potrebovať iné podklady? Ďakujem vopred.

kathy7337
20. mar 2013

@redmoon69 stacili by ti aj vyplatne pasky. Ak nemas ani to,treba si vyziadat. Mozes si zatial dat odklad na podanie DP do 30.6. A estre ide o to,ci si spolu zarobila nad 1822,- ak ano,podat musis dp.

kathy7337
20. mar 2013

@1lussy1 poistovanie robis na dic alebo na zivnost,nie? Tak nerobis rocne zuctovanie,alke danove, typ B. Ak nemnas pausal,mozes si dat to dobijanie kreditu v pohode.

mona333
20. mar 2013

Dobrý deň,
pracovala som do júna 2012 a potom šla na mateorskú dovolenku ale v októbri mi skončil pracovný pomer. Idem si podať daňové priznanie typu A ale chcem sa opýtať mám nárok na zamestnaneckú prémiu aj keď som už nezamestnaná?

kathy7337
20. mar 2013

To co je teraz,neni dolezite,ak splnas ostatne podmienky. Mala si v r.2012 prijem min.6 mes, cize v kazdom mesiaci 1-6?

enya00
20. mar 2013

ahojte poradte 🙂 min.rok som bola na MD a potom na RD spravilo mi to cca4000e ako slobodna si mam podat danove ci nemusim?lebo jedny mi vravia,ze si mam podat a druhy ze nie,tak neviem ale nie kedze som bola na materskej nie?

mia551
20. mar 2013

@mona333 ano. podmienkou pre priznanie zamestnaneckej premie je, ze zamestnanec musí pracovať a poberať príjem minimálne 6 kalendárnych mesiacov. podmienka, ze musi pracovat cely rok stanovena nie je.

mia551
20. mar 2013

@enya00 priznanie sa podava iba, ak si mala ZDANITELNE prijmy nad 1832 EUR. materska a rodicovsky prispevok takymito prijmami nie su (je to nemocenska davka a to druhe je statna socialna davka). ak si teda ine prijmy nemala, danove priznanie nepodavas.

enya00
20. mar 2013

@mia551 ok dakujem 🙂