Dávky pre päťčlennú rodinu

jangum
16. okt 2013

Maminy, vie mi niekto poradiť? S manželom sme stratili zamestnanie toho roku. Ja som momentálne na MD (37tt), poberám materskú a manžel ešte bude dostávať podporu do marca budúceho roku. Z predchádzajúceho manželstva mám ešte dve deti (10 a 13r.), ktoré vychovávame spoločne. Zisťovala som skutočnosti ohľadom dávok v hmotnej núdzi v budúcom roku, keď už manžel doberie podporu. Zistila som, že okolo 304,70 eur by mala dostať naša 5- členná rodina, no na úrade mi hovorili, že nám z toho odpočítajú materskú, detské prídavky ale aj výživné na deti od bývalého manžela (čo ani neplatí pravidelne). Keď som to vypočítala doma, príspevok v HN nám ani nevychádza 😖 , pričom moja materská...neskôr rodičovský príspevok + detské prídavky a výživné nedosahuje naše životné minimum (596,78 eur). Čo v takomto prípade? Kde sa môžeme obrátiť. Jednou rukou nám dávajú príspevok v hmotnej núdzi a druhou zoberú materskú a detské prídavky?!!! 😠 Máte s takým niečim skúsenosti? Je to pravda, že z dávok odrátajú materskú? Niekedy mám pocit, že ani na úrade toho veľa nevedia! alebo sa s Tebou ešte nezaoberajú, lebo ešte nie si v takej situácii.... Za každú radu, alebo informáciu vám ďakujem 🙂

sisaha
16. okt 2013

@jangum no manzel by si mal zacal aktivne hladat pracu uz teraz a nie cakat kym mu skonci podpora... A ak sa mu nic nepodari najst a ty pracu mas, tak by ste sa mohli vymenit. On na materskej a ty nastupis... Inak to asi nevidim. Ak nemas ani ty.. tak hladat ine moznosti

sue
16. okt 2013

@jangum tak ako píše sisaha... vyriešiť kto má väčšiu šancu na zamestnanie a zamestnať sa - aspoň jeden a ten druhý na MD s dieťaťom...ak chcete ako tak vyžiť...

monciky
16. okt 2013

@jangum
do marca je este kopec casu, ale intenzivne by som hladala robotu, ved keby sa mu aj podarilo, moze nastupit a podporu nevycerpanu docerpat neskor, ja som tak spravila...

denkaajejdeti
16. okt 2013

Ahoj,
je to na hlavu .....materská, rodičovský, prídavky na deti, či príjem z práce na dohodu sa neberú do úvahy, ak ide človek napr. žiadať o úver. Ale ak mu má štát vyplácať peniaze v nejakom zložitom životnom období, tak sa ráta všetko 😠 . Ide o to, že je stanovený určitý minimálny príjem pre 5-člennú rodinu a s tým súvisí výpočet DvHN - v prípade materskej, RP,...a iných dávok zo štátnej kasy žiaľ nemáš ako utajiť tieto príjmy pred úradníkmi (podľa rodného čísla).
Jedinou cestou je, aby sa manžel už teraz intenzívne obzeral po novom mieste. My sme tiež 5-členná rodina a viem si teda živo predstaviť, aké náklady vás po narodení drobca čakajú.
Držím palce, nech sa dobré miesto nájde v dohľadnej dobe.
Denisa

mima4
16. okt 2013

@jangum
No ulohou statu nie je vas zivit, aspon zdravy stat by nemal financovat zivot druhych ludi, takze nan sa nespoliehajte. Nech manzel si hlada intenzivne pracu, ak sa do marca nepodari, nastup ty do zamestnania a on nech ostane na rodicovskej dovolenke.

jangum
autor
16. okt 2013

áno máte pravdu... manžel ešte v živote nebol nezamestnaný a prácu si aj intenzívne hľadá, aj keď to v našom okrese nie je ľahké (RV). Zatiaľ chodí len na brigády, ale aj tam to máme stanovené.... môže zarobiť max. 140,- eur mesačne popri podpore, lebo potom mu to už stiahnu z podpory! Proste máš stanovenú výšku, koľko môžeš zarobiť ako brigádnik!
Ja som však chcela vedieť, či naozaj sa z dávok odrátava materská a detské prídavky.

miss
16. okt 2013

na úrady sa nespoliehaj, fakt, ze materska a rodicovska, ked maju nieco dat je prijem 🙂 my sme tiez boli v tazkej situacii, ja som bola nezamestnana, muz skoro nic, hypoteka na krku, vyslo nam nejakych 20 eur aj kvoli tým, bolo trbea tolko vybavovaciek, ze sa neoplatilo do toho vkladat energiu, nastastie som pracu nasla, fakt treba zabojovat a dufat, ze praca bude, lebo z drobnych z uradu sa vyzit neda

jangum
autor
16. okt 2013

@mima4 nemáme v pláne byť dlhšie na podpore a stále sme doteraz pracovali, my nie sme z tých čo využíva štát a dávky, len jednoducho chceme, aby nás podporil aspoň na tú dobu, kým si znova nebudeme vedieť zabezpečiť príjem, z ktorého aj vyžijeme, snáď to zaslúžime i my..... ktorí sme doteraz pracovali!!!

jangum
autor
16. okt 2013

@miss
@denkaajejdeti ďakujem vám žienky, asi to vyriešime s prácou v zahraničí, ale ešte dúfame, že sa nám pritrafí niečo aj doma.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sendy1977
16. okt 2013

@jangum
Ja som však chcela vedieť, či naozaj sa z dávok odrátava materská a detské prídavky.
Ano odrátava sa aj materská, aj detské prídávky, aj výživne. Všetok príjem ktorý mate, kamarátke odrátavajú aj sumu za ktorú dala byt ( ktorý zdedili jej neplnoleté deti ) do prenájmu.

mima4
16. okt 2013

@jangum

no vsak stat podporuje vas, manzel ma podporu v nezamestnanosti. To je luxus od polovice 20. storocia... Tak skuste to zahranicie, pokial sa viete tam uplatnit a krasne zarobit, skoda zostavat na slovensku...

miss
16. okt 2013

ak mate odvahu, chodte do zahranicia, Slovensko je uz stratene...

jangum
autor
16. okt 2013

@mima4 ...no áno... len my tu ostaneme aj s malou bez otca, ktorého ktovie ako často uvidíme. Je to v poriadku v našom štáte, čo myslíš?! A podpora? Manžel odrobil 22 roky, tak si tú podporu hádam aj zaslúži.

mima4
16. okt 2013

@jangum však nech sa manzel vonka zapracuje a chodte za nim, ty sa zatial uc a zdokonaluj v jazyku, makaj na sebe, aj s dvoma starsimi detmi.

Ja si myslim, ze stat nemoze za to, ze prepustili tvojho manzela.

jangum
autor
16. okt 2013

@miss My už len keď tak za prácou, ale deti tam určite pošlem, len nech skončia školy! 🙂 To je že nás už tam neťahá, ale máš pravdu na Slovensku je to už stratené a kým budeme mať vo vláde stále tých nepodarených, lepšie to ani nebude. Ďakujem Ti za radu 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sue
16. okt 2013

@jangum štát ti teraz nemá naozaj ako pomôcť a podľa môjho názoru ešte pár rokov bude len horšie...musí totiž dôjsť k zmene systému a ja len dúfam, že k nej dôjde bez vojny... takže rátaj s najhorším, t.j. so žiadnou podporou zo štátu - zatnite zuby a nech manžel hľadá prácu a nájde...ale neklesaj na duchu, najdôležitejšie je, aby ste boli zdraví !!!

jangum
autor
16. okt 2013

@mima4 ..... už je to ďaleko od otázky a témy, ktorú som zadala, tak prosím už to nechaj na nás, ako si život zariadime. Ja som len chcela vedieť, či moje informácie boli pravdivé 😉

mima4
16. okt 2013

@tanapeta ale vdaka dani neplatis skolne napriklad svojim detom... Pozri sa aku dotaciu ma tvoje dieta v skole/skolke zo strany statu... aj toto ide z dani a kopec inych veci. Som toho nazoru, ze zdravi ludia by sa mali starat sami o seba. My na slovensku sme velmi nauceni na vselijake socialne davky.

mima4
16. okt 2013

@jangum pravdaze je to len na vas 🙂 Ja som ti len poradila urcite riesenie.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima4
16. okt 2013

@tanapeta
veru, najlepsie by bolo keby dane a odvody sa zrusili, pekne by sme si doma setrili peniazky a v case krizy by sme si zivot financovali sami 🙂 Pekne si to vystihla 😉

matkamirko
16. okt 2013

@mima4 podpora je luxus? no silne pochybujem... Pokial niekto odvadzal odvody, dan 22 rokov, tak si myslim, ze sa nemusi hanbit tu podporu vycerpat(ved aj tak mu to daju vyzrat primitivne pracovnicky na urade). Teraz je to vzdy o tom, ze davame my-obcania... Naozaj minimum je o tom, co nam dava stat.. a naozaj je otazne, ci o 10-20 rokov vobec budu peniaze na akykolvek dochodok, prispevky. A teda je teraz na mieste, aby si niekto, kto dlhe obdobie prakticky stat zivil, v docasnej nudzi pomohol ako sa da. Samozrejme, ze neuznavam prizivnikov, co ale tato rodina urcite nie je 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jangum
autor
16. okt 2013

@tanapeta ďakujem.... veru tak, dane platíme na každom kroku a to ešte aj viacnásobne, veď už z výplaty platíme daň, z ktorej potom robíme nákupy a tam znova a už ani nehovorím na začiatku roka, koľko toho treba odviesť.

mima4
16. okt 2013

@matkamirko
Ja som sa o nikom nevyjadrila ako o prizivnikovi.
Podpora je luxus, pretoze, kebyze v roku 1823 stratis pracu, čo si myslis, čo by si dostala od štatu? Realne a napisem to dost expresivne, by si skapala od hladu. Ziadne davky, ziadne dochodky, ziadne nic neexistovalo a predsa si odvadzala a platila vselijake mozne dane statu/kralovstvu a neviem comu este.

Dnes na slovensku nepracuje cca 370 tisic ludi a predsa zije 😉 a este kopec z nich najdes v krcmach, pri telenovelach... tak asi mame ten luxus... 😉

dejnas
16. okt 2013

@jangum ahoj, nečítala som celú diskusiu - len k tvojej otázke - je to žiaľ presne tak, ako ti povedali na úrade....
môžeš sa pokúsiť požiadať obec o jednorázovú finančnú podporu, ale neviem, ako sú na konci roka s hospodárením, skôr na začiatku ďalšieho roku by som to riešila, ak si dovtedy muž nenájde prácu.... za výsledok neručím, i keď za pokus to stojí...
ak ti bývalý manžel neplatí pravidelne alimenty - šup k exekútorovi... ak 3 mesiace po sebe nezaplatí v plnej výške, máš nárok na náhradné výživné od štátu

alenah31
16. okt 2013

@jangum bohužiaľ je to tak - MP aj RP sú soc. dávky, ak bude poberať dávku v hmotnej núdzi odoberú ti RP nakoľko nie je možné poberať 2 rôzne soc. dávky súčasne. Pokiaľ výživné od exnechodia včas - to nie je problém ÚPSVaR, to si musíš poriešiť súdne s tým kto výživné neplatí. rídavky na deti ti nevezmú, ale bude to tak, že pokiaľ sa nezamestná a bude poberať dávku v hmotnj núdzi na 5-člennú rodinu budú t vypočítavať podľa tabuliek na soc. úrade + môže manžel vykonávať tzv. aktivačné práce. Ale je pravda, že pokiaľ máte vlastný byt, auto, záhradu a pod. nie ste sociálny prípad a tým pádom Vám dávky v hmotnej núdzi poskytnuté pravdepodobne nebudú - toť identický prípad jednej maminky tu z MK, ktorá pochodila rovnako - žiadne dávky☹☹ skrátka Vivat Slovensko a jeho sociálny program 🙄 🙄

ritusuk
16. okt 2013

@mima4
@jangum

@mima4 mame podobny pohlad na svet, ale tentokrat musim nesuhlasit. Je vseobecne znamy fakt, ze pokial ty nieco dlhujes statu, bez mihnutia oka Ta vysmari na ulici a prides o vsetko, ale pokial stat dlhuje Tebe, nastavaju problemy. Stat by mal v prvom rade zabezpecit pracovne miesta a rozvijat ekonomiku, co nerobi, ale dane platime vsetci a to co sa vola podpora v nezamestnanosti, to je vysmech. Vysmech pre ludi, ktori odrobili aj niekolko desiatok rokov a ked nahle pridu o miesto, tak musia bojovat o prezitie. Moja mama robila od svojich 16tich rokov, v jej veku a vzhladom na okres (Lucenec) nema sancu na trvaly pracovny pomer, ale zato ma zarucenu sikanu od uradov, kde sa musi hlasit a dokazovat, ze hlada pracu - nosi tam stohy peciatok a papierov, rozpravaju sa s nou ako s hovnom a ked ma vycestovat do UK, nastava buzeracia. Neskutocne a nevidane. V Anglicku dostavam ja osobne pridavky na 3 deti v sume, ktora sa pomaly vyrovna minimalnej mzde tu v UK, takze mozem byt 3 roky doma a uzivat si svoje deti, pretoze tento luxus mi zabezpeci prave stat. Tak isto ako mi zabezpeci bezplatnu zdravotnu starostlivost, kdezto doma na SK odo mna pytali 1000 eur za cisarsky plus nejake to vsimne, aby sa so mnou vobec niekto bavil. Otocila som sa na pate a uz ma nebolo. A este jedna vec, sama si vydata, bez dietat, Este Ti neprinalezi davat rady starsej zene s dvoma detmi, pretoze schytit sa a odist do zahranicia uz vo vyssom veku, so zavazkami atd, nejde lusknutim prsta. Samozrejme, ked sa chce, da sa vsetko, poznam aj take rodiny. Ale pride mi nefer, ze si tak tvrda a a s akou lahkostou radis niekomu, kto ma za sebou uz ovela viac toho ako ty...nic v zlom.