Dobrý deň, chcem sa spýtať.. Pri dedičskom konaní, musí notár upovedomiť dedičov o majetku ci dlhoch na začiatku? Ci sa najprv musia vyjadriť ze sa zriekaju/chcú dediť a až potom oboznámi o aký majetok sa jedna? Vďaka.
Nie. O všetkých dlhoch info ani nemusí mať, pretože nie je povinnosťou veriteľov ich prihlásiť. V každom prípade dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do výšky nadobudnutého dedičstva.
Notár oboznámi dedičov, čo je predmetom dedičstva. Jasné, že nie o všetkom musí vedieť, nejaký majetok či dlhy sa môžu objaviť aj neskôr, ale s tým, čo má zistené, ich oboznámi. Potom sa môžu vyjadriť, či prijímajú alebo odmietajú. Nakoniec notár spíše zápisnicu.
Ak sa nejaký dedič rozhodne prijať či odmietnuť dedičstvo, tak neskôr už toto rozhodnutie nemôže zmeniť, aj keby sa objavil nejaký nový majetok.
Na druhej strane, ak nejaký veriteľ neprihlásil svoju pohľadávku do dedičského konania, po skončení konania ju už nemôže dodatočne prihlásiť.
@chrobak7 ďakujem za odpoveď.
Upovedomí najskôr. A na konci vyjadrite
Aby nedošlo k zlému pochopeniu, tak pre istotu upozorňujem, že veriteľ môže svoju pohľadávku voči poručiteľovi vymáhať od dedičov aj vtedy, ak ju do dedičstva neprihlásil.
Notar hneď na začiatku pojednávania upovedomí dedičov co je predmetom dedičstva. Až potom sa vyjadria dedici. Bola som minulý mesiac
@bielasovicka
@draik
@mariska1989 ďakujem.
@chrobak7 čo v prípade, že notár všetky deti? V mojom prípade sa stalo, že notár "vylustroval" iba moju sestru a brata. A mňa nenašiel. Ak keď to musel vidieť v záveti, kde mňa a brata vydedila na príkaz sestry. Sestra totiž vedela o tom , že by som vzniesla námietku na súd a celkom iste by som bola úspešná. No obdivujem pani notárku, že to nevidela v záveti a má nepozvali. Nedá sa už dedičské napadnúť bolo v nov. 2019
Ale určite by som mala upozorniť na notársku komoru na praktiky pani notárky
Robili ste niečo také? Dajte radu prosím.
Druhá notárka povedala, že ako dcéra som neopomenuteľný dedič a v prvej často oboznamovania o dedičstve som mala byť prizvaná. mal mi povedať, že ma matka dala vydediť (inak bolo to riadené segrou /chudera matka 95 ročná som presvedčená, že nevedela, čo podpisuje, preto segra zavolal pre istotu 2 susedov manželov a nešla s ňou k notárovi, pretože by so 100% istotou podpis mojej matky neoveril). Ale späť k účasti na pojednávaní - ja som mala dostať šancu sa brániť na súde v časti vydedenie a so 100% istotou by som to vyhrala a teda by som musela zdediť minimálne 1/2 prislúchajúceho podielu ako neopomenuteľný dedič. Som onkologický pacient, s metastázami, pravidelne každý rok a pol operovaný, ožarovaný s chemoterapiami, sama potrebujem starostlivosť to je jedna vec. A druhá sestra mne a dokonca aj matkiným 2 sestrám bránila návštevy - dostali sme sa iba po bránu. Keď mala 90 rokov chceli sme aspoň vtedy prísť - jej odpoveď bola "v žiadnom prípade" sú na to 3 svedkovia. Idem podať sťažnosť na notársku komoru na pani notárku a tiež to dám do občan za dverami, aby sa ostatní ľudia dozvedeli - aké praktiky robia notári. A chodili sa pýtať na príslušný súd, či už je stanovený notár na výkon dedičského konania. Ak by ich nepozval môžu do 5 rokov napadnúť na súde a dať ho otvoriť. Ja som premeškala 2 mesiace smola. inak by som to už riešila. Len, žiaľ ja musím riešiť moje zdravie a som rada, keď sa ráno zobudím.
Na základe čoho by si sa chcel rozhodnúť, či dedičsvo prijímaš alebo odmienteš, ak nevieš, čo je predmetom dedičstva? Notár najprv zistí majetok zosnulého - predmet dedičstva a potom sa dediči vyjadrujú.