Držanie pracovného miesta po materskej, po rodičovskej

snehulienka
23. júl 2008

baby, neviete mi poradit ako to je?

v paragrafe 157 zakonnika prace sa pise ze ak sa zamestnankyna vrati do prace po skonceni materskej dovolenky alebo rodicovskej dovolenky, je zamestnavatel povinny zaradit ich na povodnu pracu a pracoviskoo.

co o tom viete? ja som myslela ze po 6 mes. vas musia dat na povodne a potom do 3 rokov na primerane miesto, co mohlo byt hocijake ine miesto...

diky

sisaha
18. okt 2011

@lenkaskulcova uz je asi neskoro na odpoved, ale ano, nasla som to v §157 Zakonnika prace, ze zamestnavatel je povinny zenu po rodicovskej dovolenke prijat do zamestnania a ak to nie je mozne na jej predchadzajuce miesto, tak jej musi ponuknut ine s prihliadnutim na jej vzdelanie a plat ake mala aj predtym

tetapetra
18. okt 2011

@bebebrumik zamestnavatel sa Ti ma prisposobit, mate sa dohodnut. Ale pokial viem, bud sa prisposobis Ty alebo mozes odist 🙂 Nikto sa Ti neprisposobi a uz vobec nie Tvoji kolegovia. Je to krute, ale je to tak, nikto neberie na to ohlad.

sisaha
18. okt 2011

@bebebrumik mozes poziadat o polovicny uvazok a zamestnavatel by ti mal vyhoviet, ak mu to prevadzkove dovody dovoluju

tatolu
18. okt 2011

@sisaha haha - ja som tak dostala výpoveď dohodou 😖 😠 - nové miesto neponúkli 🙄 , ide o veľkú firmu a voľné pracovné miesta má 😖

sisaha
18. okt 2011

@tatolu a bolo to teraz od schvalenia noveho zakonnika prace?

tatolu
18. okt 2011

@sisaha Áno. Mám výpoveď od 4.11 tohto roka 😖 No ale na druhej strane, možno je to tak lepšie 🤐 Ja iba, že nie všetko, čo sa napíše sa musí uskutočniť 😔 Odbory by išli aj do toho a vrátili ma späť, ale viem, ako vyhadzujú iných, za aké blbosti a teraz dostanem aspon odstupné 😔 Potom by som dostala iba vytýkací list a výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny... A sú to naozaj blbosti, čo kontrolujú...

sisaha
18. okt 2011

@tatolu no ved to je druha vec, ze niekto bude silou mocou robit zle zamestnancovi, ale ja ti poviem, ze ja tento paragraf na svoju obhajobu pouzijem a v pripade nutnosti sa budem aj sudit.. Odstupne je len tri mesiace, to je pre mna zalostne malo..

bebebrumik
19. okt 2011

@tetapetra
@sisaha dakujem dievčata

karrelia
9. nov 2011

ahojte aj ja by som potrebovala poradit 🙂. Momentalne som na RP a ked bude mat prve dietatko 1,5 roka tak sa narodi druhe dietatko s ktorym by som chcela byt doma 3 roky. Spolu by som teda bola MD+RP 4,5 roka. Zaujímalo by ma ci je zamestnavatel povinny ma zamestnat naspät aj po 4,5 roka alebo len po 3 rokoch. V ZP § 157 som lehoty na "drzanie miesta" nenasla. dakujem.

maznacik007
9. nov 2011

@karrelia zamestnavatel ti negarantuje presne to miesto co si mala pred nastupom na MD ale je ti povinny garantovat prac. miesto podla naplne v prac. zmluve, samozrejme pokial nepride k zruseniu zamestnavatela alebo jeho casti...
a ano je povinny aj ked budes na RD 4.5 roka... ale nikto ti nezaruci ze ta po nastupe spat neprepusti

karrelia
9. nov 2011

dakujem maznacik007 s tym prepustenim .... s tym nenarobim nic ale to by sa mohlo stat aj po 3 rokoch, a to co si napisala tak je to v zmysle ZP §157 ? dakujem

sisaha
9. nov 2011

@karrelia ano, je ta povinny zamestnat..v zmysle §157

zuzkabeno
26. nov 2011

Ahojte, možem dostať výpoveď ak som na RD z organizačných dovodov - že bolo zrušené moje prac. miesto? V zákonníku práce je zákaz výpovede, ale potom tam píšu že to neplatí pri organizačných zmenách, tak neviem. V novinách písali že nemože, ale o org. zmenách tam nepísali.

dadis
28. nov 2011

@tatolu vypoved dohodou NIE JE TO ISTE ako vypoved, keby si nebola byvala podpisala, tak mas pracovne miesto. Dohoda znamena, ze obidvaja chcete pracovny pomer ukoncit! Tam sa potom prislusne ustanovenia ZP nevztahuju, kedze sa predpoklada, ze ide o dobrovolny akt obidvoch stran. Dokonca, ak by to nebolo v dohode dohodnute, tak si nemusis "dohodnut" ani odstupne... urobili na teba podraz...
Preto netreba nic podpisovat, zobrat si papiere domov a povedat, ze sa musis poradit s manzelom, mamou ap. a vsetko si poriadne premysliet, trebars aj za niekym z odborov zajst...

tatolu
28. nov 2011

@dadis Ja som si to dala akože premyslieť 😔 Problém je, že keď nové vedenie Ťa nechce, vyhodí Ťa neskôr 😔 Odbory by ma dostali naspäť, ale pravda je, že teraz nemôžem z domu odísť 😔 Nevyhovovala by mi pracovná doba - nemal by kto deti do a zo škôlky odviezť/priviezť a od februára mám ešte doma nevládnu maminku - po ťažkej mozgovej...

tatolu
28. nov 2011

@dadis A podraz na mňa urobili od začiatku 🤐 Robili so mnou výberové konanie - no vlastne už na prvom stretnutí keď som dávala žiadosť osobne o prijatie späť do zamestnania, tak mi povedali, nech si zvážim vrátenie späť 😖 😠

dadis
29. nov 2011

@tatolu tak to mi je luto ☹ zamestnavatelia su zvyknuti si robit s nami co chcu, treba si vsak svoje prava chranit...plus chcela som len "vypichnut" rozdiel medzi vypovedou a dohodou o rozviazani pracovneho pomeru..niektori si myslia, ze to je to iste
ty si sa teda chcela ci nechcela do prace vratit? chcela si skrateny uvazok?
ja by som sa chcela vratit na povodne miesto na skrateny uvazok, este som sa nebola osobne informovat, ze co mi na to povedia...poslala som si par CV na miesta na polovicny uvazok na profesii.sk, no ziadna odborna praca, same asistentky/recepcne, asi 10 CV za 3 mesiace a ani ma na pohovor nepozvali... 😒 tak dufam, ze sa mi podari co-to vybavit v mojej sucasnej firme..aj ked tazko sa ide cosi vyjednavat, ked nemam ziadne zadne vratka, budem musiet sklopit usi...

tatolu
29. nov 2011

@dadis O skrátenom úväzku som sa informovala už dávnejšie 😔 Našu firmu vlastnia Taliani a pre nich nebolo výhodné mať zamestnancov na skrátený uväzok... Tento rok som si dorobila VŠ, ešte mi chýba dorobiť pedagogické minimum (tam mám už všetky skúšky hotové, chýba iba prax a práca) a uvidí sa 😉 Tiež si posielam žiadosti. Verím, že sa niečo nájde 😉

dadis
29. nov 2011

@tatolu s PedMin by si si mala najst part-time, alebo casove menej narocnu pracu jednoduchsie. K mojmu odboru sa neda dorobit, uz som si to zistovala 😒 ...takze drzim palce!
Ja som dnes prave pisala sefovi, ze by som sa s nim rada osobne stretla a rozdiskutovala jeho a moje moznosti nastupu...tak uvidim..

tatolu
29. nov 2011

@dadis A čo si vyštudovala? Ja som technický smer 😉 Skús sa opýtať na www.tuzvo.sk Mali sme rôzne odbory, čo inde nemohli robiť 😉
Nech Ti šéf vyjde v ústrety 😉

gapa
29. nov 2011

@zuzkabeno
počas čerpania RD môžeš dostať výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) ale nie podla písm. b) Zákonníka práce. Obe "písmená" sú organizačné dôvody.

a) nastane, ak rušia alebo sťahujú firmu alebo časť firmy. Tj. nestačí, že rušia tvoje miesto, museli by zrušiť časť firmy, napr. pobočku, možno oddelenie... alebo stahovať inde.

a pozor, ak dostaneš výpoved, tak nárok na odstupné zo ZP máš len v prípade, že pred začatím výpovednej lehoty požiadaš o skončenie prac.pomeru dohodu. Ak prevezmeš výpoved napr. v novembri (je jedno, či 1.11. alebo 30.11.), tak treba doručiť žiadosť o dohodu z rovnakého dôvodu ako je uvedený na výpovedi (spomenúť v žiadosti, že naväzuješ na ich výpoved zo dna..., príp. doručenú dna...) najneskôr 30.11. Inak už zo ZP nevzniká nárok na odstupné, len na plynutie výpovednej lehoty.

zuzkabeno
29. nov 2011

Aj ja som to tak pochopila, čiže ak by mi doručili výpoveď podla par. 63 ods b, tak je neplatná alebo by začala jej platnost až v deň po skončení RD, čiže druhý deň pod narodeninách mojho dietata?

dadis
30. nov 2011

@tatolu prave dnes som sa informovala, na nasej fakulte sa neda, ale da sa na filozifickej a beru aj ludi z nasej fakulty, lenze cakaju na akreditaciu, takze este nevedia, ci otvoria pre buduci rok..ak ano, tak by to bolo super, hned do toho pojdem 😉 su to len 4 semestre a zaverecna praca...

tatolu
30. nov 2011

@dadis A hlavne skúšky nie sú také ťažké 😉 a tá práca tiež nie 😉

dasa123
8. feb 2012

Ahojte, ja len pridavam, ze aj ked sa oddelenie na ktorom som pracovala pred nastupom na MD presunulo do ineho mesta, teraz nastupujem naspat, len na ine oddelenie, tak sa tesim 🙂 velmi som sa bala, ci nepridem o robotu, tak Vam vsetkym dakujem za rady, hlavne @gapa a @kaktusik007, nakoniec to dobre dopadlo.

andrea7385
10. feb 2012

prosim o radu: pred materskou som bola riadne zamestnana, po troch mesiach po materskej mi dal zamestnavatel vypoved (podotykam ze bez toho, aby mi to oznamil). Teraz mi konci materska a pri nastupe do tej istej prace ma chcu zamestnat ale na dohodu. Dali mi papier: evidencny list dochodkoveho poistenia, kde je vym. zaklad prve 4 roky (este pred materskou) 0, je to v poriadku? Ako mam postupovat pri ich podmienke prace na dohodu? maju na to pravo? vdaka za radu

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a všetkým čo s nimi súvisí. V prvom článku je samostatná kapitola venovaná návratu žien do práce po materskej dovolenke a v druhom návratu žien či mužov do práce po rodičovskej dovolenke a s tým spätými povinnosťami zamestnávateľa pri ich zaradení na pôvodnú prácu a pracovisko.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

lenusiknr
18. mar 2012

ahojte, prosim ak mi moze niekto poradit lebo som z toho jelen:(
chcela by som sa vratit spat do prace z rodic. mala som pracovnu zmluvu na dobu neurcitu ale pracovala som na dvojsmennu dobu co mi teraz nevyhovuje. dostala som ponuku ist na ine meisto- baba odchadza na Pn- ma rizikove a neskor materska, je to ine oddelenie ale zastresuje ho ten isty sef pod ktorym som pracovala pred nastupom na matersku...
problem je ze neviem ako mam podpisat zmluvu- co ak baba potrati, bude sa chciet vratit spat tak mna mozu vyhodit? budem mat zastupovanie PN- alebo mi stale plati moja doba neurcita a prerusenie materskej pocas kt. ma nemoze vyhodit
mam si pytat len nejaky dodatok k mojej povodnej zmluve?
bolo mi povedane, ze potom ako jej uplynie PN pojde na matersku a mne daju zasa do zmluvy ze zastupujem na materskej- ma pravo ma potom vyhodit? ci stale sa namna vztahuje doba neurcita kt. mam v povodnej zmluve
neviem ci mam to zastupovanie vziat nakolko sa bojim ze ak by sa nahodou nieco stalo tak mna vyrazia...

00matula
3. apr 2012

ahojta maminy..je tu toho tolko popisaneho, ze cloek nevie co ma skor citat...ja sa chcem spytat..mojej kamaratke teraz 18. aprila konci RD...do prace sa nechce vratit, pracovala v krcme a nevyhovuje jej to ...a dokonca jej ani zamestnavatel nedrzi prac. miesto...ona mu chce dat tyzden pred ukoncenim RD vypoved, ja ju vsak od toho odhovaram, nech pocka, kym jej tu vypoved neda zamestnavatel...ona mi vsak neustale tvrdi, ze po novom je to jedno, kto tu vypoved da, ze aj tak jej ziadne odstupne neda, ani na UP nic nedostane...u zamestnavatela pracovala necely rok, a na UP je evidovany aj jej manzel, dostavaju prispevok na byvanie.... poradte ci ju mam prehovarat dalej, ci by mala neake vyhody na UP, som dakde v tv pocula, ze mamicky po skonceni RD su neako chranene, a ak zamestnavate ukonci prac. pomer, tak maju neake prispevky...