Dve priezviská pre dieťa. Ako a kde vybaviť?

kotenko
22. aug 2007

Ahojte, som slobodna a s otcom dietata sme sa rozhodli, ze nasej dcerke ked sa narodi dame dve priezviska - moje a priatelovo.
Neviem vsak, ci je to u nas mozne a co vsetko treba vybavit. Nevedeli by ste mi niekto poradit?
Viem, ze pokial nie sme zobrati a chceme dat priezvisko "otcovo", tak treba vybavit otcovstvo. Ako to vsak funguje, ked chceme, aby nasa dcerka mala dve priezviska - moje a priatelovo?
Poradte mi, prosim.

natali1985
25. sep 2009

Uz som sa mu to snazila vysvetlit 100x ale nechce o tom ani pocut...bije sa po hrudi,ze nas syn ma jeho priezvisko...je to recidivista takze on sa sudu neboji....uz som mu navrhla aj to ze ked mi dovoli zmenit priezvisko tak nebude mi musiet nic platit...tak mi neda ai podpis a prestal celkovo platit...uz za dva mesiace mi nedal ani korunu

titkovamiriam
25. sep 2009

natali nikto mu nemoze a dokonca ani sud odobrat pravo aby jeho dieta malo jeho priezvisko-jedine on sam,alebo dieta ked vyrastie.

natali1985
25. sep 2009

titkovamiriam -som si toho vedoma a viem,ze spokojna budem az ked moj syn vyrastie...ja som to chcela mat trosku jednoduchsie...bude to take divne ked mi pojde maly do skolky:(

zajacik...
25. sep 2009

Titkovamiriam nemas pravdu, pretoze tak ako on ma pravo aby mal syn jeho priezvisko, tak aj matka ma rovnake pravo, hoci sa pri urceni otcovstva dohodli na priezvisku po otcovi. A pokial je to v zaujme dietata, tak sud da matke suhlas na podanie ziadosti o zmenu priezviska dietata na priezvisko matky. Takze sud mu toto pravo sice neodobera, ale umozni matke aby sa aj ona domahala svojho prava zmenit dietatu priezvisko 😉 Ved preco by malo dieta cely zivot trpiet a nosit priezvisko muza, ktory ho len splodil a viac sa ako otec nesprava?
Natali necakaj a daj si ziadost na sud. Aby si tvoj ex nemyslel ze je na koni...

titkovamiriam
25. sep 2009

zajacik to bola moja skusenost a nakoniec ked mal milan vek ze si ho mohol zmenit vykaslal sa na to -ved na mene nezalezi.
Mareka mam s priatelom a tiez ma ine priezvisko-to neriesim vobec

danu
3. jan 2010

cezarka • Dnes o 16:52
Ahojte, cakame babatko a kedze so snubencom niesme zobrati, chcela by som dat dietatku priezvisko aj po mne aj snubencovi.
Mate s tym skusesnosti? da sa to?
citala som par diskusii okolo tejto temy, ale vsetko bolo z pred par rokov, tak pevne dufam, ze nase super zakony o priezvisku sa uz zmenili.... Budem rada za kazdu radu a skusenost...

murinka • 1d • Dnes o 17:03
ahoj cezarka.ja som rodila v marci minuleho roka a na izbe so mnu lezalo dievca-mozno malo 2Orokov.narodil sa jej chlapcek matej a ked k nam na izbu prisla pani z matriky a zapisovala si mena novorodencov.dievca povedalo meno synceka a priezvisko no v zapati povedala ze to je priezvisko jej priatela-ze sa este nestihli vziat.pani z matriky sa jej opytala preco sa nevzali a dievca odpovedalo,ze takmer do konca tehotenstva pracovala ako chyzna niekde na cypre ci kde a ked sa vratili domov tak na svadbu uz nebolo cas.pani z matriky jej povedala-,,tak ked nebolo casu tak sa vezmite a meno bude potom po manzelovi,,.tak neviem.....tolko moja skusenost...ja sa v tom nevyznam 😅

emanka • 1d • Dnes o 17:10
cezarka, nedá sa to! Ja som rodila v máji a tiež som chcela, aby mala malá obidve priezviská, ale zákony to nedovoľujú, ty keď sa vydáš, tak môžeš mať 2 priezviská, ale dieťa iba jedno...smola, tak ja som dala našej po priateľovi, no ale niekedy som to už aj oľutovala, lebo teraz ma všade volajú tak ako sa volá malá a mne sa už nechce im vysvetľovať, že ja sa volám inak... 😉

barbyka
4. jan 2010

Zákon to nepovoľuje ☹ Ale myslím že v Maďarsku sa to dá pretože odtiaľ pochádza jedna kamoška moja a ona má dcérku ktorá sa vola Lili Ferenczová Miškejová 🙂 To Lili je jej krsné meno Ferenczová má priezvisko po oteckovi a Miškejová po mamine 🙂 Takže asi to v Madarsku dovolujú ja som našej Viktorke chcela dat dve priezviská jedno moje čo som mala zaslobodna a druhé po manzelovi a nedá sa to 🙂

barbyka
4. jan 2010

A podotknem že kamarátka ktorá má tú dcérku nie je zosobášená s otcom dieťaťa ale žijú spolu 🙂

lifiatko
5. jan 2010

aj ked budeme mat s MM rovnake prizvisko - ale dvojite, sa to neda? ak sa obaja budeme volat AB, dieta musi byt len A alebo len B? ak ja si zoberem AJ manz. priezvisko a on AJ moje?
a MENO (nie priezvisko), musi byt uz existujuce, nemozem dat meno z priezviska? na inom fore mi jedna poradila taku haluz, pouzit jeno priezvisko ako druhe meno 🙂

vroni
7. jan 2010

Lifiatko, dvojité sa nedá. Ak bude manžel B a ty AB (vzala si si jeho priezvisko a nechala aj svoje), tak bude dieťa len B, lebo dieťa bude mať SPOLOČNÉ priezvisko manželov. Alebo jedného z rodičov, ak si nechá každý z nich svoje priezvisko. Dvojité nie. Krstné meno z priezviska urobiť nemôžeš. Funguje to len pri priezviskách, ktoré už sú aj krstným menom (ciže ak máš k dispozícii priezvisko ako Martin, Peter atď) Ale ak máš priezvisko Novák, nemôžeš ho dať dieťaťu ako druhé krstné meno.

cezarka
14. jan 2010

aj mna napadlo spravit z priezviska druhe krstne meno... a urcite to aj skusim!!! budem matrikarku ukecavat!
OK, to priezvisko co chcem dat ako meno, nieje meno z kaledara. ale v dnesnej dobe si clovek uz snad moze dat meno ake chce... nie?
Nemate niekto skusenosti s danim priezviska ak meno?

zajacik...
19. jan 2010

Cezarka ako napisala vroni, nemozes urobit z priezviska meno, jedine v pripade keby to priezvisko bolo aj samo osebe menom... a ziadnu matrikarku na to neukecas, pretoze ziadna nepojde kvoli tebe proti zakonu. Nieje pravda ze mozes dat dietatu meno ake chces, ale pravdou je, ze nemusis dat dietatu len to meno co je v kalendari ale rozne aj cudzojazycne mena...

zuzuliacik
20. dec 2010

Ahojte..ja len chcem reagovat ne tie priezviska, bo práve sa mi vyskytla taká sytuácia... Ja s mojim priatelom nie sme zosobášený,iba spolu žijeme a čakáme spolu prvé babatko. No tiež som chcela dat obidve priezviska,a ked som mojho priatela konečne na to namotala, tak nám na matrike povedali,že to nie je možne a nadá sa to. Tak teraz neviem čo mám robit. Priatel chce a stojí si za tým,že dáme malému jeho priezvisko... Je to proste blbé,že nemože mat obe priezviská. To je jasne že každý chlap bude chciet pre diate svoje priezvisko..a mi ženy? Ved to prinesiem na svet,tak by to malo niečo znamenat. Ved chlapovi može stačit,že má dieta jeho krv! Bože,taká som vytočená na tieto zákony trapné!!!

allyklima
23. júl 2011

Ahoj Zuzuliacik,
ako si vyriesila svoj problem s dvojitym priezviskom? My prave riesime podobny problem, takisto jedny znamy ho riesia a im povedali na matrike ze sa to neda.... podarilo sa vam to alebo si dala meno po otcovi??
dakujem.

ivka_alex
4. máj 2012

@zuzuliacik uplne s tebou suhlasim, nevidim dovod preco to zakon zakazuje :-/ ked dospela osoba moze nadobudnut viac krstnych mien a aj priezvysk tak nevidim dovo preco aj dieta nemoze mat v OP napisane priezvisko oboch stran , cize dedit historiu oboch rodin, je to stupidne absurdne!!! Ved to nema zakladnu logiku

macka23
4. máj 2012

@ivka_alex ale ved snad celu vecnost je to tak...ja si neviem predstavit, ze dieta ma dve priezviska, ked je to dievca, bude chciet rodne priezvisko nechat bude sa rozhodovat ktore si necha? Po ocovi ci po mame? bude mat 3? A tam je kde logika?

danjelca
4. máj 2012

Divečatá ahojte ešte stále sa to nedá?🙂))

ivka_alex
5. máj 2012

@macka23 je to vec nazoru mojko, nerozculuj sa 🙂 dite amoze byt spokojne s rozhodnutim rodicou o jehu priezvisku asi rovnako ako s vyberom krstneho mena, je tu vela zien, co by to uvítalo nie len ja 🙂

digysa
5. máj 2012

Ja mam dve priezviska, ale nie preto, ze by som to nejko zvlast chcela.
Supripady, kedy by to padlo k dobru.
A sice mam dve priezviska, tak aj tak som si vybrala to, ktore chcem pouzivat castejsie a mam ho na konci mena a to druhe priezvisko pouzivam iba v dokladoch. Nie je to take hrozne.... 🙂

macka23
5. máj 2012

@ivka_alex ja sa nerozculujem, nemam preco 🙂 Len si neviem predstavit, ze nas syn by mal moje aj muzove priezvisko 😕

@digysa uz ako dieta si mala? ci az ked si sa vydala? 🙂 mozno som divna, dve krstne mena, ok, ale dve priezviska, to asi ne 🙂 Ale je aj mnoho inych veci ktore su pre mna extrem 😀

digysa
5. máj 2012

@macka23 Pre mna to tiez nie je nieco, co by som v beznom pripade robila. Moje deti maju otcove priezvisko....
Ja mam priezvisko manzelove a svoje. Ale vobec to nerobi problem.

Inak v synovej skole su spoluziaci (chlapci) s dvomi priezviskami a pohoda.

Napr. mna nenadchyna ani 2 krstne mena.... Dala som ich koli tunajsej tradicii....ale pre mna by to vobec nemuselo byt.

Na Slovensku sa tento trend velmi, velmi rozsiril....nechapem preco...neodsudzujem, ale skutocne nechapem...nevidim v tom ziadny prospech.

lilla244
5. máj 2012

tiez sme chceli dat synovi dve priezviska,kedze nie sme s partnerom zobrati, no bolo mi na matrike povedane,ze sa to neda, dieta moze mat priezvisko len jedno ..
som velmi prekvapena prispevkami, v ktorych tu kocky pisu, ze sa to da?!
a to co sa lisia zakony od okresu k okresu ci co???

macka23
5. máj 2012

@digysa ved to, rozsiril...a este ake kombinacie mien 😕

ale ako v pohode, to neriesim, ked sa to rodicom paci 🙂

aby mali deti priezvisko po otcovi mi pride prirodzene, ked zijeme tu a je to tu tak, nebudeme to len tak z rozmaru menit, aby sme boli ini 🙂

ale ked si predstavim tie kvanta formularov, co sme vypisovali ked sme zili v UK, no nebolo by mi to jedno veru 😀 😀 😀

kvetinka211
5. máj 2012

@macka23 trefna poznamka 🙂 Dievca bude mat 3 priezviska a jej deti tiez po 3 priezviska, nech sa nestrati nic z rodinnej historie. Potom ked stretnu partnera s 2 priezviskami, tak ich deti budu mat po 5 priezvisk. Ked pocet priezvisk po par generaciach presiahne 100, tak sa pri sobasi pripadne pri narodeni prveho dietata v pripade nezosobasenych partnerov losovanim vyberie 1 rodinne priezvisko a pojde sa zasa odznova 😉

ivka_alex
6. máj 2012

:D teraz som si uvedomila, ze vlastne dievcatko by malo 3 ... a viac priezvisk :/

anjelik534
27. feb 2014

Ahojte baby čítala som veľa príspevkov ale ja mám troška iný problém. Mám dcéru Viktóriu s prvým partnerom a má jeho priezvisko. Teraz som sa vydala za druhého máme spoločného syna a aj všetci priezvisko. Avšak dcéra má iné. Na koľko mi bývalý nedá povolenie na zmenu priezviska dalo by sa to urobiť tak aby jej ostalo priezvisko ale pridalo sa jej aj moje teraz kedď soom sa vydala???

chybova
28. feb 2015

Ahojte, neviete mi poradiť? Druhýkrát som sa vydala a chcela by som, aby mala dcérka priezvisko aj po mne. Neviete, či to ide v takomto prípade? Ďakujem.

baska29
3. jún 2015

Baby neviete ci sa nahodou uz ten zakon nezmenil a neda sa pridad dietatu aj druhe priezvisko?

chybova
3. jún 2015

No, stále bez zmeny ☹

baska29
3. jún 2015

@chybova dakujem 😔