Hľadám právničku, potrebujem radu! Prosím.

mucino
29. nov 2008

Moze mi pomoct nejaka mila a dobra pravnicka??

sonya16
10. apr 2010

nie toto, ale tieto 😀

andzi
10. apr 2010

No takže z tvojej mzdy nemožno zraziť:
60% zo životného minima: 111,11 €
25% na každeé dieťa, t.j. 2x 46,29 €
25% na mnažela, t.j. spolu 46,29 €
Spolu nepostihnuteľná časť mzdy je 250 €

U teba je ten problém, že si podpísala Dohodu o zrážkach zo mzdy a súhlasila si so zrážkami vo výške 2 splátok až do úplného vyrovania dlhu. V tom prípade ti všetko nad tzv. základnú sumu čiže 250 € môže byť zrazené. Čiže v tvojom prípade sa ti každý mesiac môže zraziť zo mzdy až 150 € (ak teda zarábaš rovných 400 € v čistom). Zráža ti tvoj zamestnávateľ viac?

sonya16
10. apr 2010

ale nie je to potom proti OZ § 551, kde sa nemôže zraziť viac než by bolo súdnym resp. iným rozhodnutím? A neporušili aj oni zmluvu, keď je tam uvedené to, ako som písala predtým?

sonya16
10. apr 2010

Ale ak nie je iná možnosť, ako má zamestnávateľ požiadať o to zastavenie zrážok, lebo ako som aj spomínala, len jeho žiadosti môžu vyhovieť, hm?

andzi
10. apr 2010

sonya, rozsah zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia upravuje Exekučný poriadok. A práve ten umožňuje vykonávať zrážky zo mzdy aj vo väčšom rozsahu ak s tým povinný súhlasí, okrem tzv. základnej nepostihnuteľnej sumy, ktorá je u teba 250 €. Takže tretinový systém u teba neplatí, lebo si s tým súhlasila. Ešte raz si dobre prečítaj tú zmluvu, či tam je uvedené, že výslovne súhlasíš so zrážkami zo mzdy v takomto rozsahu, teda 2 splátok. Zamestnávateľ podľa mňa nemôže požiadať o zastavanie zrážok, lebo on nie je účastníkom zmluvy, dohoda o zrážkach zo mzdy sa mu len predloží a on je povinný zrážky vykonávať, ak by tak neurobil, je zodpovedný za škodu a to samozrejme neurobí. Jediný, kto môže zrážky zastaviť alebo znížiť je firma od ktorej si si požičala peniaze. Prepáč, nehnevaj sa, ale prečo si si dobre neprečítala zmluvu predtým ako si ju podpísala?

sonya16
10. apr 2010

ale prečítala a tam je práve uvedené to čo som spomínala v tom prvom väčšom článku že sa pristúpi na zrážky a po vyrovnaní dlžnej sumy opäť klasická mesačná splátka a iba v prípade opätovného omeškania, splácanie dvojnásobku do konca

sonya16
10. apr 2010

A potom ako si mám vysvetliť § 551 OZ? " Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy; zrážky zo mzdy nesmú byť väčšie, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia"???

andzi
10. apr 2010

sonya, tak po prvé zrážky pri výkone rozhodnutia upravuje Exekučný poriadok. V prípade, ak ty si v písomnej dohode výslovne súhlasila so zrážkami vo väčšom rozsahu, nie iba so zrážkami ako takými, firma postupuje správne, ak nie, tak protiprávne. Ale pochop, že zamestnávateľ s tým nič nemá. Jedine v prípade, ak tvoj zamestnávateľ zráža viac ako je oprávnený, v tom prípade on zodpovedá za škodu. To však pochybujem, že by zrážal viac. Nedokážem ti takto na diaľku pomôcť, daj si zmluvu pozrieť advokátovi a ten ti povie, či veriteľ má nárok na zrážky vo výške 2 splátok alebo nie. A taktiež treba pozrieť, či je v zmluve výslovne uvedené, že dlžník súhlasí so zrážkami vo väčšom rozsahu ako ustanovuje Exekučný poriadok, pokiaľ ide o zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia.

tin007
11. apr 2010

andzi,hajlinka: ospravedlnujem sa, zle som naformulovala odpoved:
podstata je v tom, ze hoci hejlinka uvery nebrala, ak by doslo k exekucnemu vymahaniu pohladavky, tak ta moze byt uspokojna z majetku oboch manzelov, pokial nemaju upravene bsm (zuzene, zrusene). takze laicky povedane: ak muz nebude splacat (alebo niekto iny), tak exekutor siahne na spolocny majetok. jedine, co by si mohla dosiahnut je to, zeby si niektore zmluvy napadla na sude s tym, ze su neprimerane (a teraz ma andzi urcite skoriguje) co sa tyka ich vysky.

jednoducho, ze budes namietat, ze suma, ktoru si manzel bral nie je "zvycajna" a preto ste mali o uvere rozhodovat spolocne (ide tam o to, ze v manzelstve by mali manzelia o vyznamnych /dolezitych veciach rozhodovat spolocne, avsak o veciach beznych staci, ked rozhodne jeden z manzelov. napr. ak si manzel otvori bezny ucet a zriadi si k nemu povolene precerpanie napr 500 E, tak podla mojho nazoru by to sud povazoval za vec beznu a zmluvu o takomto uvere-precerpani za platnu, na druhej strane, ak by si manzel zobratl uver 10 000 E a ty by si na sude namietala taku zmluvu, tak si myslim, zeby sud rozhodol, ze jeho vyska nie je primerana a preto ste mali o uvere rozhodovat obaja. je to vsak individualne, lebo sud vzdy pozera aj na prijmy a ine skutocnosti a ak napr. zarabate obaja 3000 E mesacne, mozno by bol uver za 10 000 E, poskytnuty iba jednemu z vas, povazovany za v primeranej vyske. ak vsak zarabate po 300 E/osobu, tak by to mal sud povazovat za nieco, co vyzaduje zvlastnu a vasu spolocnu pozornost). dufam, ze som bola dostatocne zrozumitelna a nebite ma! 😉

belamia
20. apr 2010

Chcela by som sa opýtat ak niekto vie...ako je to s dedením dlhov po rodičoch...ked nehnutelný majetok je už prepísaný na deti ale darovacou zmluvou...dedia deti a v tomto prípade... napr otcove dlhy...alebo už nie....dakujem...

andzi
21. apr 2010

Dedia sa aktíva aj pasíva, ale dlhy len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

kitti0503
21. apr 2010

Ahojte kočky
Vedeli by ste mi poradiť??
Som rozvedená a bývam s dcérou u rodičov.O malú je riadne starané,platím jej škôlku aj jazyky proste všetko.Ja by som sa chcela spýtať či môžem ísť von robiť do zahraničia (každý týžden by som bola doma alebo každý druhý),či mi nezoberú malú.Riadne by som išla von s pracovnou zmluvou a to preto aby som vedela pôžičky vyplatiť,čo máme ešte spoločné s bývalým manželom,ale pravda on to platit nechce lebo to je na mojom mene.Majetkoprávne ešte neviem podať.A chcela by som ísť len na 5 mesiacov.preto chcerm zarobiť peniaze aby sme už konečne vedeli dobre žiť.Môžu mi do toho zasiahnuť niekto??,

sue
21. apr 2010

Nechápem - to by dieťa bolo 5 dní so starými rodičmi a 2 dni cez víkend s tebou? 😕

kitti0503
22. apr 2010

ano ,ale už som sa opýtala sudkyni a vravela že môžem ,že toto nemôže on podať a zobrať mi ju,lebo tak človek si musí niekde nájsť prácu.A ja by som mala normálny pracovný pomer.Takže vdaka.

hasleerka
22. máj 2010

ja by som sa potrebovala opýtať, či má zamestnávateľ právo určiť vám celú dovolenku alebo koľko dní vám môže určiť???? dakujem....

nibiru
7. jún 2010

zamestnavatel ma pravo ti urcit celu dovolenku plati to uz niekolko rokou a moze ta z nej aj stiahnut samozrejme ak si priklad na dovolenke v zahranici musi ti preplatit vsetky naklady spojene s nou .... volakedy mohol urcit len 2tyzne ale to uz neplati odkedy bol upravovany zakonnik preace ale niekde zviknu uz na zaciatku roka zamestnanci predbezne nahlasovat dovolenku aby sa vedeli prisposobit obe strany 🙂

asitka
18. jún 2010

ja by som potrebovala radu.....vo firme nie je najlepšia situácia...nastúpila som do práce skôr,dcéra mala v apríly rôčky....keby nebodaj došlo k tomu, že ma chcú prepustiť....môžu??? a ak...môžem sa vrátiť späť na rodičovskú dovolenku...do dovrrršenia rokov dcérky??? či ako to je??? prosím poradte niekto....ďakujem...

andzi
18. jún 2010

@asitka prepustiť ťa môžu, zákaz výpovede platí len pre ženy na materskej alebo rodičovskej dovolenke ale keďže ty si nastúpila do práce a rodičovskú dovolenku ukončila, zákaz výpovede u teba neplatí. Ak sa vrátiš na rodičovskú dovolenku, tak samozrejme môžeš, ale rodičovský príspevok budeš poberať len do 3. rokov veku dieťaťa. Ten rodičovský príspevok, ktorý si nevyčerpala preto, že si pracovala, sa ti spätne nevyplatí.

asitka
19. jún 2010

ale ja rodičovský poberám stále, pretože sa mi o dieťa stará opatrovateľka.....

asitka
19. jún 2010

a ináč je to škoda, prečo aj takéto matky nie sú nejak chránené??? dosť, že museli od detí odísť...aby neprišli o robotu....a nakoniec aj tak zle dopadnú... 😠

andzi
19. jún 2010

@asitka nesúhlasím, to by potom znamenalo, že keď si matka do 3 rokov veku dieťa a pracuješ tak zamestnávateľ by ťa nemohol vyhodiť ani keby si si riadne neplnila svoje pracovné povinnosti a nič nerobila. Proste keď pracuješ, tak máš práva a povinnosti zamestnanca a z dôvodov uvedených v Zákonníku práce ťa zamestnávateľ môže prepustiť. Iné je to v čase, keď si na rodičovskej dovolenke, vtedy nepracuješ, nevykonávaš prácu a z dôvodu ochrany matky aby sa mala kam vrátiť po skončení rodičovskej dovolenky je daný zákaz výpovede. Náš Zákonník práce je čo sa týka prepúšťania, teda výpovede zo strany zamestnávateľa jeden z najlepších v EÚ, zamestnanca v dosť podstatnom rozsahu chráni.

asitka
19. jún 2010

andzi, ale šak to je porušovanie pracovnej disciplíny a preto sa vyhadzuje bežne.......a asi si nepochopila význam toho, čo som tým myslela a chcela povedať....nechaj tak.....pekný večer.

maznacik007
20. jún 2010

asitka.. ty si isla na RD este podla stareho zakona kludne sa mozes vratit na RD do troch rokov veku dietata staci zamestnavatela pisomne poziadat... zakon neurcuje lehotu ze kolko pred vratenim sa na RD to musi byt... pokial je tam moznost ze by mohlo prist k pokusom o rozviazanie PP tak by som to urobila zo dna na den... proste pred vikendom dorucit ziadost ze od pondelka sa vracias na RD zamestnavatel ti musi vyhoviet... nezabudni potom to nahlasit na UPSVaR a na soc. poistovnu a zdravotku..

prepustit ta mozu... inak aj pocas trvania RD pokial by prislo k zruseniu zamestnavatela alebo jeho casti aj ked nepracujes este a pokial pracujes tak tiez mozu... nasiju porusovanie prac. discipliny... a pod.

vejkadu
29. jún 2010

Dobrý deň,

Mám trošku viac otázok:
Chcem sa opýtať, či existuje právnik, ktorý by bol vyplatený až po právoplatnom rozsudku súdu a od osoby, ktorá prehrala súd.
Ide o to, že môj priateľ ručil bývalej priateľke na pôžičku (od súkromnej osoby ) a prišiel mu po rokoch exekútor. Jedná sa o sumu cca 11 617 € a my si bohužiaľ nemôžeme dovoliť platiť x rokov právnika. Dlh už vyplatil, pohľadávku sme už posunuli i vymáhačskej firme, ale tí vymohli pre neho iba 200 € a ostalo ticho. S vymáhačmi končí zmluva za 2 mesiace a chceme to dať na súd.

A ešte poprosím pomoc v jednej veci. Tá dotýčná osoba si brala pred nejakým časom z banky úver kde ručila bytom, ktorý bol na ňu napísaný. Nejakým záhadným spôsobom už byt na ňu napísaný nie je ale na jej mamu, úver však nie je splatený. V banke robila jej známa a nie je tajomstvom, že i úver získala podvodom, ako i prepis bytu. Bohužiaľ neviem v ktorej banke ani bližšie info neviem. Nedá sa ohľadom tohoto na ňu podať trestné oznámenie ?

Ako by ste radili postupovať, aby sa od nej peniaze začali vymáhať ? má údajne 2 roboty, dlhov síce kopec ale hádam ju nejako prinútime.
Faktom stále ostáva, že si nemôžeme s priateľom platiť teraz drahého právnika, čakáme bábo a prerábame dom.

Ďakujem vopred za odpovede, pekný deň

andzi
5. júl 2010

@vejkadu pokiaľ podáte žalobu o zaplatenie, tam tvoj priateľ nemusí byť zastúpený advokátom, pokiaľ si takýto návrh viete samy napísať. Žaloba podlieha súdnemu poplatku, ktorý je 6% zo žalovanej sumy. Ak tento súdny poplatok nebude zaplatený, súd vo veci nebude konať a konanie zastaví. Pokiaľ si žalobu o zaplatenie neviete samy napísať, žiadny právnik ju zadarmo a vopred neurobí, jedine nejaký kamarát.
Pokiaľ ide o úver a "záhadný" prepis bytu, trestné oznámenie podať môžeš, ale nedokážem z toho, čo si uviedla, identifikovať, či ide o úverový podvod alebo nie. Skôr si myslím, že nie, pretože úverovým podvodom je trestný čin spáchaný za úplne iných okolností. Banky dnes ponúkajú veľké množstvo bankových produktov, kde žiadateľ o úver nemusí byť vlastníkom bytu a záložné právo sa môže zriadiť aj na cudzí byt, napr. byt matky. Na to, aby tvoj priateľ mohol peniaze vymáhať, potrebuje tzv. exekučný titul, t.j. právoplatný a vykonateľný rozsudok súdu alebo platobný rozkaz. A ten získaš jedine súdnou cestou - podaním žaloby. Nemusí byť zastúpený advokátom, ale ak nevie, ako návrh napísať, čo k nemu priložiť, kam ho podať atď, bude to problém. Držím palce.

zuza.m
13. júl 2010

baby potrebovala by osm pravnika-pravničku ...
nepoznate niekoho fakt dobreho??a hlavne ludskeho??ktory za poberane peniaze vykona to čo ma??najlepšie nitriansky kraj.dakujem je to dost surne...

andzi
14. júl 2010

@zuza.m skús pohľadať na www.sak.sk

Každý advokát inkasuje odmenu podľa vyhlášky Ministerstva spravodlivosti, takže ak očakávaš "za málo peňazí veľa muziky" tak sa asi nedočkáš.

zuza.m
14. júl 2010

andzi prave že mame skusenost že to tak nieje že každy inakasuje podla.... ☹
a pravnička si nabalila super balikom a nepohla ani brvou .... 😠
tak že takemu niečomu by sme sa chceli vyhnut ...
ale inak dik za typ.

inmaca
28. júl 2010

otec po rozvode dal peniaze frajerke a ta kupila si byt,no v byte byva už len otec zatial!!!byt je pisany na frajerku,ak otec zomrie a zanecha dlžoby,budeme za neho splácat dlhy?a ako s pohrebom,musime mu mo zabezpečit my ako jeho deti,on nema o nas zaujem a ani my,kedze sa nekonal pekne k nam ako detom,ked nas hned po rozvode s mamou vydedil!

andzi
28. júl 2010

@inmaca nie, ak po smrti otca nič nezdedíte, tak nebudete zodpovedať ani za jeho dlhy, platí, že dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva, čiže ak zdedíš 0 €, nebudeš za jeho dlhy zodpovedať. Ani pohreb mu nie si povinná vystrojiť, lebo pohrebné trovy patria tiež do pasív dedičstva.