Hľadám právničku, potrebujem radu! Prosím.

mucino
29. nov 2008

Moze mi pomoct nejaka mila a dobra pravnicka??

alexandra
29. nov 2008

Nie na vsetko treba pravnika/cku.. o co ide?

daji
2. dec 2008

ahojte
neviem ako to je ked pracujem v tom istom podniku lenze od 12.01.2009 idem na MD a nova prac. zmluva mi vznikne 29.12.2008. Ak mi vypocitaju matersku? Z 3 prac. dni? Nebudu odomna ziadat aj cely rok 2008 - myslim prijem? A mam este jednu otazku. Mozem si dovolenku zo stareho pracovneho pomeru prniest do noveho pracovneho pomeru nakolko som v tej istej firme aj s tym istym nazvom alebo si ju musim vycerpat este v starej zmluve?
Dakujem velmi pekne.

zuzu13
2. dec 2008

daji, matersku rataju z prijmu za predchadzajuci rok...v tvojom pripade prijem za cely r.2008
dovolenku si nepresunies z jednej firmy do druhej...aj ked sa meni len nazov...jednoducho je to ina firma...takze dovolenku vycerpat...alebo preplatit 😉

daji
2. dec 2008

zuzu13
to viem, gapa mi poradila nech si spravim novu prac. zmluvu od 29.12.08 s vyssou mzdou pretoze mi budu pocitat z poslednej pracovnej zmluvy a nie za rok 2008 len sa bojim ci mi nebudu pozerat aj ostatny prijem za rok 2008

daji
2. dec 2008

nazov sa nemeni len pracovna zmluva

zuzu13
2. dec 2008

http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...
no neviem ci len z poslednej zmluvy...praveze budu brat cely rok , nie?

jaduska
2. dec 2008

Nebudú brať celý rok. Tak, ako ti radila gapa, budú brať príjem z posledného pracovného pomeru. Nezáleží, či je uzatvorený v tej istej, alebo inej firme. Ak budú riadne podané odihlášky, aj prihlášky v soc.aj zdravotnej poisťovni, tak ti to budú určite rátať iba za tie tri dni.
Čo sa týka dovolenky, to teraz presne neviem, myslím, že sa dá preniesť zo starého na nového zamestnávateľa (v tvojom prípade to je tá istá firma), ale celkom istá si nie som....

daji
2. dec 2008

ale musim byt 270 dni nemocensky poistena a to mi v tej druhej zmluve bude chybat. ale pracujem tu uz od 12.jula 2004. a ked mi vznikne ten novy pracovny pomer,mozem sa do 28.12.08. dat vypisat a musel by mi preplatit dovolenku - 11 dni dovolenky? neovplyvni mi to matersku? Lebo som sa pytala nasej ekonomky a vravela ze si ju musim vycerpat do 28.12. mam 11 dni dovolenky. Npva zmluva bude od 29.12.08 a termin porodu mam 9.,marca a na MD nastupujem 12.01.2009 - cize 8 tyzdnov pred porodom. A ked sa dam vypisat od 05.do 09.01? tam mi uz nepozeraju ci mam alebo nemam PN -kvoli materskej sa pytam.
Dakujem velmi pekne kto mi pomoze.

daji
2. dec 2008

jaduska dakujemti velmi pekne za rady ja sa len bojim aby mi to naozaj uznali aj tie 3 dni aby sa nepozerali spatne lebo som mala oficialne len minimalnu mzdu a ostatne na ruku. Len dufam ze mi ju zamestnavatel da lebo este len robi konkurz - namiesto mna. treba ju este zaucit a ked si nebudem moct preniest dovolenku do novej zmluvy, tak uz od 9.12. som na dovolenke. Nova prac.zmluva mi zacina 29.12.08 a mam 4 dni nahradneho volna tak by som ich pouzila do novej zmluvy ako odpracovane dni a zvysok by som sa dala vypisat nech uz nemusim cestovat - je to predsa 30km a ist rano o 6:30 z domu a prist o 18:00 domov je za to dost. Prve dni 29.12. - 02.01.09 odpracovane dni a ostatne PN len ci mi to neovplyvni matersku. Len neviem, ci mi ju teraz da, ked ju treba zaucat. Lebo potom kaslem na neho a vyberam si dovolenku a budem mat matersku len nejakych 4000 sk ale robit uz urcite nebudem.
Zatial dakujem velmi pekne.

jaduska
2. dec 2008

Daji, ja som pri prvej dcére tiež mala termín 9.3. 🙂 A tiež som začala kolegyňu zaúčať až v decembri, tak ťa veľmi dobre chápem....

Takže ešte raz - materskú ti budú počítať z posledného pracovného pomeru. To, či si bola nemocensky poistená 270 dní zisťujú za posledné dva roky zo všetkých pracovných pomerov. Ja som to takto urobila pri mojej druhej materskej. Jeden pracovný pomer som ukončila 22.12. a nový začala 23.12.. Ale kľudne to stačí urobiť aj toho 29.12. Ale dovolenky som už mala asi iba jeden deň, tak som si ju nechala preplatiť. Tebe ju predpokladám preplatiť nebudú chcieť, tak jediná možnosť je vyčerpať ju.

daji
3. dec 2008

jaduska - ze je to zle zaucat niekoho za 5minut 12. Lenze ja by som uz musela zacat cerpat dovolenku od 9.12.08 ale este stale nema nahradu tak sa bojim ci mi tu zmluvu da. Jedine tak to viem spravit ze 9. a 10. este pridem do prace a napisem si dovolenku akoze budem ochotna prist a 29.30.31.2. si vyberiem nahradne volno( odpracovane dni), 5.7. dovolenku co som bola v decembri v praci a 8.9. celodenne vysetrenie. Ale neovplyvni mi vysku materskej ak pojdem 8 tyzdnov a nie 6 ze?

daji
3. dec 2008

jaduska a este som sa ta chcela spytat, ze ci mi celodenne vysetrenie neovplyvni matersku? celodenne vysetrenie sa nepocita ako PN-ka?

mucino
autor
3. dec 2008

ahojte mozte mi poradit co mam urobit ked som este neni rozvedena a byvam spolu z dcerkou a manzelom v byte ,a poslal mi dnes postovou poukazkou peniaze 2000sk vyzivne pre dietaa doporuceny list kde ma ziada o 2580sk o polovicu najomneho,neviem co mam urobit.Dakujem za rady.

mucino
autor
3. dec 2008

sestrička najdrahšia treba počkať, možno ti naozaj niekto dobre poradí...ked tá tvoja právnička nikdy nema na teba čas... nechápem ako môže takto kašlat na klienta...potom musíš takto prosiť a chytať sa každej slamky... ☹

olusha2
3. dec 2008

prepáč to som bola ja...

jaduska
3. dec 2008

Daji: celodenné vyšetrenie sa nepočíta ako PN, prepláca sa priemernou mzdou. Ak tebe začne nový pracovný pomer 29.12. a tie tri dni 29.12.-31.12. budeš normálne v práci, tak na výšku tvojej materskej už nebude mať vplyv nič iné. To, čo budeš robiť do 28.12., alebo po 1.januári - čerpať NV, dovolenku a pod.to už nech ťa netrápi. Dôležité sú tie 3 dni, aby si ich mala odpracované a mala maximálny vymeriavací základ 🙂

jaduska
3. dec 2008

mucino, nie som síce právnička, ale čo to si občas z rodinného práva prečítam. Podľa mňa, ak nie ste rozvedení, nemáte ani rozdelené BSM, nemáte žiadne súdne rozhodnutie a podobne, tak manžel od teba nemá právo žiadať polovicu nájomného. Ak si ešte na rodičovskej dovolenke, tak má vyživovaciu povinnosť dokonca aj voči tebe.

zuzu13
3. dec 2008

mucino, ja mám opačný názor ako jaduska 😅 pokiaľ ste v rozvodovom konaní, ako píšeš že žiješ v manželovom byte, z toho dedukujem, že byt nadobudol pred manželstvom a nie je Váš spoločný majetok, tak z právnicého hľadiska si v podstate v podnájme...a za ten treba platiť 😅

martinka17
3. dec 2008

mucino
ja by som sa tiež pridala na stranu zuzu
ale v prvom rade je dôležité ,ako ste byt nadobudli...avšak ak tam spolu žijete a máte oddelene vedenú domácnosť, tak aj ja si myslím, že má nárok žiadať od teba nájomné. Ale presne ako písala jaduška, máš nárok na výživné nie len na malú ale aj na seba, nakoľko si na MD.
a ešte sús sa pýtať v centre bezplatnej právne pomoci
nešla som aspoň tento linka
http://www.legalaid.sk/#poskytuje

jaduska
3. dec 2008

zuzu ale ona nepísala, že žije v manželovom byte, ale že žije s dcérou a manželom v byte.Takže, kým nevieme, ako to s tým bytom vlastne je, tak jej asi nepomôže žiadna naša rada. Úplne najlepšie by asi bolo zmeniť právnika... 😒

mirica
3. dec 2008

mucino - nemá právny nárok na preplatenie časti nájomného - do rozvodu aj keď nevediete spol. domácnosť , ak zaplatí niečo čo sa týka bývania a podobne nevzmôže to od teba ani na súde - lebo oficíálne máte spoločné BSM a teda sa spoločne podialate na nákladoch - nárok by mal len v tom prípade , ak by na súde dokázal , že to zaplatil s peňazí čo boli zdedené alebo darované výlučne jemu. Horšie by bolo , ak by nájom prestal uhrádzať aj on - vtedy bz si si musela podať na súd žiadosť o výživné manželky (aby vás neodpojili od elektriny apod) .lebo zo zákona je životná úroveň manželov rovnaká - čiže mala by si dostať toľko aby ste mali rovnako

daji
3. dec 2008

jaduska

dakujem ti velmi pekne za rady, pomohla si mi. Dakujem ti velmi pekne

mucino
autor
3. dec 2008

ahojte,dakujem vam velmi pekne, A k tomu bytu,sice sme ho nadobudli pocas manzelstva ,ale peniaze som zarobila sama,byt patry bytovemu druzstvu,Zeny teraz vobec neviem co mam robit,mam tu tie peniaze vyplatit za ten najom? A nemam sa ohradit v liste ,ze minimum je 7560 sk a ja mam matersku 4780 sk?

jaduska
3. dec 2008

mucino, ťažko radiť, keď nevieme, v akom stave je váš rozvod - či existujú nejaké predbežné opatrenia a pod. Pokiaľ nie ste oficiálne rozvedení, ani nemáte rozdelené BSM, tak ste stále manželmi a máte spoločný majetok. By som chcela vidieť, ktorá žena na materskej platí mužovi polovičku nájomného...Všetky peniaze sú predsa spoločné, bez ohľadu na to, kto ich zarobil a každý z manželov prispieva na spoločnú domácnosť podľa svojich možností. Veď keď muž zarába viac, tak on bude jesť šunku a ja suchý rožok? Blbosť, nie?
Ja osobne by som mu bez rozhodnutia súdu nezaplatila...

mirica
4. dec 2008

mucino - ja som ti odpovedala , že nemá na to nárok - a to viem 100 percentne - jednoducho mu povedz , že síce môžeš mu zaplatiť časť nákladov , ale vtedy ak vezmete svoje príjmy a vydelíte ich dvoma - lebo polovica vašich príjmov je tvoja - a z tej časti čo by ti mal dať nech si odráta tú polku nájmu a zbytok ti môže poslať 🙂 - lebo na toto zas máš nárok ty

mucino
autor
4. dec 2008

Nuz ale mne uz asi 8 mesiacov nijako neprispieval,pomahali mi financne rodicia to nejako zvladnut,a teraz 17.10 som podala o rozvod,ale este stale nam nic neprislo,a teraz vymyslel tuto vec,ale ja som tie peniaze na poste prevzala a ak mu nevyplatim tiez za najomne ,nemoze si na sude pytat spatne nieco? Ja uz mam z toho naozaj chaoz.My tu v byte kazdy spime v inej izbe,ja sa nestaram o neho a ani on o mna a ani o dieta.A nemame vysporiadane nic,lebo vadsinou som zarabala ja v rakusku a vsetko skoro v tomto byte je moje,celkovo aj moj byt,ja som ale v rakusku zarabala na vierno,a byt som kupila pocas manzelstva,Tak asi takto.

jaduska
4. dec 2008

Mucino, ako píše mirica, v žiadnom prípade nemôže od teba pýtať nájomné. Stále ste manželia, máte BSM... To, že nájomné sa platí z jeho účtu, neznamená, že ho platí iba on. To, že ti poslal peniaze poštou na tom nič nemení. Na súde by bol problém jedine vtedy, keby si ty napr. bola alkoholička, gamblerka alebo neviem čo ešte a on by dokázal, že si na domácnosť neprispievala ani korunou, že si míňala aj spoločné peniaze. Mám pocit, že tvoj manžel veľmi špekuluje, ale nič nevyšpekuluje, lebo je povinný postarať sa o dieťa aj o teba, kým si na rodičovskej dovolenke. Len sa nedaj, nič mu neposielaj, snaž sa získať čo najviac svedkov, ktorí potvrdia, že sa o dieťa riadne staráš, že ti finančne pomáhajú rodičia a pod.

dupinka
4. dec 2008

Ahojte!

Jaduska ma poprosila ako pravnicku, nech sa vam tu na to trochu pozriem:

k bodu 1: materska pri zmene prac. zmluvy

Materska sa pocita z cisteho priemerneho denneho osobneho prijmu za kalendarny rok predcahdzajuci roku, kedy sa odchadza na matersku, tzn. z celeho prijmu sa vypocita priemerny denny prijem a z toho 55%. Podmienkou pre vyplatenie materskej je, v predchadzajucich 2 kalendarnych rokoch byt aspon 270 dni poistena.
Ak teda budu odvody v poriadku, je vsetko oki...

Dovolenku si mozes presunut k novemu zamestnavatelovi, ak nemate v zmluve dohodnute, ze ju musis povinne vycerpat.

k bodu 2:

Ak byt patri bytovemu druzstvu, tzn. nie je vo vasom osobnom vlastnictve ale ide o druzstevny byt, a clenmi drusztva ste sa stali po uzavreti manzelstva, patri byt vam obom. Je jedno, kto najom plati, berie sa za to, ze ide z vasho spolocneho rozpoctu. Manzel pocas trvania manzelstva nemoze ziadat o uhradu najomneho od teba, kedze obaja sa podielate na prijmoch domacnosti podla svojich moznosti. Nakolko si na rodicovskej dovolenke, je tvoj prijem obmedzeny. No na strane druhej, manzel nema voci dietatu ani voci tebe vyzivovaciu povinnost urcenu rozhodnutim sudu. Len je povinny rovnako ako ty, podla svojich moznosti spolocne sa podielat na financovani domacnosti. Musite sa nejako dohodnut, samozrejme, ak to ide... Tak ako ty nemas zalovatelny narok na peniaze pre dieta, nema on zalovatelny narok na polovicu najomneho.

mucino
autor
4. dec 2008

dupinka,dakujem velmi pekne ,konecne sa vyriesila moja dilema,ale este nieco,ja som tie peniaze prevzala,nebude si na ne narokovat nejako?,ze on mi daval a ja nie,.Ved som sa aj cudovala ze co to urobil,ze nie sme ani rozvedeny a robi toto.Nuz co uz.Dakujem vsetkym velmi pekne. 🙂

dupinka
4. dec 2008

Mucino, to si musite nejako vydebatovat a podla moznosti co najskor... Nemoze si narokovat, ze ti daval peniaze, ved ste manzelia,... Ale sikovny pravnik by to vedel zaobalit ako bezdovodne obohatenie...
Narok pytat od teba peniaze na najom iba preto, ze on dava na dieta, nema.
Ale chce to debatu, ujasnit si veci a pripadne to dat na papier.